Ketvirtadienį (birželio 20 d.) 15 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje menas atvers duris į išmaniųjų miestų amžių – menininkė Jolita Vaitkutė pristatys ateities miesto instaliaciją, prie kurios galės prisiliesti ir renginio dalyviai.
Dviejų taškų kompozicija
Pasak J. Vaitkutės, ateities miestas – tai kintantis, stebinantis naujomis formomis, inovacijomis ir keliantis nuostabą darinys. Galvodama apie išmaniojo miesto idėją menininkė nori žiūrovui suteikti ne tik estetinį pasitenkinimą, bet ir sukurti emociją, patirtį.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdvėje lankytojus pasitiks beveik 100 m2 ploto instaliacija. Jai įgyvendinti šviesių ir juodų fonų erdvėje sukuriama dviejų taškų kompozicija ir ryškių spalvų žaismas. Visas dėmesys sutelkiamas į erdvės pokytį, inovaciją, naujovę.
„Įėjusius pro fasadines bibliotekos duris lankytojus pasitiks ant laiptų stovinti ryški figūrinė kompozicija. Ji parinkta siekiant pavaizduoti pirmuosius štrichus, pagrindines geometrines figūras, kurios dažnai pasitelkiamos galvojant apie išmaniojo ateities miesto architektūrą. Žengiant pilkais bibliotekos laiptais, išryškėja kitos instaliacijos dalys ir spalvos. Laiptų viršuje žvilgsnis krypsta į nutiestą ryškų taką, simbolizuojantį kūrybinį įkvėpimą ir minčių srautą“, – pasakoja menininkė.
Sukūrė ateities miestą
J.Vaitkutė atskleidžia, kad projektui įgyvendinti pasirinko nestandartines medžiagas. Pirmą kartą instaliacijai pagaminti naudotos išskirtinių spalvų profesionalaus tipo grindų dangos, todėl bibliotekos lankytojai patys galės žengti per instaliaciją nebijodami nieko sugadinti. „Tarkett“ grindų dangos pagamintos remiantis tvarios gamybos principais. Todėl kalbant apie ateities miestus, šios medžiagos yra nepakeičiamas pasirinkimas, ieškantiems subalansuotų sprendimų.
„Objektus perspektyvinei kompozicijai pasirinkau neatsitiktinai – norėjau, kad kūrinys atspindėtų architektūrą. Šis stilius artimas neoplasticizmui (moderniosios architektūros kryptis, iš prancūzų kalbos išvertus – „vaizduojamoji plastika“)“, – sako J. Vaitkutė.
Pašnekovė neslepia, kad palaiko tvarių ateities miestų idėją ir kurdama iš kasdienių daiktų nori paskatinti jaunuosius talentus dirbti Lietuvai. Todėl šią instaliaciją pristatys specialiai žurnalo „Structum“ organizuojamo projekto „Išmanusis miestas V“ apdovanojimų renginyje. Pirmą kartą Lietuvoje sukurtas ateities miestas lankytojus ir svečius pasitiks jiems žengiant visais Nacionalinės bibliotekos laiptais ir visuose aukštuose.
„Klimatas keičiasi čia ir dabar. Tik susivienijusios bendruomenės gali sukurti tvaraus ateities miesto koncepciją“, – kartą ištartus buvusio JAV prezidento Baracko Obamos žodžius priminė renginio organizatoriai. Komanda pasakoja, kad J. Vaitkutės instaliacija buvo pasirinkta dėl tvarios miestų plėtros atnešamų naujų patirčių. „Lietuvos miestai ir miesteliai turi milžinišką potencialą, kurį darnios plėtros principų taikymas gali padėti atskleisti. Šias idėjas įkvepia ir puikiai perteikia menininkės kūrinys“, – sakė organizatoriai.
Užteks skaičiuoti darnios plėtros ekonomiką?
Remiantis naujausiais klimato kaitos ataskaitos duomenimis, šiandien jau pasiekėme 1 °C atšilimą, todėl klimato kaitos poveikis intensyvėja.
„Ateities kartos teis mus griežčiau nei ankstesnes kartas, jeigu dabar neprisiimsime moralinės ir istorinės atsakomybės“, – yra sakęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas. Nors tikimasi nuo kitąmet darniai miestų plėtrai skirti 25 % Europos Sąjungos biudžeto, net didėjant finansavimui, aiškios darnios plėtros strategijos nėra. Iki šiol darnios miesto plėtros srityje lyderė yra Kopenhaga. Tai miestas, kuris iki 2025-ųjų žada tapti pirmuoju pasaulyje neutraliu anglies dioksido atžvilgiu miestu, naudojančiu elektra varomą viešąjį transportą, žaliąją infrastruktūrą ir tiek dviračių, kad jų skaičius viršytų automobilių skaičių.
Lietuvos visuomenė taip pat nelieka abejinga. Mūsų verslas, aukštojo mokslo institucijos, architektai ir menininkai susivienijo į projektą „Išmanusis miestas“. Juo siekiama sukurti ateities miestų plėtros modelį, kuriuo būtų visiškai išnaudojamas Lietuvos miestų savivaldybių ir miestelių potencialas ateities kartoms.
„Ateities miesto“ instaliacijos kūrėja J. Vaitkutė ir instaliacijos ambasadoriai įmonės „Tarkett“,„Unideco“ bei „JUNG Vilnius“ kviečia kartu kurti darnią ateitį.
J. Vaitkutės nuotr.