Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas

Komandos nariai:
Paulina Bauraitė, Diana Čižaitė, Gvidas Nienius
Vadovai:
Dr. Matas Cirtautas
Pasirinkta teritorija:
Vilkaviškis

Kodėl projektui pasirinkote būtent šią teritoriją?

Kiekviename Lietuvos regione galima atrasti unikalių miestų. Vilkaviškis yra vienas iš jų. Nors miesto identitetas nėra lengvai pastebimas, yra visos galimybės jį atskleisti ir stiprinti. Mūsų manymu, jame puikiai dera istorijos ir modernumo ženklai. Tai pasijautė jau pradinio susipažinimo su miestu metu. Vilkaviškio įvairiapusiškumas įkvėpė mus imtis iššūkio parodyti tikrąjį miesto potencialą ir iliustruoti jį analizuojant bei projektuojant Vilkaviškio centrinę dalį.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniuoju? Ko iki išmanumo trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Sutelkus pakankamus žmogiškuosius ir finansinius išteklius, kiekvienas miestas gali tapti pažangus, efektyvus ir „žalias“. Tačiau mes manome, kad išmanumo negalima atsieti nuo kasdienių gyventojų poreikių. Todėl technologinės, inžinerinės ir ekologinės inovacijos visuomet turi kurti patogią ir patrauklią aplinką, atitinkančią įvairių socialinių grupių poreikius. Kaip tik pastarųjų savybių pasigendame Vilkaviškio mieste. Manome, kad centrinio kvartalo regeneracijoje taikomi išmanūs sprendimai padėtų formuoti gyvenimui, darbui ir laisvalaikiui tinkamą aplinką, taip grąžinant šiai miesto daliai jos pirminį gyvybingumą ir įvaizdį.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?

Vilkaviškio centrinė dalis sudomino savo daugiasluoksniškumu. Joje persipina miesto praeities ženklai, modernėjimo ir dabarties atributai. Palyginti nedidelėje teritorijoje, susiformavusioje istorinio gatvių tinklo pagrindu, išliko tik keli senojo užstatymo fragmentai, beveik pranykstantys sovietmečio gyvenamosios ir visuomeninės architektūros objektų fone. Tačiau dabartinį teritorijos pavidalą vis labiau veikia stambūs komercinių pastatų tūriai ir pertvarkomos pavienės viešosios erdvės. Ši istoriniu ir urbanistiniu požiūriu unikali situacija pasižymi ne tik dideliu problemiškumu, bet ir vystymo potencialu.

Kokia yra Jūsų projekto vizija, tikslas?

Mūsų projekto vizija – pasitelkiant šiuolaikines priemones ir urbanistinius sprendimus, paversti Vilkaviškį moderniu ir tvariu mažuoju miestu. Nagrinėdami miesto centrinio kvartalo pertvarkymo galimybes, daug dėmesio skirsime unikalią miesto dvasią atspindinčios aplinkos formavimo klausimams. Spręsdami visuomeninės-komercinės zonos, upelio prieigų, centrinės aikštės, daugiabučių namų grupių ir kitų teritoriją sudarančių fragmentų projektavimo uždavinius, sieksime formuoti įvairialypę ir daugiafunkcę aplinką, kuri ne tik būtų patogi ir estetiška, bet ir pakylėtų gyventojų emocinę būseną.

Kokie užsienio profesionalų pavyzdžiai Jus įkvepia kurti išmanųjį miestą ir kuo?

Kuriant išmanųjį miestą semsimės įkvėpimo iš visame pasaulyje gerai žinomų miestų, kaip Amsterdamas, Londonas, Barselona, kurie, nepaisant savo dydžio ir modernumo, siekia ne tik tapti išmaniais, bet ir išsaugoti vietos istorinį ir kultūrinį palikimą, formuoti stiprias bendruomenes. Nors šiuose miestuose vykstančių transformacijų mastai yra nepalyginamai didesni, pokyčius įgalinančios ambicijos ir principai gali būti taikomi regeneruojant ir mažesnius miestus. Nes aiški vizija ir konteksto suvokimas yra esminiai sėkmingos miesto raidos veiksniai.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų