STAR-BOARD nuotr.

Cabanon: „didžiausi“ mažiausi apartamentai pasaulyje


„Cabanon“ – tai visiškai įrengti 6,89 m² apartamentai, kuriuose yra dvi infraraudonųjų spindulių saunos ir sūkurinė vonia. Jį sudaro keturios erdvės, ekstravagantiškai besiskiriančios medžiagomis ir aukščiu: 3 m aukščio svetainė, 1,14 m aukščio miegamasis su daugybe daiktų, tualetas su lietaus dušu ir SPA. SPA yra labiausiai uždara Cabanon erdvė: kambarys kambaryje.

„Cabanon“ tikriausiai yra mažiausi apartamentai pasaulyje ir tikrai mažiausi apartamentai su SPA centru

„Cabanon“ – tai esamos palėpės, naudojamos sandėliavimui, pertvarkymas į gyvenamąją erdvę. Ji įrengta Roterdamo centre esančio 1950 m. gyvenamojo pastato viršutiniame aukšte. Vidiniai matmenys: aukštis: 3 m, plotis: 1,97 m, ilgis: 3,6 m. Jame yra 6 m² ploto langas su vaizdu į miestą. 

Ossip Architectuur nuotr.

„Cabanon“ pavadinimas kilo iš to paties pavadinimo Le Corbusier namelio, įrengto prie Žydrojo kranto. Kaip ir Le Corbusier kajutę, Roterdamo „Cabanon“ sukūrė tie patys architektai, kurie ja naudosis. Ji yra 6,89 m² ploto, perpus mažesnė už Le Corbusier kajutę, ir, kitaip nei jo „Cabanon“, yra visiškai autonomiška ir skirta porai. 

„Cabanon“ – tai architektų ir savininkų Beatriz ir Berndo (B ir B), kurie vis dažniau įžvelgdavo asmeninį augimą savanoriškai mažindami erdvę, erdvės eksperimentas. Tačiau šis mažinimas niekada nebuvo suprantamas kaip taupymas. „Cabanon“ yra prabangiausio mažumo, „epikūrietiško sumažinimo“.

Ossip Architectuur nuotr.

„Cabanon“ yra žavinga B ir B konkrečių norų, susijusių su jų antraisiais namais, išraiška. Jie norėjo nedidelės lovos, kad galėtų miegoti arti, ir suolelio palei langą. Jiems nereikėjo didelės virtuvės, nes savaitgaliais mėgsta valgyti lauke, bet vis dėlto norėjo turėti galimybę gaminti maistą. Jie pageidavo turėti lietaus dušą, dvi infraraudonųjų spindulių pirtis ir sūkurinę vonią.  

Ossip Architectuur nuotr.

„Cabanon“ – tai šventykla, atitinkanti jos savininkų, kurie tapo savo kabanono moduliuotojais, proporcijas. B ir B aukštis yra atitinkamai 1,72 m ir 1,78 m, todėl kai jie prausiasi duše, jiems reikia 2,13 m aukščio ir 62 cm pločio erdvės; kai jie maudosi vonioje arba naudojasi pirtimis, jiems reikia 1,80 m aukščio; kai jie miega arba sėdi ant lovos, jiems reikia 1,14 m aukščio ir 1,35 m pločio. 

Ossip Architectuur nuotr.

„Cabanon“ aiškiai nurodo, kad skirtingo dydžio ir paskirties patalpoms gali reikėti nevienodo aukščio. Atrodė, kad „Cabanon“ didėja, kuo daugiau programų į jį įtraukiama, o skirtingų aukščių pritaikymas leido tai padaryti. 

STAR-BOARD nuotr.

Keturios „Cabanon“ erdvės buvo suformuotos atsižvelgiant į standartinius gaminius: miegamasis buvo suprojektuotas atsižvelgiant į konkretų čiužinį, SPA – į vonios ilgį, virtuvė – į mini šaldytuvo gylį, kad nereikėtų pritaikyti daiktų, o atvirkščiai: „Cabanon“ prisitaikytų prie standartinių ir įperkamų gaminių. 

The Cabanon in the 60s. Archyvo nuotr.

Jei „Cabanon“ būtų buvęs įgyvendintas pirminėmis spalvomis, medžiagos būtų kainavusios keturis kartus brangiau. SPA iš pradžių buvo sumanytas iš žalio marmuro, dušas – iš baltos mozaikos, svetainė – iš mėlynų cementinių plytelių. Tačiau SPA buvo išklotas juodu kinų marmuru, dušo kabina – bleu mozaika, o gyvenamasis kambarys – koralų spalvos cementinėmis plytelėmis. Vienintelė savanoriškai pasirinkta spalva miegamajame buvo mėtų žalia, ir tai buvo netikėta, nes mėtų žalia niekada nebūtų buvęs pirmasis B ir B pasirinkimas.

STAR-BOARD nuotr.

„Cabanon“ galėtų būti būsto ir išlaidų optimizavimo pavyzdys, tačiau jame jokiu būdu nepropaguojamas plotų mažinimas kaip vienintelė strategija siekiant įperkamo būsto. Tačiau galime ekstrapoliuoti kai kurias jo strategijas, kad dabartinė būsto gamyba būtų geresnė ir pigesnė. Kai kurios iš jų: erdvės optimizavimas – optimizavimas, suprantamas ne kaip „mažinimas“, bet kaip vienos erdvės galimybių „maksimizavimas“; tam tikrų erdvių aukščių moduliavimas, siekiant sutalpinti tam tikras funkcijas; atsiribojimas nuo nuosavybės ir vartotojiškumo, kad būtume mažiau linkę pirkti ir kaupti nereikalingus daiktus, kurie užgriozdina mūsų namus (ir protus).

Kabanonas yra ne tik teorija, bet ir paradigma.




Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

LR ambasada Rygoje pakeitė įvaizdį

Metams bėgant tapo akivaizdu, kad reikia gerinti Lietuvos atstovybės Latvijoje darbuotojų veiklos sąlygas ir naudojamų erdvių estetiką, pritaikyti jas prie…

Has photos

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų