Pirmame tarptautiniame renginyje „Rebuild Wonderful Ukraine“ Lietuvos ir Ukrainos architektų bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai svarstė, kaip Lietuvos urbanistikos profesionalai galėtų prisidėti ukrainiečiams atstatant karo sugriautus miestus. Vienas svarbiausių prioritetų – kuo greitesnis darželių ir mokyklų atstatymas, transformuojant sovietinę erdvinę propagandą į įkvepiančią viziją ateities Ukrainai.
„Iniciatyva „Rebuilt Wonderful Ukraine“ buria Lietuvos ir tarptautinės bendruomenės architektus, turinčius patirties transformuojant sovietinę urbanistiką – nuo architekturos iki žemėtvarkos.
Mes, lietuviai, turime daug gerojo pokyčio patirties su sovietinėmis transformacijomis ir norime pasidalinti ja su ukrainiečiais. Džiaugiuosi, kad prie iniciatyvos aktyviai jungiasi kolegos architektai ir urbanistai, taip pat filosofai, teisininkai, institucijos ir potencialūs donorai.
Pirmame renginyje sužinojome daug vertingos informacijos, kuri padės mums nukreipti savo jėgas teisinga kryptimi”, – sako projekto „Rebuild Wonderful Ukraine“ iniciatorė, architektų kompanijos „DO Architects“ įkūrėja Gilma Teodora Gylytė.
Renginyje dalyvavęs Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis pristatė skirtingas miestų vizijas, apžvelgė postsovietinių ir vakarietiškų miestų skirtumus, nubrėžė takoskyras tarp tokių miestų, kaip Amsterdamas ir Dubajus vystymosi krypčių ir įkvėpė ukrainiečius rinktis Vakarų Europos miesto kelią.
Gilma Teodora Gylytė pasiūlė 4 esminius sugriautų miestų atstatymo pirmuosius žingsnius, kurie rodytų nuostabios Ukrainos ateities viziją – mokyklos atstatymo, juos atstatyti transformuojant sovietines erdves į bendruomeniškas, jaukias ir įkvepiančias. Kiti žingsniai – gatvės projektas, daugiabutis ir šviečiantis šviestuvas kiekviename lange, kaip gyvybės ir bendruomeniškumo simbolis.
Olegas Drozdovas, Kharkivo architektūros mokyklos įkūrėjas ir šio projekto idėjinis lyderis Ukrainoje akcentavo, kad Lietuvos urbanistikos specialistai turi Ukrainai labai artimos patirties, tad gali kur kas geriau pajausti vietos kontekstą, specifiką bei pasiūlyti ukrainiečiams tinkančių architektūrinių miesto sprendimų.
Dovydas Vitkauskas, teisininkas, paramos organizacijos „SOS Ukraine“ įkūrėjas, atkreipė dėmesį į didelę privačios nuosavybės skatinimo svarbą atstatant miestus; filosofas Viktoras Bachmetjevas – apie būtinybę įtraukti kuo platesnį piliečių ratą į kiekvieną atstatymo etapą, įgalinti juos dalyvauti priimant sprendimus, nes būtent šie piliečiai gyvens atkurtuose miestuose.
Rūta Leitanaitė, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė, iškėlė glaudaus vietos ir tarptautinių architektų bendradarbiavimo būtinybę. Abiejų šalių architektai sutarė, kad sugriautų miestų gyventojams taip pat būtina rasti greitų, pigių ir ateitį programuojančių apgyvendinimo sprendimų.
Renginyje dalyvavęs Ukrainos Švietimo viceministras Andriy Vitrenko išryškino negailestingą šio karo faktą – Rusijos kariuomenė pirmiausiai naikina šalies ugdymo įstaigas, taip siekdama ilgiems metams sugriauti Ukrainos švietimo sistemą bei paralyžiuoti visos šalies vystymąsi.
„Labai vertiname Lietuvos žmonių pagalbą ir šią iniciatyvą. Mums bus ypatingai reikalinga pagalba atkuriant Ukrainos švietimo sistemą, kuriant tvarius mokymosi modelius, atstatant mūsų mokyklas”, – sakė Ukrainos Švietimo viceministras. Anot jo, sėkmingai atkūrusi savo ugdymo įstaigas, Ukraina galės tapti visos Europos atsinaujinimo šaltiniu.
„Glaudus bendradarbiavimas bus kertinis Ukrainos miestų atstatymo elementas. O patys Ukrainiečiai turės atsakyti į klausimą, kokios naujos šalies, kokių naujų miestų jie norės. Ukrainos visuomenė dar ilgai išgyvens karo traumą ir dar ilgai bus ieškomas atsakymas, kokia ta naujoji Ukraina turėtų būti”, – renginyje sakė Olegas Drozdovas.
Sabina Grincevičiūtė, architektė, „DO Architects“ viena įkūrėjų ir Donatas Baltrušaitis, urbanistas, „Bauland“ įkūrėjas, akcentavo, kad atstatant miestus pirmiausiai būtina susitelkti į lokalius ir konkrečius projektus, telkiančius bendruomenes ir rodančius pavyzdį. Šiuo metu brėžiama strategija – stengtis atstatyti sugriautus pastatus kuo geriau perprogramuojant sovietinę propagandą į ateities Ukrainą. Ilgai trunkantys bendrieji miestų planai šiuo metu tikrai nebūtų veiksmingi.
Projektas „Rebuild Wonderful Ukraine“ kviečia visus Lietuvos architektus, taip pat filosofų ir žiniasklaidos, NVO bendruomenes kartu diskutuoti ir formuoti efektyvų Lietuvos pasiūlymą Ukrainos miestų atstatymui. Šiandien ypatingai svarbus dvasinis Ukrainiečių palaikymas, tad diskusijos apie sėkmingą ir gražią Ukrainos ateitį yra labai reikalingos”, – sako Gilma Teodora Gylytė.