Italų architektas Stefano Boeri paviešino planus sukurti Meksikos Kankūno mieste vidinį miestą, kuris sujungtų iš pirmo žvilgsnio nesuderinamus dalykus – mišką ir išmanųjį miestą. „Smart Forest City Cancun“ ketinama pastatyti 557 ha plote ir jame pasodinti 7,5 mln. augalų – medžių ir krūmų, kuriuos parinko botanikė ir kraštovaizdžio architektė Laura Gatti. Šiame mieste vienam gyventojui tektų net 2,3 medžio.
Pasak S. Boeri, pagrindinis šio neįprasto urbanistikos kūrinio tikslas – veisti botanikos sodą šiuolaikiniame mieste, remiantis majų paveldu ir jų santykiu su gamtiniu bei sakraliniu pasauliu, sukurti miesto ekosistemą, kurioje gamta ir miestas būtų taip glaudžiai susipynę, kad veiktų lyg vienas organizmas.
Projektas „Smart Forest City Cancun“ yra „miesto-miško“ koncepcijos dalis, kuria remiantis Kinijos miestų rajonai, apstatyti žaluma dengtais dangoraižiais ir apsodinti augalais, ne tik palaikys ekologiją mieste, bet ir išvalys aplinkines teritorijas.
„Boeri“ biuras tikisi, kad ekologinis projektas bus įgyvendintas užuot pasirinkus didžiulį prekybos centrą ir padės paversti mišku smėlio karjerą, iš kurio buvo kasama žaliava viešbučių statyboms. Kompanijos atstovai teigia, kad dėl naujų viešųjų parkų ir privačių sodų, žaliųjų stogų ir fasadų miesto betono ir šaligatvių užimtos teritorijos bus faktiškai grąžintos gamtai ir taip sugrįš žaliųjų plotų bei pastatų pusiausvyra.
Planuojama, kad išmanusis „miškas-miestas“ iš viso sugers 116 tūkst. tonų anglies dioksido, o per metus sukaups apie 5,8 tūkst. tonos anglies dioksido.
Šiuo metu, kai žmonija vis labiau susiduria su klimato pokyčių, taršos, gyvūnų buveinių naikinimo ir rūšių nykimo padariniais, studija „Boeri“ tiki, kad miestai gali būti ekologiškesnių iniciatyvų vystymo pradininkai.
Duomenys išmaniajame mieste bus tvarkomi „gerbiant piliečių privatumą“ ir siekiant pagerinti įvairius miesto gyvenimo aspektus.
Statant šį miestą įvairiuose jo elementuose bus įmontuoti jutikliai. Jie rinks ir dalinsis svarbia informacija, kuri bus centralizuotai analizuojama ir pagaliau virs pasiūlymais, kaip galima didinti gyvenimo šiame mieste komfortą. Bus stengiamasi užkirsti kelią ligų plitimui ir kuo efektyviau naudoti energiją. Siekiant atrasti tokius sprendimus, bus stebimi ir analizuojami energijos srautai, pavyzdžiui, skalbimo mašinų ar indų ploviklių eksploatavimo mastai piko metu. Bus siekiama sumažinti energijos išlaidas ir kartu palaikyti mechaninių sistemų valdymą.
„Boeri“ kartu su Vokietijos inžinerijos įmone „Transsolar“ suprojektavo „Smart Forest City Cancun“ taip, kad miestas galėtų pats save aprūpinti maistu ir energija. Be kitų žiedinės ekonomikos skatinimo elementų, yra saulės baterijos ir žemėje, kurioje auginamos daržovės miesto gyventojų poreikiams tenkinti, sumontuota drėkinimo sistema. Vanduo bus renkamas baseine prie miesto įėjimo, išvalomas gėlinimo bokšte, o paskui paskirstomas kanalais.
Kadangi Kankūnas yra arti Karibų jūros, teritoriją supa „vandens sodai“, kurie ją apsaugo nuo potvynių. Projekto aprašymai rodo, kad vandens keliai gali tapti miesto transporto sistemos dalimi.
Kiti būsimo išmanaus „miesto-miško“ pranašumai bus vidinė elektrinė ir pusiau automatinė judėjimo sistema, kurią sukūrė Milano miesto ir transporto planavimo įmonė „MIC“. Sistemos pagrindinė taisyklė – visi gyventojai transporto priemones turi palikti miesto pakraštyje.
Išmanusis miško miestas Kankūnas taps namais 130 tūkst. gyventojų, kurie bus tarsi sodininkai – privalės rūpintis šalia augančiais augalais, galės apželdinti savo gyvenamą būstą. Mieste bus skirtingų tipų įperkamų ir augalais dengtų būstų, skirtų įvairiems žmonėms, įskaitant studentus, tyrėjus ir profesorius.
Mieste taip pat įsikurs pažangių tyrimų centras, turintis šešis skyrius, kurie sieks išspręsti kai kuriuos pagrindinius šiuolaikinės visuomenės klausimus, pavyzdžiui: biologinę sveikatos priežiūrą; astrofiziką ir planetų mokslą; koralų rifų atkūrimą; ūkininkavimą ir regeneracines technologijas; išmaniojo miesto koncepciją; miesto mobilumą ir robotiką.
Pagrindinė tyrimų centro idėja – sukurti vietą, skirtą moksliniams tyrimams ir inovacijoms, kur akademinės institucijos ir tyrėjai susitiks su didelėmis tarptautinėmis korporacijomis bei naujomis studentų kartomis iš viso pasaulio.
Dar pavasarį kompanija „Boeri“ pristatė savo koncepcijos bendrąjį planą ir projektą regionui bei savivaldybei, o šiuo metu laukia jo patvirtinimo.
„The Big Picture“ Federico Biancullo nuotr.