Stiklas šiuolaikinėje architektūroje: nuo apžvalgos aikštelės padangėse iki maldos namų


Stiklas šiandien yra viena dažniausių statybinių medžiagų ne tik dėl savo funkcionalumo, bet ir dėl to, kad gali suteikti statiniams išskirtinę išvaizdą. Stikliniai pastatų fasadai savaime traukia dėmesį, be to, architektams ir statytojams suteikia daug galimybių: juk stiklas ir plienas leidžia išgauti pačias įvairiausias formas. Svarbiausias stiklo pranašumas – skaidrumas. Į vidų pro jį patenka daug dienos šviesos, kuri, kaip žinome, svarbi pastate esančių žmonių savijautai.

Šiuolaikiniai stikliniai fasadai ne tik gerai atrodo, bet ir patikimai saugo nuo šilumos praradimo, be to, neleidžia patalpoms perkaisti. Statybų pramonė siūlo pačių įvairiausių jų variantų, pritaikomų skirtingiems poreikiams.

Ne atsitiktinai stiklas plačiai naudojamas, statant pačios įvairiausios paskirties statinius: pradedant dangoraižiais, baigiant bažnyčiomis ar renovuojamais istoriniais pastatais.

Kokį įspūdingą rezultatą galima pasiekti, panaudojus stiklą, rodo moderniosios architektūros pavyzdžiai.

Al Dar būstinė (JAE)

Šis „MZ Architects“ sukurtas pastatas Al Rahoje, Abu Dabyje, yra pirmasis apvalus tokio tipo pastatas Vidurio Rytuose. Toks išskirtinis dangoraižis vandens ir sausumos fone atrodo tarytum perlas ant smėlėto kranto.

Pastatas yra įspūdingas tiek žvelgiant į jį iš tolo, tiek ir priartėjus. Jo forma nepaklūsta laikui.

Kurdami pastato koncepciją, architektai įkvėpimo sėmėsi iš gamtos, taip pat rėmėsi viena seniausių architektūros taisyklių – proporcija. Pastatą sudaro apvalūs, išgaubti fasadai, sujungti išlenktos glazūros siaura juosta. Apvali statinio forma buvo išgauta, panaudojus įstrižainės formos tinklelį iš plieno.

Krištolinė Kalifornijos katedra (JAV)

Krištolinė katedra buvo sukurta, kaip savotiškas religinis teatras ir yra vienas įspūdingiausių šiuolaikinių pastatų, kuriems pastatyti naudotas stiklas. Katedra turėjo dvi funkcijas – televizijos studijos ir scenos, skirtos religinei 3 tūkst. žmonių bendruomenei. Pastatyti tokią katedrą užsakė teleevangelistas Robertas Schulleris.

Ji buvo pastatyta 1980 m. netoli Los Andželo, Kalifornijos valstijoje. Architektai Philipas Johnsonas ir Johnas Burgee stiklo uždangą sukūrė, atsižvelgę R. Schullerio pageidavimą, kad bažnyčia būtų atvira „dangui ir supančiam pasauliui“.

Katedros fasadas sudarytas iš daugiau nei 10 tūkst. stiklo plokščių, kurias jungia struktūra iš plieno santvarų.

Bažnyčia turi ir plieninį bokštą, kuris buvo pabaigtas statyti 1990 metais. Dabar jis matomas iš visos 137 593 m2 teritorijos aplink.

Visa didelė vidinė bažnyčios erdvė yra 121,92 m ilgio ir 60,96 m pločio. Ji sukurta, remiantis klasikiniu lotyniško kryžiaus formos planu, su sutrumpinta nava ir praplėstu perėjimu, kad sėdimos vietos būtų priartintos prie altoriaus.

Derinantis prie Los Andželo automobilių kultūros, prie bažnyčios įrengta ir automobilių stovėjimo aikštelė, skirta atvykstantiems mišių klausytis per automobilio radiją.

Louis Vuitton fondo būstinė (Prancūzija)

Louis Vuitton fondo būstinės pastatas, pastatytas Paryžiuje, pramogų parke „Jardin d’Acclimatation“, buvo įkvėptas XIX a. šiltnaminio sodo. Įkurdintas parko pakraštyje, prie vandens, pastatas sudarytas iš baltų blokų („ledkalnių“), apklijuotas sustiprinto betono pluošto plokštėmis ir apsuptas dvylikos milžiniškų „burių“, paremtų medienos sijomis. Burės suteikia Louis Vuitton fondo pastatui skaidrumo ir judesio pojūtį. Be to, jose atspindi vanduo, miškas, sodas ir nuolatinė šviesos kaita.

Per pirmąjį pastato aukštą patenkama į muziejų ir sodą. Jis sukurtas kaip aktyvi socialinė erdvė, kurioje telpa restoranas ir knygynas. Didelė, universali pastato erdvė gali būti pritaikyta kaip auditorija, kurioje telpa 350 žmonių, parodų erdvė ar renginių vieta.

Lankytojams judant pastatu, pro milžiniškus stiklus atsiveria nuostabūs vaizdai į parką.

Stiklinė apžvalgos aikštelė virš Niujorko (JAV)

Kam apsiriboti vienu aukštu traukos objektu, jei galima turėti tris viename pastate? Taip tikriausiai mąstė „Summit One Vanderbilt“ observatorijos Niujorke, kuri duris atvers šių metų spalio 21 d., kūrėjai.

Šią naujausią Niujorko apžvalgos aikštelę sudarys visiškai stiklinis liftas, kuriuo bus galima pakilti į daugiau nei 365,76 m aukštį, permatomi stiklo boksai ir patalpa, apipavidalinta vien veidrodžiais. Ši patalpa yra paroda „Oras“, pristatyta Kenzo Digital.

Stiklinis liftas „Ascent“ judės ne pastato viduje, bet išorėje. Kylant juo į viršų bus galima grožėtis kvapą gniaužiančiais vaizdais ir pasijusti taip, lyg levituotum.

Lankytojai taip pat galės išeiti į bokšto išorėje įrengtus boksus, pakibusius aukštai viršuje, ir iš čia gėrėtis Niujorko panorama.

Be viso to, „Summit One Vanderbilt“ bus šiaurės tematika įrengta poilsio zona bei kavinė, maisto prekystaliai ir lauko terasa su „aukščiausia miesto aukštikalnių pieva Vakarų pusrutulyje.“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

„See Sea Park“: šviesos buveinė

„Osamu Morishita Architect and Associates“ priėmė iššūkį Fukui prefektūroje (Japonija) sukurti vietą, kurioje žmonės galėtų diegti naujoves ir plėtoti naujus…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų