Kodėl projektui pasirinkote būtent šią teritoriją?
Išanalizavusios gautą informaciją apie teritorijas nusprendėme, kad būtent ši turi potencialiai didžiausią galimybę tapti vienu iš miesto identitetą atspindinčių taškų. Senoji ligoninės teritorija jau kuris laikas stovi neliečiama, dalis pastatų yra avarinės būklės. Teritorija yra pačiame miesto centre, o dabartinė pastatų išvaizda ir būklė gadina bendrą miestovaizdį, nesuteikdama jokios pridėtinės vertės. Teritorijoje esantys ir kultūros paveldui priklausantys pastatai yra didelė miesto vertybė, tad jie turėtų būti iš naujo atgaivinti, pritaikyti kasdieniam gyventojų ir miesto svečių naudojimui.
Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniuoju? Ko iki išmanumo trūksta pasirinktai teritorijai?
Išmaniajame mieste gausu saugių, savivaldybės poreikius atitinkančių rekreacinių, bendro naudojimo erdvių. Tai miestas, kuriame galima rasti: įvairovę kultūrinių objektų, laisvalaikio centrų, žaliųjų ir rekreacinių erdvių, pėsčiųjų ir dviračių takų ar kitų traukos objektų, kuriuose tiek turistai, tiek vietiniai gyventojai galėtų turiningai leisti savo laiką. Tokios vietos taip pat kuria ir miesto visuomeniškumą, bendruomeniškumą. Išmanus miestas pasižymi išvystyta infrastruktūra, sudaromos galimybės kurtis verslams, kuriamos naujos darbo vietos, dirbama su bendromis miesto socialinėmis problemomis.
Bendrai Anykščių miestas pasižymi itin išvystytu turizmu, tačiau kalbant konkrečiau apie miesto centrinę dalį – joje gausu neišvystytų bei neišreikštų viešosioms rekreacinėms erdvėms potencialą turinčių vietų, kurios bendrai praturtintų miesto gyvenimą, įneštų naujų vėjų vietiniams gyventojams. Dalis kultūros objektų, kurie nėra įveiklinti taip pat turėtų būti darniai įtraukti į bendrą miesto kultūrinį gyvenimą.
Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?
Kultūros paveldo departamento saugomi vertingi objektai. Juos įveiklinus, rekonstravus ir atlikus jiems remontą, būtų galima sukurti darnias, į bendrą kurltūrinį miesto gyvenimą įsipinančias rekreacines erdves miesto gyventojams bei turistams. Sutvarkytos erdvės, atnaujinti kultūros paveldui priklausantys statiniai prisidėtų prie miesto identiteto kūrimo bei ekonomikos augimo.
Kokia yra Jūsų projekto vizija, tikslas?
Pagrindiniai mūsų komandos tikslai – išsaugoti ir įveiklinti svarbiausius į kultūros paveldą įtrauktus objektus ir juos apjungti viešosiomis jau esamomis bei naujai kuriamomis erdvėmis. Siekiame apleistą ligoninės ir gaisrinės teritoriją prikelti naujam gyvenimui, sukurti naują traukos centrą mieste. Tai taptų viena pagrindinių traukos vietų į miestą atvykstantiems turistams. Teritorija turi ne tik kultūrinį, bet ir ekonominį potencialą. Išlaikant dalies pastatų autentiką sieksime sukurti naują turizmo ašį bei centrą: piligrimystės centrą bei spa kompleksą su konferencijų salėmis ir laikinu apgyvendinimu tiems, kurie trokšta pabėgti iš didmiesčių į ramią, gamtos apsuptą teritoriją, šalia Šventosios upės.
Kokie užsienio profesionalų pavyzdžiai įkvepia kurti išmanųjį miestą ir kuo?
Mus įkvepia Odensės miesto centrinės dalies regeneracijos projektas. Jis įkvepia tuo, jog architektai puikiai atkuria istorinių pastatų dalis, sukuria naujų istorinių sluoksnių. Tai puikus projekto pavyzdys, kuriame naujas miestas sujungiamas su istoriniu.
Taip pat patinka „ReGen Villages“ projektas. Jau egzistuojančios technologijos pritaikomos integruotam bendruomenės projektui. Jos aprūpina švaria energija, vandeniu ir maistu, tiesiai nuo slenksčio. „ReGen Villages“ kuria finansinę ir socialinę vertę, o taip pat ir struktūrą – tam, kad šeimos jaustųsi kolektyvo bei vietinės ekosistemos dalimi.