Utenos teritorijos sulaukė išskirtinio „Išmaniojo miesto“ dėmesio


Utenos rajono savivaldybė, kartu su Mažeikių, Biržų, Joniškio, Klaipėdos, Šilutės, Jonavos  raj. savivaldybėmis ir LR Aplinkos, Susisiekimo, Vidaus, Kultūros ministerijomis šiais metais dalyvavo nacionaliniame projekte „Išmanusis miestas VI“. Utena konkursui pateikė net keturias teritorijas, kurias siekia atnaujinti: teritoriją prie Rašės upės, Utenos tvenkinio aplinką ir Vestuvių kalnelį, Dailės mokyklos aplinką, automobilių stovėjimo vietų problemos sprendimus Utenos mieste.

Esminiai akcentai, į kuriuos buvo orientuojamasi viso projekto metu, tai miesto savivaldos atstovų ir vystytojų bendradarbiavimas, konstruktyvios diskusijos, dalinimasis idėjomis ir gyventojų poreikių įvertinimas, projekto dalyvių – aukštųjų mokyklų komandų ir profesionalų įžvalgos. Būtent Utenos regiono savivalda rūpinasi teritorijų planavimu, plėtros strategija. Spręsdamas šiuolaikinio planavimo iššūkius – kaip išsaugoti ir integruoti žaliąsias bei poilsio erdves, sukurti sąlygas aktyviam gyventojų laisvalaikiui, miestas siekia didinti regiono patrauklumą. Inovatyvias, darnias Utenos regionui skirtas koncepcijas išvydome jau šį birželį.

Įteikė apdovanojimus

Šiemet jau šeštus metus vykstančiame projekte „Išmanusis miestas VI“ komandos, kūrusios koncepcijas Utenai, buvo įvertintos LR Susisiekimo ministerijos prizais, taip pat nominuotos už geriausią urbanistinę koncepciją.

Tarptautinė komisija geriausios urbanistinės koncepcijos nominaciją skyrė studijai „Konceptas“. Nariai: Vytautas Oželis, Andrejus Pieškovas, Artūras Žuravliovas. Teritorija: Utena, teritorija prie Rašės upės.

Utenos savivaldybė pasakojo, kad Utenoje gyvenamojo būsto pasiūla menka, todėl savivaldybė ieško vietų, kurias galėtų suplanuoti gyvenamajai statybai, o vėliau būstus pasiūlyti jaunoms šeimoms ir miestui svarbiems specialistams. Studijos „Konceptas“ nariai pasiūlė teritorijos potencialą atskleisti kuriant vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų kvartalą. Sprendiniuose numatytas Rašės slėnio pritaikymas poilsiui ir aiškūs ryšiai upės pakrante su kita Rašės parko dalimi link Utenos tvenkinio ir miesto. „Nedideli miesteliai kaip Utena įgavo nauja potencialą traukti gyventojus. Nedidelis miesto dydis turintis visas šiai dienai patrauklias savybes. Visa tai atveria galimybes plėtoti naujos kokybės gyvenamųjų namų kvartalus kartu kuriant nedideles bendruomenes, dėl kurių bendra gyvenimo kokybė tampa geresnė, žmonės darosi artimesni ir socialesni. Kasdien pasaulis darosi vis mažesnis, dėl visiems lengvai prieinamo ir gerai išvystyto susisiekimo, o tai suteikia galimybę, kaip ir daugelyje pasaulio kampelių, gyventi mažesniame mieste, o dirbti didmiestyje ar netolimose apylinkėse.

Pritraukti miestui svarbius specialistus bei jaunas šeimas galėtų Utenoje sukurta patraukli gyvenamoji erdvė apsupta rekreacine zona. Taip sukuriant ir naujos tvarios kokybės pavyzdžiu regionui. Siūloma teritoriją pritaikyti vienbučių, dvibučių gyvenamųjų namų statybai, išlaikyti jau susiformavusią sodų mėgėjų bendruomenę, sukuriant naują sodų-daržų infrastruktūrą, bei sukurti ir pritaikyti žaliąsias erdves sodo-parko funkcijai, projektuoti pastatų kompleksą, kur būtų patalpos pritaikytos lauko darželiui bei bendruomenės poreikiams.

Sodų-daržų kryptis  pastaruoju metu pradėjo sparčiai plėtotis tarp jaunų žmonių. Net labai urbanizuotose miestuose atsiranda  balkonų ar stogo sodai, nedideles žalias erdves apsodina besiformuojančios bendrijos. Gyvenant dideliuose miestuose šiai veiklai plėtotis sąlygos gana apribotos, o turėjimas atskiro sklypo už miesto ribų nepatenkina pilnai šio poreikio. Tačiau integruojant šį elementą į naujai besivystantį kvartalą, kur sodai būtų prie pat, šis judėjimas galėtų įgauti didesnį pagreitį ir sukurti naują sodo-parko darinį. Teritoriją sudarys keli elementai. Viduryje – sodo parkas, šalia jo bendruomenės centro komplekso pastatai, per visą kvartalą išsidriekę gyvenamieji namai ir iš pietinės pusės supantis pelkių parkas bei iš šiaurinės – miško parkas.

Apdovanojimas sveikatingumo centro kūrėjams

Susisiekimo ministerija geriausiai įvertino projektą – „Sveikatinimo centras modulinių namų miestelyje fizinę negalią turintiems asmenims“. Ministerijos prizu apdovanotas šio projekto autorių kolektyvas – Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentų komanda (vadovai – Asta Kazlauskienė ir Rasa Mazūrienė, studentė – Dorotė Granickaitė).

„Inovacijos ir naujausios technologijos turi didelę įtaką miestų plėtrai ir gyventojų patogumui. Dar didesnę įtaką turi jaunų žmonių noras kurti ir idėjos, įprasminančios atsakingą požiūrį į save ir savo aplinką. Tikiu, kad šis darbas sukurs pridėtinę vertę miestui ir bendruomenei“, – sveikindamas komandą sakė Susisiekimo ministras J. Narkevič.

„Savo projektui pasirinkome Utenos miestą, nes tai puiki galimybė sukurti modulinius namus ir sveikatingumo centrą, skirtą neįgaliesiems – aplink žali plotai ir tyras oras. – prisistatydama apie darbą pasakojo komanda. Pagrindinė vizija – medinių namelių miestelis, kurio centre bus sveikatingumo centras.

Regiono patrauklumą lemiantys veiksniai

Šiam konkursui pateiktų projektinių darbų siūlymai atnaujinti savivaldybės teritorijas – puikus pavyzdys, kaip viena teritorija gali didinti ne tik kultūrinį, bet ir ekonominį savivaldybės potencialą. Utenos teritorijos konkurso dalyviams pasirodė ypatingai aktualios ir sulaukė nemažai pasiūlymų.

Teritorija prie Rašės upės konkurse sulaukė daugiausiai idėjų. VTDK komanda, įvertinusi Utenos privalumus išsikėlė tikslą – pritraukti miestui lankytojų ir turistų, kurie dar nepažino šio krašto gražiausių kampelių. Idėja – sukurti universalius modulinius namus, galinčius apgyvendinti į miestą atvykusius svečius, jaunus specialistus, ar socialiai pažeidžiamų žmonių grupes.

Teritorija prie Rašės upės taip pat būtų sutvarkoma – išasfaltuojami automobilių keliai, tiesiami pėsčiųjų, bei  dviračių takai, suformuojamas parkas. Kita VTDK komanda pasiūlė iš jūrinių konteinerių sukurti mažų modulinių namų miestelį su SPA, skirtą SOS vaikų kaimui.

Konkursui buvo pateikta ir „Vestuvių kalnelio“ vietovė. KTU komanda nusprendė suaktyvinti ją kaip traukos tašką – suprojektuoti aikštę, sukurti patogią pėsčiųjų ir dviratininkų infrastruktūrą, atnaujinti automobilių stovėjimo aikšteles, jas pritaikyti žmonėms su negalia ir elektromobiliams, sukurti naujus poilsiavietės taškus, suprojektuoti vizualiai patrauklų ir funkcionalų viešąjį sanitarinį mazgą, suprojektuoti viešą, renginiams skirtą erdvę.

Kauno technologijos universiteto komanda savo idėja sprendžia pagrindinę Utenos miesto Aukštakalnio rajono problemą – automobilių stovėjimo vietų trūkumą. Dėl automobilių vietų trūkumo žmonės stato mašinas autobusų apsisukimo žiede, o tai trikdo viešojo transporto eismą. Siekiama suprojektuoti ilgaamžį, tausojantį aplinką ir funkcionalų statinį, kuriuo galės džiaugtis ir ateities kartos. Pastatas suprojektuotas atsižvelgiant į visus saugos reikalavimus, yra modernus, estetiškas ir didžioji dalis sunaudojamos elektros energijos bus gaunama iš atsinaujinančio šaltinio – saulės elektrinės.

Netikėta linkme konkurse pasuko dar viena KTU komanda, kuri pateikė krematoriumo projektą. Rezultatas – suprojektuotas saugus, atitinkantis tarptautinius standartus ir normas, draugiškas aplinkai ir visuomenei krematoriumas. Projektavimo metu, kai buvo analizuojami vietovės pasirinkimo niuansai, gyventojų lūkesčiai, komanda jautė stiprų palaikymą iš Uteniškių: specialistų, architektų. Dailės mokyklos aplinkos projektas taip pat sulaukė dalyvių dėmesio. Suprojektuota Dailės mokyklos aplinka, suformuoti jaukią mokyklos erdvę želdiniais, numatytos vietos automobiliams pastatyti.

Išnagrinėję esamą situaciją, regiono gamtinius duomenis projekto dalyviai tiki, kad pateikti projektiniai pasiūlymai neatpažįstamai pakeis miesto veidą. Atnaujinamos teritorijos turi tiesioginę įtaką miesto įvaizdžiui, jo patrauklumui, taip pat jos svarbios kuriant teigiamą investicinę aplinką, didinant jaunimo užimtumą, gerinant gyvenamąją aplinką. Viešosios erdvės ir jų kokybė yra tiesiogiai susijusios su galimybėmis įgyvendinti vietos gyventojų kultūrinius, laisvalaikio, sporto ir rekreacijos poreikius. Netikėtų architektūrinių formų atradimas ar teritorijų įveiklinimas miesto erdvėse formuoja naują gyvenimo būdą.

@Amando Juškos nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų