Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

Atversta knyga Ugnės Karvelis gimnazijoje


Kauno rajono Akademijos miestelyje – svarbus akademinis įvykis: VDU Ugnės Karvelis gimnazijoje atidarytas naujas priestatas, kurio forma – aliuzija į atverstą knygą. Priestate įrengtuose 16 kabinetų mokiniai pradėjo naują gimnazijos istorijos puslapį – žinių semiasi pagal XXI a. ugdymo standartus.

Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

„Kauno rajono savivaldybė – viena sparčiausiai augančių Lietuvoje, o jos plėtrą vis ryškiau ženklina investicijos į švietimo infrastruktūrą. Vienas ryškiausių pavyzdžių – naujasis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ugnės Karvelis gimnazijos priestatas Akademijoje. Jis tapo svarbia „Tūkstantmečio mokyklų“ programos, siekiančios visiems mokiniams užtikrinti kokybiškas ir šiuolaikiškas ugdymo sąlygas, dalimi. Savivaldybės indėlis į šį projektą rodo aiškų mūsų įsipareigojimą švietimo ateičiai. Kauno rajone šia kryptimi jau žengia keturios mokyklos. Tokiais projektais mes ne tik sprendžiame erdvės trūkumą, bet ir siekiame keisti patį ugdymo kokybės suvokimą. Naujasis priestatas demonstruoja, kaip turi atrodyti XXI a. ugdymo erdvės“, – sako Mantas Rikteris, Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius.

„Akademijos miestelio VDU Ugnės Karvelis gimnazija yra viešoji įstaiga, turinti du dalininkus – Kauno rajono savivaldybę ir Vytauto Didžiojo universitetą. Tokia sąjunga sudaro sąlygas intensyvinti ugdymo procesą, įtraukti į jį universiteto dėstytojus, lektorius, mokslininkus. Savivaldybė investuoja į tokio ugdymo erdves – renovuoja esamas patalpas ir kuria naujas“, – sako Rolandas Kučiauskas, VDU Ugnės Karvelis gimnazijos direktorius.

Vienoje iš patraukliausių gyventi Kauno regiono vietų esančioje gimnazijoje šiuo metu mokosi 1098 moksleiviai. Tarp gimnazijos prioritetų – be abejo, inovatyvus ugdymo procesas, STEAM koncepcijos taikymas visuose mokomuosiuose dalykuose. Tai dar labiau didina gimnazijos populiarumą.

Įvertinusi, kad moksleivių skaičius netruks pasiekti kritinę ribą ir ims stigti ugdymui skirtų erdvių, o tai darys įtaką ir mokslo rezultatams, Kauno rajono savivaldybė įtraukė gimnaziją į „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą. Architektūrinė idėja patikėta įmonei UAB NEBRAU ir jos autoriui architektui Vaidui Tamošiūnui. Techninio projekto autoriai UAB Maspro.

Pirmasis etapas jau baigtas – iškilo naujas inovatyvios architektūros priestatas, jame įrengta 16 modernių mokomųjų kabinetų, kuriuose ypač daug dėmesio skirta natūraliai šviesai, įdiegtos pažangios šildymo ir vėdinimo sistemos, užtikrinančios komfortišką mikroklimatą. Visose patalpose įrengtas grindinis šildymas, mokomuosiuose kabinetuose langus dengia žaliuzės.

Kabinetai aprūpinti moderniais mokykliniais baldais. Sutvarkytas ir gimnazijos parkas, jame įrengta lauko klasė, pakeltosios lysvės, lauko muzikos instrumentų aikštelės, poilsio zona su suoleliais.

Gimnazijos teritorija yra saugiai aptverta, į ją galima patekti tik pro elektroninėmis kortelėmis valdomus vartus ir vartelius. Korteles turi tik gimnazijos mokiniai ir darbuotojai, todėl pašaliniai asmenys be leidimo patekti negali. Taip garantuojamas mokyklos bendruomenės saugumas.

