Išmaniųjų pastatų vertinimas – objektyviai sudėtinga užduotis, nes tenka identifikuoti prioritetus ir įvertinti pastate integruotų sistemų veikimą bei jų efektyvumą pagal nuolat kintančius kriterijus, įskaitant energijos taupymą, sukuriamą komfortišką, sveiką aplinką, didinančią darbo našumą, taip pat ryšio paslaugų kokybę, kibernetinį saugumą, tvarumą ir sukuriamą didesnę nekilnojamojo turto vertę.
Kas daro pastatą „protingą“? Skirtingai nei tvari statyba, kuriai nustatyti aiškūs standartai, išmanieji pastatai neturi galutinio įvertinimo sistemos, pagrįstos tam tikrais kriterijais. Statybų pramonei nuolat tobulėjant, vertinimo sistemos nurodo pastatų kūrėjams, į ką „pasiremti“ ir ko siekti, diegiant naujoviškas technologijas. Pastato išmanumas iš esmės susijęs su technologijomis, kurios gali automatizuoti pastato sistemų funkcijas, rinkti duomenis ir juos analizuoti, siekiant efektyvesnio pastato eksploatavimo.
Tačiau baigtinę išmaniųjų pastatų idėją apibrėžti sudėtinga, nesustojant technologijų pažangai, leidžiančiai integruoti vis naujesnius sprendimus ir pasiekti įvairius tikslus. Sudarant išmaniausiųjų pastatų sąrašą neišvengiamai vertinama subjektyviai ir improvizuotai, nes vis atsiranda naujų sprendimų, technologijų ir galimybių tam tikrose pagrindinėse srityse – ŠVOK, apšvietimo, biurų dizaino, duomenų dėl užimtumo, saugumo bei energijos vartojimo efektyvumo ir kt. Pandemijos metais atsirado nauji pastato išmanumo kriterijai, susiję su sveikos ir saugios erdvės kūrimu.
Patikimas ryšys šiandien yra būtinas bet kuriam pastatui, kuris dabar laikomas ketvirtąja paslauga, tokia pat svarbia kaip elektra, vanduo ir dujos. Šviesolaidiniai tinklai gali užtikrinti pralaidumą, reikalingą naujoms technologijoms. Po COVID skaitmeninės sveikatos priemonės sparčiai pridedamos prie išmaniųjų pastatų kriterijų. Jutikliai turi stebėti, ar patalpų erdvės neperpildytos, tikrinti įeinančiųjų į pastatą temperatūrą, kontroliuoti oro kokybę ir t. t. Tai padeda užtikrinti žmonių saugumą, kuris yra tarp NT savininkų prioritetų, – nuo gaisrinės saugos iki reagavimo į avarijas, kurias gali aptikti išmaniosios technologijos.
ŠVOK, apšvietimas ir daugybė pastate naudojamų elektronikos įrenginių reikalauja didelių išlaidų energijai. Išmaniosios pastato sistemos stebi ir analizuoja energijos suvartojimą bei efektyvumą, nustato tendencijas ir padeda optimizuoti sąnaudas. Kibernetinės atakos gali sutrikdyti išmaniųjų pastatų infrastruktūrą. Labai svarbu atpažinti grėsmes ir veiksmingai reaguoti, todėl taikomi apsaugos mechanizmai.
Visi minėti vertinimo kriterijai sudaro idealaus išmaniojo pastato vaizdą, o priklausomai nuo pasirinkimo konkrečiame projekte, pasiekiamas rezultatas – komfortiška darbo aplinka su sklandžiu ryšiu, jutikliais ir stebėjimo įrankiais, daiktų internetu ir saugos sistemomis.
„Oakland City Center“ (Oklandas, Kalifornija)
„Oakland City Center“ verslo centras su biurų ir komercinėmis erdvėmis Oklande išsiskiria pažangia kintamo oro kiekio (angl. variable air volume, VAV) sistema, kuri renka temperatūros ir drėgmės duomenis. Dirbtinio intelekto valdomas algoritmas įvertina duomenis ir siunčia pastato ŠVOK sistemai nustatytas vertes, kad ekonomiškai efektyviai ir tvariai užtikrintų geresnį komfortą.
Kitas šios dinamiškos sistemos privalumas yra galimybė efektyviai kontroliuoti oro kokybę įvairiais parametrais, o tai buvo ypač vertinga pandemijos metais. „Žaliuoju režimu“ veikianti pastato valdymo sistema nustatyta palaikyti optimalią patalpų temperatūrą ir drėgmę įprastoje aplinkoje, tačiau tada, kai į ją patenka virusas, nustatytas režimas padeda sumažinti viruso plitimą, nes padidina temperatūrą ir pagreitina viruso nykimą. Tai buvo viena iš funkcijų, leidžiančių po pandemijos vėl saugiai atidaryti pastate darbo vietas.
„Frasers“ (Singapūras)
„Frasers“ – tai išskirtinis 38 aukštų aukščiausios klasės biurų kompleksas, esantis pagrindiniame Singapūro centriniame verslo rajone. 235 metrų aukščio pastate yra vidaus ir lauko darbo zonos, apsuptos vešlios žalumos, ir 3 aukštų kaskadinis mažmeninės prekybos podiumas. Daugiaaukščio pastato 900 apšvietimo, oro kokybės ir temperatūros jutiklių renka duomenis realiuoju laiku, todėl operatoriai gali optimizuoti pastato erdvių mikroklimatą, kad būtų užtikrintas maksimalus efektyvumas ir produktyvumas.
Darbuotojai naudoja išmaniąsias programėles, kad lengvai orientuotųsi pastate, nustatytų patalpų užimtumą ir rezervuotų jas realiuoju laiku. Duomenys koreliuojami fiziniame ir skaitmeniniame pasaulyje virtualiojoje fizinio pastato replikacijoje ir yra integruotų darbo vietų pavyzdys.
Vizual. y2koh
„Fulton East“ (Čikaga)
Šiame 12 aukštų biurų ir prekybos komplekse pirmenybė teikiama energijos vartojimo efektyvumui ir oro kokybei, taip pat pastate integruota daugybė sveikatos apsaugos naujovių, įskaitant oro valymo sistemą, kuri pašalina bakterijas, virusus ir kitus kenksmingus organizmus, esančius ore ir ant paviršių. Taip pat pastato vonios patalpose naudoti antimikrobiniai vidaus sienų dažai, naikinantys patogenus.
Integruotos bekontakčių funkcijų sistemos, tokios kaip lifto iškvietimo mygtukas ir neliečiamas perėjimo leidimų nuskaitymas vestibiulyje, sumažina riziką pernešti mikrobus. Koja aktyvuojamas lifto iškvietimo mygtukas veikia kaip laisvųjų rankų įranga. Oro ventiliatoriai susieti su žaliuzėmis ir valdomi termostatu. Taip pat elektriniai šildytuvai, elektros apskaita, buitiniai vandens slėginiai siurbliai, buitiniai vandens šildytuvai bei visa įranga sujungta ir automatizuotai valdoma per centrinę pastato valdymo sistemą BMS (angl. Building Management System).
Vizual. theljc.com
„Vodafone Group“ (Londonas, Anglija)
„Vodafone Group“ pagrindinės būstinės pastate novatoriškai sukurtas ir įdiegtas jutiklių tinklas, kuris renka neapdorotus duomenis apie viską – nuo oro kokybės ir energijos suvartojimo iki gyventojų judėjimo, triukšmo lygio ir erdvės užimtumo. Novatoriškas daiktų interneto platformos naudojimas suteikia vieną integruotą vaizdą apie oro kokybę, energijos suvartojimą, žmonių judėjimą, kambarių rezervavimą ir erdvės panaudojimą.
Biure, kuriame yra įvairių tipų darbo vietos (bendradarbiavimo erdvės, tylaus darbo vietos ir t. t.), darbuotojai naudoja šiuos realiojo laiko duomenis, kad susirastų laisvą darbo vietą, atitinkančią jų poreikius. Dėl vieno integruoto aplinkos ir operacijų vaizdo sumanus duomenų naudojimas taip pat padidino pastato energijos vartojimo efektyvumą ir leido patobulinti sistemas įvairiose srityse, įskaitant energijos taupymą ir darbuotojų darbo sąlygas.
„Corning Optical Communications“ (Šarlotė, Šiaurės Karolina)
„Corning Optical Communications“, kuri yra pirmaujanti šviesolaidinių ryšių sistemų sprendimų, skirtų balso, duomenų ir vaizdo tinklų programoms, gamintoja visame pasaulyje, pagrindinės būstinės pastatas laikomas išmaniojo pastato įvairių kriterijų bandomuoju pavyzdžiu. Jame yra įdiegtos aukščiausios klasės šviesolaidinių tinklų, duomenų rinkimo ir apdorojimo technologijos, padedančios reguliuoti energijos suvartojimą, taip pat veikia modernios kibernetinio saugumo sistemos bei skaitmeninės sveikatos apsaugos priemonės, pavyzdžiui, jutikliai, kurie stebi darbo erdvės užimtumą, ar ji nėra perpildyta, ir oro kokybės parametrus. Be to, pastatas atitinka LEED ir kt. statybos standartus.
Vizual. CUSHMAN & WAKEFIELD
US GBC (U.S. Green Building Council; Vašingtonas, JAV)
JAV Žaliųjų pastatų taryba US GBC (angl. U.S. Green Building Council) – privati organizacija, sukūrusi LEED tvarių pastatų vertinimo standartą. US GBC būstinė įvertinta LEED Platinum sertifikatu nuo pat atidarymo. Bet dabar ji renovuota, sukūrus pavyzdinį tvaraus ir išmanaus pastato pavyzdį.
Iš esmės modernizuota skaitmeninė apšvietimo valdymo sistema trečdaliu sumažino elektros sąnaudas apšvietimui ir padidino darbuotojų komfortą bei darbo našumą dėl dienos šviesos ir geros oro kokybės. Pastate sumažintas šviestuvų skaičius ir atvirose darbo zonose apšvietimas yra išdėstytas labai efektyviai, pašalinus šviestuvus koridoriuose, kuriuos apšviečia sklindanti nuo darbo vietų šviesa.
Dirbtinio apšvietimo poreikis darbo valandomis yra išimtis. Sunaudojama 60 proc. mažiau energijos nei įprastame tokio pat tipo biure. Visas apšvietimas valdomas automatizuotai. Užprogramuotas apšvietimas įjungiamas ir išjungiamas automatiškai, kai kas nors įeina į patalpą.
Netgi nešiojamųjų kompiuterių ir įrangos įkrovimas susietas su BMS: jutikliai automatiškai valdo kištukus ir išjungia juos, kai jie nenaudojami, taip pat biure nustato mažesnę temperatūrą, taupant energiją. Į pietus nukreiptoje pastato pusėje darbo vietas atitraukus nuo langų sumažėjo jų paviršių perkaitinimas dėl tiesioginių saulės spindulių, tai leido pakelti langų užuolaidas, maksimaliai padidinti natūralų apšvietimą ir sumažinti priklausomybę nuo dirbtinio apšvietimo. Automatinės langų užuolaidos mažina akinimą.
Pastato šildymo ir vėsinimo sistemos bendrosiose erdvėse valdomos atskirai, prisitaikant prie sezoninių temperatūros pokyčių. Taip pat integruota pažangi kintamo oro kiekio (angl. variable air volume, VAV) sistema oro teršalų kontrolei užtikrinti.
Vizual. www.usgbc.org
„The Sinclair“ (Fort Worth, Teksasas)
„The Sinclair“ XX amžiaus antrojo dešimtmečio statinys po kapitalinio atnaujinimo iš biurų pastato pavirto į „Marriott International“ tinklo „Autograph Collection“ grupės prabangų viešbutį, kurio istorinėse patalpose integruotos pažangiausios technologijos užtikrina patogumus. Jame integruotos inovatyviausios skaitmeninės apšvietimo ir energijos valdymo sistemos.
Pastate ne tik taupoma energija, jis apibūdinamas kaip pirmasis pasaulyje skaitmenizuotas viešbutis, kuriame automatizuotai valdoma viskas – nuo dušo vandens temperatūros iki apšvietimo. Išmaniosios technologijos valdo visas pastato sistemas – nuo automatizuotų kambario sistemų, įskaitant apšvietimą, spynas ir mini barą, iki judesio jutiklių bei popieriaus plonumo jutiminių televizorių ekranų ir vonios veidrodžių naudojimo muzikai ir pramogoms, naudojant „Bluetooth“. Skaitmeninės sistemos duše reguliuoja temperatūrą, vandens slėgį ir garsus. Skaitmeniniai jungikliai kiekviename kambaryje perduoda duomenis pastato valdymo sistemoms, taupančioms energiją, o šviesolaidinis ryšys visame viešbutyje užtikrina nepaprastai greitą interneto prieigą.
Vizual. Brandon Barre
Suvokiama išmaniųjų pastato savybių ir jų naudojimo vertė laikui bėgant toliau keisis – dėl perėjimo prie mišrių darbo vietų ir kintančio pastatų kaip lanksčios ir pritaikomos infrastruktūros suvokimo, o tobulėjant technologijoms ir kartu lūkesčiams dėl pastato eksploatacinių savybių tobulės ir idėjos apie išmaniuosius pastatus. Pažangiausios pasaulio technologijų kūrėjos bendradarbiauja ir aktyviai dalyvauja projektuojant ir gaminant pažangiųjų pastatų integruojamas sistemas. Daiktų internetas (IoT) tampa vis populiaresnis tarp pastatų valdytojų, norinčių modernizuoti savo NT, kaip ir integruotų darbo vietų valdymo sistemos (angl. Integrated Workplace Management Systems, IWMS) ir kt.
Daug dėmesio sutelkę į išmaniųjų pastatų technologijas ir inovacijas, dalydamiesi savo sėkmingų projektų planais ir pasiekimais, išmaniųjų pastatų kūrėjai padeda kitoms organizacijoms pagerinti darbuotojų komfortą, sąlygas, veiklos efektyvumą ir darbo saugą. Taip pat pavyzdžiai padeda vadovams, norintiems geriau suprasti išmaniųjų pastatų technologijų privalumus.
Titulinė vizual. y2koh