Naujas Šiaulių banko fondas sieks renovuoti 600 senos statybos daugiabučių


Siekiant suteikti naują pagreitį daugiabučių namų renovacijai, veiklą pradėjo Šiaulių banko įsteigtas „SB modernizavimo fondas“. Paskolas 275 mln. eurų fondui suteikė Lietuvos ir užsienio finansų įstaigos.

 

Šiaulių bankas ir jo patronuojamas „SB modernizavimo fondas“ pasirašė sutartis su Europos investicijų banku (EIB), Europos Tarybos vystymo banku, „INVL Asset Management“, „Swedbank“ ir Šiaurės investicijų banku. 275 mln. eurų fondą sudarys ne tik investuotojų, bet ir Lietuvos valstybės, Europos struktūrinių ir investicijų fondo ESIF lėšos.

Fondo lėšomis planuojama renovuoti 600 senos statybos daugiabučių namų, pagerinant gyvenimo sąlygas 16 tūkst. namų ūkių. Numatoma, kad įgyvendinus projektą būtų sutaupyta 200 gigavatvalandžių (GWh) šilumos energijos ir kasmet sutaupoma apie 50 tūkst. tonų anglies dvideginio.

Atnaujinus senos statybos daugiabučius galima reikšmingai sumažinti energijos išteklių vartojimą ir taip sustiprinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę, ypač mažinant energijos išteklių iš Rusijos importą.

„Į naujai įsteigtą fondą susitelkę investuotojai pasirengę paspartinti daugiabučių namų renovacijos procesą. Esame užsibrėžę ambicingą tikslą finansuoti daugiau nei pusės tūkstančio daugiabučių  atnaujinimą, kuris leistų gyventojams sumažinti didėjančių išlaidų šilumos energijai naštą ir leistų pagerinti gyvenimo kokybę.  Sparti daugiabučių renovacija mažintų Lietuvos priklausomybę nuo iškastinio kuro, o taip pat reikšmingai prisidėtų kovoje su klimato kaita, mažinant anglies dvideginio emisijas“, – teigė Šiaulių banko Administracijos vadovas Vytautas Sinius.

Pasak V. Siniaus, naujasis fondas yra unikalus finansinis instrumentas, skirtas pritraukti privačias lėšas renovacijos finansavimui ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Šio fondo struktūra leidžia išgauti nemažą sinergiją – pritraukus privatų kapitalą net iki 5 kartų padidinti valstybės lėšas, skiriamas renovacijos projektų finansavimui.

„Lietuvos ilgalaikėje renovacijos strategijoje numatyta iki 2050 m. renovuoti didžiąją dalį senų daugiabučių namų, iš kurių net 66 proc. yra D ir žemesnės energinės klasės. Strategija siekiama 60 proc. sumažinti pirminės energijos suvartojimą ir visiškai panaikinti anglies dioksido pėdsaką. Modernizuojant senus daugiabučius galima gerokai sumažinti energijos išteklių vartojimą ir sustiprinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę, ypač mažinant energijos išteklių importą iš Rusijos“, – sakė Simonas Gentvilas, Lietuvos aplinkos ministras.

Pasak finansų ministrės patarėjo Gyčio Žakevičiaus, investicijų platforma yra puikus pavyzdys, kaip žaliosios investicijos gali pritraukti tarptautinių finansų institucijų, tokių kaip EIB, išteklius ir kompetenciją kuriant inovatyvias priemones ir atskleidžiant Lietuvos investuotojų investicinį potencialą finansuoti strategines ekonomikos sritis. Jo teigimu, Finansų ministerija tikisi, kad ši finansinė priemonė pritrauks dar daugiau privataus kapitalo ir taip sumažins ES struktūrinių fondų lėšų poreikį. Ministrės patarėjas sako, kad ši iniciatyva prisideda prie tvaraus viešųjų finansų naudojimo, mažina gyventojų sąskaitas už šildymą, taip pat – šalies energetinę priklausomybę nuo iškastinio kuro šaltinių ir neigiamą klimato kaitos poveikį.

„Savo paskola remiame Lietuvos pastangas kovoti su klimato kaita ir mažinti energijos sąnaudas šalies gyventojams,“ – sako Kim Skov Jensen, Šiaurės investicijų banko viceprezidentas ir finansų vadovas. „Fondas renovacijos projektams suteikia naujų finansinių instrumentų ir gali tapti pavyzdžiu panašioms iniciatyvoms regione“.

„SB modernizavimo fondas“ skirs finansavimą renovacijos projektams, kuriuos įgyvendinus šilumos energijos sutaupymai siektų bent 40 proc., o taip pat būtų užtikrinta pastato C energetinė klasė. Gyventojai dėl renovacijos kreditavimo gali kreiptis į bet kurį Šiaulių banko skyrių.

„Remti aplinką tausojančius projektus yra vienas iš mūsų strateginių prioritetų,“ – sako Europos Tarybos vystymo banko valdytojas Carlo Monticelli. „Džiaugiamės galėdami palaikyti Šiaulių banką ir Lietuvos valdžios institucijas, siekiant gerinti gyvenimo sąlygas daugeliui šalies gyventojų ir skatinti atsakingą energijos vartojimą“.

„Tai – pirmoji šalies pensijų fondų investicija į būsto renovaciją. Džiaugiamės, jog tvarumo kriterijus atitinkanti INVL pensijų fondų investicija leis ne tik sumažinti priklausomybę nuo importuojamų gamtinių dujų suvartojimo, bet ir sukurs naujų darbo vietų bei pagerins gyvenimo kokybę renovuotų namų šeimininkams“, – sakė INVL Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas.

Lietuvos ilgalaikėje renovacijos strategijoje numatyta iki 2050 metų renovuoti didžiąją dalį senų daugiabučių namų, iš kurių net 66 proc. priskiriami D ir žemesnėms energetinėms klasėms. Strategijoje siekiama sumažinti pirminį energijos vartojimą 60 proc. ir visiškai eliminuoti anglies dvideginio pėdsaką.

Šiaulių bankas, bendradarbiaudamas su EIB, daugiau nei dešimt metų dalyvauja daugiabučių namų modernizavimo programose ir užima daugiau nei 60 proc. šios rinkos. Per šį laikotarpį pasirašyta modernizavimo paskolų už daugiau kaip 720 mln. eurų (iš jų daugiau kaip 520 mln. eurų yra Šiaulių banko nuosavos lėšos), bankas yra suteikęs finansavimą 2.380 daugiabučių namų.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų