Visam gyvenimui darkart persikėlus į namus, mūsų darbas, buitis ir poilsis vėl gula ant nepailstančių pagalbininkų – buitinės technikos bei elektros prietaisų – pečių. Prie pastarųjų šventiniu laikotarpiu prisijungia ir nuolat žibančios lempučių girliandos, kalėdinės žvakutės bei įvairiausios dekoracijos.
Tačiau specialistai perspėja: intensyviai namuose naudojant elektros prietaisus, būtina kruopščiai pasirūpinti saugumu, kadangi neapdairumą lydi papildomos rizikos ar net gaisrų pavojus. Be to, įrenginius patariama „įdarbinti“ ne tik saugiai, bet ir taupiai. Specialistų teigimu, namuose sunaudodami mažiau energijos, gyventi galėsime tiek tvariau, tiek ir ekonomiškiau.
Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė pabrėžia – dabar savo būstuose naudojamės daugybe prietaisų, kuriuos esame pratę jungti ir su prailgintuvais, tinklo adapteriais ar šakotuvais.
„Pastarieji privalo būti kokybiški ir nepažeisti, o į juos jungiamų įrenginių galia neviršyti numatytosios. Priešingu atveju kyla gaisrų pavojus, kurį lemia ir netvarkinga elektros instaliacija, ir į tinklą nuolat įjungti bei neprižiūrėti prietaisai. Šventiniu laikotarpiu būtina susirūpinti ir kalėdinių lempučių laidais – pravartu patikrinti, ar jie nepažeisti“, – primena A. Jusė.
Tačiau namuose, kuriuose dabar praleidžiame tiek daug laiko, derėtų apgalvoti ne tik įrenginių naudojimo saugumą, bet ir ekonomiškumą. Draudiko atstovė pabrėžia, kad įjungtų elektros prietaisų ilgam nepalikę be priežiūros ne tik išvengsime gaisrų rizikos, bet ir sueikvosime mažiau energijos.
„Juolab, jog labai dažnai energiją vartojame veltui. Neretas turi įprotį televizorių namuose įjungti kaip jaukų foną, o šviesas uždegti visuose kambariuose, nors laiką leidžia tik viename jų. Taip pat klaidinga vadovautis mitu, jog į elektros lizdą įkišti įrenginiai energijos nenaudoja. Net išjungus, juose esantys laikrodžiai ar nuotolinio valdymo pultų sensoriai nuolatos veikia, tad didina ir elektros sąskaitas“, – sako A. Jusė.
Skaičiuojama, kad į elektros tinklą budėjimo režimu įjungti prietaisai per metus gali suvartoti elektros už nuo kelių iki keliasdešimt eurų.
„Namuose šių įrenginių apstu: tai ir televizoriai, ir įvairūs priedėliai, kompiuteriai, mikrobangų krosnelės, spausdintuvai, žaidimų konsolės. Be to, dauguma yra įpratę prie lovos naktį palikti įkrauti telefonus ar dirbdami nuolat laikyti įjungtą kompiuterio kroviklį. Tačiau tai ne tik didina elektros sąskaitas, kenkia įrenginių baterijoms, bet ir kelia pavojų. Pasitaiko atvejų, kai paliktų prie lovos krautis telefonų baterijos sprogsta“, – perspėja A. Jusė.
Todėl draudiko atstovė ragina keisti įpročius, o šie pokyčiai gali ir užtikrinti saugumą namuose, ir padidinti šeimos biudžetą.
„Tai ypač aktualu šventiniu laikotarpiu. Viena vertus, Kalėdoms papuošę namus, dauguma nori, jog lemputės degtų visuose kambariuose, ant kiekvieno lango. Kita vertus, jas palikti veikiančias tik tose būsto vietose, kuriose praleidžiamas laikas – išties racionalesnis sprendimas. Jei iš elektros lizdo bus išjungti ir visi minėti prietaisai, per metus galima sutaupyti pinigų gana solidžiai kalėdinei dovanai“, – įsitikinusi A. Jusė.
Asociatyvi Pexels nuotr.