Modernus išskirtinės architektūros verslo centras FLOW Vilniaus širdyje sukurtas vadovaujantis tvarumo principais ir galvojant apie jame dirbsiančių žmonių komfortą bei poilsį.
FLOW buvo kuriamas pagal „BREEAM Outstanding New Construction“ sertifikato reikalavimus 100 proc. prisitaikant prie jau sukurtos infrastruktūros. Projektavimo stadijoje atlikta labai daug dinaminių energijos poreikių modeliavimų, kad būtų išrinkta efektyviausia pastato energinių poreikių valdymo sistema. Ypač daug dėmesio skirta pastato apšvietimui, stengtasi maksimaliai sumažinti išorinę šviesos taršą. Pastatas išskirtinis ir dėl ergonomiškumo: jis yra taisyklingo stačiakampio formos, visos pagrindinės tamsios erdvės, sanitariniai mazgai, salytės, liftai, laiptinės sukoncentruoti centrinėje dalyje, o visos geriausios vietos ir visi vaizdai į visas miesto puses atiduoti nuomininkams.
„BREEAM Outstanding New Construction“ sertifikavimas nulėmė ir statybinių medžiagų parinkimą. Kur tik buvo galimybė, naudotos perdirbtos arba iš dalies perdirbtos medžiagos.
Visos pastato inžinerinės sistemos sukurtos taip, kad keičiantis nuomininkams patalpas būtų galima pritaikyti be didelių griovimo ar remonto sąnaudų.
Siekta subalansuoti FLOW dirbančių žmonių darbą ir poilsį, todėl čia yra druskų kambarys, masažo kabinetas, ant stogo įrengta apie 450 kv. m terasa, iš kurios atsiveria viso Vilniaus panorama. Šiltuoju sezonu galima prisėsti kieme didžiuliame apželdintame amfiteatre. Pirmajame verslo centro aukšte veikia kavinė, dienos restoranas. Visa projekto vertė – apie 42,5 mln. eurų.
Pastatas – tarsi praskleista teatro užuolaida
„Konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad pastatas turi derėti prie Vilniaus dešiniojo kranto urbanistinės kalvos, todėl buvo sukurtas laiptų įspūdis, būdingas šiai aukštuminei urbanistinei kalvai. Dėl laiptavimo kilo ir mintis vieną pastato korpusą trupučiuką stumtelėti – suformuoti tarsi praskleistą teatro uždangą. Tas pakrypęs korpusas simbolizuoja įėjimą į užkulisius – didžiulį reprezentacinį holą“, – trumpai pastato architektūrinį sumanymą paaiškina architektų įmonės „Architektūros kūrybinė grupė“ vadovas Remigijus Bimba, vadovavęs ir FLOW architektūrinės dalies projektui.
Užsakovas norėjo, kad pastatas būtų vientisas ir skulptūriškas, tačiau kartu siekė taupyti energines pastato sąnaudas, todėl buvo atsisakyta minties visuose pastato aukštuose projektuoti langus nuo lubų iki grindų. Dėl tos pačios priežasties buvo atmesta ir tamsintų langų idėja. Pasirinktas fasadas su palangėmis. Apšiltinus metro aukščio palanges sutaupoma daugiau šilumos nei per stiklą. Be to, vasarą palangės sudaro barjerą saulės spinduliams, todėl reikia mažiau patalpas vėsinti, o žiemą, priešingai, izoliuoja šilumą viduje, tad patalpas reikia mažiau šildyti. „Architektūra nukenčia, tačiau vidaus inžineriniai sprendiniai laimi“, – daro išvadą R. Bimba.
Darbai statybvietėje prasidėjo nuo sklype buvusio gelžbetoninių konstrukcijų statinio griovimo ir gelžbetoninių polių ardymo. Šią užduotį atliko UAB „Volmira“. Įmonė specialia griovimo darbams skirta technika ir įranga atskyrė metalo konstrukcijas, sutrupino betoną ir gautą skaldą panaudojo keliams. Taip pat iki beveik 11 m pagilino sklype jau buvusią ankstesnio („užšaldyto“) objekto pamatų duobę ir išvežė beveik 11 tūkst. kub. m žemės grunto, o tada po kasimo ir vėlesnio sienų betonavimo likusias ertmes pasluoksniui užpylė smėlingu gruntu ir sutankino, tam buvo atgabenta beveik 1000 kub. m reikiamo grunto.
Užsakovas, pasak R. Bimbos, kieme norėjo daug žalios poilsio erdvės. Ją pavyko sukurti pritaikius amfiteatro principą. Be to, po amfiteatru atsirado vietos paprastai pastato šonuose statomiems dideliems inžineriniams įrenginiams – dyzeliniams generatoriams, transformatorinėms ir t. t.
Išskirtinių sprendinių apstu ir pastato viduje. Pavyzdžiui, reprezentacinis holas suprojektuotas per du aukštus, o antresolėje įrengti druskų kambarys ir masažo kabinetas, pirmajame aukšte yra kavinė, keli sulčių ir užkandžių barai.
Visi kiti aukštai – administraciniai, suprojektuoti taip, kad kiekviename būtų galima įrengti 1–4 biurus. FLOW įdiegta pastato valdymo sistema (BIM) su autonominiu vėdinimo ir kondicionavimo reguliavimu. Šią galimybę suteikia atskiros inžinerinės sistemos. R. Bimbosteigimu, tokiu atveju nereikia didelių ventiliacinių kamerų, daugybės inžinerinių įrenginių. „Vis dėlto taupant plotą dalį būtinų įrenginių teko sukelti ant stogo ir pridengti į fasadą panašiu dažytu stiklu“, – sako architektas ir pamini dar vieną novatorišką sprendinį, suteikiantį didelių, bet lengvų patalpų transformavimo galimybę, – vientisą lubų segmentą, sukurtą su interjero architektūros studija „Nomo“: visuose aukštuose sumontuotas vienodas modulinių pakabinamų lubų salas, kurias galima integruoti į įvairaus dydžio patalpas. Kartu su interjero architektėmis buvo išrinkti ir vienodi langų roletai.
Naujojo verslo centro interjero autorėms – studijos „Nomo“ įkūrėjoms interjero architektėms Laurai Janavičiūtei ir Tomai Bačiulytei FLOW interjero idėjos atspirties tašku tapo pats anglų kalbos žodis flow, reiškiantis tėkmę, organišką vyksmą. Svarbus holo akcentas – įspūdingo dydžio meninė šviesos instaliacija, tėkmės alegorija.
Interjero architektės pirmenybę teikė ilgaamžėms tradicinėms medžiagoms – akmeniui, medžiui. Norėdamos pabrėžti pastato šiuolaikiškumą, panaudojo ypač daug metalo. Didžiulei pirmojo aukšto erdvei išrinktos achromatinio paviršiaus akmens plytelės išryškina ne tik šviesos instaliacijos sieną, bet ir tėkmės temą tęsiančius medžių ir kitų augalų salynus, baldus.
Prie reprezentatyvaus interjero įrengimo ženkliai prisidėjo ir BIOSYNCORA – architektūros, kraštovaizdžio ir interjero dizaino įmonė, kurianti erdves, organiškai derančias su žmogaus būtimi. Pagal naujojo verslo centro pastato idėją ir interjero architekčių viziją buvo sukurtos išskirtinės augalų kompozicijos, pavertusios FLOW holo erdves žalia oaze, kur žmonėms malonu susitikti pokalbio, atsipūsti prie kavos puodelio.
BIOSYNCORA džiaugiasi užsakovo suteiktu pasitikėjimu ir teigia, kad FLOW žaliosios erdvės – pavyzdys ateities projektams.
OBJEKTAS: verslo centras FLOW, Lvivo g. 21A, Vilnius
VISAS OBJEKTO PLOTAS: 15 000 m²
UŽSAKOVAS: UAB „Verslo investicijos“
VALDYTOJAS: UAB „Eika Development“
ARCHITEKTAI: „Architektūros kūrybinė grupė“, architektūrinės dalies projekto vadovas Remigijus Bimba, architektai Raimondas Gudauskas, Giedrė Barzdžiukaitė
INTERJERO ARCHITEKTĖS: studija „Nomo“, Laura Janavičiūtė, Toma Bačiulytė
Narbutas, Samsung, BIOSYNCORA, Volmira, GAUDRĖ, Betono centras.