„Švyturys BHouse“ – istorija dvelkiantis modernumas


Objekto pavadinimas, vieta: „Švyturys Brewery“ ir „Bhouse“ gastrobaras, Klaipėda

Užsakovas / šeimininkas: UAB „Švyturys-Utenos alus“

VALDYTOJAS: UAB „Contestus projektai“

Interjero architektas (-ai): architektūros studija „Plazma“, Laura Janavičiūtė, Rytis Mikulionis, Aistė Galaunytė, Viltė Zubrytė, Gytis Vaitkevičius

Įgyvendinimo metai: 2018

Klaipėdos senamiestyje po rekonstrukcijos duris plačiai atvėrė nauja alaus darykla ir neįprasta poilsio vieta „Švyturys BHouse“ gastrobaras. Nauja originali erdvė jungia ir klubą, ir gastrobarą „Švyturys Brewery“ patalpose. Šį modernų barą alus pasiekia tiesiai iš „Švyturio“ alaus daryklos, esančios už stiklinės sienos, tad čia suteikta galimybė stebėti ir patį alaus gamybos procesą. Bet, kol gastrobaras įgavo dabartinį individualų interjerą ir savitą atmosferą, teko paplušėti nemažam būriui įvairių statybos sričių profesionalų.

Naujos alaus istorijos

Pasak studijos „Plazma“, kuri laimėjo kviestinį konkursą, architektų, projektavimo užduotis buvo plati ir aiškiai apibrėžta: gastrobaras su scena, parduotuvė, degustavimo erdvė, ekspozicijos zona, konferencijų salė ir kt., t. y. vieta bendrauti ir pažinti alaus gamybos tradicijas. „Mūsų pasiūlyta interjero koncepcija rėmėsi tuo, kad alaus tradiciją galima pažinti kiek kitaip, ne standartinėje įprastoje alaus pub’o erdvėje, o šmaikščiau ir elegantiškiau, pasakojant naują alaus gėrimo istoriją. Erdvė ir paskirtis suponavo išskirtinės vietos poziciją, bet ją kuriant teko laikytis daugybės reikalavimų, kurie, kad ir kaip keista, padėjo atsiskleisti architektų kūrybiniam potencialui ir sukurti kažką ypatinga. „Švyturio BHouse“ erdvėje medžiagiškumo ir interjero elementų tarpusavio santykis – vienas svarbiausių momentų. Jis kuria interjero išskirtinumą ir bendrą nuotaiką“, – atskleidžia architektė Laura Janavičiūtė. Autoriai drąsiai formavo netikėtus derinius: marmuras su neapdirbtu rifliuotu metalu ar industriniai jūriniai šviestuvai su elegantiškais odiniais baldais, taip darydami interjerą įdomų ir keliantį klausimų. Tikriausiai drąsiausias ir labiausiai neįprastas sprendimas šiame interjere – žuvų dalių skulptūros. Jos iš pradžių šokiruoja, vėliau su jomis susidraugauji, o galiausiai atrodo, kad jos čia jau gyvena amžius. Architektų nuomone, tokio tipo interjere reikia pasakoti istoriją ir suteikti lankytojui netikėtų emocijų. Jeigu kyla klausimų, kodėl atsirado konkretus sprendimas, vadinasi, kelias buvo pasirinktas teisingas. „Kurti šį projektą buvo įdomi ir vertinga patirtis. Malonu, kad užsakovas patikėjo mūsų vizija ir idėjomis“, – džiaugiasi studijos vadovas architektas R. Mikulionis.

Projekto valdymas nuo idėjos gimimo

UAB „Contestus projektai“ prie šio projekto prisijungė viena pirmųjų, kai dar net nebuvo sukurta pastato vizija. Užsakovas turėjo tik idėją – pastatyti naują kraftinio alaus liniją, įrengti restoraną, parduotuvę ir alaus muziejų. Pasirinkti šiam projektui valdyti UAB „Contestus projektai“ užsakovams nebuvo sunku – dirbdama rinkoje daugiau nei 10 metų įmonė įrodė, kad jos darbuotojai yra srities profesionalai ir vieni stipriausių statybos projektų valdymo rinkos dalyvių. Per savo gyvavimo laikotarpį kompanija prisidėjo prie daugiau nei 70 statybos projektų valdymo bei nekilnojamo turto objektų plėtros visoje Lietuvoje.

UAB „Contestus projektai“ darbuotojai patys valdė visą projektą nuo pat pirmųjų žingsnių: koordinavo detaliojo plano korektūros procedūras, talkino rengiant bei viešinant projektinius pasiūlymus, koordinavo projektavimo procesą, atliko statybos valdymą, kuris apima rangovų bei subrangovų parinkimą ir valdymą, ieškojo ir kontroliavo tiekėjus, valdė statybos procesą statybos aikštelėje, organizavo statybos užbaigimo procedūras ir atliko techninę priežiūrą.

Pastatas turėjo būti funkcionalus, jame turėjo tilpti reikiama gamybos įranga, restoranas, parduotuvė bei alaus muziejaus ekspozicija. Taip pat vienas pagrindinių prioritetų buvo terminas, nes šio vystytojo veikla ypač priklauso nuo sezono.

Nuolatinis dėmesys skirtas proceso dalyvių darbams suvaldyti ir tinkamai darbams organizuoti, nes prie gastrobaro įrengimo prisidėjo nemažai savo srities specialistų: interjero architektai, statybininkai, sceninės įrangos profesionalai, menininkai, kūrę ir montavę skulptūras restorane, ekspozicijos autoriai bei įgyvendintojai. Be to, visų jų darbą reikėjo suderinti su teritorijoje vykstančiais statybos darbais. Visų savo srities profesionalų darbą reikėjo suderinti, kad gamykla ir gastrobaras duris atvertų laiku.

Įranga, sumontuota gamybos zonoje, buvo projektuojama ir gaminama Vokietijoje. Jos montavimas taip pat buvo didelis iššūkis, organizuojant statybos procesą. Didelėms talpoms, kurios turėjo būti sumontuotos iki galo nepastačius pastato, prireikė nemažai kūrybiškumo. Jos buvo įkeliamos per laikinas technologines angas stoge, įvežamos per vitrininius langus bei per milimetrų tikslumu paliktas angas sienose. Šio proceso sklandumas užtikrintas tinkamai koordinuojant vokiečių specialistų bei vietinių statybininkų komunikaciją bei darbus.

Kadangi objektas buvo įgyvendinamas be generalinio rangovo, jo funkcijas iš dalies perėmė UAB „Contestus projektai“ – projektas įgyvendintas projekto valdymo būdu. UAB „Contestus projektai“ yra tokio modelio pradininkė Lietuvoje.

Pastate profesionaliai įrengtos vandentiekio ir nuotekų, vėdinimo, grindinio šildymo inžinerinės sistemos, taip pat ir pastato valdymo sistema. „Buvo įdomu įveikti iššūkius, integruojant inžinerines sistemas į ypatingą šio pastato dizainą, kartu išlaikant maksimaliai komfortišką patalpų mikroklimatą“, – sako UAB „Dizaja“ direktorius Titas Kecorius.

Ekonomiškumas ir kokybė

UAB „Airwave Lietuva“ prisidėjo prie „Švyturio BHouse“ gastrobaro projekto tiekdama oro kondicionierius „Midea“. Šis aukščiausios kokybės kondicionierių gamintojas iš Kinijos naudoja japoniškus „Toshiba“, „Hitachi“, „Sanyo“ kompresorius ir technologijas, be to, jau yra gerai užsirekomendavęs ir Lietuvoje. Kondicionieriai „Midea“ dažnai įrengiami skirtingo poreikio ir dydžio pastatuose – nuo nedidelių individualių namų iki stambių pramoninių objektų. Pavyzdžiui, Vilniuje „Midea“ įrenginiai buvo pasirinkti net tokio giganto kaip prekybos centras „Nørdika“ oro kondicionavimo sistemų sprendimui. Dauguma užsakovų pasirenka būtent šį oro kondicionavimo produktą dėl jo pagrindinio pranašumo – kainos ir kokybės santykio. Dar vienas svarbus „Midea“ įrangos pliusas – suderinamumas. Šiuos oro kondicionierius galima lengvai prijungti prie bendros pastato valdymo sistemos. Konkrečiai „Švyturio BHouse“ gastrobare restorano pirmame aukšte kanaliniai oro kondicionieriai „Midea“ buvo sumaniai paslėpti virš pakabinamų lubų ir nematomai prisideda prie kuriamos gastrobaro atmosferos.

