Kultūros ministerija, atsižvelgdama į nacionalinių ir valstybinių kultūros ir meno įstaigų išreikštą susirūpinimą dėl finansinės apskaitos tvarkymo ir personalo administravimo funkcijų centralizavimo, kreipėsi į Finansų ministeriją, prašydama stabdyti dalies įstaigų įtraukimą į šį procesą.
Įstaigos savo raštuose ir susitikimuose su Kultūros ministerijos vadovybe išreiškė abejones dėl tokios centralizacijos tikslingumo ir jos atitikimo Vyriausybės keliamiems tikslams – efektyvumo didinimui, finansinių išlaidų mažinimui ir operatyviam darbui. Įstaigos teigia, kad minėtų funkcijų centralizavimas stabdytų jų veiklą, didintų jos kaštus.
„Susitikome su įstaigų vadovais, įvertinome jų argumentus, sudarytas išimtis šiame procese ir sutinkame, kad centralizavimo procesas nėra ir greičiausiai negali būti visiems vienodai tinkamas“, – sako kultūros ministras Šarūnas Birutis, pabrėždamas, kad siekiama konstruktyvaus dialogo su Finansų ministerija ir kitomis suinteresuotomis šalimis.
Ministro teigimu, būtina rasti optimalų sprendimą, kuris užtikrintų efektyvų ir skaidrų kultūros ir meno įstaigų finansų ir personalo valdymą, kartu atsižvelgiant į jų individualius poreikius bei specifiką.
Kultūros ir meno įstaigos nepritaria finansinės apskaitos tvarkymo ir personalo administravimo funkcijų centralizavimui, nes tai ne tik neleistų joms efektyviai dirbti ir vykdyti savo veiklos, siekti strateginių tikslų, bet ir užtikrinti savalaikio ir tinkamo ūkinių operacijų atlikimo, teisingo darbuotojų ir kviestinių atlikėjų apmokėjimo už darbą. Įstaigos pabrėžia, kad jų veikla turi savo finansinės apskaitos specifiką, kuri reikalauja tinkamo ir savalaikio operacijų užregistravimo finansinės apskaitos informacinėje sistemoje, o Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras kol kas nėra tinkamai tam pasirengęs.
Kultūros ministerija, įvertinusi kultūros ir meno įstaigų argumentus, prašo Finansų ministerijos parengti Vyriausybės nutarimo projektą išbraukiant daugiau kaip 20 nacionalinių ir valstybinių kultūros ir meno įstaigų iš finansinės apskaitos tvarkymo ir personalo administravimo funkcijų centralizavimo proceso. Tarp jų – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras ir kitos.