Rudeniui sparčiai skubant į priekį, statybos įmonės taip pat skuba baigti savo pradėtus darbus. Vienas tokių projektų – modernūs verslo namai „Duetto“, prieš mėnesį oficialiai atidaryti Viršuliškių mikrorajone, Vilniuje.
Užsakovas: UAB „YIT Kausta būstas“
Generalinis rangovas: AB „YIT Kausta“
Projektuotojas: UAB “Viltelkta”
Projekto konstruktorius: Olegas Dobrovolskis
Architektai: Gintaras Čaikauskas, Miroslav Šejnicki
UAB “Architektūros Linija“
Verslo namų „Duetto“ vizijos pagrindu tapo daugybė aspektų, vienas jų – puiki geografinė padėtis. Šalia esantis vakarinis Vilniaus aplinkkelis, besikuriantis naujas kvartalas (Pilaitė), puikus susisiekimas su oro uostu (~10min), Vilniaus miesto centru (~5min) tapo vienais pagrindinių faktorių, nulėmusių vietos pasirinkimą ir tikslinės auditorijos numatymą. Dėl planingai pasirinktos vietos, išvengiama miesto centro eismo kamščių, tačiau bet kurią Vilniaus vietą įmanoma pasiekti per trumpą laiką. Netoli verslo namų įsikūręs viešbutis, 100 vietų konferencijų salė, restoranas, kavinė – visa šiandienos verslui svarbi infrastruktūra.
Ko gero, būtent dėl tinkamai suplanuoto įsiliejimo į infrastruktūrą bendrovė „YIT Kausta“ sugebėjo greitai įveikti vieną didžiausių išbandymų nekilnojamojo turto vystytojams – surasti nuomininkus visoms patalpoms. „Mūsų tikslas – pastatyti klientams patrauklų statinį, jį išnuomoti ir parduoti investuotojui. Ši mūsų vizija buvo labai sėkmingai įgyvendinta.Nuomininkus suradome greičiau nei planavome tai padaryti, manau, kad čia mums labai pravertė mūsų įgyta patirtis dirbant su ankstesniu projektu „Grand office“,bei išvystyta teritorija, tinkama verslo centrams, – teigia „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas.
UAB „Viltekta“ suprojektuotame dešimties aukštų pastate įrengta net 8 505 m2 ploto patalpų verslui, 200 vietų šeimininkų ir jų svečių automobiliams požeminėje bei šalia pastato esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse. „Duetto“ verslo namuose įdiegtos modernios inžinerinės šildymo, vėsinimo, vėdinimo su rekuperacija, pastato valdymo sistemos, atitinkančios A energinio naudingumo klasės reikalavimus. Rengiant techninį projektą buvo konsultuojamasi su šios srities specialistais UAB „EE Plius“, kurie padėjo pasirinkti racionalesnius sprendinius užtikrinančius A energinio naudingumo klasę.
Pastato architekto Gintaro Čaikausko teigimu, šis šiuolaikiškas biurų pastatas yra draugiškas aplinkai ir patogus jame dirbantiems. Pastate sumontuota aukšto našumo vėdinimo sistema, trivamzdė vėsinimo sistema, leidžianti lanksčiai ja naudotis – vienu metu vėsinti arba šildyti skirtingas patalpas. Įrengta oro drėkinimo sistema užtikrina gerą patalpų mikroklimatą šildymo sezono metu.
Netikėtos architektūrinės variacijos
Pagrindinė viso Viršuliškių skersgatvio daugiafunkcio komplekso architektūros idėja, kurios autorius prof. G. Čaikauskas – urbanistinės kalvos formavimas. Tai yra antrasis, satelitinis Vilniaus centras, kuriame numatyta aukštybinių pastatų galimybė. Nuo anksčiau realizuotų žemesniųjų gyvenamųjų pastatų link „Grand office“ vertikalės kylančią kvartalo silueto liniją palaiko ir šio administracinės paskirties objekto aukštis. Didelis dėmesys buvo skirtas bendram kvartalo vaizdui, harmoningos stilistikos, vieningo spalvinio sprendimo kūrimui ir tąsai. Pastatų fasadų sprendimai iš esmės yra panašūs, tačiau individualizuoti pagal padėtį sklype – jie yra uždaresni tarpusavyje, bet atviri aplinkai, savotiškai „žvelgia“ į aplinkines erdves. Perėjimą nuo masyvesnių sienų link gausaus įstiklinimo pabrėžia tirpstančios horizontalės. Ypatingas dėmesys skirtas naktinio apšvietimo sprendimui – fasado elementai tampa dinamiškais brūkšniais, primenančiais kometų skrydį. Ant stogo suprojektuota lauko terasa, turinti atvirą angą „sukadruotą“ į tolimąsias aplinkos perspektyvas. Metalinis viršutinio lygio ažūras pridengia inžinerinės įrangos agregatus, vainikuoja pastato kompoziciją, pabrėžia evakuacinės laiptinės vertikalę.
Daug dirbta ties pastato fasadų architektūra ir galiausiai apsistota prie nuosaikios architektūros, kuri darniai susilieja su viso kvartalo architektūra į vieną visumą, kas labai puošia šią miesto teritoriją. Fasaduose jau tradiciškai naudojame varstomus langus, kurie yra labai pageidaujami mūsų klientų. Įrengtas patrauklus fasadų akcentinis LED apšvietimas.
Kalbant apie architektūrinius sprendimus objekto viduje, bendrovė pamini išskirtinį įmonės „Pernod Ricard Lietuva“ interjerą, kurį realizavo architektė Lina Bakienė. Ji kūrė ir tipinį aukšto išplanavimą bei tipinį mūsų siūlomą interjero komplektą sekančiam verslo namų etapui (Duetto II). Be įmonės „Pernod Ricard Lietuva“ pastate įsikūrė kavinė, vaikų darželis „Vaiko šypsena“, “, „Vilniaus Vandenys“ įmonės administracija ir klientų aptarnavimo skyrius, „Lindorff Business Services“ darbuotojai, logistikos įmonė „Blunitrans“. Visų įmonių specifika skirtinga, todėl išplanavimai ir tam tikri interjero sprendimai buvo priimti planuojant kiekvieną įmonės biurą atskirai.
BIM, BREEM ir dar daugiau
Verslo namų „Duetto“ statyba vyko sklandžiai,. „Siekiant paspartinti statybos darbus priėmėme sprendimą pastatą statyti iš surenkamų gelžbetonio konstrukcijų, o fasadus iš surenkamų elementų. Visa tai labai pasiteisino, nors ir išlaidos buvo didesnės. Šie sprendimai sutrumpino statybos laiką ir padėjo pasiekti aukštesnę statybos darbų kokybę, o tai mums yra labai svarbu. UAB „Staticus“ įrengtas elementinis fasadas užtikrino labai aukštą pastato sandarumo rodiklį, kas yra svarbu siekiant aukštesnės energinio naudingumo klasės. Taip pat, pakankamai aukštą pastato energinį efektyvumo padėjo pasiekti ir čia pritaikyti „Paroc“ izoliaciniai sprendimai – tiek fasado, tiek stogo, tiek ir garažo lubų šiltinimui.
Kalbant apie pastato surenkamo gelžbetonio laikančiąsias konstrukcijas, svarbu paminėti, kad jos užtikrina maksimaliai didelį pastato ilgaamžiškumą. Pastato viduje įrengti atitvarai pastato eksploatavimo metu nesunkiai gali būti permontuojami pagal pakitusius pastato naudotojų poreikius“, – pasakoja K. Vanagas ir primena, kad „YIT Kausta“ savo darbams teikia 5 metų garantiją, kurią užtikrina „YIT Kausta“ garantinė tarnyba. Bendrovė taip pat pasirūpina pastato administravimu, užtikrina visapusišką pastato valdymo kokybę bei jo eksploatavimo kokybę.
Beje, pastatas „Duetto“ projektuotas ir statytas naudojant BIM (pastato informacinis modelis) modelį. Šio modelio naudojimas padėjo valdyti statybos darbų terminus bei kaštus, kokybiškiau atlikti statybos darbus.
Tiesa, specialistai neslepia, jog rengiant techninį projektą, teko įdėti daug pastangų, siekiant užtikrinti, jog pastatas tikslingai įsilies į aplinką, Statybininkams didžiausiu iššūkiu tapo požeminės automobilių saugyklos tyba, nes pastatas yra tarp jau anksčiau pastatytų pastatų, o automobilių saugykla- 3 aukštų, įgilinta į žemę daugiau nei 10 m. Su šia užduotimi „YIT Kausta“ ir jų subrangovas UAB „Rentinys“ susitvarkė puikiai.
Svarbu paminėti, jog „Duetto“ projektas sertifikuotas BREEAM sertifikatu ir tiek projektas, tiek pastato statyba įvertinti „Very good“. Tai yra pirmas Lietuvoje pagal „BREEAM International New Construction 2016“ schemą sertifikuotas administracinės paskirties pastatas.Visas užstatomas daugiafunkcinis kvartalas 2014 metais LNTPA buvo apdovanotas nominacijoje „Už darnią plėtrą“. „Šį projektą laikome sėkmingu, nes pavyko pastatyti suplanuotu laiku ir kokybiškai. Taip pat per trumpesnį nei planuota laiką pastatas išnuomotas ir parduotas investuotojui. Visos suinteresuotos pusės patenkintos itin geru rezultatu“, – sako K. Vanagas.
Kokybės valdymas
Jau ne kartą su „YIT Kausta“ dirbusi įmonė „Inprojekta“ dar kartą prisijungė prie bendrovės realizuojamo projekto. UAB „Inprojekta“ vykdė statinio „Duetto“ techninę priežiūrą ir pasiūlė netradicinį sprendimą – statybų metu naudoti kokybės valdymo programą, kurios kol kas dar niekas Lietuvoje nenaudoja. Tiesa, programa buvo išbandyta biudžetinėje įstaigoje, tačiau „YIT Kausta“ tapo pirmąja bendrove, atsidavusia kokybės valdymo naujovei ir pasitikėjusia inovacijų galia. „Ši sistema tinkama visuose statybos projektuose. Ji ypatinga tuo, kad jungia visus statybų procesų dalyvius“, – pasakoja UAB „Inprojekta“ direktorius Gintaras Glodenis ir įvardija, kad sistema padeda komunikuoti generaliniams rangovams, subrangovams, tiekėjams, projektuotojams, efektyviai stebėti ir matyti terminus (pavyzdžiui, baigiantis darbų atlikimo laikui, programa informuoja, kad terminas baigiasi ir neatliktą darbą pažymi raudonai). Programa taip pat leidžia daryti fotoinstaliacijas, žymėti problemines vietas, matyti realų statybų proceso vyksmą.
Moderni programa padeda atsisakyti nepraktiškos „popierinės“ sistemos. Naudojant interaktyvią sistemą, informacija visus su projektu susijusius asmenis pasiekia kur kas sparčiau ir efektyviau.
Verta paminėti, kad programa išlieka efektyvi ir statyboms pasibaigus. Eksploatuojanti įmonė, naudodama kokybės valdymo sistemą, gali planingai stebėti pastato būklę.
Inovatyvumas ir darnių procesų užtikrinimas projektavime ir projetavimo valdyme
UAB „Viltekta“ nuo pat pradžių projektuojant „miestą mieste“ šalia Pilaitės prospekto prisijungė prie „YIT Kausta“ vykdomo projekto. UAB „Viltekta“ atliko pagrindinio projektuotojo funkcijas (konstruktorius Olegas Dobrovolskis). Dvi kompetentingos įmonės buvo sutelkusios jėgas, kai buvo projektuojama ir vykdomas projektavimo valdymas, realizuojant viso pastatų komplekso projektą (administracinio pastato „Grand office“, prekybos centro „Prisma“ daugiabučių gyvenamųjų namų). „Todėl buvome pasirinkti ir kai prireikė suprojektuoti statomus „Duetto“ verslo namus prie Pilaitės prospekto. Kadangi visą kompleksą projektavo viena didelę patirtį turinti architektų, konstruktorių ir inžinierių grupė, tai leido užtikrinti komplekso darnumą ir integralumą“, – pasakoja įmonės direktorius Tomas Segalis.
Anot „Viltekta“ vadovo, projektavimo procesas vyko sklandžiai, nes jį atliko didelę patirtį turinti projektavimo komanda, nors terminai, skirti projektavimo darbams, ir buvo maksimaliai trumpi. Projektui parengti įmonė skyrė visus išteklius ir sugebėjo darbus atlikti per numatytus terminus. „Projektas „Duetto“ buvo vienas pirmųjų mūsų rengtų projektų BIM aplinkoje pagal užsakovo pateiktas BIM modeliavimo gaires. Iš pradžių tai pasirodė didelis, sunkus iššūkis. Tačiau projektavimo metu šis iššūkis tapo dideliu pranašumu, nes padėjo optimizuoti projektavimo darbams reikalingą laiką“, – teigia T. Segalis. Jo manymu, iššūkiu šis projektas tapo dar ir dėl to, kad „Duetto“ administraciniai pastatai buvo vieni pirmųjų tokio dydžio administracinių pastatų, rengiamų A energinės naudingumo klasės. Įveikti šią užduotį padėjo puikus bendradarbiavimas su užsakovais ir įmonės specialistų darbo patirtis. „Projektą „Duetto“ rengėme nuo projektinių pasiūlymų iki visiško darbo projekto parengimo. Tik tada, kai viena komanda dirba ir valdo projektavimą nuo pat jo pradžios iki objekto užbaigimo, galima užtikrinti darnų projektavimo procesą ir garantuoti maksimalią kokybę“, – įsitikinęs įmonės direktorius T. Segalis.
Efektyvūs plonų perdangų sprendimai atviroms erdvėms
Projektuojant verslo namus „Duetto“ buvo pasirinktas „Peikko“ sprendimas plonoms perdangoms įrengti – sijos DELTABEAM®. Puikiai derančios su surenkamojo ir monolitinio gelžbetonio perdangomis sijos palengvina ir pagreitina statybos procesus. O viena pagrindinių savybių, dėl kurios sijos DELTABEAM® pasirinktos ir šiam biurų duetui – lygios lubos patalpų viduje ir galimi dideli tarpatramiai tarp kolonų, kas leidžia kurti atviras erdves interjere.
„Peikko Lietuva“ projektų valdymo padalinio vadovas Saulius Grigas pasakoja, kad „Duetto“ statyboms pristatyta net 500 metrų ilgio sijų DELTABEAM®, iš kurių ilgiausia – 8,2 metro. „Mūsų gaminamos sijos projektuotojų pasirinktos įrengiant visų aukštų perdangas. Šis sprendimas padeda itin efektyviai išnaudoti statinio aukštingumą – sijos visiškai integruotos perdangoje, turint omenyje, kad jų aukštis yra identiškas kiaurymėtosios perdangos plokštės aukščiui – 260 mm“, – teigia S. Grigas.
Geriausiai „Peikko“ gaminamų sijų pranašumai atsiskleidžia jas montuojant kartu su kiaurymėtosiomis surenkamojo gelžbetonio perdangos plokštėmis, kaip ir buvo pasirinkta šiuo konkrečiu atveju. Vis tik sijos DELTABEAM® gali būti naudojamos su įvairiausio tipo perdangomis – monolitinėmis, plieninių klojinių, „Filigran“ tipo, medžio.
„Kaip ir „Duetto“ projekto vystytojai, daug dėmesio skiriame tvarumui. Sijos DELTABEAM® su perdangomis montuojamos itin greitai, nelieka statybinių atliekų, užtikrinamas konstrukcijos lengvumas, reikalingi mažesni pamatai“, – apie pranašumus pasakoja projektų valdymo padalinio vadovas. Taip pat S. Grigas atkreipia dėmesį, kad, naudojant „Peikko“ sijas DELTABEAM® ir kompozitines kolonas, suteikiami papildomi balai sertifikuojant statinį pagal BREEAM ir LEED reikalavimus.
Dar viena svarbi savybė, kurią pamini „Peikko Lietuva” atstovas – sija iš karto gaminama pagal projektuotojų pateiktą atsparumo ugniai klasę. Šis sprendimas taip pat lemia laiko ir išteklių taupymą statybų metu. Šį ugniaatsparumą užtikrina sijos vidaus armavimas. Patikrinta įvairiais pilnos apimties atsparumo ugniai bandymais,
DELTABEAM® plonų perdangų konstrukcija gali atlaikyti net iki 3 val. gaisro poveikį be jokios papildomos apsaugos.
S. Grigas įsitikinęs, kad sijų DELTABEAM® naudojimas įvairių visuomeninių ir komercinių projektų statyboms yra puikus pasirinkimas, kai vienas svarbiausių kriterijų projektuojant statinį yra kokybė. Svarbu tai, kad kiekviena sija yra unikali ir specialiai modeliuojama konkrečiam projektui, todėl idealiai tinka bendrai konstrukcijai. Naudojant BIM, galima numatyti klaidas ir susikirtimus jau ankstyvame projektavimo etape, taip išvengiant brangiai kainuojančių pataisymų statybvietėje.
Racionalūs, aukštos kokybės sprendimai
„Duetto“ pastatui šiltinti buvo pasirinkti kompanijos „Paroc“ izoliaciniai sprendiniai, nes izoliacinės medžiagos iš akmens vatos yra nedegios, apkrovą laikančios ir ypač efektyvios. Akmens vatos plokštės PAROC yra laidžios vandens garams, todėl drėgmė šilumos izoliacijos sluoksnyje nesikaupia, o plokščių matmenys išlieka stabilūs veikiant ir temperatūrai, ir drėgmei. Taip šiltinant pastatų sienas pagerinama jų garso izoliacija ir padidinamas atsparumas ugniai.
Įdomus, estetiškas ir labai praktiškas „Paroc“ sukurtas sprendinys buvo pritaikytas požeminės aikštelės luboms izoliuoti. Požeminės aikštelės paprastai nėra šildomos, o įvažiavimo ir išvažiavimo juostos yra atviros. Tad šalto oro masių judėjimas gerokai atšaldo perdangą, kuri iš vienos pusės yra stovėjimo aikštelės lubos, o iš kitos – patalpų grindys. Tad čia slypi nemenkas šilumos taupymo potencialas. Kita vertus, perdangų tarp požeminės aikštelės, rūsio, garažo ir vidaus patalpų šiltinimas veiksmingiausias tuomet, kai termoizoliacinės medžiagos sluoksnis dedamas iš išorinės pusės. Tačiau šioje vietoje susiduriama ne tik su technologiniais sunkumais, bet ir su gaisrinės saugos reikalavimais. Taip pat labai svarbus ir nuolatinis didelėje požeminio garažo erdvėje automobilių keliamas triukšmas bei veikianti CO2 šalinimo sistema, pasiekianti viršuje esančias patalpas. Triukšmas ne tik erzina ar mažina darbingumą, bet ir kelia pavojų sveikatai. Visoms trims minėtoms problemoms išspręsti buvo pasirinktas unikalus sprendinys su vertikaliai orientuoto akmens vatos plaušo plokštėmis „PAROC CGL 20cy“.
Šiltinant verslo centro stogą buvo naudojamos PAROC ROB 60 akmens vatos plokštės.
Stogo hidroizoliacijai pasirinkta aukščiausios „Premium“ klasės bituminė danga TECHNOELAST, pasižyminti patikimumu ir ilgaamžiškumu bei atitinkanti aukščiausius kokybės reikalavimus.
Išorės apdaila ir jos grožis patikėtas gamintojo „3A Composites GmbH“ aliuminio kompozitinėms plokštėms „Alucobond“. Naudotos fasado plokštės užtikrina aukščiausius kokybės standartus (tokios pat plokštės naudotos ir pirmame „Grand Office“ etape).
Objekte taip pat naudotos UAB „Knauf“ pertvaros, atitinkančios keliamus garso ir gaisro saugos reikalavimus. „Knauf“ technikai konsultavo ir padėjo išspręsti specifines, nestandartines situacijas bei klausimus. Specialistai pagal užsakovo nurodymus sukūrė pertvaras, užtikrinančias statiką, patvarumą, garso ir gaisro izoliacijos standartus.
Funkcionalios ir estetiškos aplinko kūrimas
UAB „Betono mozaika“ buvo atsakinga už „Duetto“ projekto aplinkotvarkos estetinius sprendimus. Statinys stovi bendroje erdvėje su „YIT Kausta“ verslo centru „Grand Office“. Norint išlaikyti projekto vientisumą ir integralumą, pasirinktos tokios pačios, natūralaus akmens faktūros trinkelės.
„Analogiškos gaminio technologijos Lietuvoje daugiau niekas nenaudoja. Ši technologija leidžia atskleisti visas geriausias natūralaus akmens faktūros savybes – atitinkamą šiurkštumą ir išskirtinę išvaizdą, todėl šis gaminys tarp mūsų klientų vis labiau populiarėja“, – sako įmonės generalinis direktorius Romas Venckus ir teigia, jos nemažai žmonių, pamatę šį produktą viešose erdvėse, užsinori tokio ir savo kieme.
Natūralios akmens tekstūros trinkelės turtingos savo spalvine gama, kuri priklauso nuo to, koks akmuo naudojamas gamybos procese. UAB „Betono mozaikos“ šiai produkcijai pagaminti atsigabena aukščiausios kokybės bazalto, marmuro, granito grūdelius. Trinkelė paviršius yra šiurkštus, kas itin aktualu šaltaisiais metų laikais. „Duetto“ projekte naudotos stačiakampės. 6 centimetrų storio trinkelės su baltai pilka akmens tekstūra, bei juodos ir raudonos stačiakampės grindinio trinkelės.
„Panaudoti gaminiai sukuria labai artimą ir natūralų gamtai vaizdą. Visuomet siekiame, kad mūsų gaminiai gražiai įsilietų į bendrą vaizdą, neišryškėtų tik šaligatvio trinkelės ar plytelės. Viskas turi gražiai derėti tiek su pastato elementais, tiek su sodinamais augalais“ – teigia Vilniaus pardavimų skyriaus vadovas Marius Semaška, kuriam jau teko dirbti su daugeliu verslo projektų Vilniaus mieste.