Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos komanda, Statybos ir Dizaino fakultetai

Komandos nariai:

Tomas Balsevičius, Statybos fakultetas, statybos inžinerija, II kursas

Simas Jankauskas, Statybos fakultetas, statybos inžinerija, II kursas

Algimantas Kalėda, Statybos fakultetas, statybos inžinerija, II kursas

Alisa Malinovskaja, Statybos fakultetas, statybos inžinerija, II kursas

Nerijus Vinciūnas, Statybos fakultetas, statybos inžinerija, II kursas

Paulius Stonkus, Statybos fakultetas, statybos inžinerija, II kursas

Rugilė Jautakaitė, Dizaino fakultetas, interjero dizainas, III kursas

Inga Grinė, Dizaino fakultetas, interjero dizainas, III kursas

Vadovai:

Jelena Jupatova, Statybos fakulteto, Statybos inžinerijos katedros lektorė

Rasa Mazūrienė, Dizaino fakulteto, Dizaino katedros lektorė 

Lina Sakalauskienė Statybos fakulteto dekanė, Statybos inžinerijos katedros lektorė

Pasirinkta teritorija:
Lazdijai

1. Pasirinkome Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos teritorijoje esančių pastatų bei pačios gimnazijos patalpų atnaujinimo idėją. Mums ji pasirodė be galo įdomi dėl kelių priežasčių.

Pirma, sužavėjo ambicingi nedidelio Lietuvos miestelio, Lazdijų, norai bei siekiai sukurti savo vaikams modernią ir laiko galimybes atitinkančią ugdymo aplinką. Kaip sakė vienas mūsų komandos narys: „Bepiločių automobilių kūrimo fone mūsų miestelių vaikai neturėtų rašyti ant molinių lentelių…“

Antra, įgyvendinę bent dalį lazdijiečių numatyto projekto ir mes prisidėtume kurdami sąlygas gabiems vaikams augti, tobulėti, patenkinti saviraiškos poreikį ir maloniai leisti laisvalaikį šiuolaikinėje ir modernioje gimnazijoje. Mums svarbu, kad visas projekte numatytas erdves siekiama modernizuoti ir pritaikyti šiuolaikiniam neformaliojo ugdymo procesui, kuris suteiktų nedidelio miestelio vaikams kuo daugiau komunikacijos, socialinių bei praktinių įgūdžių.

Trečia, patys būdami jauni, tačiau jau įgiję tam tikrų būsimos specialybės žinių ir įgūdžių, puikiai jaučiame, kad turime čia ką nuveikti kaip statybininkai.

2. Išmanusis miestas – tai modernus ir savo naujovėmis stebinantis miestas. Toks miestas ne tik draugiškas aplinkai, geba suvartoti kuo mažiau energijos – jame gyvena ir išmanūs gyventojai!

Kažkuria prasme tai – tinginių miestas (!), kuriame puikiai išvystyta komunikacija tarp gyventojų, įmonių bei paslaugų sektoriaus, todėl žmonėms nereikia gaišti daug laiko ir dėti daug pastangų norint gauti paprasčiausią informaciją. Daugelį kasdienių darbų čia palengvina naujausios technologijos, tad gyventojai nekenčia nuo nuolatinio streso.

3. Vienas iš įkvepiančių pavyzdžių – tai Singapūre vykstantis Pasaulio architektūros festivalis (World Architecture Festival (WAF), kurio tikslas – išrinkti geriausius architektūros objektus pagal atskiras kategorijas ir drauge švęsti didžiausius šiuolaikinės architektūros laimėjimus. Svarbiausioms festivalio nominacijoms („Metų pastatas“, „Metų ateities projektas“, „Metų landšaftas“) pristatyti objektai tiesia kelią ateities architektūrai, be kurios neįmanomas ir išmanusis miestas.

Ne mažiau įspūdingas ir įkvepiantis architektūrinis objektas yra Kinijos Nacionalinis scenos menų centras (National Centre for the Performing Arts). Šis prestižinis Pekino kultūrinis centras iš tolo primena milžinišką vandenyje plūduriuojantį ir spindintį kiaušinį. Patekti į šį 2007 m. pabaigoje duris atvėrusį prancūzo Paulo Andreu suprojektuotą statinį įmanoma tik keliaujant po baseinu nutiestomis ilgomis požeminėmis galerijomis. Centre yra penkios įvairaus pobūdžio spektakliams ir koncertams skirtos salės. Labiausiai žavi tai, kaip dera idėja ir vieta: tai tarsi vandens lašas ant vandens…

Iš kurti įkvepiančių asmenybių norėtume paminėti Leonardo’ą da Vinci’į – tapytoją, architektą, poetą, skulptorių, muzikantą, meno teoretiką, inžinierių, išradėją, filosofą. Tai žmogus, savo idėjomis ir mąstymu šimtmečiais pralenkęs laiką. 

4. Mūsų išmaniojo miesto vizija jungia kelis labai skirtingus pasaulio miestus. Manome, kad skirtybės papildo viena kitą, sukurdamos įsivaizduojamo tobulo miesto modelį.

Vieno sparčiausiai augančių ir labiausiai prabanga tviskančių pasaulio miesto Dubajaus grandiozines statybas papildę naujovių ir įvairiausių modernių technologijų kupino Tokijo išmanumu, pridėję Stokholmo santūrumo, klasikos ir šiuolaikiškumo, sušildę mielomis gimtojo Vilniaus detalėmis turėsime miestą, į kurį norėtume orientuotis.

5. Be jokios abejonės, tokie projektai suteikia labai daug vertingos ir neįkainojamos informacijos, kurią bus galima panaudoti ateityje. Kuo įvairesnės patirties įgysime, tuo daugiau minčių ir idėjų turėsime dirbdami su kitais projektais. Tikimės, kad projektas ne tik pagerins technologines, inžinerines žinias, bet ir lavins architektūrinį suvokimą, praplės akiratį, suteiks naujų pažinčių, mokys dirbti spalvingoje komandoje (būsimieji interjero dizaineriai bei statybos inžinieriai, dėstytojai).

Labai įdomu bus palyginti dabar išsakytus lūkesčius su realiai gauta patirtimi ir įspūdžiais įgyvendinus projektą. Tikimės, kad bus dar šauniau, nei įsivaizduojame.

6. Jaunam kūrėjui, projektuotojui svarbiausia išbandyti kuo daugiau įvairių veiklų, įgyti pasitikėjimo savimi ir kitais. Dideliems projektams atsirasti neužtenka vien idėjos ar eskizo – idėjai materializuotis būtinas tarpusavio pasitikėjimas, bendradarbiavimas ir darbštumas. Tad grupės vadovės linki susidomėjimo atliekamu darbu, kūrybiškumo, sutarimo ir, žinoma, puikių rezultatų.

7. VTDK – Veik–Tobulėk–Dirbk–Kurk!

Nesidairyk – jei priekyje savęs nieko nematai, vadinasi, esi pirmas.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų