„Žvėryno simfonija“ skamba prabangios klasikos ritmu

2016 m. spalio 30 d.

Rita Naujokaitė.

 

Dviejų amžių darna

Prabangaus rajono autentiškas, XX a. pradžios neįkainojamą architektūrinį palikimą atspindintis namas tarsi istoriniais potėpiais paįvairina šalia įkurtus modernų, šiuolaikišką stilių pristatančius tris naujus pastatus. Modernus, gyvenamųjų daugiabučių namų apsuptas, vieno aukšto, senovę menantis, su mansarda ir rūsiu namas atliepia ir šiuolaikinius poreikius – iš jo labai patogu nusileisti į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. O visai šalia stūksantys trys naujausias tendencijas atspindintys pastatai su A klasės apartamentais atitiks kiekvieno XXI a. modernaus žmogaus poreikius.

21 aro sklypas, 1 700 kv. m gyvenamosios bei komercinės paskirties pastatų, 19 apartamentų bei požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, prestižinis Žvėryno mikrorajonas – nebaugu tokią realybę pavadinti svajone.

„Naujieji pastatai savo tūriu, dydžiu ir masteliu įsikomponuoja į erdvę ir tarsi toje aplinkoje ištirpsta, – pasakoja kompleksą projektavęs žinomas architektas Audrius Ambrasas. – Taisyklingas naujųjų pastatų išdėstymas, griežtai geometriškas fasado plokštumų skaidymas iš plytų, kurios spalviškai derinamos su šalia esančio pastato ugniasiene, stiklo ir kitos architektūrinės detalės žymi jų šiuolaikiškumą. Kartu tai leidžia išsiskirti 1900 m. laiko ženklui – likusiam namui.“ Architekto teigimu, taip sklandžiai pavyko pasiekti unikalų užsibrėžtą tikslą – ne tik išsaugoti išlikusio ir naujų pastatų dermę, bet ir atrasti jų daugiasluoksniškumą, o ne pasiduoti imitacijos spąstams, taikantis prie aplinkos ją imituojant. „Norėjosi švaresnės, griežtesnės architektūros. Manau, kad ji labiau išryškina senosios architektūros privalumus ir bruožus“, – įsitikinęs A. Ambrasas.

Išsiskiria itin svarbiais sprendiniais

Puikiai apmąstytas ir funkcionaliai lankstus erdvių išsidėstymas leidžia įrengti ir mažesnius butus ir, juos sujungus, gauti prabangius milžiniškus apartamentus. Visų bene didžiausias pranašumas – nuostabūs ir kvapą gniaužiantys vaizdai į miestą. Kiekviename bute įrengtas balkonas, o pirmieji aukštai privilegijuoti – turi nuosavas terasas. Generalinio rangovo UAB „Kaminta“ atstovas Dainius Labunskas įsitikinęs, kad tai buvo išskirtinis savo sprendimais ir įdomus projektas.

Pavyzdžiui, šis visus šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis A energinio efektyvumo klasės kompleksas su atitinkama sienų, langų šilumine varža turi įrengtą šiame Vilniaus rajone itin svarbų priverstinį vėdinimą, kuris kiekvienuose apartamentuose išvalo orą, patekusįiš miesto.

„Pagrindinis reikalavimas buvo vienas – aukščiausia kokybė, – sako D. Labunskas. – Turėjome užtikrinti aukščiausią A klasės energinį efektyvumą ir šilumos varžą.“ Vienas iš produktų, padėjusių taiužtikrinti, – tinkamai parinkti blokeliai. Pasak statybų vadovo, įdomiausias faktas, kad tų blokelių sienai sutvirtinti panaudota ypač daug armatūros: „Nesu susidūręs dar su tokiu kiekiu armatūros – beveik dvigubai daugiau, nei paprastai dedama į gelžbetoninę sieną. Pastatėme beveik monolitinę sieną su padidintu metalo karkasu ir gerokai šiltesniais blokeliais. Šį sprendimą priėmė konstruktorius, nes pastato stogai skliausti, pusiau šlaitiniai, po pastatu įrengtas aikštelė stovėjimo aikštelė, tad buvo būtina užtikrinti ir tvirtumą, ir atsparumą.“

Tvirti pamatai – būtinai iš patikimų rankų

Kaip kiekvieno pastato statybos, taip ir „Žvėryno simfonija“ prasidėjo nuo pamatų įrengimo. Sprendžiant Žvėryne ypač aktualų automobilių stovėjimo klausimą, po visu pastatu buvo numatyta vieno aukšto požeminė stovėjimo aikštelė. „Pamatai perduoda pastato apkrovas pagrindui, kurias jis turi atlaikyti, o jo deformacijos neturi pakenkti pastato konstrukcijoms. Tad labai svarbu pasirinkti tinkamus pamatus“, – sako „Žvėryno simfonijos“ konstrukcijomis polinius pamatus įrengusios UAB „Geotechniniai darbai“ direktorius Tomas Šidagis. Taip pat ši įmonė, taikydama pastovaus sraigtinio gręžimo polių įrengimo technologiją, sėkmingai įrengė atramines sienas šalia gretimų pastatų – taip buvo maksimaliai išnaudota sklypo teritorija požeminėms erdvėms suformuoti. „Renkantis pamatų tipą kiekvieną kartą būtina gerai įvertinti esamą gruntą, aplinkinių pastatų pamatus bei pačių pastatų būklę, planuojamo statyti pastato ypatybes“, – įspėja T. Šidagis.

Nors gretimų pastatų pamatai buvo įgilinti mažai ir ypač arti statomos požeminės automobilių aikštelės išorinės sienos, UAB „Geotechniniai darbai“ pasirinkta technologija ir konstrukciniai sprendimai užtikrino esamų pastatų stabilumą.

Blokeliai – monolitiniai galiūnai

Unikaliam projektui reikėjo išskirtinių produktų. Todėl blokelius „Žvėryno simfonijos“ kompleksui tiekė bendrovė „Durisol“, nuolat konsultuojanti ir dirbanti su architektais beiužsakovais. Kompleksui skirti blokeliai „Durisol“ daugiau kaip 60 metų plačiai naudojami Austrijoje, Italijoje, Slovakijoje, Kanadoje ir JAV, taip pat ir Lietuvoje. Užsienyje iš šių blokelių pastatyta daug didelių pastatų, tokių kaip viešbučiai „Hilton“ ir pan. Jie išsiskiria aukštomis šilumą izoliuojančiomis savybėmis (R iki 8,5 m²K/W), didele garso izoliacija tarp patalpų (iki 74 dB). Pasirinkimą lėmė ir tai, kad iš blokelių „Durisol“ labai nesunku statyti A ir aukštesnės energinės klasės pastatus: langai įstatomi blokelio šiltojoje zonoje, šiltos sąramos ir sijos. Visa tai supaprastina statybos procesą, pašalina klaidų galimybę. Pati statyba yra monolitinė, nes į blokelio vidų pilamas betonas, dedama armatūra, todėl statybos galimybės neribotos. Štai dėl ko komplekse „Žvėryno simfonija“ net požeminės aikštelėsišorinės iratraminės sienos pastatytos iš blokelių „Durisol“. Jie taip pat buvo naudoti viršutinių aukštų išorinėms ir atraminėms sienoms statyti.

Naudojant 25 cm storio blokelius „Durisol“ vidaus atraminėms sienoms buvo sukurta laikomųjų sienų konstrukcija ir pasiekta 63 dB garso izoliacija iš mažo storio sprendinių (kiti sprendiniai būna 38–40 cm storio) – tai padidino patalpų vidaus plotą.

Blokeliai „Durisol“ yra liktiniai klojiniai su šilumos, garso izoliacijos, didelės sienų akumuliacijos savybėmis, nedegūs (REI 180-240). Šio produkto išskirtinumas tas, kad juos naudojant galima be monolitinio karkaso pastatyti pastatus iki 20 aukštų, taip pat požeminius aukštus. „Durisol“ – tai statybos sistema, kuriai nenaudojama kitų medžiagų, o viskas pastatoma tik iš blokelių, tereikia betono ir armatūros.

Į savo būstą – Šiaulių liftu

Itin kruopščiai projektui rinkti ir kiti partneriai. Aukštos klasės reikalavimus pastatuose įrengtiems liftams puikiai atitiko itin kvalifikuotai dirbanti licencijuota įmonė „Šiaulių liftas“ – viena iš bendrovių lyderių, paslaugas teikiančių visoje Lietuvoje naujų liftų, keltuvų, eskalatorių ir judamųjų takų montavimo bei techninės priežiūros srityse. Modernius ir itin patogius liftus įrengianti įmonė teigia, kad jie pasirinkit dėl lankstumo ir solidžios patirties. Be to, „Šiaulių liftas“ galėjo pasiūlyti architektų vizijas, ambicijas atitinkančius liftus už konkurencingą kainą ir darbą, atitinkantį itin aukštai iškeltą kokybės kartelę, kurią nustatė rajono prestižinis statusas. Parinkdamas liftus „Šiaulių liftas“ bendradarbiavo su keliomis Vakarų bei Rytų Europoje esančiomis liftų gamybos kompanijomis. Įrengti liftai pagaminti Ispanijos kompanijos MAC PUAR S.A., kuri tiekia produkciją dagiau nei 100 šalių penkiuose pasaulio žemynuose.

Dėl labai ribotų „Žvėryno simfonijos“ lifto šachtos matmenų ir architektų reikalavimo, kad lifto kabina būtų kuo didesnė, buvo pasirinktas hidraulikos mechanizmais varomas lifto modelis. Visų liftų kabinos turi po dvejas duris ir yra pereinamos 90 laipsnių kampu, jos ir durų apdailos pagamintos iš šlifuoto nerūdijančiojo plieno. Nepaisant sudėtingų technologijų, jų priežiūra paprasta: testavimo įranga įdiegta lifto valdymo sistemoje, tad prižiūrėtojui nereikia papildomų testavimo įrankių.

Nepamiršta ir aplinka

Vystytojai buvo atidūs ir naujojo komplekso aplinkai. Čia ant betono pagrindo savo trinkeles suklojo UAB „Trinkesta“. Prabangiam „Žvėryno simfonijos“ projektui labai tiko prabangios ir itin kokybiškos medžiagos – granitinės trinkelės. Jos paklotos kombinuojant su betoniniais gaminiais ir kitais mažosios architektūros elementais. Granito trinkelės yra gerokai tvirtesnės ir ilgalaikiškesnės nei paprastos betono trinkelės, jos atsparesnės dilimui ir kitiems mechaniniams poveikiams. Be to, tokios trinkelės atgaivina ir paįvairina atsibodusį betoninių trinkelių vaizdą, suteikia aplinkai ištaigingo puošnumo.

Su generaliniu rangovu „Kaminta“ daugelyje projektų dirbusi Kauno bendrovė „Trinkesta“ ne kartą įrodė savo darbų kokybę, patikimumą, atsakingumą ir profesionalumą, todėl „Žvėryno simfonija“ tik papildė sėkmingai įvykdytų jos darbų sąrašą. Tiesa, įmonės atstovai prisimena, kad jų darbą apsunkino prestižinio rajono ypatumai: nemažai sunkumų teko įveikti dėl sunkiosios technikos privažiavimo, veiklai teko mažai erdvės, trikdė šalia esanti gatvė, todėl trinkelėms ir kitoms medžiagoms atsivežti buvo naudojama speciali mažagabaritė technika. Vis dėlto su visais darbais susitvarkyta puikiai!

Fasadai pasipuošė gamtoje vyraujančiomis spalvomis

Komplekso „Žvėryno simfonija“ fasadai puošnūs – juos padengė klinkerio plytelės, parūpintos daugiau kaip dešimtmetį sėkmingai veikiančios UAB „Statybų dailos ambasada“. Bendrovė pasiūlė plyteles, kurių kokybei ir unikaliai spalvai architektas ir užsakovas kėlė pačius aukščiausius reikalavimus – tai Belgijos klinkerio plytų ir trinkelių gamintojo VANDE MOORTEL kolekcijos „Nature 7“ plytelės.

Išgauti pilkai žalsvą atspalvį plytelėms, kurias naudojant namo fasadas minimaliai išsiskirtų iš gamtoje vyraujančių atspalvių, yra daugumai klinkerio plytų gamintojų neįgyvendinamas iššūkis. VANDE MOORTEL gaminamos plytelės yra būtent tokios. Vyrauja natūralūs tonai, aptinkami gamtoje. Todėl pasirinkusi šį gamintoją „Statybų dailos ambasada“ sugebėjo išgauti maksimalų vizualų ir kokybinį rezultatą, kuris vainikavo išskirtinį tarpusavio susiklausymą, vykdant architekto, užsakovo ir statybininkų sumanymus. „Statybos dailos ambasada“ garantuoja, kad klinkerinė plyta yra visiškai ekologiškas, aplinkai draugiškas, ilgalaikis produktas, suteikiantis išskirtinį, savitą ir netradicinį pastato fasado vaizdą. Įmonė didžiuojasi darnios komandos darbu, realizuojant „Žvėryno simfonijos“ projektą.

Visdėlto statytojams su naujais iššūkiais ir tobulesnių sprendinių paieškomis realizuojant projektą „Žvėryno simfonija“ tekdavo susidurti kasdien. Tačiau daugiau kaip 20 metų kokybiškai dirbančios ir per tą laiką ne tik gerą vardą, bet ir klientų pripažinimą pelniusios įmonės „Kaminta“ atstovas sako, kad neįveikiamų darbų nebuvo, viskas vyko sklandžiai pagal planą – it Šveicariškas laikrodis. Rezultatas atitinka komplekso šūkį: „Žvėryno simfonija“ – būstas, pritaikytas žmonėms, gyvenantiems pulsuojančiu miesto ritmu“. 


Temos:

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/11/saldireklama-340x430px-1.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!