„M-pjūvis“

Komandos nariai:
Mantas Maziliauskas, Agota Maziliauskaitė, Patricija Gelumbickaitė
Vadovai:
Nėra
Pasirinkta teritorija:
Palanga

Kaip manote, koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?

Agota: Manau, ateities mieste dominuos menų sintezė. Funkcionalumas nebus labiau išaukštinamas nei estetika, tai atsispindės ir urbanistikoje. Apie ateitį išduoda šių dienų žmonių elgesys – vis didesnis susidomėjimas menu, kultūros reikšmės augimas.

Patricija: Manau, kad kažkiek konkretizuoti įmanoma, nes ne vienas žymus pasaulio architektas pasisako apie ateities miesto vizijas, apie tai, kaip tikimasi išnaudoti naująsias technologijas ir t. t. Akivaizdu, kad laikui bėgant technologinis augimas ir tobulėjimas vis spartėja ir tai tikrai stebina, tad natūralu, kad visa tai savotiškai atsispindi ir mūsų gyvenime. Kintant žmonių gyvenimo būdui bei ritmui, atsiranda vis naujesnių poreikių, kurie tampa reikšmingi gerinant gyvenimo kokybę. Todėl kartu kinta ir mūsų aplinka: namai, miestų infrastruktūra, architektūrinė estetika. Juk kai atsirado pirmieji automobiliai, miestai vis labiau ėmė prisitaikyti prie šio atradimo, kad būtų galima jį kuo patogiau išnaudoti. Dėl to kito ir kraštovaizdis, tad technologinis tobulėjimas savotiškai lemia ir tai, kokioje aplinkoje mes gyvename. Tai, mano manymu, yra labai svarbu, todėl stengiuosi sąmoningai atkreipti dėmesį į tokius dalykus.

Manau, kad netgi iš to, kaip miestai yra projektuojami, galima daug ką suprasti apie pačią žmoniją: ar mes apskritai klestime kaip rūšis, ar ne. Todėl dažnai atkreipiu dėmesį ne tik į tai, kaip architektūroje išnaudojamos technologijos, kokių naujovių atsiranda, bet ir į tai, kokią įtaką jos daro architektūrinei išraiškai. Taip pastebėjau, kad dauguma skirtingų žemynų didmiesčių pradeda vienodėti. Nesupraskite manęs klaidingai – kai kurių dangoraižių architektūra yra tikrai be galo įspūdinga, o jų kūrėjai yra sektini pavyzdžiai. Tačiau dažnai nutinka ir taip, kad masiškai gaminamas stiklas, plienas, betonas ir kitos medžiagos panaudojamos visame pasaulyje tuo pačiu būdu.

Tikiu, kad ateityje žmonės tikrai nebus pasmerkti toliau gyventi pilkuose, vienoduose miestuose, kurie buvo pastatyti XX amžiuje. Viliuosi, kad ateityje miestai bus ne tik dar modernesni, bet kartu gebės atspindėti ir savo vietos autentiškumą, savitumą. Labai tikiuosi, kad ateityje miestai bus tokie, kokie buvo anksčiau. Kuriami ne tik fiziškai, bet ir kultūriškai įvairūs. Svarbiausia, kad technologijos neapribotų kūrėjų fantazijos ir būtų pavaldžios kūrėjams, o ne kūrėjai joms.

Kas Jus įkvepia kurti? Kaip, kada ir kur kyla originaliausių minčių?

Agota: Kūrybai įkvepia aplinkos stebėjimas, jos analizė. Kartais įkvepia labai gerai padaryti dalykai, kitų kūriniai, o dažniausiai pastebėti trūkumai išprovokuoja mintis: ką galėčiau padaryti, kad būtų geriau? Taip pat turiu ypatingą ryšį su gamta, iš kurio gimsta išjaustos ir netikėtos idėjos.

Patricija: Įkvėpimas kurti aplanko netikėtai, todėl sunku pasakyti, kada ar kur jis gimsta. Supratau, kad esu pastabi smulkmenoms, įvairioms detalėms. Filmai, ko gero, man yra viena tų atidumą skatinančių ir lavinančių priemonių, tad iš jų ir semiuosi įkvėpimo. Mane dažnai įkvepia ir žmonės, ryškios asmenybės, įvairūs menininkai, jų aprašytos gyvenimo istorijos. Apsilankymai parodose taip pat padrąsina. Net ir paprastas pasivaikščiojimas parke padeda sugeneruoti idėjų. Kartais vaikščiodama pastebiu kažkokį raštą ant praeivio drabužio. Smagu, kai pavyksta atpažinti, kas tą raštą sukūrė. Mane įkvepia viskas, kas yra gražu. Mėgstu apsupti save gražiais dalykais, jiems suteikti tokią pačią aplinką. Tačiau, matydama patrauklų objektą, aš niekada negalvoju tik apie jo grožį. Jei objektas yra tik gražus, tai suvokiu kaip kažką paviršutiniško. Mane labiau traukia objekto dvasia, jo autentiškumas, kai jis įdomus ne tik savo išore, bet galbūt slepia ir įdomią istoriją.

Ar turite savo srities autoritetą, artimą stilių ar kryptį? Į ką lygiuojatės kurdami?

Agota: Vertinu tvarią architektūrą, aktualią ne tik šiandien, bet ir ateityje. Idealizuoju laikui nepavaldžią kūrybą. Žaviuosi Zahos Hadid, „Hercog and de Meuron“, Karimo Rashido požiūriu į kūrybą ir laisve eksperimentuoti.

Patricija: Turiu ne vieną savo srities autoritetą. Galbūt keista, kad dauguma jų labai skiriasi vienas nuo kito, bet aš taip pasisemiu daugiau žinių. Patinka, kad iš skirtingų žmonių išmokstu skirtingų dalykų. Dabar labiausiai domina ir žavi Davidas Hicksas, Axelis Vervoordtas, Kelly Wearstler, Tommy ir Kathleen Clementsai.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų