UAB „Structum projektai“ organizuotoje konferencijoje „Modernūs pastatai – progresas šalies kontekste“ dalyviams pranešimus skaitė net septyni savo srities profesionalai ir dosniai dalijosi patirtimi bei įžvalgomis. Specialistai ne tik supažindino su naujomis technologijomis bei koncepcijomis, bet ir motyvavo iš naujo pažvelgti į svarbius novatoriškos architektūros aspektus.
Geros architektūros principai
„Kiekvienas sąmoningas asmuo supranta ir mato, kad šiandien mes gyvename didelio informacijos srauto amžiuje. Mus pasiekia vis nauja informacija – gera ir bloga… Kalbame ir apie gerą estetiką, ir apie blogą dizainą. Ilgainiui kyla klausimas, kaip tokioje aplinkoje, be paliovos besikeičiančių idėjų ir žinių lavinoje, sukurti gerą architektūrą? Kas yra gera architektūra? Ji privalo būti universali, turėti savo akivaizdžią koncepciją, būti ilgalaikė, o ne veikiama kintančių tendencijų. Taip pat svarbu numatyti, kokią teigiamą įtaką ji turės aplinkai, valstybei… Viso šito „savanaudiškai“ norime ne tik mes, architektai, bet ir klientas, ir žiūrovai – žmonės, kasdien matantys pastatus ir išgyvenantys jų keliamas nuotaikas“, – pradėdamas pranešimą sakė architektas Gintautas Natkevičius. Paskaitos „Šiuolaikinės architektūros kalba“ metu jis kalbėjo apie architektų biuro „Natkevičius ir partneriai“ kūrybinį procesą, taip pat rodė įvairius darbų pavyzdžius, supažindino su netradiciniais architektūros sprendimais, akivaizdžiai puošiančiais didžiuosius Lietuvos miestus, bei tuos, kurie yra „pasislėpę“ mažesniuose miesteliuose.
G. Natkevičius įvardijo, kad tinkamas informacijos surinkimas – vienas svarbiausių architektūros žingsnių. Svarbu išklausyti klientą, suprasti jo aplinką, įpročius. „Kiekvienas klientas tampa architekto sąjungininku, bendraminčiu, su kuriuo įveikiama sunki užduotis“, – sakė G. Natkevičius.
Architekto rodytose skaidrėse kilo įvairūs pastatai, stebinantys modernumu, eklektiškumu, ekstravagancija. Visi skirtingi, tačiau tai, kas juos sieja, – originalumas. Pastatus įkvėpė patys įvairiausi dalykai: tiltai, laivai, gamta, tradicijos, inovacijos, netgi mistika.
Efektyvumas – sąmoningas prioritetas
Inžinierius Vytautas Visminas (UAB „Fima“) konferencijos metu kalbėjo itin aktualia tema – „Efektyvumo iššūkiai ir 5 sprendimai juos įveikti“.
Pirmoji paminėta problema – automobiliai, o tiksliau – automobilių stovėjimo vietų trūkumas. Kaip galimus sprendimus V. Visminas įvardijo stovėjimo vietų „dalijimąsi“, automobilių aikštelių roboto įrengimą. Kitas iššūkis – garsas. Pastaroji problema sprendžiama pasitelkiant papildomą triukšmą, kuris ne tik suvienodina chaotiškus aplinkos garsus, bet ir, esant būtinybei, suteikia privatumo dviem pašnekovams (ypač aktualu bendrosiose darbo salėse). Trečias efektyvumo iššūkis – šviesa. Svarbu, kad ji nevargintų, būtų tolygi, o geriausią produktyvumą garantuoja „dienos šviesa“, todėl apšvietimas, sukuriantis natūralios šviesos efektą, itin naudingas darbo našumo atžvilgiu. Ketvirta problema, kurią būtina spręsti, – blogas mikroklimatas. „Džiugu, kad šiandien jau yra tokios technologijos kaip šalčio sijos, zonuotas apšvietimas, leidžiantys sureguliuoti reikiamus parametrus net ir mažoje patalpoje“, – sakė V. Visminas pateikdamas „DNB“ banko pavyzdį, kai darbuotojai kiekvieną rytą gali pasirinkti, kur nori sėdėti, ir kad naudojantis šiuo principu įmanoma nukreipti darbuotojus į „šiltesnes“ ar „šaltesnes“ zonas. Penkta problema – ugnis ir gaisro sistemos. Pranešėjas pabrėžė, kad gaisro gesinimas neretai padaro daugiau žalos nei pats gaisras, todėl siūlyta gaisro atvejais, jeigu įmanoma, naudoti mažiau vandens ir gesinti dujomis ar rūku.
Didėjantys poreikiai
Pradėdamas savo pranešimą Raimundas Skurdenis (UAB „Jung“) pajuokavo, kad UAB „Fima“ „pavogė“ visas jo idėjas. Vis dėlto R. Skurdenio įžvalgos buvo kitokios, dalyvių dėmesį prikaustė pasakojimas apie modernių technologijų taikymą realizuojant inovatyvius pastatus. „Šiuolaikinis pastatas yra tiesiog „prikimštas“ inžinerinių sprendimų, tačiau taip buvo ne visada… – sakė R. Skurdenis, teigdamas, kad žmonių poreikiai nuolat progresuoja, norima ir siekiama vis daugiau. – Ateityje pastatų, tiek privačių, tiek visuomeninių, be modernių technologijų tiesiog nebebus…“
Prezentacijos metu paminėta ir auganti „daiktų interneto“ tendencija (kai net paprasčiausi buitiniai prietaisai bus prijungiami prie interaktyvios erdvės). Tačiau R. Skurdenis įvardijo, kad, nors ir sparčiai populiarėjanti, kol kas ši tendencija yra probleminė, nes nėra priimta bendrų standartų. Vis dėlto UAB „Jung“ nuolat siekia vientisumo ir siūlo ilgalaikius sprendimus.
Pabrėžta ir mikroklimato, automatinių žaliuzių sistemų svarba moderniuose pastatuose…
Tai, kad tinkamas mikroklimatas patalpose privalo būti prioritetas, tikino ir UAB „Nit“ rinkodaros direktorius Andrius Gurevičius. „Ką mes siūlome? Kuo rūpinamės? Žinoma, kad jūsų komfortu“, – sakė A. Gurevičius, teigdamas, kad įmonės tikslas – siūlyti tokias sistemas, kurios užtikrintų tinkamą oro kokybę, drėgnumą. Beje, siūlomų produktų sąraše – vėdinimo bei šaldymo sistemos, rekuperatoriai, drėkintuvai, didelės kameros ir t. t. Pristatyti įvairūs sprendimai, tenkinantys įvairių klientų poreikius ir atsižvelgiantys į ilgalaikiškumo, taupumo bei kitus faktorius. Kadangi modernūs pastatai išsiskiria ypatingu estetikos puoselėjimo pojūčiu, „Nit“ siūlo ir, kaip sakė A. Gurevičius, „akis džiuginančius sprendimus“. Rinkodaros direktorius taip pat pripažino pastebintis, kad architektai dažnai nedrįsta rinktis inovatyvių, įdomių, originalių sprendimų, vengia modernių produktų ir tikisi, kad ateityje, pastatams tampant vis novatoriškesniems, tai pasikeis.
Stulbinančių inovacijų link
Saulius Valius, įmonės UAB „Ekspobalta“ įkūrėjas ir kūrybos vadovas, konferencijos metu kalbėjo apie originalius lubų ir interjerų sprendimus, taip pat unikalias technologijos „CoeLux“ galimybes. Inovatorius įvardijo, kad veiklą įmonė pradėjo dirbdama su didžiausiomis Vokietijos įmonėmis, tokiomis kaip „Bosh“ ir „Siemens“, kurių pagrindinis pageidavimas visuomet būdavo unikalumas. Todėl užduotys, kurias įmonė gaudavo, kartais provokuodavo, tačiau, kaip įvardijo pats S. Valius, dirbti su užsakovais, kurie ne tik nebijo, bet ir nori originalių, netradicinių sprendimų, nuostabu. Pranešimo metu rodyti įmonės darbų pavyzdžiai (sukurti pasitelkiant nanotechnologiją „CoeLux“, kai erdvėje, neturinčioje natūralios dienos šviesos, sukuriamas dirbtinis „dienos šviesos“ efektas). Vienas jų – projektas, laimėjęs „Red Dot Design Award“ geriausio dizaino titulą 2009 metais. S. Valius kalbėjo ir apie kitus unikalius kūrinius – 2008 m. Saragosoje vykusioje „EXPO“ parodoje pristatą „Lietaus kambarį“, reprezentuojantį Lietuvą kaip lietaus šalį, taip pat projektą Lietuvos paviljonas „FLY-LY“, sukurtą „EXPO“ parodai, vykusiai Šanchajuje 2010 metais. Žinoma, bene daugiausia dėmesio sulaukė prekybos centro „Mega“ priestate naudota technologija, padėjusi rasti unikalų apšvietimo sprendimą, – realistišką dangaus efektą. S. Valius papasakojo, kad siekiant įgyvendinti šią idėją buvo naudojamos šviesdėžės (žydro dangaus vaizdas su debesimis), taip pat „dangaus debesų“ tinklelis ir šviesos diodai (LED). „Pats naujausias atradimas – šios technologijos taikymas fasadams… Dangoraižiai tiesiog ištirptų danguje…“ – sakė S. Valius, priversdamas susimąstyti, kokie modernūs pastatai iškils netolimoje ateityje.
Viešnia iš Lenkijos Oliwia Bruzuszczak, UAB „Yawal“ koordinatorė, kalbėjo tema „Pasaulinės vystymosi tendencijos aliuminio konstrukcijų rinkoje“. Pristatyta „Yawal“ veikla ir bendrovės siūlomi sprendimai. „Įmonė veiklą pradėjo prieš 25 metus ir ši sukaktis buvo svarbus atskaitos taškas, primenantis, kad turime judėti į priekį. Nusprendėme atnaujinti savo reklamos strategiją ir prekių ženklo koncepciją“, – sakė O. Bruzuszczak. Tačiau susirūpinta ne tik šiuolaikiška rinkodaros ateitimi. Bendrovė siekia inovacijų ir siūlomų produktų srityje. Oliwia Bruzuszczak pristatė naujos kartos šiluminio barjero, dedamo į konstrukciją, siekiant sumažinti ar užkirsti kelią šiluminės energijos srautui tarp laidžių medžiagų, koncepciją. Taip pat pateikti projektų pavyzdžiai, kuriuose naudotos bendrovės siūlomos sistemos – ekologiškos, energiją taupančios konstrukcijos langams, durims, fasadams, išorinėms ir vidinėms sienoms ar apsaugai nuo saulės spindulių.
Ateities infrastruktūra
UAB „Yawal“ atstovė nebuvo vienintelė viešnia šioje konferencijoje. Apie ateities urbanistikos sprendimus taip pat iš Lenkijos padiskutuoti atvyko architektų biuro „KAMZ“ direktorius Maciej Jakub Zawadzki.
Pranešimą architektas pradėjo prognozėmis, kad netolimoje ateityje beveik visa žmonių populiacija susitelks į miestus. O juose kils vis nauji pastatai, todėl suprasti, kaip nauji objektai keičia miestus ir pasaulį, itin svarbu. „Turime galvoti apie infrastruktūrą, apie pastatytų objektų išliekamąją vertę. Įsigydami žemės plotą, turime žinoti, ką tai žemei grąžinsime, ką duosime mainais…“ – sakė architektas, pristatydamas vystomus projektus. Vienas jų – tiltas Atlantoje. Tai unikalus statinys, kuris visiškai nepanašus į tradicinius tiltus. Žinoma, statinys suprojektuotas taip, kad puikiai atliktų savo pirminę funkciją, tačiau jis turi ir kitą tikslą – padaryti Atlantos miesto centrą labiau prieinamą ir patogesnį vietiniams gyventojams bei turistams. Ant tilto sumanyta įrengti platformą, kuri pagerintų pėsčiųjų judėjimą ir taptų vieta, kurioje įrengtos poilsio zonos, parduotuvės ir net baseinas, naudojantis lietaus vandenį.
Kitas stulbinantis projektas, kuris bus įgyvendintas Lenkijoje, – moderni, tvari degalinė, kurios koncepcijos paruošimas truko net 16 mėnesių. „Ateities degalinė“ priims visus vairuotojus – ir tuos, kurių automobiliai varomi degalais, ir tuos, kurie renkasi ekologišką sprendimą – elektrinę transporto priemonę. Degalinė taip pat turės „žaliąsias“ poilsio zonas. Planuojama, kad ši inovatyvi, ateities infrastruktūrą keičianti degalinė bus atidaryta 2018 m. kovą.
Pasibaigus įdomiems, aktualiems bei sąmoningumą skatinantiems pranešimams, renginio vedėja Ieva Varnelytė UAB „Structum projektai“ vardu padėkojo visiems skaitovams bei dalyviams ir pakvietė pasimėgauti puodeliu gardžios kavos, diskutuojant apie viską, kas nepakartojamai modernu.
Vytautė Kazanavičiūtė