NAUJO STATINIO TIKSLAS – ĮSILIEJANT NEUŽGOŽTI URBANISTINĖS APLINKOS


OBJEKTAS: daugiabučiai gyvenamieji namai
ADRESAS: Kapsų g. 11, Vilnius
VYSTYTOJAS: UAB „Constra“
PROJEKTO ARCHITEKTAI: A. Vyšniausko architektų dirbtuvės
KONSTRUKCINĖS DALIES PROJEKTUOTOJAS: UAB „Betonika“

Retai pasitaiko objektų, kuriuos statant visi subrangovai dirbtų tarsi vienas kumštis, gerbdami savo ir kitų triūsą, naudodami aukščiausios kokybės produkciją ir darbus atlikdami laiku bei kokybiškai. Vienas tokių neeilinių pastatų – Vilniuje, Kapsų g. 11, iškilęs daugiabutis. Pasak pastatą projektavusio architekto Algimanto Vyšniausko, svarbiausias tikslas buvo suprojektuoti statinį, stengiantis neužgožti jau susiklosčiusios urbanistinės aplinkos. „Naujadaras turėjo savo tūriais, masteliu, koloritu įsilieti į aplinką ir netapti čia vienvaldžiu lyderiu, nesutraukti į save viso dėmesio. Jo naujumas turėjo būti pastebimas tik iš arčiau, tuomet ir galėtum užfiksuoti, kad čia kažkas kitokio, dabar sukurto. Tuo pačiu pastatas turėjo atrodyti šiuolaikiškas savo detalėmis, komponavimo principais, medžiagiškumu“, – pastato idėją pristato UAB A. Vyšniausko architektų dirbtuvių direktoriaus.

Anot architekto, stebint aplinkinius namus, jų mastelį, detalių skaičių, buvo priimtas sprendimas pastatą skaidyti atskirais tūriais, juos „pašokdinant“ aukščiau ar žemiau. Užstatymo zona jau anksčiau buvo nustatyta detaliajame plane, ji buvo išilgai gatvės, gana ištęsta. Suskaidžius pastatą atskirais tūriais, jis, nors ir užima beveik visą užstatymo zoną, neatrodo masyvus, tarytum sujungtas iš atskirų pastatų, kurių kiekvienas atitinka taškinį gretimą užstatymą. Pastatas projektuotas prieš penkerius metus, todėl neišvengta tuo metu madingos pabirusių langų fasadų kompozicijos. Šiaurinėje pusėje, nuo Kapsų gatvės neprojektuojant balkonų, ši kompozicija suteikė fasadui žaismingumo.

Medžiagų pasirinkimą lėmė statybos technologijos ir užsakovo norai – architektui liko tik visa tai estetiškai pateikti. Pagrindinis užsakovo noras buvo pastato medžiagiškumas – natūralus, ne dažytas, o pigmentuotas betonas. Deja, tokį betoną Lietuvoje dar nelengva pagaminti, todėl ir architektas, ir gamintojai – UAB „Betonika“ susidūrė su nemenkais iššūkiais. „Tokio betono realizacija buvo mums naujas dalykas, nes fasado surenkamosios plokštės atvežamos iš gamyklos jau visiškai paruoštos ir kiekvieną kartą tai tarsi loterija – ar jos bus pakankamai kokybiškos? Dažyti ar kažką taisyti nelabai galima, nes tai iškart matoma, palyginus su greta esančiais originalais“, – pasakoja A. Vyšniauskas.

Pastato medžiagiškumas – surenkamasis betonas – padiktavo ir laiptinių interjerą. Čia irgi paliktas natūralus betonas ir sienoms, ir laiptatakiams. Aikštelių grindims taip pat pritaikytos betono imitacijos plytelės, tad liko tik detalės: tamsios durys, lubos, turėklai. Dabartinė mada – natūralios medžiagos ir jas atitinkančios spalvos.

Pasak architekto, kiekviename balkone įrengta po didžiulį vazoną – dėžę, kuriame statytojas žadėjo pasodinti vijoklius: „Tuo pačiu šalia kiekvieno vazono pastatėme ažūrinę sienelę, ant kurios tas vijoklis turėtų vytis. Tai tikrai pagyvins pietinį fasadą, o kiekvienas gyventojas turės po mini darželį, tai dabar labai populiaru. Viršutiniai aukštai, be abejo, turi erdvias terasas, nuo kurių į visas puses atsiveria puikūs Vilniaus vaizdai – juk Kapsų gatvė yra ant kalno.“

Norėjosi išraiškingesnio kiemo, su daugiau įdomesnių dangų, detalių. Deja, jo įrengimas vyko jau vėlyvą rudenį, beveik žiemą, tad teko taikytis prie gamtos sąlygų realybės.

Be abejo, projektuojant pastatą šlaite (šiuo atveju sklypo perkritimas šiaurės–pietų kryptimi apie 7 m), labai svarbu jį tinkamai „įpaišyti“ į reljefą. Juolab kad automobilių stovėjimo aikštelės dviejų aukštų, o tai įpareigoja tinkamai suvesti nuovažas, pandusus, takus, kitus aplinkos elementus.

NETIPINIS SURENKAMASIS GELŽBETONINIS DAUGIABUTIS

Surenkamieji gežbetoniniai namai – jokia naujiena Lietuvoje, bet statybų bendrovės „Constra“ Vilniuje, Kapsų g. 11, pastatytas daugiabutis gyvenamasis namas iš kitų išsiskiria estetika, nebūdinga tokio tipo pastatams.

„Šio namo architektūra – visiškai netipinė surenkamiesiems pastatams. Žiūrint iš šono, net neatskirtum, kad tai surenkamasis, o ne mūrinis ar dar koks nors kitas pastatas. Architektūrai buvo skirta labai daug dėmesio“, – žurnalui „Structum“ pasakojo UAB „Constra“ vadovas Slavomir Volkov.

Visos betoninės konstrukcijos buvo pagamintos gamykloje – statybų aikštelėje jas liko tik surinkti. Pasirinkta statybų technologija labai paspartino statybų eigą – ji sutrumpėjo mažiausiai pusmečiu. Ilgiausiai užtruko pamatų įrengimas, nes po namu bus dviejų lygių požeminė stovėjimo aikštelė.

Visas objektas buvo pastatytas per 1,5 metų. Tiesa, jo statyba buvo gana sudėtinga, nes konstrukcijos, kurias reikėjo surinkti, buvo labai didelės ir sunkios.

Iš kitų šis namas išsiskiria ir jo statybai panaudotu baltu apdailiniu betonu. Pasak pašnekovo, įgyvendinti tokį sprendimą įmonei „Betonika“ tikrai nebuvo paprasta, o konstrukcinės dalies kainą tai pabrangino bent 10 %.

Kapsų g. 11 namas, kaip ir visi pastaruoju metu UAB „Constra“ statyti pastatai, yra aukštos A++ energinio naudingumo klasės. Ją pavyko užtikrinti ne naudojant brangius atsinaujinančius energijos šaltinius, bet kitais būdais, pavyzdžiui, storomis sienomis, kurių storis viršija pusę metro. Vien sienų apšiltinimo sluoksnis siekia 30 centimetrų. Papildomai apšiltintas ir stogas, sudėti šiltesni, gerai garsą izoliuojantys langai. Dėl geresnės akustikos nuspręsta pastorinti ir tarpbutines sienas.

„Visa tai mums leido nenaudoti papildomų atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulės baterijos ar saulės kolektoriai. Pagaliau nelabai jie čia ir tiktų. Kuo didesnis namas, tuo daugiau reikėtų jam energijos ir tokių šaltinių naudojimas būtų beprasmis“, – paaiškina S. Volkov.

Didžioji dalis Kapsų g. 11 namo butų, kurių plotas yra nuo 32 iki 85 kv. m, jau išpirkti. Čia gyventi vilioja ne tik strategiškai puiki vieta – Vilniaus centras nuo čia – vos 4 km, geras susisiekimas bei infrastruktūra, bet ir patogus butų išdėstymas. Kiekviename bute įrengta atskira rekuperacinė sistema, leidžianti mėgautis šviežiu oru, šildomosios grindys.

Visų butų langai yra atgręžti į pietus arba pietvakarius, tad viduje tikrai nestigs saulės šviesos. Butai turi didžiulius balkonus. Pastate įrengti UAB „Schindler-Liftas“ keleiviniai liftai, skirti naudoti daugiabučiuose pastatuose. Gyventojų vaikai galės laiką leisti didelėje, gražioje žaidimų aikštelėje.

Išspręstas ir visada aktualus automobilių statymo klausimas: kaip minėta, po namu įrengti net du požeminės aikštelės aukštai, kur bus apie 60 vietų automobiliams.

BENDRADARBIAUJANT PASIEKTA PUIKIŲ REZULTATŲ

UAB „ISI Baltic“ pastate įrengė vėdinimo, šildymo, priešgaisrinę, vidaus vandentiekio ir nuotekų šalinimo sistemas. Objektui parinkti aukšto efektyvumo įrenginiai. Pavyzdžiui, siekiant įrengti kokybišką vėdinimo sistemą, sumontuoti tyliai veikiantys, aukšto efektyvumo rekuperatoriai. „Su „Constra“ įgyvendiname jau nebe pirmą projektą, todėl esame pripratę prie aukštų kokybės standartų: visos sistemos turi ne tik atitikti reikalavimus, montuodami jas padarome ir tai, kas neaprašyta, pavyzdžiui, vamzdžiai turi būti labai lygūs, o izoliacija itin tvarkinga. Net ir paslėptos sistemos turi gražiai atrodyti, nes yra fotografuojamos, o nuotraukos perduodamos užsakovams. Chaotiškas vamzdžių montavimas – ne mūsų įmonės bruožas“, – pasakoja bendrovės direktorius Kazimir Drutel.

Pašnekovas užsimena, kad kituose objektuose, kai viskas vyksta konkurso tvarka, atsiunčiami skaičiavimai, bet projektas neištobulintas iki galo, tad lieka daug neišspręstų klausimų. Meistrai galėtų padaryti geriau, bet pastatas jau pastatytas ir keitimai sudėtingi. Taip arba nukenčia kokybė, arba padidėja išlaidos. „Šiame projekte šie klausimai buvo išspręsti – viskas suderinta dar prieš statant pastatą, todėl procesas vyko paprasčiau, mums darbas buvo kokybiškesnis, lengvesnis, tvarkingesnis, o užsakovas sutaupė“, – džiaugiasi „ISI Baltic“ vadovas.

Pasak pašnekovo, kiekvienas projektas padeda tobulėti. Įgyvendinant tokius projektus, ypač svarbus bendradarbiavimas. „Projektas išskirtinis – sienos betoninės, todėl ištaisyti klaidas ar netikslumus būtų labai sudėtinga. Džiaugiuosi, kad ir prieš projektuojant, ir projekto įgyvendinimo metu su mumis tartasi, pasiklausta, kaip betoninėse sienose paruošti angas vamzdžiams, įgilinimui, ventiliacijai. Taigi viskas buvo aptarta prieš pradedant dirbti: žinojome, kokiu skersmeniu montuoti, koks bus apšiltinimas ir pan. Toks tarimasis dar projektuojant padeda nepatirti sunkumų dirbant. Bendradarbiaujant viskas vyko sklandžiai, greitai, neteko taisyti kitų padarytų klaidų, sutaupėme daug laiko“, – sako K. Drutel.

SUMONTUOTI SANDARŪS IR KOKYBIŠKI LANGAI

Visus langų montavimo, skardinimo darbus atliko UAB „Epsum“ aukštos kvalifikacijos specialistai ir montuotojai, kurių darbo patirtis langų montavimo srityje daugiau nei 10 metų. Šios bendrovės direktorius Viktoras Pavliukovičius džiaugiasi, kad UAB „Constra“, su kuria bendradarbiaujama nuo 2009 m., ypatingą dėmesį skiria rinkdamasi subrangovus. Visi subrangovai – savo sričių profesionalai, gerbiantys savo ir saugantys kitų darbą. Taip objekte užtikrinama ne tik aukščiausia gaminių, bet ir darbų kokybė. Tinkamai pasirinkus, laimi visi: ir projektuotojas, ir statytojas, ir subrangovai, ir klientai.

„Su „Constra“ bendradarbiaujame seniai, todėl žinome, kad kiekvienam objektui keliami aukščiausi reikalavimai: siekiama gauti geriausios kokybės gaminius, montavimo garantiją, darbus atlikti saugiai ir laikantis grafikų“, – pasakoja V. Pavliukovičius.

Pašnekovo teigimu, pastate sumontuota langų sistema „Rehau Geneo MD“. Stiklo paketas su šiltu rėmeliu yra trijų stiklų su dviem selektyviniais ir vienu paprastu stiklu. Tokia langų sistema tausoja šilumą ir puikiai apsaugo būstą nuo triukšmo. „Geneo MD“ – tai „Rehau“ sukurta „Rau-Fipro“ stiklo pluošto medžiaga, suteikianti maksimalų stabilumą. Su „Rau-Fipro“ galima atsisakyti metalinės armuotės ir pasiekti dar geresnių profilio šiluminių savybių. „Geneo MD“ ir šilto stiklo paketo Ug = 0,5 W/m2*K derinys leidžia pasiekti lango šilumos laidumo koeficientą 0,65 W/m2*K. Lango šiluminės savybės atitinka net A++ energinio naudingumo klasės pastato reikalavimus. Viso namo langai suprojektuoti nuo grindų lygio, tad, siekiant užtikrinti žmonių saugumą, įstiklinimui panaudoti saugūs grūdinti stiklai.

Pasak V. Pavliukovičiaus, pagaminti šiltą, šiuolaikišką langą – pusė darbo, tačiau ne mažiau svarbu tinkamai jį sumontuoti. Siekiant užtikrinti sandarumą, lietaus ir vėjo nepralaidumą, buvo naudojama aukštos kokybės „Soudal“ produkcija: sandarinimo putos, difuzinės ir garo izoliacinės juostos, gruntai ir silikonai.

Pašnekovas įsitikinęs, kad svarbiausia yra pagamintą gražų langą atiduoti vartotojui neapgadintą. Kadangi langai montuojami anksčiau, nei atliekami fasado šiltinimo ir dailinimo darbai, labai svarbu užtikrinti lango nepažeidžiamumą. Tam tikslui įgyvendinti objekte ant langų iš abiejų pusių buvo klijuojama apsaugine plėvelė. Taip užtikrinama nepriekaištinga lango kokybė – netgi iš lauko ar vidaus ant jo patekus dažų, klijų ir pan.

SAUGŪS, ILGALAIKIAI, MODERNAUS DIZAINO PRIEŠGAISRINIAI VARTAI

Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje pagal priešgaisrinius reikalavimus buvo suprojektuotos kelios priešgaisrinės zonos, tarpusavyje sujungtos evakuaciniais keliais. „Mercor Doors“, priklausanti „Assa Abloy“ grupei, yra pirmaujanti priešgaisrinių durų, stumdomųjų priešgaisrinių vartų ir priešgaisrinių užuolaidų gamintoja Europos Sąjungoje. Visi „Mercor Doors“ gaminiai yra sertifikuoti Europos Sąjungoje. Pagrindinis šių gaminių tikslas – užtikrinti žmonių saugumą ir patogų judėjimą gyvenamuosiuose bei komerciniuose pastatuose.

„Assa Abloy“ parinko visus priešgaisrinius reikalavimus atitinkantį priešgaisrinių vartų sprendimą ir pagal esamą situaciją pritaikė konkrečiai šiam objektui tinkantį nestandartinį vartų montavimo būdą. Objekte suprojektuotų priešgaisrinių vartų paskirtis – užkirsti kelią ugnies plitimui požeminėje automobilių aikštelėje, apsaugoti žmonių gyvybes ir pastato konstrukcijas.

„Siekdami įgyvendinti aukštus projektuotojų reikalavimus, parinkome priešgaisrinius vartus su evakuacinėmis durimis. Priešgaisriniai vartai sustabdo ugnies plitimą esant 1 000–2 000 °C temperatūrai. Pagrindinė vartų užduotis – lokalizuoti ugnies židinį, atskiriant vieną zoną nuo kitos. Suveikus priešgaisriniam signalui, vartai automatiškai užsidaro, užtikrindami galimybę saugiai žmonių evakuacijai per evakuacines duris vartuose. Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje sumontuoti vartai MCR TLB EI60“, – pasakoja bendrovės direktorius Andrius Juodvalkis.

Patikimam durų uždarymui buvo pasirinkti ir sumontuoti dviejų tipų „Assa Abloy“ durų pritraukikliai. Vidinėms durims parinkti DC140, o lauko durims galingesni DC700 pritraukikliai. DC700 – tai kumštelinio tipo pritraukikliai, kuriems atidaryti reikalinga iki trijų kartų mažesnė jėga, palyginti su kitų gamintojų pritraukikliais. Tai ypač svarbu pagyvenusiems žmonėms, vaikams ir žmonėms su negalia.

Aukštos kokybės „Assa Abloy“ gaminiai atitinka visus keliamus techninius ir kokybės reikalavimus, padeda įgyvendinti skirtingus užsakovų pageidavimus. „Assa Abloy Mercor“ gamykla gali pasiūlyti priešgaisrinius, nustumiamus vartus su 60 ir 120 minučių ugnies išlaikymu. „Mercor Doors“ viena iš nedaugelio gamintojų siūlo sertifikuotas evakuacines duris vartuose su „švariu“ net 1 200 mm pločio praėjimu, atitinkančiu LST EN 1125 standartą. „Mercor Doors“ plieninės priešgaisrinės durys užtikrina didžiausią saugumą, gerą garso izoliaciją bei modernų dizainą.

Kompanija taip pat gamina medines priešgaisrines duris „Drew Plus“, kurioms būdinga puiki garso izoliacija, kokybiška apdaila ir elegantiškas dizainas. Išskirtinis „Mercor Doors“ gaminys yra susukamos priešgaisrinės užuolaidos MCR EBR. Susukamų užuolaidų priešgaisringumas yra 60 ir 120 minučių. Jos naudojamos kaip priešgaisrinė uždanga, skirta uždaryti angai priešgaisrinėse sienose, dalijančiose pastatą į priešgaisrines zonas. Susukamos užuolaidos naudojamos ten, kur dėl vietos trūkumo neįmanoma įrengti stumdomųjų vartų, taip pat dėl estetinių priežasčių bei įvairesnių montavimo galimybių, nes jas galima montuoti į lubas.

COKOLINIO AUKŠTO LANGAI ATSPINDI NAUJAUSIAS TENDENCIJAS

UAB „Sacro“ vadovas Darius Klimas pasakoja, kad užsakovas jau per pirmąjį pokalbį pabrėžė, jog pastato Kapsų g. 11 projektas yra neeilinis, todėl būtina rinktis aukščiausiomis šiluminėmis savybėmis išsiskiriančius aliuminio profilių langus. Įgyvendinant projektą, buvo svarstomas net keturių stiklų paketo sprendimas, tačiau jau buvo numatyti pastato langų brėžiniai, kuriais remiantis tokio sprendimo techniškai nebebuvo galima įgyvendinti.

Įmonė „Sacro“ yra sertifikuota aliuminio langų iš „Reynaers“ profilio gamintoja, tad iššūkiai šiai bendrovei jau seniai tapo kasdienybe. „Su užsakovu dirbame jau nebe ne pirmą kartą, tad tolesnis tarpusavio bendradarbiavimas, pasirenkant UAB „Sacro“ kaip rangovą, atsakingą už tinkamą aliuminio langų įrengimą, tik dar labiau sustiprino pasitikėjimą kaip tinkama, inovatyviais sprendimais išsiskiriančia gamybos įmone“, – džiaugiasi pašnekovas.

Cokolinio aukšto aliuminio langų sprendimams įgyvendinti buvo skiriama daug dėmesio: langų plokštumos tarpusavyje sujungtos berėmiais kampiniais sprendimais. Langai aplink visą cokolinį aukštą tarsi sudaro vieną junginį. Šis sprendimas pastatui suteikia kitokią išraišką ir atspindi naujausias šiuolaikines tendencijas, t. y. kuo daugiau stiklo ir švarios erdvės bei kuo plonesni aliuminio profiliai.

Languose naudotas trijų stiklų paketas su selektyvine naujos kartos danga, užtikrinančia itin gerą šilumos izoliaciją. Ši danga sumažina ne tik energijos sąnaudas, bet ir išlaidas pastatui šildyti.

ĮRENGTOS VAIKŲ ŽAIDIMO IR SPORTO AIKŠTELĖS

MB „Motejsta“ specializuojasi vaikų žaidimų aikštelių, sporto aikštelių, guminės dangos įrengimo srityje, taip pat teikia aptvėrimo paslaugas. Gavus pasiūlymą objekto žaidimų aikštelės guminei dangai įrengti ir aptarus visas detales, buvo pasirašyta sutartis ir nedelsiant pradėti darbai. Juos apsunkino tai, kad buvo vėlyvas ruduo, o dangai įrengti reikalingos tam tikros oro sąlygos. Dangos apatiniam sluoksniui buvo naudotos SBR guminės granulės, atitinkančios Europos Sąjungos higienos standartus, viršutiniam sluoksniui – keleto spalvų EPDM guminės granulės, taip pat atitinkančios ES standartus. Surišimui naudoti poliuretano klijai „Chemolan M50“, atitinkantys ES higienos standartus. Palankiems orams leidus, objektas buvo baigtas laiku ir kokybiškai.

BALKONŲ TURĖKLAI SU INTEGRUOTAIS GĖLIŲ VAZONAIS

Kiekvienais metais daugėja vystytojų, kurie projektuodami daugiabučius pastatus ieško išskirtinių sprendimų. UAB „Siteks“ direktorius Vakaris Žumbakys džiaugiasi, kad projektų autoriai, ieškodami patrauklių sprendimų, vis dažniau sutelkia dėmesį, stengdamiesi sukurti kuo žalesnę aplinką naujiems gyventojams. Įdomūs ir nestandartiniai sprendimai leidžia gyventojams patiems prisidėti puošiant namo fasadą ir džiaugtis žaliuojančia aplinka.

UAB „Constra“ ir architekto A. Vyšniausko komanda pateikė užduotį suprojektuoti bei pagaminti balkonų turėklus, kuriuose būtų integruoti gėlių vazonai, puošiantys namo fasadą ir džiuginantys jo gyventojus. Kadangi planuojama auginti daugiamečius augalus, vazonai turėjo būti pakankamai gilūs ir kartu derėti prie bendrų balkono turėklų konstrukcijų. Teko spręsti klausimus, susijusius su vazonų funkcionalumu, ieškoti praktinių patarimų, pasitelkiant į pagalbą botanikos specialistus. Gėlių vazonai turėjo atitikti reikiamą dydį, turėti perteklinės drėgmės nuvedimo kanalus ir atrodyti vientisai bei stilingai. Architektas A. Vyšniauskas ypatingą dėmesį skyrė konstrukciniams ir stilistiniams sprendimams, todėl teko pagaminti keletą skirtingų modelių, sumontuoti juos objekte ir tik tada buvo nuspręsta, kuris variantas labiausiai tinka prie viso pastato fasado.

UAB „Siteks“ per daugiau nei 15 veiklos metų įgijo patirties, leidžiančios priimti inovatyvius projektinius sprendimus, susijus su balkonų turėklų įrengimu. Bendrovės specialistai nuolatos seka naujausias statybų srities tendencijas ir pritaiko jas Lietuvoje, todėl savo klientams gali pasiūlyti ne tik moderniausias balkonų turėklų konstrukcijas, bet ir įvairių berėmių stiklo pertvarų bei kitų stiklo konstrukcijų.

„Įveikėme nemažai iššūkių, įgijome patirties ir norėtume, kad ateityje tokių projektų daugėtų, nes tai verčia tobulėti“, – mintimis dalijasi V. Žumbakys.

UAB „SV prekyba“ meistrai objekte įrengė dviračių saugyklą, sumontavo groteles ir liukus, priešgaisrinius laiptus ir jų turėklus. Šių turėklų pritvirtinimas buvo nemenkas iššūkis, kadangi atstumas nuo langų yra labai mažas – 200 mm, bet meistrai rado sprendimą ir turėklai buvo patikimai pritvirtinti.

UAB „Mosta“ atliko pastato gelžbetoninių konstrukcijų montavimo darbus.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų