Vandentiekis per higienos prizmę


Vandentiekio vamzdynų klasifikavimas

Pagal vandens paskirtį vandentiekiai skirstomi į geriamuosius, gamybinius, gaisrinius ir specialiuosius. Renkantis vamzdyno sprendimus būtina atsižvelgti į tiekiamo vandens cheminę sudėtį ir naudoti tik atsparius konkrečiam cheminiam poveikiui. Pastato vandentiekio tiekiamąjį vamzdyną sudaro magistralės, kuriomis vanduo tiekiamas į atskiras pastato dalis, stovai – vandenį tiekiantys į skirtingus aukštus, aukštų įvadai bei jungiamieji ėmimo taškų vamzdynai. Vandentiekio sistema turi būti suprojektuota taip, kad būtų išvengta neefektyvaus vandens eikvojimo, pernelyg didelio vandens greičio, oro kaupimosi, kalkėjimo, korozijos ir irimo. Pastarosios problemos – vienos dažniausiai pasitaikančių šiuo metu.

Korozija

Kasmet dėl metalų korozijos nuostoliai sudaro 10–12 % viso išgaunamo metalų kiekio. Siekiant susidoroti su šia problema, kasmet sunaudojamas didelis kiekis papildomų medžiagų, energijos, darbo jėgos ir laiko, tačiau problema vis tiek nėra galutinai ir ilgam laikui išsprendžiama. Korozijos procesas nulemtas gamtos dėsnių, todėl tam tikrų medžiagų korodavimas nesustabdomas. Tačiau aliuminis nėra veikiamas korozijos, nes jis pasidengia kieta ištisine nelaidžia orui oksido plėvele. Kitų metalų, pavyzdžiui, geležies oksidų, plėvelė yra akyta, tad geležies paviršius nėra visiškai apsaugomas nuo korozijos.

Dauguma problemų dėl korozijos gali būti išsprendžiamos dar projektavimo metu, parenkant tinkamus sistemos komponentus ir teisingai suplanuojant patį konstrukcinį sprendimą.

Vamzdyno pasirinkimas

Vamzdyno medžiaga – vienas svarbiausių kriterijų, lemiančių tiekiamo vandens kokybę. Vamzdžiai ir jungiamosios detalės negali bloginti vandens kokybės, t. y. pakeisti vandens skonio, kvapo, užteršti kenksmingomis medžiagomis. Kaip nurodo statybos techniniai reglamentai, vandentiekio statybos produktai turi būti iš tokių medžiagų ir suprojektuoti taip, kad būtų pakankamai atsparūs galimiems išoriniams ir vidiniams mechaniniams, cheminiams bei mikrobiologiniams procesams.

Tiekiamo vandens vamzdyno pasirinkimo kriterijai:

–  žmogaus sveikata, higiena – poveikis vandens kokybei;

–  sistemos eksploatacijos parametrai – slėgis, temperatūra;

–  vamzdyno saugumas, patikimumas – eksploatacijos laikas;

–  sistemos (vamzdžiai, jungtys) hidraulika, asortimentas;

–  vamzdžių ir jungčių montavimo technika, žmogiškasis faktorius;

–  tiekimas, pasiekiamumas, garantija (sistemos), servisas.

Šiais laikais galima pasirinkti vamzdžius iš šių medžiagų: metalo (cinkuoto plieno, variniai, nerūdijančiojo plieno) arba plastiko (polietilenas, modifikuotas polietilenas, polipropilenas, polivinilo chloridas, daugiasluoksnių su aliuminio kompozicinės medžiagos sluoksniu).

Metaliniai vamzdynai yra stipriai ir gana greitai paveikiami korozijos. Todėl blogėja vandens kokybė, būna užkalkėjimo atvejų. Neretai būsto savininkai skundžiasi dėl triukšmo vamzdynuose ar susiduria su brangiai kainuojančiais pratekėjimo atvejais. Argumentai, kodėl pasirenkami plastikiniai vamzdynai: nedaro poveikio geriamojo vandens kokybei, jie yra patikimesni, patvaresni, ilgesnis eksploatacijos laikotarpis, o montavimas greitesnis ir pigesnis. Taip pat fiksuojami mažesni šilumos nuostoliai, galimi didesni vandens greičiai.

Pagal plastikinių vamzdynų EN ISO standartus vandentiekio vamzdžiai ir jungtys turi turėti patvirtintą 50 metų eksploatacijos laiką. Todėl būtina patikrinti, ar gamintojo deklaruojama informacija atitinka reikalavimus.

Taisyklės higieniškam vandentiekiui užtikrinti

Vamzdynai turi būti planuojami kaip įmanoma optimaliau. Vamzdžių skersmuo turi būti parenkamas tinkamai: jis turi būti reikiamo dydžio, tačiau kaip įmanoma mažesnis. Vanduo privalo tekėti – vamzdynuose negali būti stagnacijos ar aklaviečių. Pastato vamzdynas turi būti apsaugotas nuo išorinių taršos šaltinių. Netinkamai suprojektuotuose vamzdynuose atsiranda vamzdžiuose stovinčio vandens atkarpų, kurios tampa palankia terpe daugintis bakterijoms ir rimtas ligas galintiems sukelti mikroorganizmams. Taip pat reikia vengti šalto vandens vamzdžių įšilimo. Šaltas vanduo turi būti < 20 °C , o karštas > 60 °C, tik taip bus išvengiama legionelės pavojaus. 25–40 °C – tai temperatūros terpė, kurioje efektyviausiai dauginasi žalingi mikroorganizmai.

Būtina numatyti galimybę ištuštinti ir išplauti retai naudojamus ar trumpam įjungiamus vamzdžius. Ilgą laiką nenaudojami vamzdynai turi būti atjungti nuo geriamojo vandens vandentiekio. Taip pat siekiant užtikrinti vandens higienos lygį, siūloma rinktis ne trišakį vandentiekio sistemos paskirstymą, o žiedinį.

„Uponor“ daugiasluoksnių kompozitinių vamzdžių sistema

Kaip alternatyvą metaliniams magistralių vamzdžiams ir stovams, siekiant išvengti korozijos problemų ir užtikrinti higienišką vandens tiekimą, galima rinktis sistemą „Uponor MLC“.

„Uponor“ daugiasluoksniai kompozitiniai vamzdžiai (MLCP) – lankstūs, lengvai pritaikomi skirtingose situacijose. Tokie vamzdynai su savo sisteminiais komponentais – tinkami geriamajam vandeniui tiekti, taip pat vandentiekio stovams. Daugiasluoksniai kompozitiniai vamzdžiai turi geriausias ir plastikinių, ir metalinių vamzdžių savybes. Vamzdžiai yra atsparūs korozijai ir mechaniniams pažeidimams, higieniški ir švarūs, jiems nekenkia nuolatiniai aukštos vandentiekio temperatūros ar slėgio pokyčiai.

Todėl dėl savo tinkamų savybių šioje inžinerinių sprendimų srityje vis dažniau naudojami šio tipo vamzdynai. Tiek vamzdžiams gaminti naudojamos medžiagos, tiek jungtys užtikrina, kad į vandentiekio vandenį nepateks pašalinių medžiagų.

„Uponor“ daugiasluoksnių vamzdžių sistemos yra lengvai montuojamos ir patvarios, todėl mažėja rizika atsirasti klaidų, sutaupomas laikas ir išvengiama papildomų išlaidų.

Montuojant tradicines d63-110 mm magistralių sistemas, reikia iki 300 skirtingų jungčių, o tai, be abejo, sunkina ir lėtina darbus. Modulinė „Uponor MLC“ vamzdžių jungčių d63-110 mm sistema suteikia maksimalų lankstumą, naudojant tik 27 sistemos komponentus.

„Uponor“ turi ilgametę vamzdynų gamybos patirtį, produkcija gaminama Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir atitinka visus aukščiausios kokybės reikalavimus. Produkcija nuolat testuojama ir tobulinama, visi komponentai išbandyti ir patikrinti gamykloje. Siūlomi ne tik vamzdynai, bet ir visi reikalingi sisteminiai produktai, o tai suteikia galimybę užtikrinti nuoseklumą bei visos sistemos kokybę ir garantijas. Didelis vamzdžių ir jungiamųjų dalių asortimentas leidžia parinkti sprendimą kiekvienai situacijai. Sistemos tinka ir naujai statomam, ir renovuojamam ar rekonstruojamam namui ar butui. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų