Aplinka veikia mūsų mąstyseną, nuotaiką, norus, kūrybiškumą. Todėl kasmet miestų sąrašus pagal vis kitus kriterijus renkantys „Metropolis Magazine” žurnalo skaitytojai šiemet atidavė balsus už labiausiai įkvepiančius miestus.
Į dešimtuką patekusios vietovės turi mažai ką bendro, kiekviena jų turi savitą istoriją, kraštovaizdį, kultūros simbolius, gyventojų dienos ritmą. Tačiau dėl to jie tik dar įdomesni.
Pirmoji vieta atiteko karalienei Barselonai. Nepaisant nerimą keliančio lankytojų skaičiaus, dėl kurio miesto meras priėmė prieštaringai vertinamą „anti–turizmo” politiką, Dalio ir Gaudi architektūra pritraukia meno gerbėjus iš viso pasaulio.
Keletą šimtmečių viename iš miesto pramone garsėjančių rajonų, viena po kitos kyla eklektiškos studijos, galerijos, dizaino mokyklos. Čia reiktų paminėti BAU dizaino mokyklą ir Katalonijos pažangios architektūros institutą, kurio auklėtiniai kuria įspūdingiausius projektus Viduržemio jūros regione.
Stambulas
Stambulas – vienintelis miestas planetoje, kuriame atsiskleidžia tokia puiki dviejų žemynų, kultūrų, tradicijų, religijų dermė. Tai vieta, kurioje sujungiamos Vakarų ir Rytų dizaino tradicijos. Čia kilo naujoji socialinės atsakomybės ir ekologiškai pagrįstų projektavimo iniciatyvų banga.
San Franciskas
Nepaisant tokių pastatų kaip „Salesforce” bokštas, kuris išgarsėjo nes yra antrasis aukščiausias pastatas į vakarus nuo Misisipės, o jo greta tyvuliuoja nuostabaus grožio 5,4 akrų parkas, architektus įkvepia „Hooper” projektas. Tai naujai besiplečiančio rajono puošmena. „Hooper” erdvė – maždaug 120 000 kvadratinių pėdų vietos smulkiai gamybai.
Roterdamas
Roterdamo dizaino judėjimas kunkuliuoja lyg verdanti smala. Mažesnės pragyvenimo išlaidos sukūrė terpę su komerciniais tikslais nesusijusiems dizainerių eksperimentams. Vienas tokių vietinės architektų firmos MVRDV suprojektuota 100 000 kvadratinių metrų mišrios paskirties erdvė. Ji puošia pramoninės uosto dalies kranto zoną. Saviraiškai skirtoje erdvėje dirba ir laiką leidžia menininkai, jauni architektai, dizaineriai.
Savana
Savana yra vienas iš nedaugelio miestų pasaulyje, turinčių beveik visus Amerikos architektūros istorijai priskiriamus stilius. Miesto planas buvo sukurtas prieš beveik 300 metų ir naudojamas iki šiol. 2006 metais buvo vykdoma intensyvi 57 akrų mišrios paskirties pakrantės plėtra, atidarytas 600 mln. dolerių (beveik tiek pat ir eurų) vertės meno centras. Miesto savivaldybėje jau ruošiamas naujo ir itin modernaus viešbučio bei daugiabučių kvartalų planas. Tikimasi, kad šis projektas sukels tikrą renesansas.
Roma
Keista, tačiau turistų išgirtoji Roma sulaukia nemažai dizainerių kritikos dėl moderniosios architektūros. Dizaineris Pippo Ciorra pristatė ambicingą naują nacionalinio šiuolaikinio meno ir architektūros muziejaus programą MAXXI. Pasak idėjos autorių, ši programa turi priversti kraštovaizdžio architektus dirbti atsakingiau. Nepaisant to, Romos šlovinga istorija ir kultūrinis palikimas įkvepia milijonus menininkų.
Naujasis Orleanas
Uraganas „Katrina” nusiaubęs visą miestą, privertė energingą Naujojo Orleano bendruomenę susimąstyti kaip protingai atstatyti miestą. Architektūriniu požiūriu, Naujasis Orleanas, pastaruoju metu, daug dėmesio skyrė adaptuotam daugkartiniam miesto istorinių pastatų panaudojimui.
Vieni iš įspūdingiausių naujųjų pastatų yra 400 vietų šiuolaikinio meno centro erdvė ir naujasis viešbutis ACE. Tai devynių aukštų „Art Deco” stiliaus pastatas, kuriame yra 234 kambariai.
Taip pat apdovanotas buvo Mumbajus, Kinijos pasididžiavimas – Beijingas, Kyoto miestas. Visą sarašą galite rasti čia.