Biurų interjere – jaukios vietos miego pertraukėlėms ar nakvynei (FOTO)


Saldus, bet neilgas popietės miegas atgaivina ir kūną, ir protą – tai jau senokai pastebėjo miego mokslininkai. Tokią pogulio pertrauką nepaliekant biuro kai kurie darbdaviai ne tik toleruoja, bet ir skatina.

Maža to, į darbuotojų poreikį pamiegoti atsižvelgia ir biurus projektuojantys architektai. Jie numato poilsiui ir atsipalaidavimui skirtas patalpas, o jei tam trūksta ploto – tai bent jau ramybės zonas. Dažnai jos naudojamos keliems tikslams: gali būti skirtos ne tik poilsiui, bet ir neformaliems susitikimams, pasitarimams, bendram kūrybiniam darbui.

Garsai ir šviesos geresniam miegui

Ten, kur darbuotojams nepakanka trumpo snūstelėjimo, dažnai naudojamos miego kapsulės. Tokių yra „Facebook“ biuruose Sietle, Sidnėjuje bei Londone. Kitas miego kapsulių pritaikymo pavyzdys galėtų būti duomenų apdorojimo paslaugas teikianti kompanija „Interxion“ (Didžioji Britanija), kuri per vasaros olimpines žaidynes, kai visas Londonas sustojo didžiulėse spūstyse, parūpino jų savo darbuotojams. Kiekviena tokia kapsulė – tai komfortiško ilgio ir pločio cilindrinis kokonas su gerai izoliuotu korpusu, suteikiančiu darbuotojui privatumo ir saugumo pojūtį.

Dažnai giliam miegui skirtos erdvės taip pat turi ir įrengtą garso sistemą, per kurią miegančiajam transliuojami atpalaiduojantys garsai. Jie skirstomi spalvomis pagal dažnį – vadinamasis baltasis triukšmas, apimantis visus girdimus dažnius, taip pat rožinis, rudasis (raudonasis), mėlynasis ar net juodasis (kuris iš esmės yra visiška tyla).

Juos gali lydėti ir automatinis apšviestumo kitimo ciklas. Toks miego mokslo duomenimis paremtų patobulinimų pritaikymo pavyzdys galėtų būti miego kapsulė, sukurta prancūzų dizainerės Marie-Virginie Berbet. Kapsulės apvalkalas užpildytas porėta akustine izoliacija, visiškai atribojančia miegantįjį nuo išorinio pasaulio.

Kapsulę užpildo prislopinta, lėtai besikeičiančių spalvų šviesa: oranžinė pagelbėja užmiegant, melsvesnė, priešingai, miego ciklo pabaigoje švelniai pažadina. Kartu su apšviestumo ciklu 10, 15 ar 20 minučių miego ciklui nustatoma ir pageidaujamo atspalvio triukšmo transliacija.

„Miego darbe idėja tampa ne tik visiškai priimtina, bet ir akivaizdi, jei sustipriname ją garso ir šviesos ciklais, pagrįstais daugybe sukauptų mokslinių duomenų. Jie tampa labai reikšmingais, įveikiant kultūrines kliūtis“, – taip dizainerės M. V. Berbet žodžius cituoja jos projektą aprašantis žurnalas „Dezeen“.

Minkšta, kaukių spalvų prieblanda

Baziniai jaukumo suteikiantys sprendimai, kuriems nereikia didelių investicijų ir kurie naudojami dažniausiai, – tai minkštos audinių tekstūros, matiniai, natūralūs atspalviai ir išsklaidyta, neryški šviesa. Minkštumo, jaukumo pojūtį dizaineriai perteikia ne tik poilsio zonoje naudojamais baldų, pagalvėlių ir pledų audiniais, bet dažnai ir netaisyklingomis geometrinėmis formomis ar apvalintais kampais.

Tarp atspalvių, skatinančių miego hormono melatonino išsiskyrimą, minimos tokios gamtinės spalvos, kaip melsva, mėlyna, šviesiai geltona, oranžinė, žemės atspalvių žalia, šviesiai ruda. Taip pat miego mokslininkų pastebėta, kad šaltas darbo erdvėje naudojamų lempų atspalvis trikdo miego ritmą, tad įrenginėjant prislopintą poilsio zonų apšvietimą dažniau naudojami šilto – 2400–3200 K – atspalvio šviesą skleidžiantys šviestuvai.

Tokius sprendimus galima matyti žurnalo „Dezeen“ aprašomos čiužinių gamybos bendrovės „Casper“ (Niujorkas, JAV) interjero dizaine (dizaino bendrovė „Float Studio“) ir neformalių susitikimų bei atsipalaidavimo zonoje. Melsvo kubo formos erdvėje išdėstytos trys nedidelės, mediena išmuštos nišos su minkštais bendrovės gaminamais čiužiniais. Išsklaidytas reguliuojamas apšvietimas leidžia sukurti skirtingus šviesos režimus, čia rengiant susitikimus arba norint atsipalaiduoti.

Darbuotojų paslaugoms yra pagalvių ir antklodžių. Bendrovės sąsają su miegu pabrėžia ir interjere naudojamos spalvos: pirmajame aukšte jos kelia asociacijas su rytu (balta, kelių atspalvių melsva, mediena ir atviras plytų mūras), antrajame – priešingai, su naktimi (sidabro ir baltos spalvos akcentai gilesnių mėlynos atspalvių sienų fone).

Poilsiui skirtas vietas nuo įprastų erdvių pakeldamas atskyrė bendrovės „Capital One Labs“ būstinę San Franciske (JAV) projektavęs architektas iš „Studio O+A“. Vieną tokią erdvę darbuotojai pasiekia palypėję kopėtėlėmis, šiuo judesiu simboliškai atsiribodami nuo darbo įtampos. Kitos – tiesiog pakeltos apie pusę metro nuo grindų paviršiaus, suformuojant nišą su minkštu dugnu ir sienomis arba atvirą podiumą. Naudojami tamsūs, sodrūs audinių atspalviai ir išsklaidytos šviesos šaltiniai.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų