Dubajuje įsikūręs Ateities muziejus (Museum of the Future) yra ne tik architektūrinis šedevras, bet ir novatoriška erdvė, kurioje lankytojai gali tyrinėti galimus ateities scenarijus, naudodami pažangiausias technologijas ir mokslinius tyrimus. Šis muziejus nėra tradicinis istorijos eksponavimo centras – tai vieta, kur konstruojama ateitis.

Ateities vizija ir technologijos
Muziejus naudoja virtualios ir papildytos realybės sprendimus, didžiųjų duomenų analizę, dirbtinį intelektą bei žmogaus ir mašinos sąveikos instaliacijas. Lankytojai kviečiami į kelionę per penkis teminius skyrius, kurie sukuria vientisą ateities pasakojimą.
Kelionė prasideda iš Dubajaus 2022-aisiais ir perkelia į 2071-uosius – į išorinę kosmoso stotį OSS Hope, simbolizuojančią žmogaus pasiekimus kosmoso tyrinėjimuose. Ši data pasirinkta neatsitiktinai – ji žymi Jungtinių Arabų Emyratų šimtmetį. Antrajame skyriuje lankytojai atsiduria „Heal Institute“ – vizualiai įspūdingoje Amazonės džiunglių simuliacijoje, kur eksponuojama „Gyvybės saugykla“ (Vault of Life) – DNR biblioteka su 2 400 kruopščiai atrinktų rūšių, kurių išsaugojimas gali būti esminis klimato kaitos akivaizdoje.
Kiti skyriai kviečia lankytojus į naujoviškas patirtis: „Al Waha“ siūlo kūno ir proto harmonizavimo metodikas, „Tomorrow Today“ analizuoja, kaip dabartinės technologijos formuos rytojų, o „Superheroes“ skiria dėmesį jaunajai kartai, kuriančiai sprendimus klimato krizės iššūkiams.
Vienas įspūdingiausių muziejaus segmentų – „Today Tomorrow“, kuriame pateikiama daugiau nei 50 eksponatų, nagrinėjančių technologijų įtaką įvairioms sritims: atliekų tvarkymui, aplinkosaugai, maisto saugumui, žemės ūkiui, drėkinimo sistemoms ir miestų planavimui. Čia pristatomi inovatyvūs sprendimai, tokie kaip „Notpla“ – medžiaga, galinti pakeisti vienkartinę plastikinių pakuočių gamybą, arba technologijos, leidžiančios visam laikui saugoti anglies dvideginį, mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.

„Gyvas“ muziejus ir globali reikšmė
Ateities muziejus yra ne tik interaktyvus lankytojų centras, bet ir diskusijų bei inovacijų platforma. Jame vyksta „Future Talks“ – susitikimai su mokslininkais, pramonės lyderiais ir išradėjais. Tarp pranešėjų buvo Stanfordo robotikos laboratorijos vadovas Oussama Khatib, nagrinėjęs žmogaus ir robotų bendradarbiavimą vandenynų tyrimuose, bei „Microsoft“ viceprezidentas Alexas Kipmanas, pristatęs metavisatos ateities perspektyvas.
Muziejus taip pat veikia kaip mokslinių tyrimų centras ir yra Didžiųjų Arabų Protų fondo būstinė. Ši Dubajaus vyriausybės inicijuota programa, kuriai skirtas 100 milijonų AED (apie 27,2 mln. JAV dolerių) finansavimas, siekia skatinti talentų paiešką arabų pasaulyje, įtraukiant mokslininkus, mąstytojus ir novatorius.


Unikali architektūra – filosofijos atspindys
Muziejaus architektūra pati savaime yra ateities vizijos dalis. Pastatą suprojektavo architektas Shaunas Killa, kuris jį apibūdino kaip „dizaino, technologijos ir statybų technologijų ribų peržengimą“. Muziejaus forma su išskirtine elipsės formos ertme simbolizuoja ateities nežinomybę – erdvę naujoms idėjoms ir atradimams.
Pastatas yra mažo anglies dioksido pėdsako projektas, integruojantis pasyviosios saulės architektūrą, mažos energijos ir vandens sąnaudų sprendimus bei atsinaujinančios energijos technologijas. Jis įsikūręs ant žaliosios pakylos, apželdintos 100 vietinių augalų rūšių, suteikiančios muziejui papildomą urbanistinio parko funkciją.

Muziejaus fasadą puošia trimatė kaligrafija – Dubajaus valdovo šeicho Mohammedo Rashid bin Maktoumo citatos, sukurtos menininko Mattaro bin Lahejo. Kiekvienas iš 1 024 nerūdijančiojo plieno plokščių buvo pritvirtintas pasitelkiant pažangias robotizuotas CNC technologijas. Naktį 8,7 mylios LED apšvietimas paverčia fasadą dinamiška šviesos instaliacija, dar labiau sustiprinančia muziejaus futuristinį įvaizdį.
Viena iš muziejaus fasadą puošančių citatų puikiai apibūdina jo misiją: „Ateitis priklauso tiems, kurie gali ją įsivaizduoti, sukurti ir įgyvendinti. Tai nėra kažkas, ko laukiame – mes ją kuriame patys.“ Jei muziejus ir toliau išliks atviras naujoms idėjoms, eksperimentams ir inovacijoms, jis tikrai taps viena svarbiausių vietų, formuojančių mūsų ateitį.