Išmanieji pastatai yra ne tik tausojantys gamtą ir leidžiantys patogiai gyventi, bet ir, o gal, visų pirmiausia, sveiki. Pandemijos metu ypač svarbi tinkama patalpų oro temperatūra ir cirkuliacija, oro drėgmė ir virusų šaltiniu tapusių paviršių švara. Projekto „Išmanusis miestas VI“ partneriai atskleidžia galimybes, kaip karantino sąlygomis galime kiekvieną savivaldybių visuomeninį pastatą paversti „sveikesniu”.
„Antibakterinis” jungiklis
Jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis pastebi, kad kovai su virusais ir šiuo atveju su Korona virusu – svarbus žmogaus imunitetas. Imunitetą žmogus įgyja sveikai gyvendamas. Šiuo aspektu išmanusis namas tikrai gali pagelbėti. Tačiau net ir gyvenant ne išmaniąjame pastate kovoti su virusais galima efektyviai.
„Antibakteriniai jungikliai iki šiol dažniau buvo naudojami gydymo įstaigose, tačiau šioje situacijoje tapo ypač pravartūs ir tose vietose, kuriose karantinuojami žmonės. Jungikliai, kaip ir durų rankenos, yra puikiai terpė daugintis virusams. Be to, tai elektrinis prietaisas, kurio negalima arba galima labai ribotai dezinfekuoti skysčiais. Tad jungiklis su sidabro jonais, kurio paviršius pats naikina virusus ir bakterijas – vertas dėmesio“, – sako R.Skurdenis.
Jungiklių „AS 500 Antibacterial” gamybai naudojamas sidabro jonais papildytas duroplastas. Tai itin atspari plastiko rūšis, kuri sudaro barjerą žalingiems mikroorganizmams ne tik plisti, bet ir daugintis, mat sunaikina bakterijų ir grybelių maitinamąją terpę.
Neorganiniame nešiklyje įkrauti sidabro jonai kontaktuoja su aplinkoje esančia drėgme, o ši reakcija aktyvina baktericidinį jungiklio paviršiaus efektą – stabdo ligų sukėlėjų dauginimąsi ir mutaciją.
Tiesa, R. Skurdenis pabrėžia, kad nors tai nėra naujas gaminys, jis kol kas nebuvo testuotas su korona virusu. 2004 m. antibakterinį jungiklių poveikį patvirtino Bonos universitete (Vokietija) Higienos ir visuomenės sveikatos institute atlikti moksliniai tyrimai. Remdamiesi bakterijų Escherichia coli ir Staphylococus aureus pavyzdžiu, mokslininkai nustatė, kad jungikliai pasižymi baktericidiniu poveikiu.
Bendrovės „JUNG Vilnius“ nuotr.
Sudėtingi pramonės prietaisai pritaikyti buičiai
Palankus patalpų mikroklimatas yra vienas svarbiausių sveikatos ir geros savijautos garantų. Todėl iki pasauliui susidūrus su koronaviruso grėsme, patalpų oro kokybe ypatingai rūpintasi sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat maisto pramonės, farmacijos gamybos bei pakavimo patalpose. Šiuo laikotarpiu apsisaugoti nuo užkrato tapo ypač svarbu ir namuose. Todėl sudėtingi, pramonei skirti prietaisai, buvo pritaikyti buičiai, – pasakoja UAB „NIT“ pardavimo vadovė Giedrė Poškienė.
Patalpų orui gerinti egzituoja įvairių produktų, vieni skirti surinkti dulkes, kiti – gaudyti mikroorganizmus, virusus, bakterijas, sporas.
Vieni iš tokių, iki šiol operacinėse naudoti, dabar puikiai namie tarnaujantys oro valymo įrenginiai su HEPA 13 klasės filtrais. Tankios, bet plonos, medžiagos filtras savyje užrakina net 0,2-0,3 mikro metro daleles, virusai paprastai ęsti mažesni, tačiau keliauja prisikabinę prie didesnių dalelių.. Štai kodėl HEPA filtrai praktiškai nepakeičiami kambario orą valant nuo virusų, sporų ir kitų mikroorganizmų.
Rūpinantis namų oro kokybe, labai svarbu palaikyti tinkamą drėgmę. Virusų dauginimuisi nepalankiausia santykinė drėgmė yra 40-60%, o žmogaus odai ir gleivinei – tai pati tinkamiausia drėgmė. Todėl kartais pakanka namuose pasistatyti drėkintuvą. Tiesa, viešoms patalpoms to tikrai neužteks.
„Viešąjam sektoriui, kur didelė žmonių kaita: poliklinikų priimamiejį, viešųjų įstaigų laukiamieji, taip pat parduotuvės, vaistinės – geriausias sprendimas būtų oro sterilizavimas UVC lempomis. Kadangi UV spinduliuotė yra kenksminga gyviems organizmams, anksčiau sterilizavimas UV technologija buvo atliekamas tik kai patalpos ištuštėja, t.y. pasibaigus darbui. Naujausios technologijos leido UVC lempas naudoti nuolat, sukonstravus specialius apsauginius korpusus, ir recirkuliuojant patalpos orą ventiliatoriaus pagalba“, – teigia G. Poškienė.
Bendrovės „NIT“ atstovė primena, kad visus šiuos produktus galima rasti ir įsigyti, net ir karantino metu. „Tai buitiniai prietaisai, tad Jums reikės tik įjungti juos į elektros lizdą“, – sako G. Poškienė.