Vasario mėnesį, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso (NEB) laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“. Tai pirmoji lietuviškos organizacijos inicijuota NEB laboratorija iš 12 esamų, ir antroji, skirta kokybiško Ukrainos atstatymo temai.
„Laboratorijos tikslas – sukurti profesionalių žinių branduolį (suburti profesionalus, bendruomenes, administratorius, donorus), kuriame būtų kaupiama, analizuojama ir dalinamasi patirtimi ir informacija, kaip demokratiškai, kontekstualiai ir įtraukiant Ukrainos bei Europos specialistus kurti viešosios infrastruktūros objektų (pastatų, kompleksų, viešųjų erdvių) projektus Ukrainai“ – sako Laboratorijos iniciatorė, Lietuvos architektų sąjungos tarybos narė Rūta Leitanaitė.
NEB laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai / Public infrastructure for Ukraine“ įkūrėjai – Lietuvos architektų sąjunga (LAS), Europos architektų taryba (ACE), VŠĮ „Ro3kvit/ Urban coalition for Ukraine“, Lietuvos Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerija ir Ukrainos Atstatymo agentūra.
„Nuo pat pirmųjų Rusijos karo Ukrainoje dienų Europos architektai išreiškė pasiryžimą aktyviai prisidėti prie pagalbos Ukrainai visokeriopomis priemonėmis. Kokybiškas Ukrainos atstatymas yra visos profesionalų bendruomenės interesas, o NEB Laboratorija – puiki platforma dalintis idėjomis ir patirtimi“ – sako Europos architektų tarybos prezidentė Ruth Schagemann.
Pirmasis NEB LAB projektas – tai Lietuvos valstybės inicijuotas, LAS ir CPVA vykdomas projektas „Ateities mokykla Ukrainai“. Šio projekto tikslas – parengti adaptyvų techninį projektą naujai mokyklai Ukrainoje. Vasario 22 d. paskelbtas atviras tarptautinis architektūrinis konkursas geriausiai šio projekto idėjai išrinkti: www.futureschoolforukraine.eu.
„Ir konkurso metu išrinktas projektas, ir jo rengimo procesas bus pavyzdys, kaip, kuriant naują, ar atnaujinant esamą viešą infrastruktūrą Ukrainoje, galima užtikrinti Naujojo Europos Bauhauzo kertines vertybes: grožį, tvarumą ir įtrauktį“ – sako Artūras Žarnovskis, CPVA „Co-Сreate Future of Ukraine” programos vadovas.
NEB Laboratorijoje partneriai dalinsis patirtimi apie architektūrinio konkurso, skirto viešai infrastruktūrai Ukrainoje, organizavimą, Europos ir Ukrainos projektavimo reglamentų, viešųjų pirkimų procedūrų suderinimo aspektus, Ukrainos specialistų ir visuomenės įtraukimą. NEB Laboratorijos organizatoriai tikisi, kad „Ateities mokykla Ukrainai“ bus tik pirmas iš daugelio projektų, kuriuos inicijuos Laboratorijos partneriai. „Nebūtinai kiekviena iniciatyva turės vykti architektūrinio konkurso būdu“ – sako R. Leitanaitė. – „Kiekvienam atvejui ieškosime geriausio būdo atliepti pagrindinius dizaino kokybės, tvarumo ir Ukrainos specialistų bei visuomenės įtraukimo principus“.
Naujai įkurta NEB Laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“ kviečia prisijungti Ukrainos, Europos ir pasaulio individualius ekspertus, bei architektūrines organizacijas, universitetus ir tyrimų įstaigas, vyriausybinį sektorių, Ukrainos vietines administracijas, bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, nacionalinius, regioninius ir globalius fondus ir donorus.
Naujasis Europos Bauhausas – tai kultūrinė, kūrybinė tarpdisciplininė Europos Sąjungos iniciatyva, sujungianti Žaliąjį kursą su kasdiene aplinka ir patirtimis. NEB Europos žaliąjį kursą papildo kultūrine ir kūrybine dimensija, parodydamas tvarių inovacijų apčiuopiamą naudą ir teigiamą poveikį kasdieniame gyvenime.
Naujojo Europos Bauhauso laboratorija – tai virtuali bendros kūrybos erdvė, skirta NEB bendruomenei. Laboratorijoje NEB principai įgyvendinami per konkrečius ir apčiuopiamus projektus. NEB Laboratorijos neturi tikslinio finansavimo, tačiau jose gimstantys projektai gali būti teikiami įvairių ES programų finansavimui gauti.
Lietuvos architektų sąjungos info.