Kauno Nemuno saloje baigiama įgyvendinti dar viena dešimtmetį brandinta ambicinga idėja: mėnuo kitas, ir duris čia atvers Mokslo ir inovacijų sklaidos centras labai asociatyviu pavadinimu „Mokslo sala“. Pasisėmęs mokslo žinių 140 eksponatų nuolatinėje naujojo centro ekspozicijoje, tikrai nė vienas neatsispirs pagundai bent virtualiai išskristi į kosmosą moderniausiame mūsų regione planetariume.
„Projektas visada buvo planuotas Nemuno saloje. Iš dalies dėl to kilo idėja Mokslo ir inovacijų sklaidos centrą (MISC) pavadinti „Mokslo sala“. Vieta buvo ir viena iš svarbių priežasčių, dėl kurių MISC projektą nuspręsta įgyvendinti Kaune“, – sako Aistė Lukaševičiūtė, Kauno miesto savivaldybės Investicijų ir projektų skyriaus vedėja.
„Mokslo salos“ idėja gimė 2016 m. Tais pačiais metais Kauno miesto savivaldybė surengė pirmąjį per savo istoriją tokio didelio masto tarptautinį architektų konkursą. Jame dalyvavo apie pusantro šimto dalyvių iš viso pasaulio, ir tai leido iš naujos perspektyvos pažvelgti į projektą ir jo lokaciją. Konkurse dalyvaujantiems architektams buvo keliama dvilypė užduotis: integruoti pastatą į Nemuno salos kraštovaizdį tuo pat metu sukuriant modernų miesto simbolį.
„Matydami rezultatą galime teigti, kad konkursą laimėjusiai australų architektų bendrovei „SMAR Architecture Studio PTY LTD“ kartu su lietuvių „Architektų biuru G. Natkevičius ir partneriai“ pavyko sukurti išskirtinį objektą. Tokios apimties ir kompleksiškumo projektui įgyvendinti buvo svarbu išrinkti didelių pajėgumų patyrusį rangovą. Ši atsakomybė buvo patikėta UAB „Autokausta“, – pasakoja A. Lukaševičiūtė.
Visa projekto vertė – 37,7 mln. Didžioji investicijų dalis teko pastato statyboms, 5,3 mln. eurų skirta nuolatinei ekspozicijai sukurti ir įrengti, 1,9 mln. eurų – virtualių projekcijų planetariumo įrangai įsigyti.
Lukaševičiūtės teigimu, „Mokslo sala“ – pirmasis tokio masto mokslo populiarinimo centras Lietuvoje, todėl jį kuriant kiekviename etape nuo pat architektų konkurso buvo būtinos tarptautinės konsultacijos. Šią atsakomybę iki pat planetariumo įrengimo prisiėmė Jungtinės Karalystės įmonė „Malcolm Reading Consultant“. Šiuo metu dar įrengiamam planetariumui komponentai ir programinė įranga tiekiama iš viso pasaulio.
Pirmieji kartai ir kiti iššūkiai
Daugiausia iššūkių sukėlė būtent pirmieji kartai – projekte yra net keletas sprendinių, kurių niekada niekam Lietuvoje nėra tekę anksčiau įgyvendinti, todėl prireikė daug planavimo, pasirengimo ir laiko jiems realizuoti. Vieni sudėtingiausių ir netikėčiausių pastato sprendinių susiję su pagrindiniu pastato įėjimu: teko spręsti nepaprastą konstrukcinį galvosūkį – kaip įrengti daugiau kaip 20 metrų skersmens apvalius amfiteatrinius laiptus, apsuptus lenktomis stiklo vitrinomis, o virš jų vos ant vienos sijos „pakabinti“ milžinišką diską.
Disko konstrukcijos, kuriai „Alucobond“ veidrodinio efekto aliuminio kompozito kasetes tiekė „LR Group“, įrengimą kaip didžiausią iššūkį įvardija ir „Mokslo salos“ generalinio rangovo – bendrovės „Autokausta“ direktorius Juozas Kriaučiūnas. „Disko ir jį laikančių metalinių perdangos sijų svoris – apie 1000 tonų. Šią konstrukciją pagaminome, nudažėme ir sumontavome objekte patys. Prie didesnių iššūkių priskirtume ir kupolo formos planetariumo betonavimą“, – sako direktorius.
Kriaučiūno teigimu, Kauno miesto savivaldybė – reiklus užsakovas, labai didelį dėmesį skiria statomo pastato kokybei, estetikai ir energiniam efektyvumui. Tačiau „Autokaustai“ pavyko suvaldyti tokio masto objekto statybos procesus.
„Turime nuosavas asfalto, betono ir metalo konstrukcijų gamyklas, jose ir buvo pagamintos visos laikančiosios pastato konstrukcijos. Be to, sukaupta patirtis ir profesionali įmonės specialistų komanda leido sėkmingai suvaldyti statybos procesus net ir 2022 m. smarkiai pašokus statybinių medžiagų kainoms“, – didžiuojasi J. Kriaučiūnas.
Edukaciniai miesto lūkesčiai
„Kurdami „Mokslo salą“ pirmiausia puoselėjome tikslą padėti žmonėms suprasti technologinius ir socialinius pokyčius, skatinti visus, ypač vaikus ir jaunimą, domėtis mokslu ir technologijomis, vis plačiau aprėpiančiomis įvairias gyvenimo sritis – nuo ugdymo ir darbo rinkos iki kasdienių įpročių“, – sako Kauno vicemeras Andrius Palionis.
Mokslo laimėjimai ir technologinės naujovės naujajame MISC bus pristatomi suprantamai ir patraukliai.
„Visus „Mokslo salos“ lankytojus – nuo jauniausio iki vyriausio – sieksime įtraukti į „išradėjo“ žaidimą, suteikti jiems patirtimi grįsto pažinimo galimybių. Ne mažiau svarbu, kad mokslas būtų suprantamas, todėl eksponatus pristatysime per lankytojams žinomus pavyzdžius. Skatinsime prie kiekvieno eksponato kelti klausimų ir atrasti, kodėl taip yra, kaip šis klausimas yra sprendžiamas dabar ir kaip mokslas galėtų padėti šioje srityje“, – trumpai apibūdina nuolatinės ekspozicijos pagrindinį principą A. Palionis.
Nuolatinę „Mokslo salos“ ekspoziciją sudarys 140 eksponatų, susijusių su įvairiomis sritimis, tarp jų žmogaus kūnu ir sveikata, maistu, aplinka, atliekomis ir tarša, energija, transportu, komunikacija. Ekspozicijoje atskleidžiama, kaip žmogaus gyvenimą veikia jo aplinka ir plėtojamos technologijos, taip pat kaip pats žmogus veikia jį supančią aplinką. Kaip kasdieniai mūsų sprendimai – kokį maistą valgyti, kaip keliauti, kokią energiją vartoti – veikia miestą, šalį, pasaulį.
„Mokslo salos“ lankytojai taip pat turės galimybę pasinerti į kosmoso keliones bei dalyvauti interaktyviose pamokose moderniausiame Lietuvoje 8K vizualinės raiškos planetariume su 11 m skersmens kupolu.
Įdomus netipinių sprendinių objektas
Mokslo ir inovacijų centro statinio statybos techninę priežiūrą atliko MB 2 PASSIBUS ANTEIRE – inžinerinė konsultacinė įmonė, tokio pobūdžio paslaugas, tarp jų ir sutarčių, įgyvendinamų pagal tarptautines FIDIC sąlygas, teikianti nuo 2019 metų.
„Mokslo sala“ – išskirtinis ir įvairialypis objektas. Jis mums buvo labai įdomus: modernus, bet ir susiliejantis su gamta, nestandartinėje vietoje miesto centre. Dėl jo konkuravome viešųjų pirkimų sistemoje, ir mums pavyko“, – sako Andrejus Ūdra, MB 2 PASSIBUS ANTEIRE techninės priežiūros grupės vadovas.
Pirmiausia A. Ūdra pabrėžia, kad tai yra ilgalaikis projektas, pradėtas 2020 m. rugsėjį. Objekte daug netipinių architektūrinių sprendinių, kaip jėgos grindys, kupolas, kompozitinės kolonos, išskirtinio išdėstymo erdvės ir t. t., tad teko itin atidžiai sekti, ar šie sprendiniai tinkamai įgyvendinami. Tam prireikė papildomo laiko ir naujų žinių.
Tačiau sunkumų, A. Ūdros teigimu, nekilo. „Atliekant komandinius darbus, labai svarbu laikytis technologinių procesų, operatyviai priimti reikiamus sprendimus, užtikrinti medžiagų kokybę. Mūsų komanda taip ir dirbo, todėl specifinių sunkumų nepatyrėme“, – apibendrina techninės priežiūros grupės vadovas.
Paklaustas, kaip vertina savo komandos darbą ir apskritai visą darbų procesą „Mokslo saloje“, A. Ūdra atsako: „Tikimės, kad mūsų darbą įvertins šiame pastate vyksiančių renginių ir edukacijų lankytojai. Pastato statybos darbų procesą vertiname kaip profesinį tobulėjimą skatinantį iššūkį – mūsų komanda įgijo naujos specifinės patirties, kuri padės mums sukurti dar didesnę pridėtinę vertę savo ateities klientams.“
Sudėtingos architektūros pastatui – atitinkamos aliuminio konstrukcijos
Aliuminio sistemas „Mokslo salos“ fasadui tiekė tarptautinė bendrovė „Aluprof“, o fasado konstrukcijas suprojektavo, pagamino ir sumontavo bendrovės partneriai „Marx Vilnius“.
„Aluprof“ Lietuvos, Latvijos ir Švedijos regiono vadovo Vaido Vičiaus teigimu, fasadui panaudota struktūrinio stiklinimo fasadinė sistema be išorinių dangtelių „Aluprof MB-SR50N EFEKT“. Durims parinktas ganėtinai neįprastas sistemos „Aluprof MB-86“ struktūrinio stiklinimo sprendinys: visi matomi rėmo ar varčios profiliai iš išorės uždengti stiklu. Projekte taip pat sumontuotos 4 m aukščio automatinės stumdomosios durys iš sistemos MB-70 DPA. Visi profiliai natūraliai anoduoto aliuminio spalvos, pagrindiniai fasado statiniai buvo tiekiami specialiai šiam projektui pritaikyto ilgio – 7,5 m.
„Aluprof“ jau daugiau kaip 70 metų tiekia įvairias aliuminio sistemas ir gali įvykdyti net sudėtingiausią užsakymą.
„Didžiausias mūsų pranašumas tas, kad didžiąją dalį medžiagų gaminame patys. Turime net savo aliuminio liejyklą, kurioje galima paruošti perdirbtą aliuminį ir ekstruduoti iš jo profilius. Labai daug esame investavę ne tik į modernias vertikalias miltelinio dažymo linijas, bet ir į sandėlius, todėl galime itin greitai pristatyti reikiamas medžiagas. Standartinės sistemos mūsų klientus Lietuvoje paprastai pasiekia per dvi savaites nuo užsakymo“, – sako V. Vičius.
„Aluprof“ plėtoja veiklą ir kitose srityse: tiekia langų, durų, apsaugos nuo saulės, apsauginių roletų ir net tinklelių nuo vabzdžių aliuminio sistemas.
„Specializuojamės ir priešgaisrinių aliuminio konstrukcijų srityje. Mūsų tyrimų ir inovacijų centre net pastatyta deginimo krosnis priešgaisrinių konstrukcijų bandymams atlikti. Praėjusiais metais pradėjome gaminti ir savo priešgaisrinius stiklus „GlassProf“, – pristato naują plėtros kryptį V. Vičius.
Aliuminio kompozito plokštė – meno objekte
„Mokslo salos“ puošmena – milžinišką metalo luitą, sklendžiantį ore, primenantis diskas, pasviręs virš pagrindinio įėjimo. Šią architektų viziją įgyvendinti padėjo Vokietijos įmonės „3A Composites GmhH“ aliuminio kompozito plokštės „ALUCOBOND® PLUS naturAL Line 401“. Jomis buvo sukurtas baigtinis disko vaizdas. „Šias itin dekoratyvias ir modernias plokštes architektai daugelyje šalių renkasi siekdami pastatams suteikti daugiau šiuolaikiškumo ir originalių formų“, – pabrėžia plokščių išskirtinumą Aurelija Malukaitė-Senkienė, ALUCOBOND atstovė Baltijos šalims.
Meno objektui panaudota ALUCOBOND® SZ20 sistema, skirta fasadams. Nestandartinį užsakymą nebuvo lengva įgyvendinti, teko daug ir atidžiai matuoti, neskubėti.
Pagamintos fasado kasetės sumautos viena į kitą ir pritvirtintos sraigtais. „Fasadui tenka mažesnė apkrova, tad nebūtinas masyvus pastato karkasas, todėl plokštės yra tinkamos šiuolaikiniams, modernių formų statiniams“, – komentuoja konstrukciją A. Malukaitė-Senkienė.
Įspūdingam, tarsi vos su žeme besiliečiančiam, objektui lengvumo suteikia būtent ALUCOBOND® aliuminio kompozito medžiaga, kurios lygus laku dengtas paviršius švelniai atspindi šviesą. Smulkios tekstūros serijos „naturAL PURE“ aliuminio paviršiai skaido šviesą, skirtą „vaizdo iš arti efektui“ atkurti išlaikant lygaus aliuminio išvaizdą ir blizgesį iš toli.
„ALUCOBOND® naturAL“ medžiagoms būdingos tokios pat neprilygstamos savybės, kokiomis garsėja visi šio gamintojo produktai: plokštumas ir standumas, puikus formavimas, mažas svoris ir didelis atsparumas oro sąlygoms bei korozijai. Be to, paviršiai yra lengvai valomi ir prižiūrimi, skirtingai nuo kitų metalo lakštų.
ALUCOBOND® medžiagos itin tinkamos projektams, kuriems reikia aplinkai draugiškų medžiagų, yra visiškai perdirbamos. ALUCOBOND® fasado plokštės – ilgaamžės, gaminamos iš dviejų aukštos kokybės aliuminio lakštų bei plastikinio ar mineralinio užpildo ir padengiamos apsaugine poliesterio arba poliamido danga, kuri apsaugo jas nuo subraižymo, pramoninės taršos pažeidimų, neigiamo mikrobiologinio poveikio.
Tokioje vietoje reikia aktyvios hidroizoliacijos
Nemuno saloje statomo Kauno mokslo ir inovacijų centro hidroizoliacija kėlė nemažai iššūkių. Įvertinus potvynių riziką ir aukštą gruntinio vandens lygį, buvo pasirinkti pasiūlymai, kuriuos pateikė UAB „SCHOMBURG Baltic“ – ilgametę patirtį sukaupusi Vokietijos bendrovės „SCHOMBURG GmbH & Co KG“ patronuojamoji įmonė Baltijos šalyse.
„Mūsų įmonė visais atvejais gali pasiūlyti ne tik patikimų ir patvarių, bet ir tvarių, laiką bei lėšas taupančių sprendinių“, – teigia Gytis Jonas Vitkus, UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas.
Pasak jo, įmonė rangovams tiekia tik savo patronuojančiosios bendrovės gaminamus hidroizoliacinius produktus bei jų sistemas ir konsultuoja, kaip tinkamai tai naudoti. Prireikus įmonės specialistai gali projektuotojams pasiūlyti ir konkrečių naujų sprendimų.
„Įvertinę sudėtingas Kauno mokslo ir inovacijų centro lokacijos sąlygas – kasmečių sezoninių potvynių riziką ir aukštą gruntinio vandens lygį, rangovai ir užsakovai nusprendė pasikliauti mūsų didele patirtimi, įgyta dirbant daugelyje kitų panašių objektų“, – sako „SCHOMBURG Baltic“ vadovas G. J. Vitkus.
Buvo pasirinktas „SCHOMBURG GmbH & Co KG“ gaminamas miltelių pavidalo kristalinis betono priedas BETOCRETE-CP-360-WP, skirtas aktyviai hidroizoliacijai sukurti. Papildytas šiuo priedu, betonas pirmiausia įgyja savybę atstumti vandenį (hidrofobinis efektas), o tada užtikrinamas iki 0,4 mm dydžio trūkių apauginimas kristalais. Taip suformuojamas tvarus ir vandeniui nelaidus betonas.
„Naudojant BETOCRETE-CP-360-WP papildoma hidroizoliacija neprivaloma, dėl to sumažėja išlaidos, kone dvigubai pagreitėja darbas, mažiau išleidžiama priežiūrai ir remontui, taupomas laikas“, – vardija G. J. Vitkus kristalinio betono priedo privalumus ir pabrėžia, kad jis tinka visur, kur betonas gali būti pažeistas ilgalaikio vandens skverbimosi: nuo rezervuarų ir talpyklų iki tunelių, liftų šachtų, požeminių automobilių aikštelių, pamatų ir kt.
KMIC panaudota ir daugiau kaip 1000 m termoplastinės besiplečiančios juostos AQUAFIN CJ6 betonavimo nutraukimo siūlėms sandarinti, taip pat silikoninis siūlių sandariklis ESCOSIL-2000.
Elektros tinklai įrengti pagal griežtą grafiką
„Mokslo salos“ vidaus ir lauko elektros tinklų montavimo darbai buvo patikėti UAB „Vatas“, nuo 1993 m. atliekančiai elektros tinklų montavimo ir projektavimo darbus komerciniame, visuomeniniame ir privačiame sektoriuose.
„Klientų pasitikėjimą pelnėme dėl gerai ir laiku atliekamų darbų“, – mano įmonės vadovas Olegas Voska.
Jo teigimu, įmonės profesionalai visada stengiasi jau projekto rengimo metu bendradarbiauti su projektuotojais, kad būtų optimaliai ir greitai išspręsti kylantys techniniai klausimai. Ne išimtis buvo ir šis objektas.
Įmonė sumontavo ir skirtingo dizaino šviestuvus, parinktus pagal patalpų paskirtį, apšviestumo reikalavimus ir architektų sumanymą.
Daugiausia iššūkių „Mokslo saloje“, pasak O. Voskos, kėlė darbų planavimas. Juos reikėjo atlikti ne tik laiku, bet ir netrukdant visai objekto statybinių darbų eigai ir kitų inžinerinių sistemų montuotojams. Be to, kai kurioms projektinėms užduotims įgyvendinti teko ieškoti naujų techninių sprendimų, kad darbai būtų atlikti greičiau ir našiau.
„Su visomis užduotimis susitvarkėme laiku, neatsilikdami nuo bendro statybų grafiko“, – teigia O. Voska, pabrėžęs kad UAB „Vatas“ rūpinosi ir visos instaliacinės įrangos tiekimu.
Visos erdvės valdomos vieninga išmaniąja sistema
„Mokslo salos“ pastatui valdyti pasirinkta JUNG išmanioji sistema KNX, suteikianti patogumą, saugumą ir ekonomiškumą bet kokio tipo objektui. Įdiegus pastato sistemą KNX, galima į vieningą tinklą sujungti ir centralizuotai valdyti visas pastato inžinerines sistemas ir daugybę multimedijų funkcijų.
JUNG sistemos KNX funkcija „Smart-Metering“ įgalina lengvai vizualizuoti energijos vartojimą ir duomenų apdorojimą. Konkrečių komponentų funkcijos priklauso nuo jų užprogramavimo, kurį bet kada galima keisti. Pastato valdytojui tai labai patogu, nes sistema pritaikoma prie jo individualių poreikių.
„Įdiegus JUNG išmaniąją sistemą KNX jungikliu arba telefonu galima patogiai valdyti apšvietimą ir šildymo sistemą. Išmaniosios sistemos gali būti pritaikytos ir didžiulėje, ir mažoje erdvėje, jų funkcionalumas visais atvejais išlieka toks pat geras“, – teigia jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.
JUNG KNX galima bet kuriuo paros metu valdyti apšvietimą skirtingose patalpose, reguliuoti tinkamą mikroklimatą užtikrinančius įrenginius (vėdinimo ir šildymo, užuolaidų ir vidaus bei lauko žaliuzių sistemas), nusistatyti patalpos temperatūrą pagal savo poreikius. Tai taip pat patikima saugos sistema, suteikianti galimybę imituoti buvimą pastate ir stebėti patalpas per išmanųjį įrenginį. Dar vienas svarbus pranašumas tas, kad visą garso ir vaizdo, interneto įrangą galima sujungti į vieną sistemą ir skirtingose patalpose transliuoti skirtingo garso lygio muziką ar garsinę informaciją.
Visi šie JUNG KNX teikiami pranašumai, be abejo, padės „Mokslo salos“ komandai siekti užsibrėžtų ambicingų tikslų – tapti lankomiausiu mokslo ir inovacijų sklaidos centru visose Baltijos šalyse.
Keraminės santechnikos prioritetai – universalus dizainas ir funkcionalumas
„Mokslo salos“ poilsio ir higienos patalpose sumontuota nepriekaištingos vokiškos kokybės sinonimu tapusi keraminė santechnika „Duravit“. Skirtingas kompanijos santechnikos gaminių linijas vienija minimalistiniai dizaino sprendiniai, spalvos ir funkcionalumas, tad pagal lankytojų poreikius parinkti produktai iš kelių gerai žinomų kolekcijų.
„Duravit“ unitazai „ME by Starck“ sklandžiai įsikomponuoja į tualeto patalpas ir akcentuoja maksimalų patogumą. Viešiesiems tualetams šie unitazai pasirinkti dėl puikios higienos, lėtai nusileidžiančių dangčių ir lengvo valymo. Rimless unitazo dubuo neturi įprasto nuplovimo lanko, todėl nešvarumams ir nuosėdoms nebėra kur slėptis, o novatoriška ir galinga nuplovimo sistema švariai išplauna dubenį. Optimali vandenį taupanti nuplovimo technologija ir lengvas valymas itin svarbu tualetuose, kuriuose per dieną apsilanko šimtai žmonių.
Tos pačios, „Duravit“ ir dizainerio Philippe’o Starcko sukurtos, santechnikos linijos „ME by Starck“ pisuarai „Mokslo salai“ parinkti dėl modernių suapvalintų pisuaro linijų, lengvo valymo ir nedidelio vandens suvartojimo. Apskaičiuota, kad vienam nuplovimui reikia mažiau kaip 0,5 l vandens. Minėtosios „Duravit“ linijos pisuaruose taip pat yra patentuota „Duravit Rimless®“ nuplovimo technologija.
„Mokslo salos“ lankytojai rankas plausis „Vero Air“ praustuvuose. Ši linija – „Duravit“ asortimento klasika, sukurta norint sujungti nesenstantį stačiakampio formos dizainą su funkcionalumu. Žmonių su negalia higienos kambariuose sumontuota funkcionali „Starck 3“ keraminė santechnika – patogi, taupanti vietą, paprastai prižiūrima.
Bendrovė „Duravit“ puoselėja gilias tradicijas, orientuotas į inovacijas, dizainą ir kokybę. Ilgametė keraminės santechnikos gamybos patirtis leidžia suprasti, ko pageidauja vartotojas, ir diktuoti dizaino tendencijas bei sprendinius.
* „Mokslo salos“ fasadui apšiltinti panaudotos OC PAROC nedegios, puikiai šilumą izoliuojančios, šarmams atsparios ir vandens garams laidžios akmens vatos plokštės „PAROC Linio 10“, išlaikančios savo savybes net labai drėgnoje aplinkoje (RH 98 %): naudojant šias plokštes, išvengiama drėgmės kaupimosi ir galimo neigiamo jos poveikio pastato konstrukcijoms.
* Prie „Mokslo salos“ apšvietimo ir išmaniojo valdymo sprendimų prisidėjo ir daugiau kaip 30 metų Lietuvoje sėkmingai veiklą plėtojanti įmonė ARDENA.
Objektas: Mokslo ir inovacijų sklaidos centras, Nemuno sala, Kaunas
Plotas: 11,5 tūkst. kv. m
Užsakovas: Kauno miesto savivaldybė
Generalinis rangovas: UAB „Autokausta“
Architektai: UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“, architektai Dominykas Kalmatavičius, Gintautas Natkevičius; „Smar Architecture studio PTY LTD“
Statinio statybos techninė priežiūra: MB 2 PASSIBUS ANTEIRE
Manto Zinkevičiaus (Kauno m. savivaldybės archyvo) nuotr.