Architektas Gintautas Natkevičius apie šiuolaikinę architektūrą ir besikeičiantį Kauno veidą


Ką apie šiuolaikinę architektūrą mano šiuo metu daugeliui puikiai žinomas naujosios žvaigždės „Kaunoramos“, Kauno oro uosto, daugybės verslo centrų ir gyvenamųjų namų projektų vienas iš autorių Gintautas Natkevičius, objektus projektavęs kartu su kolegomis Adomu Rimšeliu ir Egle Savodnikaite? Architektas tikina, kad architektūroje galime įžvelgti dvi tendencijas, ir atskleidžia, ką reiškia šiandienos realybė – tvarieji pastatai.

Ir didelis, ir mažas miestas yra gyvas organizmas, o bėgant laikui jis nesustabdomai keičiasi. Tad neišvengiamai iškils aktualus klausimas jau susiformavusioje ir tam tikrus bruožus įgavusioje aplinkoje naujo daikto atsiradimas, kad ir koks jis ir kaip turėtų būti darniai integruotas aplinkoje. Natūraliai iškyla ir kitas kausimas, o kas vyksta su šiuolaikine architektūra?

„Nors į šį klausimą galime pažvelgti labai filosofiškai, pasistengsiu atsakyti labai trumpai. Šiuolaikinėje architektūroje galime įžvelgti dvi ryškias tendencijas. Architektūra tapo labai pasaulietiška – idėjų apsikeitimas vyksta itin sparčiai ir idėjos, kurios yra realizuojamos užsienyje, akimirksniu pasirodo ir pas mus. Manau, kad ir mūsų idėjos yra perimamos kitur.

Statytojai ir rangovai pradėjo naudoti visas įmanomas priemones – šiuolaikines modernias technologijas, – pasakoja architektas G. Natkevičius. – Lietuvoje dalis architektūros, kurią kūrė profesionalūs architektai, yra itin aukšto lygio. Bet kartu yra labai daug nekokybiškos ir neįdomios architektūros, pavyzdžiui, visų didžiųjų miestų priemiesčiai. Norėtųsi, kad „gerosios“ architektūros daugėtų, o tos „stichiškos“ būtų kuo mažiau.“

Tačiau kokia kitos tendencijos – tvariųjų pastatų šiandiena ir perspektyva mūsų šalyje? Galime išgirsti, kad pasaulyje jų sparčiai daugėja. „Manau, kad sąvoka „tvarus“ tėra madingas priežodis. Laikotarpis toks, kad visi jį vartoja, tačiau ne visi žino ir susimąsto ir iš tikrųjų nežino, ką jis reiškia. Ką jis reiškia architektūroje, aš irgi nežinau“, – sako G. Natkevičius.

Kaune atsiranda išskirtinės architektūros objektų

Priešingai nei Vilniuje, iki šiol Kauno mieste modernių architektūrinių sprendimų yra mažiau. G. Natkevičius teigia, kad toks reiškinys yra visiškai natūralus. „Manau, kad viskas priklauso nuo rinkos, nes sostinėje poreikis visuomet buvo didesnis ir jaučiamas atsiperkamumas, tad kiekvienas ir investuoja čia. Juk verslo centro statybos kainuos tiek pat, kad ir kuriame mieste statytum – Radviliškyje ar Vilniuje“, – pabrėžia architektas.

Šiemet Kaune, A. Juozapavičiaus prospekto pradžioje, pradėjo kilti naujasis architekto G. Natkevičiaus ir kolegų projektuotas kūrinys – trijų pastatų kompleksas „Kaunorama“. „Tai yra pirmieji šiuolaikinio dizaino aukštybiniai gyvenamieji pastatai Kauno mieste, turintys po 16 aukštų. Jie išsiskiria savo architektūriniais sprendimais – modernumu ir daugiaaukšte statyba. Daugiau Kauno mieste kol kas nėra tokio aukštingumo gyvenamųjų pastatų“, – sako architektas.

Miesto panorama ir modernūs sprendimai

Pasak architekto, naujojo projekto vieta pasirinkta neatsitiktinai. „Kaune yra kelios vietos, kuriose galima statyti aukštybinius pastatus, Žemieji Šančiai – būtent viena jų“, – teigia G. Natkevičius. Daugiaaukštės statybos gyvenamieji pastatai Kaune yra neįprastas reiškinys, o „Kaunorama“ apskritai tampa pirmuoju tokio tipo projektu. Pastatai gyventojams leis mėgautis panorama – pro langus bus matoma Kauno panorama, Nemuno slėnis, jo šlaitai ir pakrantė.

„Šiame projekte panaudoti sprendimai – funkcijos ir estetikos simbiozė. Visi trys pastatai yra X formos, kiekvienas butas yra vis kitoje X kraštinėje. Kadangi miesto panorama čia labai svarbi, kiekviena atšaka turi tris skirtingus vaizdus. X forma leido sukurti netradicinę gyvenamojo namo architektūrą“, – apie išskirtinius sprendimus pasakoja architektas.

Šiuolaikinei architektūrai keliamas išties svarbus uždavinys – gerbti jau paveldėtą miesto peizažą. Tad į natūraliai kylantį klausimą, ar naujieji pastatai harmoningai įsilies į „tarpukarišką“ Kauno kraštovaizdį, architektas atsako teigiamai. „Manau, kad nauda abipusė – tiek gyventojai galės džiaugtis puikiais Kauno vaizdais, tiek miesto kraštovaizdis įgaus tam tikrą požymį, aukštus pastatus, kurie kaip bažnyčių bokštai suteiks miestui išskirtinumo“, – sako G. Natkevičius.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų