Saulės elektrinės Lietuvoje išgyveną milžinišką populiarumo šuolį – nuo 2014 iki 2021 m. Lietuvoje buvo užregistruota apie 15 tūkst. vartotojų, tačiau vien per praėjusius metus atsirado 18 tūkst. naujų vartotojų. Taigi, susidomėjimas išaugo net 6 kartus.
Statantiems arba perkantiems būstą, derėtų žinoti keletą itin svarbių aspektų – kad saulės energijos moduliai tarnautų ilgai ir maksimaliai efektyviai. Apie saulės elektrinių montavimo ir projektavimo svarbiausius efektus pasakoja šiuos darbus atliekančios bendrovės „Veesla“ pardavimų vadovas Evaldas Jakubavičius.
„Mūsų įmonei praėję metai buvo itin stiprūs augimo prasme – įgyvendinome maždaug keturis kartus daugiau projektų, negu 2021 m. Dėl to turėjome gerokai praplėsti savo montuotojų brigadas, – sako jis.
Numatyti saulės elektrinę svarbu kuo anksčiau
Anot specialisto, namo ar būsto savininkas, norintis įsirengti saulės elektrinę, pirmiausia turėtų pasiskambinti ir procesą pradėti nuo konsultacijos.
„Kartais saulės elektrinės projektą pradedame rengti dar tuomet, kai pastatas dar nebūna pastatytas. Kitais atvejais, kai namas jau pastatytas, galime pravesti laidus nuo stogo iki inverterio ir apgalvoti visus sprendimus, kad nereikėtų gadinti interjero arba fasado elementų.
Jeigu namas pilnai įrengtas ir pavyzdžiui, jis A++ energinės klasės – labai sandarus, reikia kažkur statyti inverterį, tai kartais tenka gręžti sienas ir pravesti laidus. Dėl to gali nukentėti estetinis vaizdas. Taigi, svarbu saulės elektrinę suprojektuoti kuo ankstesnėje namo statybos stadijoje“, – teigia „Veesla“ atstovas.
Jis pabrėžia, jog Inverteris turi būti ūkinėje patalpoje, nes jis kelia šiokį tokį garsą ir kaista. Tai negali būti maža patalpa. Inverterio įrengimo vietoje turi būti atvestas trifazis kabelis, jeigu jo nėra – teks vestis laidus nuo įvado. Jeigu interjero apdaila jau pilnai atlikta – tai gali tapti tikru galvos skausmu.
Svarbu atsižvelgti ir į stogo dangą. Jeigu stogo danga būna nestandartinė, pavyzdžiui, skalūno dangos arba dekoratyvinio cemento plokštės ar medinė stogo danga, tai ant tokių dangų montavimas yra neįmanomas. Klientas tuomet ragina rasti būdą, tačiau jų tiesiog nėra, teigia specialistas.
Paramos tikėtis gali visi vartotojai
E. Jakubavičius tvirtina, jog pernai buvo itin didelis susidomėjimas valstybės organizuojamomis paramos programomis.
„Valstybė skyrė papildomų finansų, kad visiems užtektų. Šiemet planuojama skirti irgi visiems, tam, kad Lietuva padidintų energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.
Svarbu žinoti, kad paramą gali gauti gyvenamosios paskirties savininkai – tai ar butas, ar namas ar sodo namelis. Taip pat yra ir parama verslams – dėl to vertėtų detaliau su mumis pasikonsultuoti, nes yra daugiau sąlygų. Viską paaiškiname ir netgi pranešame, kada prasideda naujas paramos etapas, duodame instrukciją, kaip užpildyti.
Išskirtinis dėmesys klientui
Bendrovės „Veesla“ politika – kad kiekvienam klientui būtų taikomas individualus požiūris į kiekvieną objektą.
„Kiekvieną iš jų tiksliai išsimatuojame su dronu, kad turėtumėme tikslius matmenis. Mums nereikia lipti su metrais ant stogų – skaičiavimus tiksliai ir greitai atlieka dronas. Mūsų tikslas montuojant saulės elektrines yra padaryti taip, kad jos tarnautų visą jų gyvavimo laikotarpį.
Būna kuriozinių situacijų, kai iš žemėlapių ar projektinių brėžinių nesimato, kur stovi medis, nuo kurio gali kristi šešėlis. Taigi, jeigu pilnas vaizdas nebūna tiksliai įvertintas, montuotojai gali sumontuoti saulės elektrinę, tačiau klientas po kurio laiko lieka nepatenkintu. Dėl krentančio šešėlio gali ženkliai sumažėti elektrinės generacija“, – sako „Veesla“ atstovas.
Bendrovės montuotojai naudoja naujausias projekcines programas, kurios, remiantis statistika, gali gana tiksliai įvertinti elektrinės potencialą. Skaičiavimo metu pagal regioną vertinamas saulės apšvitos intensyvumas per praėjusius 20 metų.
Atsinaujinanti energetika Lietuvoje vis dar pakankamai nauja sritis – ji aktyviau vystyti pradėta prieš maždaug ketverius metus.
„Svarbu, kad specialistai patys domėtųsi ir į šią sritį neštų inovacijas. Nėra geriausių praktikų vadovėlio, nes žinios šioje srityje keičiasi gana greitai. Įdedame daug pastangų, kad mūsų specialistų kvalifikacija atitiktų naujausius pasaulinės rinkos standartus“, – teigia E. Jakubavičius.
Nuo ko pradėti?
Iš pradžių „Veesla“ specialistai išsiaiškina kliento poreikį, nustato objekto specifiką, įvado galingumą ir įvertina objekto lokaciją. Sėkmingai praėjus pirminės patikros etapą, klientas supažindinamas su pasiūlymu ir kaina bei galimos įrangos pasiūlymais.
„Po to mes atvykstame į objekto vietą ir atliekame skaičiavimus. Susideriname projektą pagal kliento lūkesčius ir užtikriname, kad elektrinė dirbtų optimaliai.
Pasirašius sutartį, apie tris mėnesius užtrunka montavimas. Įprastai klientai iš anksčiau rezervuojasi įrengimą, nes dažnai būna eilės.
Rekomenduojame klientams įrenginėti saulės elektrinę tuomet, kai nėra įrenginėjimo piko – žiemą, nes šiltuoju sezono metu būna itin daug klientų ir gali tekti laukti ilgesnėje eilėje“, – teigė „Veesla“ atstovas.
Partnerio turinys