„Esame labai dėkingi Kauno rajono savivaldybei, kuri orientavosi ne į minimalias sąnaudas, o į kokybišką, šiuolaikišką ir moksleiviams bei mokytojams patogią aplinką, taip pat generaliniam rangovui UAB „Infes“, projektuotojams UAB Maspro“ ir, žinoma, idėjos autoriui architektui Vaidui Tamošiūnui iš NEBRAU“, – vardija R. Kučiauskas.  

Įgyvendinto projekto vertė – 9,62 mln. eurų. Iš jų 6,76 mln. eurų skyrė Kauno rajono savivaldybė, kitos lėšos – „Tūkstantmečio mokyklų“ programos.

Priestatas, sklidinas natūralios šviesos

„Architektų biuras NEBRAU sukūrė pastato rekonstravimo idėją ir prižiūrėjo statybos procesą, o techninį projektą parengė „Maspro, – sako architektūrinės idėjos autorius architektas Vaidas Tamošiūnas, beje, kadaise pats mokęsis Ugnės Karvelis gimnazijoje, o dabar vedantis čia savo vaikus.  

„Priestato statyba – tik pirmasis etapas. Antruoju etapu bus renovuojamas senasis gimnazijos pastatas, keičiami jo fasadai ir patalpų išdėstymas, trečiuoju – statomos naujos klasių patalpos ir nauja sporto salė“, – pasakoja architektas ir viliasi, kad sėkmingai pavyks baigti pradėtus darbus.  

Architekto žodžiais, naujojo priestato idėja – „atversta knyga“. Viena pastato pusė – solidus betoninis fasadas, kita – stiklinė, skaidyta oranžinėmis lamelėmis, kurios primena knygos puslapius ir tekstą. „Tai aliuzija į mokslą ir žinias“, – teigia idėjos autorius V. Tamošiūnas. Priestato formai didelės įtakos turėjo ir susiformavęs pagrindinis takas į gimnaziją.

Pasirinkta 1700 kv. m ploto pastato forma padėjo išsaugoti maksimalų kiekį sklype augusių medžių, o perpus stiklinis fasadas atvėrė kelią į klases natūraliai šviesai. Be to, pro vitrininius langus, žvelgiančius į gimnazijos parką, galima stebėti, kaip visais metų laikais keičiasi gamta.  

Pirmuoju etapu buvo sutvarkytas ir pats parkas. „Kai aš mokiausi, tai buvo tiesiog miškelis. Dabar parkas išvalytas, įrengta daug edukacijos zonų, tarp medžių nutiesti takeliai. Jų išdėstymas atkartoja gimnazijosabsolvento sukurtą žvaigždyno brėžinį, suteikdamas parkui simbolinę prasmę. „Mokiniai galės smagiai leisti laiką parke ne tik per pertraukas – čia įrengta lauko klasė, vieša erdvė renginiams ir amfiteatras padarys mokymosi procesą dar įdomesnį“, – įsitikinęs V. Tamošiūnas.

Didžiausiu iššūkiu projektuojant priestatą architektas įvardija jo sujungimą su senuoju pastatu. Anot architekto, visi sprendimai priklausė nuo esamo pastato grindų lygių ir aukščių, todėl reikėjo kruopščiai apgalvoti inžinerinių sistemų išdėstymą. Galiausiai kiekvienas senosios mokyklos aukštas su naujuoju priestatu buvo sujungtas šviesiu stikliniu holu, užtikrinančiu vizualinį lengvumą ir patogų funkcionalumą.

„Naujojo priestato kabinetuose įrengtos akustinės lubos, aidą slopina ir koridoriuose esantys akustiniai elementai, taip pat PVC grindų danga. Kabinetuose apšvietimas standartinis, dviejų zonų valdymo, o koridoriuose įrengti jutikliai reguliuoja apšviestumą priklausomai nuo žmonių ir šviesos srauto“, – pasakoja apie patalpų inžinerinius sprendinius architektas.

Architektas pripažįsta, kad architektūroje spalvos jam itin svarbios. Neatsitiktinai fasado lamelėms jis pasirinko oranžinę – norėjosi žemiškesnių tonų, kurie derėtų su aplinka. Šiuo metu oranžiniai naujojo priestato akcentai kontrastuoja su senojo pastato mėlynos spalvos skardos apdaila. Tačiau ateityje, kai senasis pastatas bus renovuotas, jo fasadas įgis vientisą struktūrą, oranžinės ir pilkos spalvų deriniu harmoningai susijungs su naujuoju priestatu.  

Betoninės apdailos sprendiniui – unikali patentuota fasadų sistema

„Kad būtų galima įgyvendinti išskirtinės betoninių plokščių fasadų apdailos sprendinį, reikėjo ypač tvirtų daugiasluoksnių plokščių su storu išoriniu metalo sluoksniu. Mūsų projekto poreikius atitinkančias daugiasluoksnes plokštes turėjo „Kingspan“. Be abejo, juos ir pasirinkome“, – pasakoja Ugnės Karvelis gimnazijos priestato statybas prižiūrėjęs architektas V. Tamošiūnas.  

Naujojo priestato apdailos sprendiniui įgyvendinti naudota moderni architektūrinė fasadų sistema „KingspanKarrier BK QuadCore®“, kurios pagrindas – laikančiosios 170 mm daugiasluoksnės izoliacinės plokštės „Kingspan Karrier BK“ su užpildu „QuadCore®“. Prie šios sistemos, naudojant tam skirtas karkaso sistemas, galima montuoti įvairiausias pirmaujančių gamintojų išorines apdailas, pavyzdžiui, „Dri-Design“, ACM kasetes, keramines plyteles, kirstus tinklus ir t. t.

Sistema „Kingspan Karrier BK QuadCore®“ atstoja tradicinę pastato atitvarą ir / ar vėdinamąjį fasadą ir yra paprastai bei lengvai įrengiama. Palyginti su kitomis vėdinamų jų fasadų sistemomis, montavimo darbai baigiami per ženkliai trumpesnį laiką, šią sistemą galima montuoti beveik bet kokiomis oro sąlygomis.

Kingspan Karrier BK QuadCore®yra universali, ją galima taikyti beveik visais atvejais, kai reikia lengvos daugiasluoksnių izoliacinių plokščių išorinės apdailos, – nepriklausomai nuo pastato paskirties ar formos.

Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

Kingspan Karrier BK QuadCore®“ galima montuoti ir vertikaliai, ir horizontaliai, ji labai gerai izoliuoja šilumą ir garsą, yra itin atspari ugniai.

Tarptautinė airių bendrovė „Kingspan Group“ – didžiausia aukštos kokybės izoliacinių plokščių sistemų gamintoja pasaulyje, nekvestionuojama šių gaminių rinkos lyderė. Ji kuria, tobulina ir siūlo novatoriškus, tvarius ir ilgaamžius architektūrinius fasadų sprendinius, atitinkančius įvairiausius architektų ir statybos ekspertų poreikius, kylančius įgyvendinant įvairių sričių architektūrinius projektus.

Visi „Kingspan“ siūlomi izoliaciniai užpildai – nuo A klasės mineralinės vatos iki pirmaujančios „QuadCore“ technologijos – atitinka visus reglamentavimo reikalavimus ir užtikrina greitesnę statybą mažesnėmis darbo sąnaudomis, palyginti su tradicinėmis surenkamosiomis sistemomis. Patentuota „Kingspan“ technologija „QuadCore – pažangių gamintojos sprendinių flagmanas. Ji garantuoja puikią pastatų statybos kokybę ir sandarumą, didelį šilumos izoliavimo efektyvumą per visą pastato eksploatavimo laikotarpį. „Kingspan“ visada parenka tinkamiausią sprendimą, atitinkantį kliento lūkesčius bei poreikius, ir teikia profesionalias technines konsultacijas, taip įgydama nepranokstamą pranašumą prieš savo konkurentus fasadų sistemų rinkoje.

Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

Gimnazistams ir mokytojams – ergonomiški, patiki ir saugūs baldai

„Gimnazijai ypač buvo svarbus baldų funkcionalumas, erdvės turėjo būti pritaikomos skirtingoms veikloms ir ugdymo metodikoms. Reikėjo vaikų amžių ir fiziologinius poreikius atitinkančių ergonomiškų baldų, saugių, stabilių, pagamintų iš patikimų ir sveikatai nekenksmingų medžiagų, – svarbiausius mokyklinių baldų atrankos kriterijus vardija Modestas Skierus, pagal gimnazijos reikalavimus baldus pagaminusios bendrovės EIGIDA direktorius. – Baldų spalvos, formos ir medžiagiškumas turėjo papildyti architektūrinę viziją ir padėti sukurti jaukią, šviesią, mokymuisi palankią aplinką. Baldai turėjo ne tik atlikti funkciją, bet ir tapti interjero akcentu.“

Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

Bendrovės EIGIDA gimnazijai sukurti ir pagaminti baldai pritaikyti dinamiškai besikeičiančioms mokomosioms erdvėms. Moduliniams suolams parinkti išskirtiniai voko formos stalviršiai. Tokie suolai lengvai konfigūruojami – nuo tradicinio išdėstymo iki darbo grupėmis. Baldų dizainas orientuotas į atvirumą ir bendradarbiavimą. Apvalintos suolų kraštinės suteikia vaikams saugumo, kuria draugišką aplinką.

Baldai pagaminti iš patvarių, ekologiškų medžiagų, atsparių intensyviam naudojimui. Jie yra skirtingų dydžių ir aukščių, pritaikyti pagal amžiaus grupes – nuo pradinių iki vyresniųjų klasių. Suolai lengvai perstumdomi, paprastai prižiūrimi, jų konstrukcija nesukelia keblumų valant patalpas.

Šiam projektui tiekti ir nestandartiniai sprendimai, skatinantys judėjimą, komfortą ir mokymosi motyvaciją. Pavyzdžiui, balansinės kėdės fizikos ir informatikos kabinetuose lavina vaikų laikyseną ir dėmesio koncentraciją, skatina aktyvų sėdėjimą.

Mokytojams pagaminti retai dar švietimo įstaigose naudojami reguliuojamo aukščio elektriniai stalai prisideda prie mokytojų darbo ergonomikos ir sveikatingumo: pamokas galima vesti komfortiškai ir sėdint, ir stovint.

Vienas pagrindinių šio projekto iššūkių, M. Skieraus teigimu, – suderinti baldų spalvas su jau esama mokyklos interjero apdailos spalvų gama. Kai kurios pradiniame etape pasirinktos spalvos nebeatitiko įgyvendintos vizijos, todėl kartu su mokyklos atstovais kelis kartus buvo peržiūrėti ir koreguoti medžiagų pavyzdžiai, atspalviai, paviršiai ir tekstūros. Šiam procesui reikėjo lankstumo ir kantrybės, tačiau bendradarbiaujant buvo rastas optimalus variantas, atitinkantis ir estetikos, ir funkcionalumo lūkesčius.

„Didžiausia mūsų stiprybė – lankstumas, – daugiau kaip 18 metų sėkmingai dirbančios įmonės EIGIDA išskirtinumą įvardija M. Skierus. – Kiekvienas projektas yra unikalus, todėl daug dėmesio skiriame individualiems sprendimams, prisitaikome prie užsakovo poreikių, projekto techninių reikalavimų ir dizaino idėjų. Dirbame glaudžiai bendradarbiaudami su architektais ir dizaineriais, siekdami kokybės, praktiškumo ir estetikos balanso. Mūsų tikslas – kad kiekvienas sprendinys ne tik funkcionuotų, bet ir natūraliai įsilietų į architektūrinę visumą.“

Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

Šiuolaikinėje mokslo įstaigoje svarbiausia funkcionalumas  

Ugnės Karvelis gimnazijos naujajame priestate pasirinkti išskirtine kokybe garsėjančio vokiečių gamintojo JUNG serijos AS 500 jungikliai ir kištukiniai lizdai.

„Todėl, kad jie kokybiški ir geri. Paprastai renkamės JUNG seriją LS 990, dėl savo klasikinio dizaino tinkamą visuose interjeruose, tačiau šįkart svarbiausia buvo funkcionalumo ir kainos santykis, taigi, pasirinkome AS 500“, – paaiškina pasirinkimą naujojo gimnazijos priestato architektas V. Tamošiūnas.

Gamintojas, kurdamas seriją AS 500, išlaikė visiems tokio tipo JUNG gaminiams būdingą universalaus dizaino principą: šios serijos jungikliai ir kištukiniai lizdai – grakščių, švelnių linijų, blizgūs, aptakiais plokštumų kampais, sukuriančiais savitą optinį efektą.

Visi rėmeliai ir dangteliai yra identiškų baltos arba dramblio kaulo spalvų, todėl lengvai suderinami ir įkomponuojami į modernius bei klasikinius interjerus, įvairiausias medžiagas bei tekstūras.

Gamintojas jaučia atsakomybę planetai ir visokeriopai stengiasi puoselėti aplinką, todėl ir šios serijos jungiklius bei kištukinius lizdus gamina daugiausia iš duroplasto – tvaraus plastiko, kurio gamybos metu suvartojama mažiau vandens ir į atmosferą išmetama mažiau anglies dvideginio nei gaminant termoplastą. Be to, duroplastągalima perdirbti, o utilizuojamas jis neišskiria toksinių medžiagų, suiręs nevirsta mikroplastiku.

Kaip ir visa JUNG produkcija, taip ir serijos AS 500 gaminiai yra nepriekaištingos kokybės ir atitinka aukščiausius saugumo reikalavimus, keliamus pažangiausios elektros instaliacijos elementams. Jie nedužūs, IP 44 saugos klasės, kitaip tariant, apsaugoti nuo didesnių kaip 1 mm kietų objektų (dulkių) patekimo ir vandens purslų iš visų pusių, vadinasi, tinkami net drėgnoms patalpoms, ten, kur sienos aptaškomos vandeniu.

Ypač daug dėmesio JUNG skyrė serijos AS 500 gaminių funkcionalumui. Galima rinktis net iš penkių formų rėmelių – nuo vienviečių iki penkiaviečių. Visi jie gali būti montuojami ir vertikaliai, ir horizontaliai. Taip pat siūlomi jungiklio ir kištukinio lizdo derinys AS 500 BREAKPROOF, jungiklis su dviem klavišais (būtent tokie pasirinkti ir Ugnės Karvelis gimnazijoje). Paminėtinas ir serijos AS 500 dizaino tipo „AS Universal“ automatinis jungiklis apšvietimui valdyti pagal judesį.

Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.
Ugnės Karvelis gimnazijos archyvo nuotr.

Intensyvaus naudojimo patalpose itin pravartūs iš antibakterinio duroplasto pagaminti AS 500 jungikliai. Jie užtikrina veiksmingą barjerą nuo kenksmingų mikroorganizmų sklaidos: specialia technologija apdorota jungiklio medžiaga sėkmingai stabdo bakterijų ir grybelių dauginimąsi neleisdama susikurti tam palankiai terpei.

Visi iš duroplasto pagaminti serijos AS 500 produktai yra atsparūs įbrėžimams, todėl ilgai išlaiko estetišką išvaizdą, taip prisidėdami prie tvarkingo interjero įspūdžio.

OBJEKTAS: VšĮ Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis (I etapas, priestato statyba), Mokyklos g. 5, Akademijos mstl., Kauno r. sav.

UŽSAKOVAS: Kauno rajono savivaldybė

GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Infes

ARCHITEKTAI: UAB NEBRAU – architektai Vaidas Tamošiūnas, Edvinas Stašys; UAB „Maspro Luknė Barčaitė, Gabrielė Šliurpaitė, Rūta Piečytė-Kinkevičienė, Ieva Žvirblė

JUNG, Šviesos technologijos, Kingspan, EIGIDA.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų