Gruodžio 2 dieną įvyko STRUCTUM organizuota nuotolinė konferencija „Minimalizmas interjere: unikalus gyvenimo stilius, kurio epicentre mažiau virsta daugiau“. Joje pranešimus skaitė specialistai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.
Estetiškas išmanumas: minimalizmas inžinerinėse sistemose
Tam, kad pasiektume minimalizmą, reikia įdėti labai daug pastangų, sako „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis. Jis akcentuoja, kad interjerui labai svarbus ergonomiškas apšvietimas, taip pat ekonomiškai naudojamas šildymas, vėdinimas ir vėsinimas (ŠVOK).
„Nors už lango matome sniegą, klimatas šiltėja, todėl vis aktualesnė apsauga nuo saulės ir saulės spindulių valdymas. Tam reikalingos išmanios sistemos“, – teigia R. Skurdenis.
Dažna problema kuriant minimalistinį interjerą – daug skirtingų sistemų. Jos turi daug jungiklių ir valdiklių, kurie ne tik neatrodo estetiškai ir trukdo minimalizmui, bet ir sukelia didelį galvos skausmą galutiniam vartotojui.
Išeitis – išmanaus namo valdymo sistema, kuri viena pati valdo skirtingas inžinerines sistemas. Jos turi ir kintamą dizainą, kuris keičiasi pagal kliento poreikius. Tokia sistema turi mažą ir kompaktišką prietaisą, kuris puikiai papildo minimalistinį interjerą.
„Tai yra vieninga ir aiški sistema, adaptuojama pagal kliento poreikius. Tai universali sistema, turinti daug funkcijų“, – sako R. Skurdenis.
Vienas iš pavyzdžių – išmanus veidrodis, kuris yra ne tik veidrodis, bet ir atstoja planšetę ar televizorių. Taip pat – į lubas integruotos garso kolonėlės, kurios įjungtos išvažiuoja iš lubų ir dar geriau atlieka savo funkciją.
„Dirbtinis intelektas iš pradžių labiau ateis į biurus, nes įmonės į tokius dalykus investuoja, bet vėliau ateis ir į privačius namus. Jau dabar yra Lietuvos mokslininkų sprendimų, kuriuos galima pritaikyti išmanioms sistemoms“, – sako R. Skurdenis.
Sadolin 2022 metų spalva ir dažų pritaikymas siekiant minimalizmo
„Mūsų spalva yra lengva ir tarsi gaivaus oro gurkšnis – „Bright skies“. Tai šviesi spalva, sukurianti lengvumo ir gaivumo pojūtį, erdvės, prikelianti naujam gyvenimui“, sako „Akzo Nobel Baltics“ generalinis direktorius Ramūnas Urbonas.
Pastaruoju metu pastebima tendencija, kai dėl pandemijos žmonės daug laiko praleidžia namuose. Tai nulemia poreikį apgalvoti kiekvieną namų kampelį. WORKSHOP spalvų paletė skirta derinti spalvas, kuriant džiugius ir universalius namus. Ji tinka su „Bright Skies“ spalva, leidžia padalinti erdves, jas atskirti. Jos tinka ugdymo įstaigose.
Dabar žmonės nori į namus įsileisti daugiau gamtos. Tam skirta GREENHOUSE spalvų paletė, kurioje yra natūralūs atspalviai, įnešantys pozityvumo iš gamtos. Labai šilta ir jauki, artima žmogui spalvų paletė, tinkanti biuro interjerui, patalpos taps gyvesnės, bus jaukiau.
Dar viena spalvų paletė – STUDIO. Šilti ir įkvepiantys atspalviai ramybės oazei. Tokios spalvos guodžia ir ramina, suteikia švelnumo ir žavesio bet kokiam kambariui, todėl labai tinka gydymo įstaigoms.
SALON spalvų paletė – gaivūs ir vieningi atspalviai atviroms viskam erdvėms. Ši paletė puikiai tinka projektuojant viešbučius ir restoranus. Būtent tokiose erdvėse susitinka žmonės, dalijasi savo patirtimis.
Minimalizmas vonios kambaryje 2022: ar ateina revoliucija
„Ar ateina tokia revoliucija, kai vonios kambaryje mums reikės mažiau, bet tai visiškai patenkins mūsų poreikius? Šiuolaikinis vartotojas siekia šiek tiek daugiau: minimalizmas turi būti funkcionalus, kad turėdami mažiau neprarastume galimybių“, – sako „Geberit“ pardavimų vadovas Tadas Ivanauskas.
„Geberit“ vadovaujasi idėja, kad dizainas turi atitikti funkciją – būtina išvengti nereikalingų detalių. Bene geriausiai minimalizmo sąvoką išpildo „Geberit“ pristatoma nauja „One“ serija.
„Tai yra pavyzdys ir teisingas požiūris, kaip turi būti projektuojamas vonios kambarys“, – sako T. Ivanauskas.
Sujungiant išorinius ir vidinius sprendinius sutaupoma vietos, funkcija perkeliama į vidinę sienos pusę, tačiau taip neprarandamas funkcionalumas. Tai ypač svarbu, kai pasaulinė tendencija yra tokia, kad būsto, o kartu ir vonios kambario, erdvė kasmet mažėja.
„Geberit One“ serija yra visiškai pilna vonios kambario serija. Jos akcentas – unikalus ir išskirtinis WC puodas, kuris yra funkcionalus, jame paslėptos papildomos dizaino detalės. Integruotas itin greitas ir tylus vandens nuleidimas, ant jo nekimba nešvarumai. Galima keisti WC puodo montavimo aukštį atsiradus poreikiui, negriaunant apdailos.
Šios serijos praustuvas atrodo 16 proc. mažesnis, tačiau iš tiesų jis yra 5 proc. talpesnis. Tai nulemia mažesnė išorinė projekcija, kuri yra išplėsta vidinėje projekcijoje. Tai suteikia vonios kambariui ne tik funkcionalumo, bet ir kompaktiškumo.
Dušo erdvė išsiskiria tuo, kad neturi barjerų, konstrukcija integruota į sieną be papildomų laikiklių ir yra labai tvirta.
„Kalbant apie minimalizmą negalima pamiršti iš kur jis atsirado – tai Skandinavijos šalys. Vienas mūsų produktų „Ifo“ yra įkvėptas iš gamtos, atspindi ne tik natūralumą, bet ir tvarumą, kai produktas gaminamas arčiau mūsų“, – sako T. Ivanauskas.
Vientiso dizaino vonios kambario išpildymas su Kame
Kalbėdamas apie vientiso dizaino vonios kambario išpildymą, „Kame“ pardavimų vadovas Žydrūnas Lietuvninkas pristatė vonios kambariui skirtą „Kame exclusive“ katalogą, kuriame yra aukščiausios kokybės produktai vonios kambariui. Šie produktai pagaminti iš natūralaus medžio lukšto, dektono, marmuro ir „Corian“ stalviršių. Išskirtinumas – ilgaamžis dizainas. Taip pat siūlomos inovacijos apšvietimo sprendimams – pavyzdžiui STRUCTUM Showroom‘e pristatyta „Soft lift“ apšvietimo sistema.
„Amber“ serija išsiskiria pagrindine detale – ąžuolo masyvo rankena per fasado plotį. „Soft“ serija pasižymi retro stiliaus užapvalintais kampais. Prie tokių gaminių siūlomas keraminis praustuvas arba dektono-betono stalviršis. Serija turi plačią ūkinę spintelę su vidiniu LED apšvietimu.
„Natura“ serija, pagaminta iš natūralaus medžio lukšto. Jos akcentas – 45 laipsnių kampu suleisti fasadai. „Natura Color“ serija išsiskiria iš abiejų pusių dažytais fasadais, taip pat suleistais 45 laipsnių kampu. „Loft“ serija – populiariausia serija be rankenėlių. Jos gaminiai taip pat dažyti iš abiejų pusių.
Maksimalus komfortas minimalistinėje vonios erdvėje
„Laufen“ didelį dėmesį skiria funkcionalumui, todėl siekiant maksimalaus komforto minimalistinėje vonios erdvėje, „Laufen“ siūlomas sprendimas yra „Cleanet Riva“ ir „Cleanet Ravia“ unitazas su bidė funkcija.
„Vos kelios smulkmenos išduoda, kad tai nėra paprastas unitazas. O pagal funkcionalumą, higieną ir kitus aspektus šiuo metu tai yra turbūt geriausias unitazas rinkoje“, – sako „Laufen Nordic“ biuro vadovas Baltijos šalyse Nerijus Bakšys.
„Laufen“ minimalistiniams sprendimams svarbu švarios, paprastos linijos, grynos formos. Todėl neseniai pasiūlyta revoliucinė sanitarinės keramikos „SaphirKeramik“ linija, kurios akcentas – mažiau yra daugiau. Jos gamybos ir energinės sąnaudos mažesnės, taip pat mažesni išoriniai matmenys. Tai suteikia daugiau dizaino galimybių, atsparumo ir tūrio.
Dizaino principas grindžiamas solidžiomis, tvariomis medžiagomis. Taip sukurta nauja kolekcija „Sonar“: ekspresyvi, tačiau kartu ir minimalistinė. Taip pat pristatyta baldų kolekcija „Boutique“.
Akcentuota, kad labai svarbu rinktis ribotą spalvų paletę, tam tinkama „Kartell by Laufen“ kolekcija. Ji leidžia kurti sterilų ir minimalistinį interjerą.
Technologinis minimalizmas
„Anksčiau atlikęs tik praktinę funkciją, dabar vonios kambarys atlieka ir emocinę funkciją, todėl kyla ir reikalavimai kokybei“, – sako „Viega“ pardavimų konsultantas Ramūnas Kašėta.
„Viega“ dušų kabinos latakus „Advantix Cleviva“ galima montuoti bet kurioje vietoje: tiesiai prie sienos, centre, ekscentriškai, prailginti dušo profilį. Tokiems latakams taikomas platus dizaino pasirinkimas. Naudojamas bangos formos sifonas išsiskiria savo konstrukcija, savaiminio išsivalymo efektu, todėl susikaupia mažiau nešvarumų.
Šis latakas yra higieniškas, galima pasirinkti individualią vietą, naudojamas drenažo profilis su nuolydžiu, dušo profilį galima sutrumpinti.
Taip pat pristatytas „Advantix Vario“ dušo latakas. Galimi įvairūs tokio latako įrengimo variantai. Latako profilis pasižymi stiprumu, standumu ir tvirtumu, geru cheminiu atsparumu ir lengvu apdorojimu.
Asmeninis minimalizmas
Architektė, studijos „Mild Studio“ įkūrėja Lina Bakienė teigia, kad asmeninis minimalizmas priklauso nuo konteksto, vietos, laiko ir žmonių. Kiekvienas jį supranta skirtingai, per savo patirtį ir poreikius.
„Tam, kad sukurtume minimalistinį dizainą, reikia ne tik projektuotojo, bet ir kliento bei rangovo noro“, – sako L. Bakienė.
Kaip pavyzdį ji pateikė vienos įmonės Vilniuje biurą, kuris įrengtas minimalistiškai. Jame nebijota panaudoti tamsių spalvų, o panaudoti produktai – kompaktiški ir funkcionalūs.
Ji taip pat papasakojo apie tai, kaip buvo įrengiamas naujas „Mild Studio“ biuras, jame panaudotas neapdorotas dizainas, atspindintis statybų minimalizmą.
Nuolat kintantis interjeras: kaip minimalistiniam ir skandinaviškam interjere sukurti savitumą ir jį personalizuoti?
Architektė ir interjero dizainerė Justina Garbštė nei „Veika“ veiklos vystymo vadovas Arkadij Bliumin kalbėjo apie nuolat kintantį interjerą ir kaip jame sukurti savitumą.
„Skandinaviškas dizainas pasižymi tuo, kad jame norisi natūralių spalvų, kuo paprastesnio gyvenimo stiliaus. Tai, kas paprasta, yra genialu. Tad kuo mažiau turime, tuo labiau tai vertiname“, – sako architektė J. Garbštė.
Jos kurtas dizainas išsiskiria tuo, kad naudoja keturis gerai žinomus elementus: žemę, orą, ugnį ir vandenį.
Pirmasis elementas – žemė. Iš jos įkvėpimo suteikė akmuo, o tiksliau – oniksas, kuris suteikia užburiančio vaizdo įvairių erdvių dizainui, ypač – sienoms. Pojūtį dar labiau sustiprina išgaunama 3D faktūra.
Antrasis elementas – oras. J. Garbštė teigia, kad su oru jai labiausiai asocijuojasi plunksna. Padidinus jos faktūrą, tokį dizainą galima pritaikyti įvairių erdvių sienoms, tai išryškina minimalizmą. Įvairiai pritaikytos plunksnos faktūros padeda ne tik sukurti ne tik išskirtinį vaizdą, bet ir atskirti skirtingas erdves. Taip pat galima naudoti ir debesų ar lapų faktūras.
Trečiasis elementas – ugnis. Šis elementas įkvėpė naudoti anglies, medienos ir lavos faktūrą, kuri suteikia unikalaus dizaino sienai ir visam interjerui.
Ketvirtasis elementas – vanduo. Iš šio elemento dizainui galima pritaikyti bangos, ledo, sniego ir povandeninio pasaulio faktūros.
Atramų dizainas: kolektyvinis modelis individualioms interpretacijoms
„Arenas Basabe Palacios arquitectos“ įkūrėjas ir projektų vadovas dr. Luis Palacios kalbėjo apie atramas dizainui. Jis pristatė sprendimus, kuriuose panaudota mediena.
Vienas iš jo pristatytų projektų – nedidelis butas Madride, Ispanijoje, pavadintas „Wooden Snake“. Jame pasitelkiamas minimalistinis dizainas, visos erdvės sujungtos atsisakius nereikalingų sienų, taip net ir mažame plote atrodo, kad butas yra labai erdvus.
Kitas pateiktas pavyzdys – kiek didesni gyvenamieji namai Madride. Juose mediena naudojama tiek vidaus interjerui, tiek pastato eksterjerui – fasadui.
Taip pat apžvelgtas ir Kultūros centro Madride projektas, kuriame mediena turėjo svarbų vaidmenį įrengiant centro vidų, ypač panaudojant medieną pastato konstrukcijoms ir sienų apdailai. Vidaus interjeras daugiausia švarus, baltas, aiškiai matomas minimalizmas.
Galiausiai L. Palacios pristatė jo projektuotą bendrabutį Madrido centre, kuriame taip pat dominuoja medinė architektūra ir minimalizmas.