Atgimstantys Pliaterių rūmai


Garbinga istorija

Išskirtinę projekto vertę kuria istorija. XVIII a. Vilniaus senamiestyje, Bokšto gatvėje, esanti valda priklausė Pliaterių šeimai. Labai kilmingai ir garbingai giminei, garsėjančiai ne tiek savo turtais, kiek ypatingu garbės supratimu ir patriotizmu.

„Mums pavyko išsiaiškinti daug įdomių dalykų. Pavyzdžiui, kad grafienė R. Pliaterienė savo namus Skapo gatvėje išmainė į šiuos rūmus Bokšto gatvėje. Ji ne be reikalo pakeitė namus – vieta tikrai patraukli gyventi, su vaizdais į Užupį ir apačioje tekantį Vilnelės kanalą“, – pasakojo šio projekto pardavėjo ,,Baltic Sotheby’s International Realty“ vadovas Marius Bružas.

Pliaterių rūmuose lankydavosi universiteto profesoriai, vykdavo aukštuomenės pokyliai, buvo svarstomos krašto politinės ir ūkinės problemos. 

Atkurti autentišką grafų prabangą

Pagal 1808 m. dokumentus Pliaterienės rūmuose buvo viena salė, septyni dideli ir keliolika mažesnių kambarių, daugybė įvairių pagalbinių patalpų, arklidės ir tų laikų garažas – vežiminė karietoms. Rūmų savininkė gyveno antrajame aukšte, kuriame jos apartamentai užėmė net septynis kambarius. Pliaterienės rūmams atkurti priimtas 1808 m. Vilniaus miesto plane pažymėtas kontūras.

Norint pagrįsti fasado sprendimus, buvo peržiūrėta visa medžiaga apie Pliateriams priklausiusius dvarus Lietuvoje. Tai klasicizmui priskiriami statiniai su charakteringais elementais, portikais ir galerijomis. Istoriniuose šaltiniuose minima, kad XVI a. šioje teritorijoje buvo mūrinių gotikos laikotarpiui priskirtinų pastatų. Tačiau po vėlesniais laikais vykusių rekonstrukcijų jų išlikimo galimybės labai mažos.

M. Bružas tikisi, kad, planuojant antrąjį etapą, nuėmus gatvės fasado mūrą, pavyks surasti autentiškų gotikinių pastatų sienų fragmentų, juos restauruoti ir eksponuoti. 

Kaip žinoma, aplinka nuo tų laikų, kai čia gyveno grafai, gerokai pasikeitė, kaip ir patys rūmai. Tiesą sakant, jų beveik ir nebuvo likę – tik vienas ilgas pastatas. Keitėsi ir jų šeimininkai. Pliateriai 1817 m. rūmus pardavė kitam tada garsiam didikui grafui M. Valickiui. Dar vėliau rūmus perėmė Vilniaus universitetas. Galiausiai jau smarkiai sunykusius Antrojo pasaulinio karo metais pribaigė į juos pataikiusi bomba. Griuvėsių vietoje, bombos išmuštoje gilioje duobėje, sovietmečiu buvo įrengta požeminė atominė slėptuvė. Šiuo metu slėptuvė jau išgriauta. Vilniaus senamiestyje vykdomi du darbai: atominės požeminės slėptuvės demontavimo užbaigimo, grunto išvežimo, o toje vietoje, kur atrasti buvusių pamatų komplekso likučiai, vyksta archeologų tyrinėjimai. Bendradarbiaujant su krašto Kultūros vertybių apsaugos departamentu (KVAD) buvo atlikti visi reikalingi tyrimai, kad būtų tęsiamas tolesnis projekto vystymas.

Projekto sumanytojai stengiasi atkurti kuo autentiškesnius grafų rūmus, kurie prikeltų anų laikų dvasią, buvusių jų šeimininkų gyvenimo tradicijas. Čia, ramioje, uždaroje teritorijoje, ketinama atkurti XVIII a. primenančią mažąją architektūrą, įrengti fontanų, klasikinių šviestuvų. 

Išskirtiniai apartamentai

Šiandien atstatomi autentiški rūmai ir įgyvendinamas gyvenamojo būsto projektas. Įrengiami išskirtiniai apartamentai, atitiksiantys kilmingos Pliaterių šeimos gyvenimo tradicijas. Rūmų atstatymo projektas vyksta bendradarbiaujant su KVAD, miesto architektais ir archeologais. Tai vienas įdomiausių ir išskirtinių projektų, šiuo metu vykdomų Vilniaus mieste. 

Šio projekto pardavėjo ,,Baltic Sotheby‘s International Realty“ vadovas M. Bružas sako, kad jau suplanuoti keturi klasicistinio stiliaus pastatai – centriniai rūmai, du flygeliai ir individualus gyvenamasis namas. 

Norintieji gyventi būsimuose grafų Pliaterių rūmuose jau dabar gali pamatyti jų maketus, pasirinkti ir rezervuoti patikusį butą. Jų kaina svyruoja nuo 2,6 tūkst. eurų (9 tūkst. litų) už kv. m – atsižvelgiant į tai, kokio dydžio ir kur pirkėjas pasirinks butą – centriniuose rūmuose ar kuriame nors flygelyje.

Apskritai visuose rūmuose bus įrengta 19 apartamentų ir individualus namas. Butų plotas – nuo 60 iki 300 kv. metrų. Požeminėje aikštelėje bus galima pastatyti iki 70 automobilių, į ją butų savininkai galės nusileisti ir pakilti liftu.

Centriniuose rūmuose projektuojami vos 6 apartamentai su terasomis ir balkonais. 

Rūmų projektas unikalus tuo, kad rūmai ne iš naujo statomi, bet atkuriami seni pastatai. Išorė statoma autentiškai pagal KVAD reikalavimus. Vidų žmonės galės laisvai įsirengti pagal savo norą ir skonį.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų