Ekskursijos pasiteisino: smalsuoliai užplūdo pamatyti, kaip buvusi didžiausia siuvykla virs didžiausiu technologiniu miesteliu


Pusantro tūkstančio žmonių vos per vieną mėnesį – tiek vilniečių atsiliepė į „Tech Zity“ kvietimą apžiūrėti senuosius „Lelijos“ siuvimo fabriko pastatus ir susipažinti su šios erdvės vizija – vienu didžiausių Europoje technologijų ir kūrybinių miestelių „Tech Zity Vilnius“. Beveik 5000 darbuotojų talpinusi siuvykla jau šių metų pabaigoje pradės keistis – numatytas pirmasis rekonstrukcijos etapas, po kurio kitąmet duris atvers pirmoji „Tech Zity Vilnius“ dalis – biurai, restoranai, konferencijų centras, edukacinės erdvės.

Netradicinis sprendimas – nemokamoms ekskursijoms atverti pastatus ir patiems darbuotojams tapti jų gidais – pasak „Tech Zity“ įkūrėjo Dariaus Žakaičio, pasiteisino su kaupu.

Ekskurijos kaip būdas pristatyti projektą vilniečiams

„Mums svarbu ne tik parodyti šias erdves, tačiau jau dabar susirinkti vilniečių nuomones ir pasiūlymus, ir atsižvelgti į jas kuriant projekto detales. Norime, kad „Tech Zity Vilnius“ būtų ne tik mums ir apie mus, bet visai miesto bendruomenei – gyvas ne tik darbo metu, bet ir po darbo, įdomus ne tik tiems, kas jame dirbs, tačiau ir aplinkiniams“, – sako D. Žakaitis.

Ekskursijų metu „Tech Zity“ darbuotojai pasakoja ne tik apie būsimą technologijų miestelį, tačiau ir apie „Lelijos“ siuvimo fabriko istoriją, kuri prasideda Tarpukario pabaigoje. Pati siuvykla atsidarė 1947 m. Sovietmečiu tai buvo didžiausias siuvimo fabrikas Lietuvoje, vienu metu čia dirbo apie 4500 darbuotojų. Vienas iš „Lelijos“ pastatų, seniausias H formos korpusas, 2022 m. pabaigoje buvo įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.

„Idėjų ir pasiūlymų laukiame visada – jei turite minčių, kaip šį miestą mieste padaryti dar įdomesniu ir naudingesniu – susisiekite“, – kviečia „Tech Zity“ įkūrėjas.

Išsaugoti viską, ką galima išsaugoti

Pasak D. Žakaičio, akivaizdu, kad mieste auga poreikis gerai ir, ypač, netradicinei architektūrai.

„Neabejoju, kad prieš 20 metų dauguma būtų sakę – griaukite šiuos senuosius pastatus, statykite naujus ir modernius. Dabar absoliuti dauguma ekskursijų dalyvių giria už sprendimą buvusios siuvyklos komplekse išsaugoti viską, ką galima išsaugoti. Tam įtraukėme ir menininkus, kurie iš siuvyklos pastatuose rastų daiktų sukūrė eksperimentinę erdvę „Ofšorinės akys“, – pasakoja „Tech Zity“ įkūrėjas.

„Tech Zity Vilnius“ senus „Lelijos“ pastatus prikels naujai veiklai – čia įsikurs beveik 5000 technologijų ir kūrybinių industrijų darbuotojų. Kartu su konferencijų centru, bendradarbystės erdvėmis, apie 10 skirtingų restoranų, edukacijos erdvėmis, visiems vilniečiams atvirais žaliais kiemais, naujai prikelta dingusia gatvele.

Projektą kuria keturios architektų bendrovės: „A2SM Architects“, „DO Architects“ ir „Audrius Ambrasas Architects“ ir „Isora x Lozuraityte studio“. Planuojama pirmojo etapo pabaiga – 2024 m., antrasis etapas duris atvers 2026 m.

Keis visą Naujamiestį

Kažkada pramoniniu buvęs Naujamiesčio rajonas virsta lietuviškuoju Silicio slėniu – visai netoli „Tech Zity Vilnius“ savo namuose jau įsikūrė du Lietuvos vienaragiai – „Vinted“ ir „Cyber City“, bei „Tech Loft“. Kartu su būsimu „Tech Zity Vilnius“, šiose trijose erdvėse po kelerių metų darbuosis apie 10 tūkst. technologijų ir kūrybos specialistų.

„Toks kiekis darbuotojų keičia visą Naujamiesčio veidą, ir mes norime būti šių pokyčių iniciatoriai. Kalbamės su miesto savivaldybe, kaip padaryti, kad šie pokyčiai būtų naudingi visiems – nes tai liečia ir susisiekimo temą, ir viešąsias erdves. Apie tai ekskursijų metu irgi kalbamės su vilniečiais – jau dabar tapome savotiškais šios Naujamiesčio dalies ambasadoriais, ir tai dar labiau sustiprinsime partneriaudami su kitais verslais bei miestu“, – įsitikinęs D. Žakaitis.

Net ir neprasidėjus rekonstrukcijai, „Tech Zity Vilnius“ jau traukia renginius – didžiulėse siuvyklos fabriko erdvėse jau vyko koncertai, „Mados infekcija“, Vilniaus performanso meno bienalė, parodų pristatymai, filmuojami filmai ar reklamos.

Šiuo metu „Tech Zity“ jungia keturias veikiančias lokacijas – „Tech Park“, „Tech Loft“, „Tech Arts“, „Tech SPA“. Visai netrukus prie jų prisijungs būsimas flagmanas „Tech Zity Vilnius“ ir buvusioje „Švyturio“ alaus darykloje įkurtas „Tech Zity Klaipėda“.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų