Tobulėjant statybos produktų gamybos technologijoms bei žaliosioms iniciatyvoms, rinkoje atsiranda vis daugiau statybos produktų, galinčių prisidėti prie miesto bei pramoninių rajonų aplinkos taršos mažinimo. Vienas jų – „Technonicol“ ritininės stogo dangos, turinčios aplinką švarinančių ir ekologijai palankių savybių. Ar galite įsivaizduoti, kad stogo danga galėtų gryninti miesto orą arba būti atspari samanojimui? Kaip šie efektai pasiekiami?
Titano oksidu padengta danga geba suskaidyti sveikatai pavojingus azoto oksidus
Stogo dangų gamintojai pastaruoju metu ekologijai skiria vis daugiau dėmesio. Tarptautinė korporacija „Technonicol“, kuriai priklauso ir UAB „Mida LT“, pristato aplinkos orą valančią bituminę stogo dangą ENVIRO AIR. Kaip ji tai daro? Iš pirmo žvilgsnio sudėtingas cheminis procesas vyksta ant bituminės dangos paviršių dengiančio pabarsto, kuris yra padengtas titano dioksidu. Titano dioksidas pritraukia ir sulaiko ore esančiu teršalus, tame tarpe ir azoto oksidus, o veikiant ultravioletiniams spinduliams juos suskaido į aplinkai ir žmonėms nekenksmingus elementus. Tokia danga uždengti miestų stogai gali tapti puikiu pagalbininku kovojant su oro tarša. ENVIRO AIR bandymai, atlikti Hanoverio (Vokietija) Techninės chemijos institute, parodė, kad veikiant titano dioksidu padegtai dangai azoto oksidų kiekis aplinkoje sumažėja iki 34 %.
Prielaida fotokatalizatoriams, šiuo atveju titano dioksidui, naudoti statybinių medžiagų pramonėje atsirado visose ES šalyse nuo 2010 m. sausio įsigaliojus ЕS direktyvai 1999/30/ES, pagal kurią reikalaujama žymiai sumažinti azoto oksidų kiekį atmosferos ore. Tai susiję ne tik su stogų medžiagomis – jau plačiai naudojami titano dioksido pagrindu pagaminti fasadiniai dažai, išsiskiriantys savaiminio išsivalymo funkcija.
Įprastai bituminė hidroizoliacija ant stogo klojama dviem sluoksniais. Apatiniam bituminės dangos sluoksniui naudojama prilydoma modifikuoto bitumo danga, kurios paviršius padengtas smėliu arba plėvele. Viršutiniam bituminės dangos sluoksniui turi būti naudojamos dangos su stambiagrūdžiu mineraliniu pabarstu, kuris apsaugo hidroizoliaciją nuo saulės spindulių. Kaip viršutinį bituminės dangos sluoksnį parinkus bituminę stogo dangą
ENVIRO AIR, stogas atliks ne tik apsauginę funkciją, tačiau ir turės orą valančių savybių. Titano dioksidas, dengiantis pabarsto granules, papildomai apsaugo stogo dangą nuo UV spindulių, bei ardo ant dangos paviršiaus patenkančius organinius teršalus: grybelių sporas, bakterijas, efektyviai skaido paukščių gyvybinės veiklos produktus. Stogo danga visą tarnavimo laiką išlieka švari ir nepakitusios spalvos.
Nesamanojanti stogo danga, papildyta vario jonais
Pastatams, esantiems pavėsyje, drėgname mikroklimate, miškingose vietovėse, šalia vandens telkinių kompanija
„Technonicol“ siūlo dangą, ant kurios neauga samanos ir kerpės. Bituminės stogo dangos ENVIRO FOREST pabarsto sudėtyje yra vario, kuris lėtai į aplinką išskirdamas vario jonus veikia kaip apsauginė priemonė.
Daugiau ar mažiau samanoja beveik visi paviršiai, ypač – grublėti, mažesnio nuolydžio, nuolat esantys drėgmėje bei pavėsyje. Laiku nenuvalius pradedančių augti samanų ir kerpių, jos gali įaugti į gilesnius hidroizoliacijos sluoksnius, bei pažeisti jos vientisumą. Ant nenuvalytų samanų ilgainiui pradeda augti žolės ir kiti augalai, stogo konstrukcijai padaroma didžiulė žala.
Vario savybė neleisti augti samanoms jau seniai naudojama ant šlaitinių stogų: vario juosta tvirtinama šlaito viršuje arba ja uždengiamas stogo kraigas. Lietaus vanduo pasipildo vario jonais ir bėgdamas šlaitu žemyn neleidžia įsiveisti samanoms. Toks būdas tinka ne tik prevencijai, bet ir kovai su samanomis ant senų stogų.
Plokščius stogus saugant nuo samanojimo tenka periodiškai valyti, pašalinti nukritusius medžių lapus, nuolat prižiūrėti kad nebūtų užsikišusios vandens nuvedimo sistemos. Drėgname mikroklimate, miškingose vietovėse ENVIRO FOREST danga palengvins stogo priežiūrą, o kadangi samanos negalės įsitvirtinti tokioje terpėje, tikėtina, kad pailgės stogo eksploatacijos laikas.
ENVIRO FOREST danga be apsaugos nuo samanų savybės, turi dar ir unikalią spalvą, kuri organiškai įsikomponuoja į aplinkos žalumą. Stogų ekologija, naudojant aplinką tausojančias medžiagas – ateities sprendimai statyboms ir būdas prisidėti prie mūsų aplinkos sveikatos gerinimo.
www.technonicol.lt I info@technonicol.lt