Individualūs sisteminiai sprendimai

Dėsninga, kad prie gastrobaro įrengimo prisidėjo ir UAB „Elteros projektai“ – kompanija, kuri bene vienintelė Lietuvoje gamina tokią didelę gamą pastatų automatikos valdiklių bei keitiklių, užtikrinančių bendrą sklandų inžinerinių sistemų darbą.

UAB „Elteros projektai“ „Švyturio BHouse“ gastrobare atliko pastato mikroklimato automatizavimo, pastato valdymo sistemos (PVS, angl. BMS) diegimo ir programavimo darbus. Pastato valdymo sistema apima: vėdinimo ir oro kondicionavimo įrangos stebėjimą bei jos valdymą; gamybinių, technologinių ir sandėliavimo patalpų temperatūros stebėjimą bei valdymą; šilumos punkto parametrų stebėjimą ir paties mazgo valdymą; centralizuotą skaitiklių nuskaitymo sistemą; drenažinės siurblinės ir riebalų gaudyklės būsenų stebėjimą. Sustyguoti tam tikras sistemas nebuvo lengva, nes reikėjo sujungti skirtingų gamintojų (vėdinimo ir vėsinimo įrangos su gamykline automatika) įrangą į vientisą sistemą. Kadangi kompanija yra įpratusi kiekvieną atsiradusią kliūtį savo darbe spręsti individualiai ir ieškoti optimalaus problemos sprendimo, mažiausiai kainuojančio ir pačiai įmonei, ir užsakovui, ir galutiniam vartotojui, buvo pagamintas specialus keitiklis, konvertuojantis vėdinimo sistemos signalus į šaldymo įrangai suprantamus signalus. „Švyturio BHouse“ gastrobaro projekte UAB „Elteros projektai“ naudojo pačios kompanijos gamybos laisvai programuojamus valdiklius „ELKO 610“ ir taip pat įmonės kurtą bei programuotą pastato valdymo sistemą, kuri yra unikali lankstumu ir leidžia į kompanijos valdiklius įprogramuoti įvairiausius valdymo algoritmus pagal sistemos veikimo specifiką bei kliento pageidavimus. UAB „Elteros projektai“ valdikliai suderinami su pagrindiniais automatikos srityje naudojamais ryšio protokolais, kas taip pat suteikia lankstumo integruojant įvairių gamintojų įrangą.

Bendros inžinierinės sistemos dalimi tapo ir „Švyturio BHouse“ gastrobaro bendrovės UAB „Klaipėdos liftas“  įrengti šveicariški Schindler liftai, kurių vienas kyla iki trečiame aukšte esančios terasos, o antras skirtas maistui.

Įspūdingi langai

Vienas svarbiausių šios neįprastos erdvės akcentų buvo išpildytas bendradarbiaujant bendrovėms „Sapa Building

System“ ir „Marx Vilnius“. Kompanijų įnašas į patrauklų gastrobarą – lauko aliuminio arkiniai fasadai bei langai, aliuminio profilio stoglangiai, vidaus aliuminio profilio vitrinos, priešgaisrinė aliuminio profilio pertvara ir priešgaisrinė EI 60 stiklinė perdanga.

Kompanijų vadovai neslepia, kad „Švyturio“ projektas buvo gana sudėtingas ir unikalus. Dar konkurso metu buvo daug dirbta su projektu, sprendžiami projektavimo klausimai, pasiūlyti tinkami užsakovui bei architektui sprendiniai. Nors projektui įgyvendinti skirtas trumpas terminas, iššūkis buvo priimtas. Jau vykstant „Švyturio BHouse“ gastrobaro įrengimo darbams, „Marx Vilnius“ specialistams reikėjo per labai trumpą terminą rasti ir pasiūlyti tinkamus sprendinius architekto vizijoms bei užsakovo norams įgyvendinti. Tam prireikė visos komandos bendro įtempto bei tikslingo darbo.

