Vilniuje kylančio antrojo verslo centro „Park Town“ pastato fasadai saulės šviesą vers elektros energija. Tai – kol kas vienintelis fotovoltinius modulius fasaduose įrengęs verslo parkas Lietuvoje. Tačiau ši, dėl didelių investicijų ir sudėtingo projektavimo mūsų šalyje dar itin reta, inovacija sparčiais tempais plečiasi Vakarų pasaulyje.
Sprendimas saulės šviesą versti energija, skirta bendrųjų patalpų apšvietimui, jau pasiteisino pirmojo „Park Town“ pastato fasaduose.
Pastate sunaudojama mažiau iš neatsinaujinančių šaltinių gautos elektros energijos. Tačiau tai nėra vien praktinis privalumas: sulaukiame atsiliepimų, kad tokiomis technologijomis keliamas ir ten dirbančiųjų pasitenkinimas dėl galimybės prisidėti prie aplinkos saugojimo, darnaus ir atsakingo vartojimo pačiais moderniausiais sprendimais.
Augantis sąmoningumas diktuoja iššūkius plėtotojams
Jau gamykloje integruoti į fasado dalis moduliai niekaip neišsiskiria aplinkoje ir generuoja pastatui elektros energiją. Tokiais fasadais dengiama pietinė antrojo „Park Town“ pastato pusė, į kurią patenka daugiausiai saulės šviesos.
Lietuvoje tokia inovacija išsiskiriantis verslo parkas kol kas tėra vienas, tačiau aplinkosaugą itin vertinančiose šalyse šie sprendimai jau tampa tendencija: nuo gyvenamųjų pastatų Melburne iki parodų ir verslo centro Londone, o mūsų regiono lydere vienareikšmiškai įvardinama Vokietija, kurioje fotovoltiniai moduliai jau turi daugybę pritaikymo pavyzdžių.
Šios technologijos perspektyvas geriausiai apibūdina žinomos JAV inovacijų rinkos tyrimų ir pramonės analizės įmonės „n-tech Research“ šiemet publikuota ataskaita. Joje prognozuojama įspūdinga pastatuose integruotų fotovoltinių modulių rinkos plėtra: jeigu šių metų pabaigoje pasauliniai pardavimai sieks 2,9 mlrd. JAV dolerių, tai 2023-ais metais – jau 5,7 mlrd., o 2027-aisiais – net 11,6 mlrd. Tyrime taip pat akcentuojama, kad pagrindinis technologijos veiklos objektas – daugiaaukščiai biurų pastatai, turintys ypač didelius plotus, galinčius išnaudoti saulės energiją.
Išplatintame pranešime teigiama, kad šiuolaikiški Lietuvos įmonių darbuotojai, kaip ir vakariečiai, nori dirbti gamtai draugiškoje aplinkoje. Žmonių sąmoningumas auga ir ekonomiškumo poreikis žengia kartu su tvaresnės aplinkos sprendimais. Suprasdami tai, siekiame kurti pastatus, kurie tarnautų ateičiai ir atitiktų pasaulines tendencijas. Tai nėra pigu ar paprasta, tačiau norime, kad įmonių darbuotojai čia jaustųsi gerai ir po dešimtmečio.
Antrasis pastatas taip pat pasižymės ne vienu šiuolaikišku sprendimu. Be elektrą gaminančių fasadų jame šiluma bus išgaunama geoterminiu būdu, liftai besileisdami generuos papildomą elektros energiją, pirmame aukšte bus įrengta žalioji terasa, o šalia verslo parko 5 hektarų teritorijoje įsikurs japoniškas sodas.
Situacija, kurioje laimi visi
Specialistai sutaria, kad pagrindiniai NT vystymosi sprendimai yra orientuoti į energetinį efektyvumą ir kaip įmanoma greitesnį montavimą. Šios gairės tenkina visas suinteresuotas puses: projektų plėtotojams leidžia užtikrinti aukštesnę pastatų kokybę, patalpų nuomininkams – mažesnes energetinių resursų sąskaitas, galimybes dirbti pažangiausiuose biuruose ir prisidėti prie aplinkos gerovės tausojimo, o gamintojams – sutaupyti laiko.
„Park Town“ verslo parko pastatai išsiskiria ne tik fotovoltiniais moduliais, bet ir sudėtingais fasado sprendimais, kuriuos lemia nestandartinis, lenktas stogas.