Kuršėnuose, viename didžiausių Šiaulių apskrities miestų, tiek gyventojus, tiek turistus džiugina ir stebina vienas ilgiausių (262 m), gražiausių ir moderniausių Lietuvoje pėsčiųjų tiltų. Tai ypatingos konstrukcijos tiltas per Ventos upę, atidarytas 2020 m. pabaigoje.
Šiaulių rajono savivaldybės mero padėjėja Rita Žadeikytė
Šviečiantis pėsčiųjų tiltas tarp dviejų Ventos upės krantų jungia centrinę miesto aikštę ir rekonstruotus bei atvertus visuomenei Gruževskių dvaro rūmus su senuoju dvaro parku, kurie yra unikalios medinės architektūros šedevras. Taigi šis tiltas – tai jungtis tarp šiandienio miesto, modernios miesto aikštės ir miesto istorijos.
Naujasis Kuršėnų tiltas dar statybų metu šalies architektų buvo vertinamas, kaip vienas gražiausių Lietuvoje pėsčiųjų tiltų, kuriame itin dera natūralios medžiagos, moderni architektūra ir puikiai sutvarkytos Ventos upės prieigos. Jis buvo pastatytas per metus ir yra išskirtinės konstrukcijos, su apžvalgos aikštelėmis ir interaktyviomis salelėmis. Įgyvendinant tilto projektą, ne tik pastatytas pėsčiųjų tiltas, bet ir atnaujinta aplinka, o ant paties tilto įrengtas tinklinis gultas, ant kurio atsigulę žmonės gali grožėtis Ventos upe.
Sudėtingas sunkių konstrukcijų montavimas
Pėsčiųjų tilto per Ventos upę Kuršėnuose statybos darbai, kuriuos atliko UAB „Tilta“ specialistai, buvo sudėtingi nuo pat statybos pradžios 2019 m. rugsėjį. Pirmiausia buvo kalami poliai, gamintos tilto konstrukcijos: per keturis mėnesius specialistai suvirino metalines konstrukcijas, kurių vienas segmentas svėrė apie 60 tonų. Stambiagabaričiu transportu iš Kretingos metalinės tilto dalys buvo atgabentos į Kuršėnus.
Metalines sekcijas, sveriančias po 60–62 tonas, ant tilto pagrindo užkelti buvo atvežtas specialus UAB „Mažeikių strėlė“ kranas, kurio keliamoji galia – 450 tonų. Juo buvo keliamos ir montuojamos metalinės tilto konstrukcijos. Vėliau atliktas dar vienas preciziškas darbas: 60-ies tonų „kaladėlės“ tarsi bėgiais buvo nustumtos į projektinę padėtį. Prie tilto montavimo dirbo apie 30 UAB „Tilta“ darbuotojų – inžinierių ir statybininkų.
Patys atsakingiausi ir sudėtingiausi atlikti darbai – tilto konstrukcijų sumontavimas ant užstūmimo kelio ir tilto konstrukcijų užstūmimas. Kadangi šiame objekte montuojant tiltą nebuvo galima pasinaudoti kėlimo kranu, buvo pasirinktas kitas būdas – konstrukcijų užstūmimas. Lietuvoje tokiu būdu pastatyti dar du tiltai, o pasaulyje, pasak specialistų, tai gana dažnai taikomas tiltų statybos būdas.
Jį pritaikyti būtent Kuršėnuose teko dėl tilto geografinės padėties, kai iš vienos tilto pusės neįmanoma privažiuoti stambiagabaričiam kranui. Metalinių pėsčiųjų tiltų anksčiau nebuvo statoma. Tokio pobūdžio tiltai arba būdavo lengvų konstrukcijų ir siauri (kabinami ant lynų), arba gelžbetoniniai. Metaliniai tiltai tarnauja apie 200 metų, o gelžbetoniniai – apie 70 metų. Būtent dėl ilgaamžiškumo pastaruoju metu ir projektuojami metaliniai tiltai.
Įspūdingai apdailai pasirinktas kortenas
Kuršėnų tilto projektuotojai jam parinko vieną moderniausių šiuo metu, itin ilgaamžę medžiagą – korteną. Tai rūdintas plienas, šiuo metu plačiai naudojamas Europos ir pasaulio statytojų bei architektų ir dizainerių.
Projekto vadovė architektė Ieva Puidokaitė pasakojo, kad rūdinto plieno apdailą Kuršėnų pėsčiųjų tiltui pasirinko dėl kelių priežasčių. Viena jų – tiltas veda į Kultūros paveldo objektą – Gruževskių dvarą, todėl, pasak projekto vadovės, jis „turėjo įsilieti į kraštovaizdį, aplinką ir spalvomis, gamtinėmis medžiagomis; būtent kortenas tą ir leido pasiekti, nes tai visiškai natūrali medžiaga, o metams bėgant jis iš oranžinio tampa tamsiai rudu, panašiu į medžių kamienus“.
Kitas motyvas – korteno ilgaamžiškumas. „Kortenui nereikalinga jokia priežiūra – nei dažymas, nei lakavimas. Tai taip pat labai svarbu tokiai ilgaamžei konstrukcijai, kaip tiltas“, – sakė architektė.
Pasak projekto vadovės, rūdintas plienas šiuolaikinėje architektūroje ir Lietuvoje, ir Europoje, ir pasaulyje yra madinga ir dažnai pasitelkiama medžiaga. Kuršėnuose sumontuotas itin kokybiškas švedų gamintojų kortenas.
Kuršėnų pėsčiųjų tiltas išskirtinis ir tuo, kad yra ypatingai apšviestas. Valstybinių švenčių dienomis jis šviečia valstybinės vėliavos spalvomis.
Nuotr.: „UpWeGo“, Giedrė Karkalienė