Anykščiai – miestas, garsėjantis išskirtine kultūra, kultūriniu turizmu, atminties kultūros objektais bei dėmesiu kokybiškai ir darniai architektūrai, skelbia pirmojo Lietuvoje A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus infrastruktūros ir kompleksinės plėtros atvirą projekto konkursą.
Pirmasis Lietuvoje A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus įkurtas 1927 m. Jis kaupia, saugo ir populiarina muziejines vertybes, atspindinčias Anykščių krašto kultūros, literatūros, istorijos, agrarinės kultūros, technikos istorijos raidą.
Muziejaus pradžia yra rašytojo Antano Žukausko-Vienuolio pastangomis įkurta ir išsaugota poeto Antano Baranausko klėtelė. Vėliau muziejaus dalimi tapo ir paties rašytojo Antano Žukausko-Vienuolio namas, esantis šalia klėtelės, ant kalvos Anykščių centre, ir anykštėnų vadinamas „žaliąja pilimi“. Šių pastatų kompleksas sudaro Muziejaus literatūrinės dalies šerdį ir yra tapęs Lietuvos atminties kultūros kanonu.
Anykščių kraštui ir visai Lietuvai jis reikšmingas ne tik tuo, kad nuolat primena apie iškilias šio krašto asmenybes, bet ir dėl to, jog čia kaupiami, saugomi ir populiarinami eksponatai, reikšmingi kultūriniu, istoriniu ir edukaciniu požiūriu. Dabar muziejaus memorialinėje bibliotekoje yra išsaugota daugiau kaip 1300 knygų. Lankytojams taip pat atidarytas A. Vienuolio kabinetas, jo žmonos kambarys, nedidelė virtuvėlė, kurioje išliko kadaise naudoti baldai ir daiktai. Sodelyje – rašytojo kapas. 2027 m. minėsime pirmojo Lietuvoje memorialinio muziejaus šimtmetį.
Pasitinkant svarbią Anykščiams ir Lietuvai sukaktį, buvo įvertinta Muziejaus būklė. Identifikuota, jog esanti Muziejinės kalvos infrastruktūra nebeatitinka šiuolaikinio Muziejinių vertybių apsaugos standartų, kintančių lankytojų bei vietos bendruomenių poreikių bei šiuolaikinės muziejininkystės siekiamybių.
Anykščių miestas, skiriantis išskirtinį dėmesį kokybiškai istorinių vietų architektūrai bei siekdamas rasti bei įgyvendinti geriausią Muziejinės kalvos atnaujino idėją, skelbia tarptautinį A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus infrastruktūros ir kompleksinės plėtros atvirą projekto konkursą.
Architektai kviečiami kurti Anykščių Muziejinės kalvos atnaujinimo konceptą
Pirmasis muziejaus pastatas – poeto ir vyskupo Antano Baranausko klėtelė. Ją 1826 m. (data įrėžta staktoje) pastatė poeto tėvas Jonas Baronas buvusiame Anykščių priemiestyje Jurzdike. Klėtelė statyta tiktai kirviu, be pjūklo, be geležinių vinių. 1839 m. klėtelė perkelta į dabartinę vietą. Klėtelėje mėgo ilsėtis Antanas Baranauskas, čia jis sukūrė poemą „Anykščių šilelis“ (1858–1859 m.).
A. Baranausko brolio Jono anūkas rašytojas Antanas Žukauskas-Vienuolis 1921 m. tėvų testamentu Baranauskų sklypą gavo kaip palikimą, klėtelę išsaugojo ir joje įkūrė Antano Baranausko muziejų. Čia sunešė vyskupo baldus, lagaminą, smuiką, išsaugojo Baranauskų šeimos lovą, kraičio skrynią, lentynėlę, kur buvo laikomi poeto rankraščiai, 1863 m. sukilėlių ginklus.
Klėtelė – pirmasis memorialinis muziejus Lietuvoje. 1945 m. A. Žukauskas oficialiai paskiriamas šio muziejaus direktoriumi, juo dirbo iki mirties 1957 m. rugpjūčio 17 d. A. Žukauskas rinko ir tvarkė eksponatus, buvo ir direktorius, ir ekskursijų vadovas. 1947 m. sausio 4 d. rašytojas savo rašte Kultūros – švietimo įstaigų tuometiniam komitetui išrašė: „<…> paimti visą klėtelę po stiklu <…>“ .
A.Vienuolio-Žukausko rūpesčiu pastatytas klėtelės apsauginis gaubtas (archit. J. Kvašys, 1958 m.).
Užduotis ir keliami lūkesčiai architektams
Anykščių Muziejinės kalvos koncepto dėmesio centre yra ir turi likti A. Baranausko klėtelė, kurioje poetas sukūrė lyrinę romantinę poemą „Anykščių šilelis“. Ją saugantis gaubtas nebeatlieka muziejinio objekto tausojimo funkcijos, dėl to svarbu jį pakeisti ir kartu išplėsti funkcionalumą, klėtelę tinkamai atveriant ir eksponuojant žmonėms.
Muziejinėje kalvoje planuojama sukurti naujos kokybės patogią kompleksinę infrastruktūrą lankytojams, didinti nekilnojamojo kultūros paveldo prieinamumą, gerinti kultūrinių paslaugų kokybę, sukurti geresnes sąlygas teikiamoms ir naujoms paslaugoms, didinti lankytojų skaičių, rengti daugiau renginių ir organizuoti naujas kultūros programas.
Konkurso metu siekiama išrinkti geriausią architektūrinį projektą, kuris šiuolaikiškomis ir jautriomis vietai priemonėmis atlieptų į muziejaus įkūrėjo viziją, neįkainuojamą palikimą, sujungtų vertingus kultūrinius objektus, būtų išplėstas jų funkcionalumas, išgryninta ir į miesto gyvenimą integruota Anykščių Muziejinė kalva.
Informacija
Pasiūlymų pateikimo terminas – 2023 m. vasario 21 d. 13.00 val.
2022 m. lapkričio 30 d. (trečiadienį) 15.00 val. A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniame muziejuje, adresu A. Vienuolio g. 2, Anykščiuose, vyks informacinis susitikimas, kurio metu konkurso organizatorius ir Anykščių rajono savivaldybės administracijos atstovai pristatys konkurso idėją, tikslus, pristatys lūkesčius. Susitikimas vyks gyvai ir bus transliuojamas internetu.
Prisijungimo nuoroda https://us06web.zoom.us/j/83223656748
Projekto konkurse pirmąsias 3 vietas užėmusius dalyvius numatyta apdovanoti piniginiais prizais (premijomis). Projekto konkurso laimėtojams apdovanoti iš viso skiriama 10 000 eurų, prizinį fondą išskirstant tokia seka: I vietos laimėtojui – 5 000 eurų; II vietos laimėtojui – 3 000 eurų; III vietos laimėtojui – 2 000 eurų. Pirkimo pasiūlymus vertins kompetentinga ekspertinė komisija, sudaryta iš Anykščių rajono savivaldybės administracijos atstovų ir kviestinių ekspertų.
Projekto konkurso sąlygoms pritarė Lietuvos architektų rūmai.
Vertinimo komisijos nariai:
- Daiva Gasiūnienė, Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja;
- Dalė Vileitienė, Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistė, architektė;
- Rolandas Palekas, architektas, Paleko architektų studija;
- Ona Lozuraitytė, architektė, biuras „Išora & Lozuraityte studio for architecture“;
- Vytautas Buinevičius, architektas-urbanistas, architektūros biuras „Dukart jot“.
Konkurso darbus recenzuos Marija Nemunienė, architektė-kultūros paveldo ekspertė.
Visą informaciją, susijusią su pirkimu, galima rasti:
https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt/Notice/Details/2022-604521
Informaciją apie konkursą teikia: Anykščių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė, tel. (8 381) 58062, el. p. daiva.gasiuniene@anyksciai.lt.