Visi aliuminio gaminiai gaminti iš „Sapa“ profilio. UAB „Marx Vilnius“ galėjo kompleksiškai pasiūlyti visus gaminius – lauko fasadus, langus, vidaus vitrinas, priešgaisrines pertvaras – iš vieno gamintojo profilių. Kadangi „Švyturio BHouse“ gastrobaras yra išskirtinis architektūra, jam prireikė ypatingų konstrukcijų: visi UAB „Marx Vilnius“ gaminami ir montuojami gaminiai buvo unikalūs, sudėtingi savo sprendiniais. Šiam projektui teko pateikti daug skirtingų sprendimų vienu metu. Sprendimų įvairove išsiskyrė: arkiniai fasadai, nestandartiniai priešgaisriniai gaminiai, aliuminio lakšto kirsti tinklai bei aliuminio kompozito apdailos ant fasadų. Lauko aliuminio fasadai lenkti, skirtingo lenkimo laipsnių – kiekviena arka turėjo būti išmatuota vietoje ir gaminama pagal faktinius angos matmenis. Priešgaisrinė pertvara, skirianti gamybos bei restorano zonas, yra nestandartiškai didelių matmenų, todėl reikėjo konstruktorių sumanumo įgyvendinti viską laikantis architekto ir užsakovo pageidavimų, patenkinti priešgaisrinių gaminių standartus. Ypač unikali priešgaisrinė stiklinė perdanga, pro kurią turi matytis rūsyje sustatytos alaus statinės. Ant jos ne tik galima vaikščioti, bet ji taip pat atitinka ir priešgaisrinius EI 60 reikalavimus.

Akustika profesionalams

UAB „Scenos techninis servisas“ (STS) „Švyturio BHouse“ gastrobare įrengė įgarsinimo ir apšvietimo sistemas, taip pat parengė bei įgyvendino patalpų akustiką gerinantį projektą. Būtina paminėti, kad UAB STS yra viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių įmonių, siūlančių inovatyvius kompleksinius objektų instaliacijų sprendimus. Įmonė, atsižvelgdami į patalpą, jos ir užsakovo poreikius, renginių, vykstančių joje, tipus, suprojektuoja būtent tai erdvei tinkamą įgarsinimo, apšvietimo, mechaninę, scenos ir vaizdo sistemas. Be to, UAB STS viena iš seniausiai pramoginių renginių technologijų integracinius projektus vykdančių Lietuvoje kompanijų, todėl užsakovui neteko dvejoti dėl pasirinkimo ir ieškoti kitų darbų vykdytojų. Maža to, UAB STS jau buvo bendradarbiavusi su „BHouse“ administruojančiais žmonėmis – įmonės specialistai padėjo įrengti legendinį „Kaštono“ barą Klaipėdoje.

Užsakovų reikalavimas buvo įrengti universalią erdvę, kuri tiktų įvairaus pobūdžio vakaro renginiams: koncertams, komikų pasirodymams, diskotekoms ir pan., tačiau buvo svarbu, kad sisteminiai sprendiniai būtų lankstūs ir tinkami naudoti dienos metu. Pavyzdžiui, „Švyturio BHouse“ gastrobarui pradėjus veikti pagrindinė salės įgarsinimo sistema naudojama ir kaip foninis garsas dienos metu.

Gastrobarui įrengti buvo pasirinkta būtent ši bendrovė dar ir dėl to, kad UAB STS vykdydama projektus vadovaujasi aukščiausiais kokybiniais standartais, todėl jos klientams siūloma įranga skirta naudoti profesionaliai, ją gamina pasaulyje pripažinti gamintojai, kurių kokybe ir profesionalumu netenka abejoti. „BHouse“ šeimininkai galėjo būti tikri, kad STS darbuotojai įrengs universalią erdvę, kurios technologinė bazė leis organizuoti įvairaus pobūdžio renginius, be to, tai atliks ne tik profesionaliai, bet ir pasitelkdami aukščiausios kokybės medžiagas bei įrenginius.

Įrengdami „Švyturio BHouse“ gastrobarą UAB STS darbuotojai su dideliais sunkumais nesusidūrė. Tiesa, atlikus visus suplanuotus darbus, testuojant ir derinant įgarsinimo sistemą, buvo pastebėta, kad didelis patalpos tūris bei stogui įrengti naudotos statybinės medžiagos neleidžia užtikrinti tinkamos garso bangų sklaidos patalpoje, o tai ateityje galėjo kelti nepatogumų koncertuojančioms grupėms bei jų klausantiems „BHouse“ lankytojams. Todėl prie jau numatytų darbų prisidėjo technologinis kelias tinkamai gastrobaro salės akustikai suformuoti.

Pagrindinei salei įgarsinti UAB STS naudojo vieno žinomiausių pasaulyje profesionalaus tipo įgarsinimo įrangos gamintojo „L-Acoustics WiFo“ sistemą, papildytą žemadažnėmis kolonėlėmis, kurios buvo sumontuotos scenos barjere. Taip pat šio gamintojo mažesnės 5XT modelio kolonėlės sumontuotos zonoms po balkonais ir antrojo aukšto balkonams įgarsinti. Apšvietimo sistemai „Švyturio BHouse“ gastrobare pasitelktas JAV gamintojo „Chauvet“ apšvietimo prietaisų ir jų valdymo komplektas. Jį sudaro užliejančios šviesos LED PAR tipo prožektoriai bendrai atmosferai patalpoje formuoti bei „judančios galvos“ motorizuoti efektinės šviesos prietaisai.

Dar vienu svarbiu uždaviniu, su kurio patyrusi įmonė nesunkiai susidorojo, buvo „Švyturio BHouse“ gastrobarui tinkamiausio garso sklaidos formavimas. Patalpos akustiką UAB STS tvarkė naudodama portugalų gamintojo „Jocavi“ akustines plokštes, kuriomis buvo padengta apie 60 % lubų. Taip siekta padidinti garso bangų sklaidos kontrolę patalpoje. Gastrobaro salės gale įrengta speciali akustinė užuolaida. Ji naudojama koncertu metu, siekiant sumažinti garso bangų atspindžius nuo galinės patalpos sienos. Beje, užuolaidos vizualinis sprendimas visiškai atitinka gastrobaro bendrą interjero spalvinę ir stilistinę atmosferą.

Baigusi dirbti su projektu UAB STS komanda atkreipia dėmesį, kad „Švyturio BHouse“ gastrobare didžiausias iššūkis buvo suderinti architektūrinius bei garso kontrolės (patalpų) akustikos sprendinius. Patalpa yra didelio tūrio, industrinio dizaino, t. y. daug garso bangas atspindinčių paviršių: stikliniai vitrininiai langai, inžineriniai mazgai ir kt. Buvo užduotis nekrintančiomis į akis priemonėmis pasiekti kuo geresnę natūralią patalpų akustiką. Komandiškai bendradarbiaudama su architektais STS su šia užduotimi sėkmingai susitvarkė. „Svarbiausia nuo pat projektavimo pradžios prie bendro stalo sėsti užsakovui, architektams ir šou technologijų integratoriams – tartis ir bendrai ieškoti architektūrinių, funkcinių bei technologinių sprendinių sinergijos. Tai pagrindinis sėkmingo projekto garantas“, – sako STS pardavimų vadybininkas Julius Gružinskas.

Architektūriniai baldai

„Švyturio BHouse“ gastrobaro interjerui skirta nepaprasta užduotis – sukurti nepakartojamą erdvės ir jaukumo atmosferą. Įveikti šį iššūkį buvo patikėta 20 metų baldų projektavimo, gamybos ir įrengimo patirtį turinčiai UAB „Ergolain“. „Didžiuojamės ne vienu tokiu „HoReCa“ objektu, įrengtu ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Mūsų pranašumas – didelė patirtis, įrengiant tokio tipo objektus Skandinavijos šalyse. „Švyturys Brewery“ Lietuvoje ir net Baltijos valstybėse yra išskirtinis interjeru, naudojamomis medžiagomis ir pačia koncepcija. Esu tikra klaipėdietė, todėl „Švyturio“ gamyklos pastatas ir nauja modernumo persmelkta idėja paversti alaus daryklą prieinamą žmogui buvo labai įdomi. Tad subūrėme komandą, dėjome daug pastangų, kad būtent mus pasirinktų kaip baldų gamintojus“, – atskleidžia UAB „Ergolain“ projektų vadovė Dovilė Jakaitė. Kadangi kompanija buvo labai suinteresuota prisidėti prie šio projekto, dalyvaudama baldų gamintojo konkurse stengėsi pasiūlyti geras kainas, protingus ir argumentuotus ilgamete patirtimi tokio pobūdžio objektuose sprendimus.

Laimėjusi konkursą UAB „Ergolain“ įrengė visus nestandartinius „BHause“ gastrobaro zonos, Gero alaus parduotuvės, II aukšto baro ir ekspozicijų erdvės bei biuro baldus administracinėje gamyklos dalyje, taip pat viso pastato vidinius sieninius skydus WC ir kitose bendro naudojimo patalpose. Novatoriško UAB „Ergolain“ požiūrio prireikė įgyvendinant architektų idėjas, kurios gali atrodyti kaip statybinės dalies sprendimai. Pasitarus su užsakovu ir architektu, buvo nuspręsta, kad, norint išlaikyti bendrą spalvų gamą ir medžiagiškumą bei kitus technologijos niuansus, reikia projektuoti ir gaminti baldininkams ne visai būdingus gaminius. Buvo iškelti reikalavimai kuriamų baldų kokybei, ilgalaikiškumui ir funkcionalumui. Kartu su užsakovais bei architektais specialistai sprendė, kokias medžiagas ir paviršius būtų geriausia naudoti tokio tipo pramogų vietoje, o vėliau derino spalvas. Užsakovams ir architektams buvo labai svarbu, kad interjeras būtų išbaigtas, todėl UAB „Ergolain“ gamino daug natūrinių pavyzdžių, bandė skirtingus paviršius, kol priėmė galutinį sprendimą.

Objekte buvo naudojama daug dydžiu ir forma išskirtinių metalo gaminių. Centrinio baro dekoracija – daugiau negu 3 m aukščio nerūdijančiojo plieno arkos, susijungiančios su baru bei veidrodžio skydais virš baro, kuria tęstinumo įspūdį. Joms antrina šonuose milteliniu būdu smėlio tekstūra dažyti metalo rėmai su oksiduoto maumedžio masyvo ir metalinio tinklo intarpais. Visi skydai, kurių dalies aukštis daugiau negu 6 m, yra segmentiškai išdėstyti objekte ir sujungiami tarpusavyje, formuojant originalią patalpos struktūrą. Barams naudotas natūralus akmuo derinamas su kitomis nestandartinėmis medžiagomis – karšto valcavimo rifliuotais lakštais, jūrinio konteinerio fasadą imituojančiais metalo lankstiniais bei kitomis baldinėmis medžiagomis.

Didžiausias iššūkis kompanijai šiame projekte buvo pats pastatas – rekonstruotos gamyklos patalpos su aukštomis lubomis, nestandartinėmis sienomis ir erdvėmis, o darbus teko derinti su kitomis objekte dirbančiomis įmonėmis. Taigi prireikė itin tikslaus Projektų valdymo skyriaus darbo ir visos UAB „Ergolain“ komandos preciziško požiūrio. Objekto matavimo ir montavimo darbai buvo atliekami pačiame statybų įkarštyje, kad viskas būtų laiku pristatyta plačiajai auditorijai. Projektuojant ir montuojant sieninius skydus, UAB „Ergolain“ komandai dėl išskirtinio rezultato teko glaudžiai bendradarbiauti su maisto liftų įrangos, ekspozicijos bei kitais tiekėjais.

„Ši vieta labai svarbi klaipėdiečiams ir turi savo istoriją, veidą. Tai unikali erdvė žmogui – su savo interjeru, aludarystės ekspozicija, išskirtiniu maistu, gyvo garso muzika bei įvairaus žanro renginiais. UAB „Ergolain“ didžiuojasi sakydami, kad tai išskirtinis objektas Klaipėdoje, prie kurio įgyvendinimo mums teko prisidėti. Tai atviras ir įvairus traukos centras, atnešantis Klaipėdai naujų vėjų ir svečių iš kitų miestų bei šalių“, – džiaugiasi D. Jakaitė.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų