Interjero projektų konkurse „Auksinė paletė 2017“ azijietiškos virtuvės restoranų tinklo „Manami“ erdvė, esanti sostinės Vilniaus gatvėje, dizainerių ir architektų pripažinta „Metų visuomeniniu interjeru“. Kartu su komanda jį kūrė studijos „In Arch“ architektė Indrė Dorofėjūtė.
Objekto pavadinimas, vieta: restoranas „Manami“, Vilnius
Pagrindinis autorius: Indrė Dorofėjūtė (studija „In Arch“)
Bendraautoriai: Kotryna Krapaitė, Laura Vakauskaitė, Guoda Pranskutė
Plotas: 313 m2
Metai: 2017
Pasislėpti džiunglėse
Įžengus į restoraną „Manami“, kuriame galima paragauti visų svarbiausių Azijos regiono virtuvių patiekalų, prasideda egzotiška kelionė, atnešanti skanautojams daug patirčių ir įspūdžių. Ir ne tik. Vilniaus gatvėje svečius pasitinka išskirtinio, dinamiško šio tinklo erdvės interjeras, kurio kūrėjų komanda sulaukė daug žiniasklaidos dėmesio ir kolegų pripažinimo. Įžengusiuosius apglėbia džiunglių atmosfera, stebina stilinga prabanga, originalūs sprendimai. Projekto autorė I. Dorofėjūtė sako, kad šį kartą interjeras kitoks nei įprasta šio tinklo ženklui – nepabijota ryškesnių spalvų, prabangos prieskonio: aksominiai baldai, matinio aukso, bronzos šviestuvai, ištaigingos smulkios detalės (rankenėlės, aprėminimai). O, anot jos, pinti elementai, pavyzdžiui, dideliu klientų dėmesiu lepinami išraiškingų formų foteliai, kėdės, virš baro pakabinti šviestuvai, suteikia jaukumo, kuria pusiausvyrą ir atiduoda duoklę Azijai.
Pravėrus restorano duris, pasitinka ryškūs, pagal specialų užsakymą pagaminti palmių atvaizdais puošti kilimai, suteikiantys žaismingą prieskonį, marmurinis baras ir staliukai. Baro kontuarą projektui gamino ir sumontavo individualių, vienetinių ir nestandartinių korpusinių baldų, interjero detalių projektavimo ir gamybos įmonė UAB „Estuba“. Bendrovė, išpildanti privačius ir sudėtingus visuomeninius barų, restoranų, registratūrų, viešbučių projektus, įrengiant restoraną „Manami“, pagamino metalo bei stiklo konstrukcijų lentynas užbaryje, metalo ir stiklo pertvaras, klasikines natūralios medienos duris, stalus iš akmens ir žalvario. UAB „Estuba“ taip pat prisidėjo įrengiant savitą sanitarinio mazgo patalpų interjerą.
Ypatingi prieskoniai
Geriausiu metų visuomeniniu interjeru išrinktas projektas savo koncepcija savotiškai kreipiasi į būsimą klientų auditoriją, perteikia prekių ženklo kūrėjų puoselėjamą estetiką. Vienas ryškiausių Rytų kultūros simbolių – gervė – yra ir restorano logotipe, ir ant restorano sienų. Jas tapant pasitelkta grafikų pagalba. Išskirtinę kultūrą atspindintis restoranas džiugina spalvomis, šiuolaikiška stilistika, artima kiekvienam miesto žmogui.
Vienas originalesnių projekto sprendimų – ombre stiliaus sienos dažymas ir sienas puošiantys impregnuoti, ypatingą erdvės prieskonį suteikiantys įmonės UAB „Dekorama.lt“ tapetai, pažadinantys erdvėje džiunglių paslaptingumą. Įmonės vadovo Modesto Sunklodo teigimu, sienų dekoras visais laikais užima itin svarbią vietą kuriant interjerą. Savo reikšme jis bemaž toks pat svarbus kaip baldai ar kitos interjero detalės. Juk unikalus, netikėtas derinys patalpai visuomet suteikia individualumo. Pasak jo, šiais laikais tapetai gali imituoti bet ką: džiungles, marmurą, auksą, odą, geležį ir t. t. „Mūsų įmonėje tapetų tiekėjų daugybė, daugiausia – Europos gamintojai. Jiems kurti naudojamos medžiagos atitinka šiuolaikiniam interjerui keliamus ekologiškumo ir atsparumo standartus, būtent dėl to jie yra patvaresni ir atsparesni aplinkos poveikiui, – pasakoja įmonės vadovas. – Kadangi siekiame užtikrinti kuo didesnę asortimento įvairovę, šiuo metu galime pasiūlyti daugiau nei 55 tūkst. rūšių tapetų, turinčių skirtingų stiliaus ir technologinių savybių. UAB „Dekorama.lt“ – tai interjero apdailos namai tiems, kurie kuria, o visa įmonės produkcija yra aukštos arba aukštesnės nei įprasta kokybės, tiekiama pasaulyje pripažintų dizainerių, gamintojų. Taip pat išsiskiriame grindų dangų, kilimų pasiūla, puikiu baldų, bei šviestuvų pasirinkimu.“ Galbūt dėl šių priežasčių ir restorano „Manami“ interjerui architektai pasirinko ne tik šios bendrovės tapetus, bet ir grindis vienam iš aukštų, unikalaus pobūdžio šviestuvus. „Ne tik interjero dizaineris, bet ir kitas rafinuoto skonio žmogus mūsų asortimente ras savo lūkesčius atitinkantį gaminį, – įsitikinęs M. Sunklodas. – Apsilankę mūsų lofte visada galite tikėtis išradingų sprendimų tiek namams, tiek visuomeninėms erdvėms. Tai lyg šviežio oro gūsis greta nusistovėjusių modernios klasikos ženklų ir naujausių sprendimų.“
Siaura patalpa, paversta jaukia erdve
Architektų komandai kūrybinį impulsą suteikė restorano ploto iššūkis – itin siaurą patalpą paversti jaukia erdve. Nevaržanti aplinka – vienas svarbesnių tikslų. Siekiant vizualiai praplėsti siaurą patalpą, buvo naudotas karkasinių atvirų ir pereinamų erdvių scenarijus, juostomis pakabinti sendinti veidrodžiai. Kai kurios zonos atskirtos sienelėmis, tapusiomis naujojo dizaino dalimis. Ant grindų sudėta medžio imitacijos eglutės rašto danga.
„Tai, kad patalpa buvo siaura ir ilga, o langai tik priekyje, nebuvo labai patogu formuojant erdvę, – pasakoja interjero dizainerė. – Norėdami tai išnaudoti, suprojektavome antresolę. Plečiant erdvę, daug improvizuota dizaino elementų komponavimo, baldų asimetrijos temomis. Per vidurį suformuotas judesio pojūtis – centrinės erdvės ašies akcentas – gyvatės formos minkštasuoliai, kurių liniją viršuje atkartoja išdėstyti augalai. Jie kuria gaivią džiunglių atmosferą. Nestandartinius minkštuosius baldus projektui pagal užsakymą parūpino juos gaminanti UAB „TOP sofa“. „Gaminame baldus kavinėms, barams, restoranams, klubams, picerijoms ir kitiems viešosios erdvės objektams“, – pasakoja „TOP sofa“ vadovas Laurynas Kerpė. Restorane „Manami“ ryškių spalvų ir netradicinių formų aksomo baldai alsuoja prabanga ir kuria akiai malonų spalvų bei tekstūrų žaismą. Jų minkštumas suteikia dekorui svetingumo, kartu su kitomis detalėmis kuria Azijos šalims būdingo kontrasto jausmą. Prabangūs foteliai, sofos patrauklūs kliento akiai, kviečia patogiau įsitaisyti. Efektą palaiko plastiškos linijos ir aptakios baldų formos.
Dėmesys šviesos koncepcijai
Šviesos šaltinių interjere individualumo ir savitumo paieškos atsiperka 100 % ir maloniai nustebina net išrankiausiuosius. Apšvietimas restorane buvo itin svarbus – tiek kaip funkcinis elementas, tiek kaip dekoro detalė. Siekdama perteikti interjero koncepciją kaip visumą, architektė pasiekė harmoningą rezultatą. Restorane yra daugybė įvairios paskirties patalpų, išskirtinių erdvių, tad, atsižvelgus į šviesos poreikį, buvo įrengtos skirtingos apšvietimo sistemos. Visuomeninėje erdvėje įtaisyti šiaudiniai šviestuvai, greta ir kiti – persmelkti džiunglių idėjos ir imituojantys japoniško popieriaus lankstymo meno origamio technika kurtus paukščius. Visą akcentinį šviesos diodų (LED) apšvietimą projektavo ir tiekė vienas didžiausių specializuotų apšvietimo sprendimų lyderių Lietuvoje UAB „Ardena“. Projekto kūrėjai pasirinko įmonės siūlomus kokybiškus ir šiuolaikiškus LED gaminius iš Suomijos ir Italijos.
Restorano sėkmė – įsimintinas dizainas ir skanus maistas. Tie, kurie čia išdrįso praskaidrinti savo kasdienybę, apsilankymą šiame restorane apibūdina kaip netikėtą išvyką į džiungles ir įžengimą į kitą pasaulį, naują kelionę po neragautą Aziją.
Leono GarbačiauskO NUOTR.