Modernių laikų inžineriniai stebuklai

Inžineriją skatina inovacijos

Žmonijos vystymasis visada buvo pagrįstas idėjomis. Žurnalo „Structum“ organizuota konferencija „Modernių laikų inžineriniai stebuklai – technologijų ir kūrybiškumo sąveika, novatoriškos vizijos, tampančios optimaliais sprendimais“, kurioje buvo aptariama inovacijų įtaka inžinerijos sričiai, vyko gegužės pabaigoje kino teatre „Multikino“ (PC „Ozas“). Pranešėjai iš Lietuvos ir svečiai iš kitų šalių teikė savo atsakymus į bendrą renginio temos klausimą: kokios modernios inovacijos skatina inžineriją?

Viena svarbių verslo ir mokslo šakų pasaulyje

Vykstant technologiniam inžinerijos progresui, visi norime būti bent maža dalimi tų, kurie įgyvendina ir išpildo novatoriškas idėjas, integruoja naujausius produktus ir paslaugas, didinančias pasaulio vystymąsi ir kuriančias darbo vietas visuomenei. Inžinerinė pramonė – viena svarbių verslo ir mokslo šakų pasaulyje. Siekdamos pagerinti inžinerinės pramonės ir kitų gamybos sektorių rodiklius įmonės turi investuoti į inovacijas. Nuo kompanijų priklauso, ar žmonių sukurtos inovatyvios idėjos bus perkeltos į įmonių procesus ir produktus ir kurs vertę visuomenei. Vienas iš konferencijos tikslų – peržengti sienas ir padėti visiems, kurie siekia naujovių ir pokyčių – įmonėms, mokslo įstaigoms – bendradarbiauti. Žinoma, norint skatinti šio sektoriaus augimą, reikia ne tik inovacijų, bet ir investicijų. Žurnalo „Structum“ konferencija suteikė galimybę išaugti naujam pažįstamų ir draugysčių ratui, kuris pagelbės generuoti naujas idėjas. Po renginio netilo aktyvios diskusijos apie problemas ir naujoves šioje srityje, produktus ir paslaugas, kuriančias bendrinę inžinerijos pramonės vertę. Pranešimuose buvo atsižvelgta ir į tai, kad svarbu įsitraukimas į komunikaciją, apžvelgtos naujausios tendencijos.

Technologijos, atveriančios naujas galimybes

„Samsung“ ŠVOK specialistas Tadas Medelinskas įvertino inžinerinių technologijų potencialą puoselėti naujas galimybės, kurias naudotojams atveria patentuoti, inovatyvūs jų įmonės įrenginiai. Naujasis gaminys – keturių krypčių pirmasis pasaulyje oro kondicionierius „Samsung Wind Free“ – šilumos siurblys, šaldantis be vėjo. Jis vėsina per tūkstančius skylučių, turi temperatūros, drėgmės ir MDS jutiklius, tyliai veikia ir gali būti valdomas sistema „Smart Wi-Fi“. Dėl bevėjo veikimo jis greičiau vėsina patalpą, be to, yra lengviausiai rinkoje montuojamas, išsiskiria nauju dizainu, jį lengva išvalyti ir prižiūrėti. Anot specialisto, įrenginys puikiai tinka biurams, ligoninėms, mokykloms, bibliotekoms ir kitoms erdvėms.

Kompleksinis sprendimas – privalomas šių laikų pastato atributas

Įmonės UAB „Tenko Baltic“, atstovaujančios penkiems garsiausiems Europoje inžinerinių sistemų gamintojams, projektų vadovas Benas Valma teigė, kad naujieji jų produktai leidžia komfortiškai jaustis patalpose – nesušalti ir nesušilti. Kapiliarinė šildymo ir vėsinimo sistema su kapiliariniais vamzdelių kilimėliais – tai analogų neturintis kompleksinis sprendimas, leidžiantis greitai ir efektyviai vienu metu išspręsti ne tik šildymo, vėsinimo, bet ir šildomųjų grindų aukščio, konstrukcijų apkrovų problemas. Tai itin lankstus sprendimas: sistema gali būti taikoma ne tik grindims, bet ir sienoms ar luboms šildyti. Kilimėlių pagrindas – uždara sistema, sudaryta iš plonyčių vamzdelių. Šaltas arba šiltas vanduo teka šiuo tinklu ir šildo arba vėsina paviršius, kurie atiduoda šilumą arba vėsą į patalpą labai tolygiai per spinduliavimą ir konvekciją, be triukšmo ir be skersvėjų. Taip sukurtas patalpos klimatas yra labai malonus ir sveikas. „Kapiliarinė technologija itin lanksti, reikia tik netipiško požiūrio ir turėsime puikius sprendimus. Ilgalaikiai šildymo ir vėsinimo kilimėliai užtikrina aukščiausią mikroklimato kokybę pastate be jokio papildomo triukšmo“, – kalbėjo UAB „Tenko Baltic“ projektų vadovas, atstovaujantis inžinerinei kompanijai, kurios veiklos sritys – atsinaujinantys energijos ištekliai bei pastatų inžinerinės sistemos.

Inžinerinis stebuklas, taupantis jūsų pinigus

„Išmaniaisiais vidaus sprendimais prisidedame prie išlaidų mažinimo, energijos taupymo, patalpų komforto, –

teigė Artūras Kriukovas, UAB „JUNG Vilnius“ Techninio skyriaus vadovas. – Sistema „JUNG KNX“ teikia daug pranašumų statant privačius namus ir kitokius objektus: patogumą, saugumą ir ekonomiškumą. Tai inžinerinis stebuklas, taupantis jūsų pinigus. Kuo KNX skiriasi nuo tradicinės sistemos? Išmaniojoje KNX visos inžinerinės sistemos yra kaip vientisas darinys. Visas namo ir daugybę multimedijų funkcijų galima sujungti į vieną tinklą su protinga KNX pastato sistema ir valdyti centralizuotai.“

Pasak specialisto, su KNX technika galima lengvai įgyvendinti energijos vartotojų vizualizavimą ir duomenų apdorojimą – „Smart-Metering“. Konkrečių komponentų funkcijos priklauso nuo jų užprogramavimo, kurį bet kada galima keisti. Naudotojui tai patogi ir lanksti pastato technika, prisitaikanti prie jo individualių poreikių.

Sujungti prietaisus tarpusavyje, kad juos būtų galima valdyti viena sistema

Naujausios technologijos atsiranda ne tik pramonėje, bet ir pastatuose. „Daiktų internetas? Kokį jį mes matysime? Po septynerių metų prijungtų prietaisų bus dešimt kartų daugiau“, – pranešimo pradžioje kalbėjo Denis Gacicha, „Schneider Electric Lietuva“ direktorius. Jo teigimu, didžioji dalis prietaisų ateityje turės jutiklius, procesorius, programinę įrangą ir galimybę prie jų prisijungti su kitais prietaisais. Taip tarp įrenginių bus sukurta didelė komunikacijos infrastruktūra, kuri leis automatizuoti dar daugiau procesų ir stebėti kiekvieną smulkmeną. Tuos duomenis teks sugebėti ir spėti apdoroti, perduoti duomenų centrams. „Tendencija yra sujungti prietaisus tarpusavyje taip, kad juos visus būtų galima valdyti ta pačia operacine sistema. Jau dabar vyksta procesų automatizacija, – kalbėjo ekspertas. – Prieš keletą metų pristatėme naują platformą „EcoStruxure“. Ji taupo laiką ir energiją, stebi energijos suvartojimą, sukuria saugią verslo aplinką. Pavyzdžiui, „EcoStruxure Building“ – atvira IoT platforma, skirta išmaniesiems pastatams ir sukurianti pridėtinę vertę visai pastato ekosistemai. Ji sukurta siekiant patenkinti unikalius šiuolaikinio verslo poreikius su galimybėmis naudoti debesis.“

Robotai ir žmonės ateityje tikrai daug dirbs kartu

UAB „Structum projektai“ rengiamos konferencijos svečias – „Factobotics“ vienas įkūrėjų Thomas Solupajev-Ronlev – skaitė pranešimą tema „Ar robotai gali statyti namus?“ Naujus robotus rinkai kurianti bendrovė pristato pramoninius robotus, atliekančius fiziškai sunkų ir pavojingą sveikatai ar monotonišką darbą. Tarp jų ir išradimai, skirti statybų rinkai. Kaip vieną tokių pavyzdžių pranešėjas paminėjo sprendimą, skirtą stiklinėms pertvaroms ir sienoms montuoti statybų aikštelėse. „Robotas perima iš darbininko plokščių kėlimo ir laikymo funkciją, sukeliančią darbo metu ypač daug stuburo traumų, – kalbėjo T. Solupajev-Ronlevas. – Robotai nepavargsta, jie nedaro klaidų. Robotai ir žmonės tikrai ateityje daug dirbs kartu. Nieko keista, modernios inovacijos, taikomos praktiškai, yra nesustabdomos ir būtinos permainos, kad gyventume šiuolaikiškai ir kokybiškai.“

Skaitmenizacija statybų sektoriuje

Anot antrojo konferencijos svečio, kuris atsiuntė vaizdo pranešimą tema „Skaitmenizacija statybų sektoriuje“, „Aproplan“ pardavimų direktoriaus Davido Vincento, statybų metu svarbu, kad būtų sukurta informacinė sistema. Ji turėtų užtikrinti šio sektoriaus efektyvumą, kokybę ir skaidrumą. Anot pranešėjo, praktika rodo, kad, siekiant išvengti netikslumų, vienas populiariausių pastarųjų metų sprendimų yra skaitmeninės statybos principų ir statinio informacinio modeliavimo metodų taikymas, kurie leidžia efektyviau projektuoti, statyti ir naudoti statinius, sudaro galimybes iš anksto patikrinti pasirinktų projektavimo sprendinių efektyvumą, išvengti projektavimo klaidų, sukuria bendrą ir aiškiomis taisyklėmis pagrįstą statybos dalyvių bei jų veiklą prižiūrinčių institucijų bendravimo erdvę, efektyvaus statinių naudojimo valdymo galimybes.

Pauliaus Čilinsko nuotr.

Date: 2018-05-17 10:00:00
Location: „Multikino” kino teatras, PC „Ozas”, Ozo g. 18, Vilnius
NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

PRANEŠIMAI

PRANEŠĖJAS:Benas Valma

TEMA:Nuo novatoriškos vizijos iki maksimalaus komforto patalpose