VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS

Komandos nariai:
Nojus Urbanavičius, Andrius Vytenis Keras
Vadovai:
Doc. Sigitas Kuncevičius
Pasirinkta teritorija:
Anykščiai

Kodėl projektui pasirinkote būtent šią teritoriją?

Anykščiai yra vienas gražiausių miestelių Lietuvoje. Pradedant nuo jį supančios gamtos bei užbaigiant paties miesto struktūra, jame sukurtomis viešomis erdvėmis, parkais bei istoriniais pastatais. Anykščiai yra kupini istorijos bei apipinti legendomis, kas sukuria dar didesnį žavesį. Šiame miestelyje esame praleidę labai daug laiko, todėl šiuo klausimu negalime išlikti nešališki ir neslėpti savo simpatijos šiam miesteliui bei noro prisidėti prie jo gerinimo, naujų traukos centrų kūrimo.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniuoju? Ko iki išmanumo trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Išmanusis miestas yra tas, kuris saikingai vartoja išteklius, yra patogus tiek žmogui, tiek verslui. Taip pat tai miestas, kuris neatsilieka technologijų srityje, vadovaujasi tvarumo principais, gerbia gamtą. Jis stengiasi prisitaikyti bei išsaugoti savo istorinę bei kultūrinę vertę. Šiuos aspektus įtrauksime ir savo vizijose, projektuodami Anykščių teritoriją. Stengsimės atnaujinti apleistą teritoriją, prikelti ją naujam etapui bei sukurti pastatų kompleksą, išmaniai tarnaujantį miesto gyventojams ir lankytojams.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?

Buvusios ligoninės pastato teritorija sudomino tuo, kad yra istorinėje Anykščių miesto teritorijoje, šalia aukščiausios Lietuvos bažnyčios. Tai pat pasirinktas sklypas yra įdomus reljefo atžvilgiu – apsuptas kalvelėmis bei turintis nuolydį, vedantį prie upės. Labiau pasigilinę atradome ir tai, kad po sklypu, kanalizacijos vamzdžiais, teka upelis „Šaltupys“. Ruošiant projektą būtų nuodėmė palikti šį upelį „palaidotą“. Galiausiai, pasirinktas sklypas yra miesto centrinėje dalyje, šalia vienos pagrindinių gatvių, dviračių tako, tad yra lengvai prieinamas bei nepasislėpęs nuo miesto, jo gyventojų.

Kokia yra Jūsų projekto vizija, tikslas?

Pagrindinė mūsų projekto vizija – Anykščiuose sukurti piligrimų centrą. Pasigilinę į miesto poreikius bei sklypą supančią religinę aplinką – bažnyčią bei kleboniją, nusprendėme projektuoti piligrimų centrą, kuriame galėtų apsistoti Šv. Jokūbo keliu einantys keliautojai. Šis kelias tiesiasi nuo Estijos iki pat Ispanijos, turi atšakų daugelyje Europos valstybių, o viena jų praeina ir pro Anykščių miestą. Tad kuriamas piligrimų centras turėtų būti kaip traukos taškas, kuris pritrauktų piligrimų iš visos Europos bei skatintų domėtis piligrimyste. Atsižvelgiant į dabartinę demografinę situaciją, maži miesteliai susiduria su jaunimo emigravimo problema. Todėl mūsų projektuojamas piligrimystės centras galėtų būti ir jaunimo užimtumo centru, kuriame vyktų įvairios paskaitos, užsiėmimai, pramogos ir t.t. Mūsų tikslas – suteikti miestui papildomos funkcijos, pritraukiančios turistų bei pagerinančios miestiečių laisvalaikio kokybę.

Kokie užsienio profesionalų pavyzdžiai Jus įkvepia kurti išmanųjį miestą ir kuo?

Nagrinėjamoje teritorijoje svarbu atsižvelgti į esamą užstatymą, tad ieškojome įkvėpimo tarp kitų renovacijos projektų. Išmanusis miestas gali būti modernios architektūros ir senojo miesto veido derinys. Puikus to pavyzdys – meno muziejus Moritzburge, Vokietijoje, kai senovinio pastato fasadas pratęsiamas moderniomis formomis ir viduje sukuriama nauja erdvė ekspozicijai.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų