Praėjusią vasarą Niujorke esantis žymusis „Flatiron“ pastatas buvo karšta prekė vangioje miesto komercinio nekilnojamojo turto rinkoje. Po pardavimo aukcione už 190 mln. dolerių pirkėjas nesumokėjo pradinės įmokos, taip sudarydamas sąlygas Džefriui Guralui iš bendrovės „GFP Real Estate“, pastato daliniam savininkui, galiausiai pasirašyti čekį už pastato įsigijimą. Po to, kai pirkimas buvo patvirtintas, gatvėje pasklido kalbos, kad Guralas siekė istorinį pastatą pertvarkyti į butus, nes pripažino, kad miestui reikia būstų, o biurų patalpų poreikis mažėja.
Neseniai Niujorko miesto planavimo departamentui pateikti dokumentai atskleidžia daugiau informacijos apie pastato, esančio tarp Penktosios aveniu, Brodvėjaus ir Rytų 22-osios gatvės, ateitį. Dokumente pateikiama išsami informacija apie tai, kaip 22 aukštų pastatas galėtų būti pertvarkytas į 60 gyvenamųjų būstų. Ir, kaip teigiama dokumente, projektas preliminariai „Flatiron“ pastato vidaus renovaciją ir nedidelius pakeitimus, rašo The Architect’s Newspaper.
Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje (PAV) teigiama, kad „Flatiron“ pertvarkius į gyvenamąsias patalpas, jame būtų iki 60 gyvenamųjų būstų. Iš 22 aukštų tik pirmasis aukštas liks skirtas komerciniam naudojimui, o viršutiniai aukštai bus pritaikyti butams.
Vertinime teigiama, kad pagrindinė pastato paskirties keitimo priežastis yra „dabartinė komercinių biurų rinkos padėtis“. Jame cituojama naujausia „Avison Young“ ataskaita, kurioje nustatyta, kad Manhatane ir Midtown South, kur yra „Flatiron“, 2023 m. trečiąjį ketvirtį bendras komercinio nekilnojamojo turto vakansijų lygis buvo atitinkamai 19,6 proc. ir 21,1 proc. Toliau vertinime teigiama, kad „mažai tikėtina“, jog visos laisvos Flatiron pastato komercinės biuro patalpos „bus visiškai išnuomotos ir užimtos iki 2026 m.“, kai projektavimo ir plėtros komanda numato užbaigti gyvenamųjų patalpų konversiją.
Atsižvelgiant į tai, kad „Flatiron“ yra istorinis Niujorko miesto pastatas, bet kokiems kalkakmenio ir terakotos fasado tvarkymo darbams reikia gauti paminklų apsaugos komisijos leidimą. Ši institucija jau pritarė pertvarkymui ir peržiūrėjo numatomus remonto darbus. Tačiau pagal EAS dokumentus jokie „griovimo, papildymo ar išplėtimo“ darbai nebus vykdomi. Tačiau bus atliekami „nedideli išorės darbai“; jie apims langų keitimą ir pirmojo aukšto durų keitimą. Labiausiai pastebimi vidaus remonto darbai bus susiję su erdvių biurų aukštų pakeitimu į mažesnius, labiau izoliuotus planus, kurie sudarys butus, taip pat bus atnaujinta visa mechaninė įranga.
Taip pat paaiškėjo išsami informacija apie statybų grafiką. Iki šių metų pabaigos planuojama gauti leidimus „Flatiron“ pastato darbams, statybos darbai prasidės 2025 m. pradžioje, o pastatas bus „baigtas ir pradėtas eksploatuoti iki 2026 m.“.