Projekto vietai iš pradžių pasirinkta teritorija – pagal STRUCTUM vykdomą kasmetinį konkursą „Išmanusis miestas“. Iš pateiktų galimų teritorijų išsirinkta vieta Molėtų mieste, rytų Lietuvoje, Utenos apskrityje. Molėtų miestas taip pat yra ir Molėtų rajono savivaldybės centras.
Pagal 2021 metų duomenis Molėtų mieste gyveno 5782 gyventojai. Atidžiau panagrinėjus konkurso teritoriją ir jos gretimybes Molėtų mieste ir šalia jo, pasirinkta nauja teritorija, nuo miesto nutolusi apie 1,3 km – Luokesų ežero rytinė dalis.
Ši teritorija pasirinkta dėl joje esančio unikalaus archeologinio objekto Lietuvoje – polinės gyvenvietės. Taip pat teritorija yra patogioje vietoje šalia miesto ir magistralinio kelio, patenka į naująjį Molėtų miesto bendrąjį planą ir yra palanki vystyti iš rekreacinės pusės.
Molėtų rajonas žymus dėl savo vaizdingos gamtos. Čia gausu ežerų ir kalvų, o miškai užima 28 % savivaldybės teritorijos – daugiausia pušynai. Į savivaldybės teritoriją įeina dviejų regioninių parkų dalys – Labanoro ir Asvejos regioniniai parkai.
Gamtos įvairovė ir gausa veikia kaip pagrindiniai Molėtų rajono traukos šaltiniai. Rajone taip pat gausu kaimo turizmo sodybų, bei yra įsikūręs unikalus objektas – Lietuvos Etnokosmologijos muziejus. Molėtų rajonas pagal naująjį Lietuvos bendrajį planą vystomas orientuojantis į rekreaciją – Molėtų miestui numatytas prioritetas, siekiant kurortinės teritorijos statuso.
Šiuo metu, žvelgiant iš rekreacijos pusės ir pastebimų problemų, Molėtų rajonui, bei miestui būdingas sezoniškumas – daugiausia lankytojų sulaukiama šiltuoju metų laiku. Taip pat, nors Molėtų rajone traukos objektų – girių, ežerų, kaimo turizmo sodybų, muziejų ir kitų – yra gausa, pačiame Molėtų mieste traukos centrų trūksta. Pats miestas veikia labiau kaip stotelė pakeliui, keliaujant į rajone esančius traukos objektus.
Atsižvelgiant į rajono bei miesto poreikius, galima daryti išvadą, jog mieste ar greta jo galėtų atsirasti išskirtinis rekreacinio tipo objektas, orientuotas į jau esamas rajono stiprybes jas dar labiau įtvirtinant ir tuo pačiu padedantis spręsti silpnesnes jo puses.
Autorius: Rokas Šimbrotas
Vadovas: doc. Linas Naujokaitis (Vilnius Tech)