Interjeras ir žmogus

Apibrėžti interjero ribas ir galimybes, sutalpinti viską į rėmus ar nustatyti privalomus interjero standartus neįmanoma. Ateitis virsta praeitimi ir visi, atrodo, neįsivaizduojami dalykai tampa ranka pasiekiami.

 

Apie naujai atsirandančias galimybes ir ateinančių metų interjero tendencijas metinėje STRUCTUM konferencijoje Vilniuje kalbėjo sektoriaus profesionalai iš Lietuvos ir užsienio šalių.

Kol pripratome prie žodžio „išmanus“, nepastebėjome, kad namuose jau sėdime ant „išmaniosios sofos“. Kol pratinome akis prie ryškių atspalvių, nepajutome, kai žemės, šviesios ir šiltos pastelinės spalvos tapo jaukumo ir praktiškumo simboliu.

Svarbu, kad interjeras atspindėtų ne tik žmogaus charakterį, bet ir jo poreikius. Optimalūs sprendimai būtini kasdien tam, kad leistų sukurti šiuolaikinį, tendencijas atitinkantį interjerą ir kartu nesenstantį dizainą, kuriame ne tik būtų malonu gyventi, bet ir išliktų būsto vertė.

STRUCTUM organizuotoje metinėje interjero konferencijoje „Interjeras ir žmogus“ pranešimus skaitė vieni iš veržliausių šios srities profesionalų iš Lietuvos, Olandijos ir Italijos. Pasisemti idėjų ir įkvėpimo sausakimšoje salėje susibūrė šalies interjero dizaineriai, architektai ir dizaino inovacijų entuziastai.

Konferenciją pradėjo „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis. Jis kalbėjo apie vienus svarbiausių sėkmingo interjero aspektų – estetiką ir funkcionalumą ir kaip tai sujungti šiuolaikiniame interjere.

Pranešėjas teigė, kad net ir patį gražiausią interjerą galima sugadinti blogai parinkus valdymo elementus, tokius kaip, pavyzdžiui, šviesos jungikliai, o sėkmingas interjeras yra toks, kuriame randamas balansas tarp patogumo ir funkcionalumo, estetikos ir, svarbiausia, kuris tarnauja žmogui.

R. Skurdenis pabrėžė, kad išmanus interjeras tikrai neturi būti sudėtingas, ir pristatė JUNG HOME sistemą, kuri gali būti greitai įdiegiama paprasto elektriko, o jos programavimą gali atlikti net pats klientas. Svarbiausia, ši sistema puikiai pritaikoma ne tik naujuose namuose, bet ir panorus atsinaujinti jau turimus.

Konferenciją tęsė „Geberit A/S“ Šiaurės šalių regiono rinkodaros direktorius Karolis Bacevičius, kuris pristatė pranešimą tema „Vonios kambarys 2023: žmogus, technologijos ir esminės funkcijos“. Jame specialistas pateikė pavyzdžių, kaip skirtingai žmonės suvokia estetinį dizainą ir kokių klaidų pasitaiko, kai vonios kambariai įrengiami neapgalvotai.

„Projektuojant vonios kambario dizainą svarbiausia atsižvelgti į žmogaus poreikius, tokius kaip higiena, komfortas, patogumas naudoti, į esmines funkcijas, tokias kaip vandens tiekimas, nuleidimas, daiktų laikymas, apšvietimas ir ilgaamžiškumas, na, ir, be abejo, į technologijas, kurios padeda tas funkcijas įgyvendinti“, – teigė K. Bacevičius.

Bendrovės „Akzo Nobel Baltics“ generalinis direktorius Ramūnas Urbonas visus įtraukusiame pranešime papasakojo apie gamtos spalvas interjere, spalvų poveikį ir įtaką žmonėms, supažindino konferencijos dalyvius su spalvų strategijomis skirtingo pobūdžio pastatuose ir pristatė „Sadolin“ 2023 metų spalvą – „Wild WonderTM“.

„Po ilgų diskusijų vis tiek paaiškėjo, kad tas posūkis į gamtą, kuris įvyko prieš keletą metų, išlieka labai aktualus ir 2023 metų spalva yra dedikuota gamtai. Tai – atspalvis, kuris įneša pozityvų, ryškų jausmą ir tą magišką pojūtį namuose“, – kalbėjo R. Urbonas ir pabrėžė: „Gamta ne veltui yra geriausias inžinierius, per milijonus metų ištobulinęs savo kūrinius.“

Nerijus Bakšys, „Laufen Baltics“ pardavimo direktorius Baltijos šalims, pratęsė vonios kambario dizaino temą pristatydamas ILBAGNOALESSI vonios kambarį, kuris, pasak pranešėjo, yra vieta, kur žmogus labiausiai jaučiasi žmogumi. Pranešėjas dalijosi „Laufen“ dizainerių požiūriu apie tai, koks turi būti geras vonios kambarys.

Jis citavo olandų dizainerį, meno vadovą Marcelį Wandersą: „Nuo vonios įrangos kolekcijos dizaino priklauso, ar užsimegs ryšys tarp žmogaus sielos ir šios intymios erdvės. Tikiu, kad tobulam vonios kambario dizainui būdinga ne tik visų elementų tarpusavio dermė, bet ir sąsaja su pačiu žmogumi.“ ILBAGNOALESSI dizainas, pasak N. Bakščio, ir siekia suteikti vonios kambariui bei jame esančiam žmogui daugiau fantazijos, nuotaikos, emocijos ir poezijos.

Kokybiškam ir maloniam interjerui ypač svarbu efektyvus ir patikimas patalpų šildymas. Inovatyvius „Arbonia“ radiatorių, konvektorių, lubinio šildymo ir vėsinimo įrenginius pristatė IDEATHERM direktorius Aurimas Jančaitis. Jis konferencijos dalyviams detaliau papasakojo apie modernius šildymo sistemų sprendimus, tarp kurių ir šildymo sistemas slepianti HZ grindjuosčių sistema.

Šis pažangus montavimo būdas, pasak A. Jančaičio, yra techniškai ir ekonomiškai geriausias sprendimas. Įrengus HZ grindjuostes šildymo vamzdynai tampa vizualiai patrauklūs, priderintais kampais, perėjimais ir dangteliais sukuriamas vientisas vaizdas, todėl per porą dienų interjeras tampa modernus ir šiuolaikiškas.

Susirinkusieji turėjo galimybę sužinoti ne tik apie interjero tendencijas, bet ir tai, ką reiškia dirbti vadovaujantis jomis, taip pat kiek ir kaip jos daro įtaką projektui. Apie tai kalbėjo Architektūros ir interjero dizaino studijos TOOTA vadovė Justė Žibūdienė.

„Tendencijos yra mūsų galvoje ir jos neišvengiamos. Jos leidžia jausti tą vibraciją ore, žinai, kas buvo vakar, kas yra šiandien ir gali nujausti, kas bus rytoj. Gyventi tame virpėjime labai smagu ir labai naudinga, ir tai yra mūsų variklis. Bet ar visada tai labai gerai paveikia projektą? Nemanau“, – teigė J. Žibūdienė.

„Turiu nuogąstavimą, kad didysis lėkimas pagal tendencijas, ypač turint omenyje tai, kad gyvename laiku, kai viskas vyksta labai greitai, sukuria galimybes projektui pralėkti paviršiumi. Nebeini gilyn, nes taip yra greičiau, ir dažnai, kaip greitasis maistas ar greitoji mada, toks projektas turi mažesnę išliekamąją vertę tvarumo prasme“, – kalbėjo studijos TOOTA vadovė.

Savo pranešime J. Žibūdienė taip pat detaliau pristatė „Ogilvy Vilnius“ interjero projektą. „Tai projektas, kuriame tendencijų nėra“, – teigė architektė. Jos pranešimo metu buvo atskleistos projekto kūrimo subtilybės nuo idėjos iki galutinio rezultato.

Architektūros ir interjero dizaino studijos TOOTA vadovė Justė Žibūdienė
Architektūros ir interjero dizaino studijos TOOTA vadovė Justė Žibūdienė

Į šių metų STRUCTUM konferenciją atvyko ir žymioji italų dizainerė, „OTTO Studio“ įkūrėja Paola Navone. Apie 50 metų kurianti dizainerė yra laimėjusi daugybę tarptautinių apdovanojimų, kuria žymiausiems prekių ženklams, kuruoja garsiausias dizaino parodas pasaulyje, skaito pranešimus ir dirba su daugybe projektų.

Pirmą kartą Lietuvoje viešinti dizainerė konferencijos dalyviams pristatė išskirtinius savo kurtus projektus, detaliau supažindavo su savo kūrybiniu procesu ir „25hours“ viešbučio projektu, esančiu „Piazza San Paolino“, Florencijoje.

„Man nepatinka kartoti to, kas jau padaryta, todėl kiekvienas mano kuriamas projektas yra visiškai kitoks nei prieš tai buvę. Tačiau dažnai mėgstu pasirinkti naudotus ar antikvarinius baldus, kurie iškart sukuria išskirtinę dvasią“, – pasakojo P. Navone.

„OTTO Studio“ įkūrėja Paola Navone.
„OTTO Studio“ įkūrėja Paola Navone.

Eklektišką „25hours“ viešbučio projektą dizainerė sukūrė remdamasi Dante „Dieviškąja komedija“, kur žaismingai kaitaliojasi scenos iš dangaus ir pragaro. Dorybės ir ydos, dangus ir pragaras – ryškiai nuspalvinti kambariai, kurie traukia akį dekoro akcentų gausa.

„Nuo pragaro iki rojaus koncepcija veda jus per istoriją, kiekviena erdvė pasakoja savitą knygos dalį, – kalbėjo P. Navone. – Anksčiau mes Italijoje viešbučius matėme kaip vietas, kuriose praleidi naktį, tačiau puodeliui kavos ar pietums žmonės nepasilikdavo, išeidavo ieškoti jaukių vietų mieste.

Šis projektas skirtas ne tik paskatinti pasilikti viešbučio svečius, bet ir pritraukti žmones iš miesto. Galiu pasakyti, kad mums sėkmingai pavyko tai įgyvendinti, čia pilna žmonių visomis savaitės dienomis.“

Paklausta, kur semiasi įkvėpimo savo kūrybai, P. Navone atsakė, kad iš nuolat kaupiamų žinių, aplinkos, kelionių. „Tačiau kelionė nebūtinai turi būti į Tokiją, ji gali būti net ir į prekybos centrą ar biblioteką! – teigė garsi dizainerė.

„OTTO Studio“ įkūrėja Paola Navone.

Konferenciją užbaigė iš Olandijos atvykusių architektų studijos „Beyond Space“ partnerių pranešimo tema „Transformuojanti erdvė“. Architektai Remi Versteegas ir Esther Bentvelsen apžvelgė interjero ir architektūros ribas, pristatė savo įgyvendintus projektus ir pasidalijo mintimis apie erdves, būtinas norint patenkinti mūsų norus ir reikalavimus ir suteikiančias vietos netikėtiems posūkiams.

„Mes galime transformuoti erdves, kad jos atitiktų žmonių veiklas, bet ar neturėtų žmonių veikla būti tai, kas transformuoja erdves?“ – klausė R. Versteegas.

„Beyond Space“ partneris architektas Remi Versteegas.
„Beyond Space“ partneriai architektai Esther Bentvelsen ir Remi Versteegas.

Olandai architektai kvietė nebijoti nuobodumo, nes tai būtina kokybiško dizaino dalis. Jie pristatė biuro projektą, kuriuo siekia pabrėžti, kad erdvės detalės turi būti gana nuobodžios, jog leistų suspindėti išties svarbiems dalykams: gamtos elementams, įmonės vertybėms ir, žinoma, žmonėms. Projekte pasirinkti išskirtinio dizaino neutralios spalvos baldai, kurie neatkreipia į save dėmesio ir žavi moderniu minimalizmu.

„Kaskart kurdami biurų projektą sukuriame gražų dizainą ir tada turime pastatyti baldus. Ir galų gale, kalbant nuoširdžiai, jie tiesiog sugadina projektą. Taigi pagalvojome, ar galime rasti tam sprendimą? Kaip mes apskritai priėjome iki tokio požiūrio, kad yra tik vieno tipo juodos biuro kėdės? Visi standartiniai biuro baldai, net patys brangiausi, yra baisūs. Jie nori būti matomi, nori būti ypatingi, bet nėra. Tai tik funkciniai elementai, kuriuos naudojame darbui“, – pasakojo „Beyond Space“ partneriai.

Konferencijos partneriai: Vanduo „UNIQA“, kava – „Kavos sinergija“, viešbutis „The Joseph“.

Nuotraukos: Justė Saulytė

Date:
Location: Multikino, Ozo g. 18, Vilnius
NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

PRANEŠIMAI