Kernavėje vietoje buvusios Juozo Šiaučiūno pradinės mokyklos įkurtas Širvintų krašto kovų už laisvę muziejus. Širvintų rajono savivaldybės užsakymu siekta išlaikyti mokyklos autentiškumą ir tuo pačiu sukurti erdves, kurios leistų šiuolaikiškai pristatyti muziejaus ekspozicijas.
Pasak architektės Rūtos Piečytės – Kinkevičienės dvarų architektūrą primenantis mokyklos pastatas remontuotas, o atitinkamos pastato dalys restauruotos, remiantis Kultūros paveldo departamento rekomendacijomis, siekiant išsaugoti nustatytas pastato vertingąsias savybes.
„Ne vienus metus dirbame su kultūros paveldo objektais. Buvęs J. Šiaučiūno pradinės mokyklos pastatas ne tik savo istorija, bet ir architektūra yra ypatingas.
Jis pasižymi pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiais statomoms mokykloms būdingais dvarų architektūrą primenančiais atributais: piliastrais, arkiniu pagrindiniu įėjimu, kurį supa masyvios kolonos, laikančios balkoną. Apdailoje matomi ir liaudiški augaliniai motyvai.
Visą tai siekėme išsaugoti, kuo preciziškiau remontuoti ir restauruoti. Ko gero būtų buvę sunku rasti tinkamesnį pastatą, kuris virstų Širvintų krašto muziejumi, nei buvusi J. Šiaučiūno pradinė mokykla“, – sakė Rūta Piečytė – Kinkevičienė.
Pasak architektės, pastato remontas ir restauravimas padės išsaugoti Širvintų krašto kultūros paveldą bei sudarys palankesnes sąlygas kraštiečiams ir rajono svečiams jį pažinti.
„Galimybė įkurti šiame unikaliame pastate muziejų, neabejotinai apsaugojo jį nuo nykimo. Buvusios mokyklos erdvės stipriai nepakito, tačiau tapo patogesnės muziejaus lankytojams ir ekspozicijų rengimui.
Pirmame muziejaus pastato aukšte suprojektavome konferencijų salę, kurioje galės vykti kultūriniai renginiai, taip pat čia įrengta ir laikinųjų ekspozicijų erdvė.
Antrajame aukšte suprojektavome erdves nuolatinėms muziejaus ekspozicijoms, kuriose moderniai, interaktyviai, itin vaizdingai pristatoma Širvintų krašto istorija, apimanti nepriklausomybės kovas, iškilius krašto žmones, kasdieninio gyvenimo buities raidą.
Pastato vidaus interjere naudojama daug nuotraukų ir kitokios vizualinės medžiagos. Modernūs vidaus interjero sprendimai puikiai dera su istorizmo bruožų turinčiu pastato fasadu.
Muziejaus erdvės kurtos taip, kad jos būtų patrauklios bei patogios ir suaugusiems, ir vaikams“, – teigė Rūta Piečytė – Kinkevičienė.
Tikimasi, kad naujasis Širvintų muziejus taps geruoju pavyzdžiu, kaip remontuojant ir restauruojant nenaudojamus pastatus, pritaikant juos kultūriniams bendruomenės poreikiams, išsaugoma vertinga krašto architektūra.