Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai namai nepraras savo vertės? Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė pateikia svarbiausius atsakymus į šiuos ir kitus klausimus.
„Vilniuje nėra daug saugomų teritorijų, vos 2 proc. Kiti miestai, jų turi daugiau. Pavyzdžiui, Kaune ir Klaipėdoje tokios teritorijos sudaro apie 3 proc. miesto ploto. Saugomos kultūros paveldo vietovės kuria savitą Vilniaus veidą – jos neatsiejama šio miesto dalis. Norime, kad jos išlaikytų savo unikalumą miesto kontekste. Medinės Šnipiškės turi potencialą tapti unikalia miesto vieta, kur darniai dera istorinė ir šiuolaikinė medinė architektūra“, – kalba L. Kairienė.
Ar Šnipiškėse tikrai saugomi visi mediniai pastatai, net medinės pašiūrės ir lauko tualetai?
NE. Malkinės, sandėliukai, tualetai teritorijų ribų plane žymimi kaip kiti statiniai, kuriuos galima griauti. Sandėliukus esant poreikiui galima ir rekonstruoti pritaikant, pvz. įrengiant namų ūkiams reikalingą inžinerinę įrangą (šildymo įrenginius ir pan).
Kas bus saugoma Medinėse Šnipiškėse?
- Kultūros paveldo objektai
Tai 8 mediniai ir mūriniai pastatai ar jų kompleksai, kuriems taikomi paveldosaugos reikalavimai. Šiuose pastatuose galima vykdyti statybos darbus, jei nepažeidžiamos jų vertingosios savybės. Pastatų aukštis gali būti iki 2 arba 3 aukštų su mansarda. - Vertingųjų savybių požymių turintys objektai
Tai 82 pastatai, kurie gali turėti išlikusių vertingų elementų, pvz., puošybos detalių, konstrukcijų ar kitų architektūrinių sprendimų. Prieš pradedant rekonstrukciją, būtina atlikti tyrimus, kad būtų nustatytos jų vertingosios savybės. Jei tokių savybių nenustatoma, pastatai tampa urbanistinės struktūros objektais. - Urbanistinės struktūros objektai
Tokių objektų medinėse Šnipiškėse yra 211. Tai pastatai, kuriuos galima tvarkyti, rekonstruoti ar perstatyti, svarbiausia – išlaikyti rajonui būdingą pastatų išdėstymo stilių. -
Vietovės urbanistinės vertybės
Istorinis gatvių tinklas ir užstatymo tipai, želdynai, istorinių valdų ribos (kurios išliko). Gatves ir aplinką galima tvarkyti, tačiau būtina išlaikyti istorinę struktūrą ir želdynus.
Ar sprendimas paskelbti Šnipiškes paveldo vietove buvo derintas su bendruomene ir kitomis suinteresuotomis grupėmis?
TAIP. Ne vienerius metus vykdyti Šnipiškių vietovės socialiniai ir antropoliginiai tyrimai atskleidė, kad vietos bendruomenė jaučia ypatingą ryšį su savo gyvenama aplinka, tad vietovės socialinė vertė identifikuota kartu su vietos gyventojais. Su bendruomene buvo bendrauta ir tartasi nuo pat 2024 m. pradžios. Vyko susitikimai su šnipiškiečiais, bendros veiklos. Gyventojams išreiškus poreikį, padėti organizuoti Gyventojų darbo grupės susitikimai. Aktyvių gyventojų grupė savo iniciatyva parengė „Vietos gyventojų manifestą“, kuriame akcentuojamas poreikis išsaugoti medinių Šnipiškių vertes bei užtikrinti tvarią ir darnią plėtrą.
Šį rudenį kartu su bendruomene buvo organizuojama atvirų kiemų diena medinėse Šnipiškėse.
Nuo 2024 m. vasario medinių Šnipiškių gyventojams apie vietovės aktualijas pradėti siųsti specialūs naujienlaiškiai, kurie prenumeratorius pasiekia kas mėnesį.
Sprendimą dėl paveldo vietovės priėmė Vilniaus miesto Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba. Šią tarybą sudaro nepriklausomi savo sričių (paveldosaugos, architektūros, archeologijos ir kt.) ekspertai. Klausimas dėl vietovės ribų išplėtimo buvo svarstomas net dviejuose posėdžiuose – spalio 18 ir 25 dienomis. Abiejuose posėdžiuose dalyvavo gyventojai ir jų atstovai, jiems suteiktos galimybės išsakyti savo nuomonę ir argumentus dėl svarstomo klausimo, kuriuos taryba įvertino. Taryba taip pat įvertino ir iš anksto raštu gautas pastabas.
Daugiau apie susitikimus su gyventojais rasite čia.
Ar kultūros paveldo vietovėje esantys namai dėl apribojimų nepraras savo vertės?
Ilgainiui išskirtinėse miesto vietose nekilnojamojo turto kainos tik kyla ir su laiku įgauna didesnę vertę. Kaip ir Senamiestis, Medinės Šnipiškės yra paveldo vietovė, kuri yra unikali ir tuo vertinga. Šiose teritorijose statybos bei rekonstrukcijos galimos, tačiau tik su paveldo specialistų žinia ir tai leidžia užtikrinti vietovės vertingųjų savybių išsaugojimą. Panašios medinio paveldo vietovės egzistuoja ir kaimyninėse šalyse. Pavyzdžiui, Tartu esančioje medinio paveldo vietovėje Kalamaja nekilnojamojo turto kainos kainos pralenkė Tartu senamiestį dėl to, kad miestiečiai mielai renkasi gyventi tvariuose, mediniuose, mažaaukštės architektūros pastatuose.
Ar gyventojams suteikiama pagalba susitvarkyti savo būstus ir pagerinti gyvenimo kokybę?
Gyventojai, norintys tvarkyti savo būstą, esantį Medinių Šnipiškių vietovėje, gali pasinaudoti Vilniaus paveldotvarkos programos parama. Kompensuojama iki 70 proc. tyrimų, projektavimo išlaidų, taip pat 70 proc. medinių pastatų fasadų, stogų, pagrindinių vidinių konstrukcijų tvarkybos darbų metu patirtų išlaidų. Medinių langų, durų restauravimui teikiama ne tik finansinė parama – dėl darbų atlikimo ir kokybės gyventojus konsultuoja architektas bei meistras. Daugiau informacijos apie programą www.vilniauspaveldas.lt.
Kokie pokyčiai dar numatyti šioje teritorijoje?
Per keletą metų sutvarkytos Giedraičių, Fino gatvės. Įrengtos net dvi viešosios erdvės: Drakono pieva ir Šnipiškių aikštė. Visos šios erdvės kurtos kartu su gyventojais.
Savivaldybė taip pat planuoja teritorijoje atnaujinti du medinius pastatus: įkurti bendruomenės centrą ir medžio meistro dirbtuves, numatomas ir istorinių gatvių atnaujinimas.