Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Komandos nariai:
Agnė Gataveckaitė, Anastasija Bogomolnikova, Tatjana Acar, Augustas Balčius
Vadovai:
Agnė Gataveckaitė
Pasirinkta teritorija:
Anykščiai

Kodėl projektui pasirinkote būtent šią teritoriją?

Anykščių senosios ligoninės teritoriją matome kaip ypatingai įdomioje situacijoje esantį darinį. Tiek objekto aplinka, kurią sudaro Anykščių miesto saugoma istorinė dalis su dvibokšte bažnyčia, tiek pratekanti Šventosios upė su savo rekreacine infrastruktūra, kuria scenarijaus užuomazgas. Jį pratęsus ir išpildžius, teritorija taptų įvairias funkcijas atliekančiu centru, tarnaujančiu miesto gyventojams ir jo lankytojams. Nagrinėjamos teritorijos pastatų funkcinė ir istorinė įvairovė taip pat kuria įdomų pavidalą ir įvairias pritaikymo bei rekonstravimo galimybes. Tai atveria kelią kūrybiškumui.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniuoju? Ko iki išmanumo trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Išmanusis miestas veikia kaip darnus visų jo savybių junginys. O ypač – kalbant apie socialinę miestiečių integraciją į visas miesto veiklas, ekologinį našumą ir tvarumą, technologijų pritaikymą susisiekime, sveikatos apsaugoje ir kitose esminėse srityse. Išmanusis miestas turi veikti kaip skirtingų struktūrų ar elementų sąjunga, kurioje kiekvienas jų papildo vienas kitą, stiprina miesto bendruomeniškumą, kuria sąlygas plėtrai, naujiems verslams ir vertingiems objektams. Mūsų teritorijai trūksta jungties į miesto audinį. Jos palanki vieta turi potencialą apjungti įvairaus charakterio aplinkinius rajonus ir suteikti jiems reikalingas paslaugas.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?

Labiausiai sudomino erdvės mistiškumas, istorija ir funkcinė įvairovė. Teritorijoje yra kultūros paveldo registre įrašytų istorinių pastatų, kurie įsimaišę į apleistą sovietmečio statybos palikimą. Būnant teritorijoje kyla savotiškas žavesys ir jausmas, jog erdvė ir jos pastatai yra tarsi nedidelis, atskiras, kažkada gyvavęs savarankiškas miestelis, kuris šiandien kaip skaudulys įstatytas į žavų ir gyvuojantį Anykščių miestą ir prašosi atgaivinimo, prijungimo prie esamos Anykščių gyvybės.

Kokia yra Jūsų projekto vizija, tikslas?

Mūsų tikslas yra sukurti jaukų ir patrauklų multifunkcinį centrą anykštėnams bei miesto lankytojams, kuris įprasmintų ir apjungtų turtingą miesto gamtinę struktūrą, urbanistinį bei architektūrinį palikimą.

Kokie užsienio profesionalų pavyzdžiai Jus įkvepia kurti išmanųjį miestą ir kuo?

Mus įkvėpė vengrų architekto Tamas Nagy vienuolyno ir kultūros centro projektas. Tai XVIII a. barokinis bažnyčios ir vienuolyno ansamblis. Jis per daugelį metų vis pildytas ir naujintas, iki kol 2015 m. buvo iš esmės pertvarkytas ir paverstas moderniu kompleksu, gerbiančiu vietos istorinę ir religinę vertę, surišančiu modernią architektūrą ir funkcijas, kurios objektą pavertė patrauklesniu ir šiuolaikiškesniu.

Taip pat įkvėpė vieno Reikjavike, Islandijoje, esančio skvero atnaujinimo projektas. Jame rytinis patekimas su vieša erdve į istorinę Reikjaviko dalį konvertuotas į visus metus funkcionuojantį socialinį mazgą. Tai išmani erdvė, kurios multifunkciniai pastatai nesunkiai transformuojami ir pritaikomi įvairiausioms paskirtims bet kokiu metų laiku.

NAUJAUSIAS NUMERIS