„Naujasis Skansenas“ – oazė Vilniaus centre  


Naujuoju sostinės centru vadinamame Šnipiškių rajone darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ atgaivino senąjį vietovės pavadinimą ir baigia didžiulio urbanistinio projekto „Naujasis Skansenas“ darbus. Kvartale šiuo metu stovi devyni namai. Planuojama pastatyti dar septynis naujus daugiabučius. 3,41 ha „Naujojo Skanseno“ teritoriją sudarys 16 daugiabučių gyvenamųjų namų ir du verslo centrai. Modernų kvartalą patikėta projektuoti trims architektų komandoms.

UAB „JP Architektūra“, projekto vadovas architektas Algirdas Kaušpėdas, ir studija „Processoffice“, architektas Vytautas Biekša, projektavo gyvenamąsias erdves. Teritorijoje esančių ir iškilsiančių verslo centrų autorius – „Vilniaus architektūros studijos“ architektas Algimantas Pliučas. „Naujasis Skansenas“ sujungia aktualiausius urbanistinius principus: bendruomeniškumą, žalumą ir žmonėms bei jų sveikatai palankią aplinką“, – trumpai visą projektą apibūdina architektas A. Kaušpėdas.

Gyvenimas miesto ritmu

Architektai ir projekto vystytojai siekė, kad naujasis gyvenamasis kvartalas skatintų namų gyventojus bendrauti, tvariai judėti ir džiaugtis įvairių veiklų kaimynyste. Tam specialiai sukurtas bėgimo takas kvartalo viduje. Kiemuose daug žalumos, skirtingos aikštelės mankštintis ir žaisti.

Pasak NT vystytojo „YIT Lietuva“, kvartalas kuriamas 15 minučių miesto koncepcija. Iš jo galima greitai pasiekti Vilniaus senamiestį, Sakurų parką, prekybos centrus, biurus. Nuo pat „Naujojo Skanseno“ iki miesto centro nutiesta dviračių trasa. Tai skatina gyventojus rinktis dviračius.

„Vyksta principinė kova už pėsčiųjų miestą, miesto humanizavimą, kur visas reikalingas paslaugas galima pasiekti pėsčiomis arba dviračiu“, – sutinka A. Kaušpėdas. „Naujojo Skanseno“ daugiabučių automobilių stovėjimo aikštelės – požeminės, yra visos sąlygos laikyti dviračius saugyklose.

Bendrovė „Mosta“ kokybiškai ir greitai atliko požeminių automobilių stovėjimo aikštelių monolitinių konstrukcijų įrengimo darbus.

Įrengus požemines automobilių stovėjimo aikšteles, pro butų langus gyventojai mato augmeniją, žaidimo aikšteles, suoliukus. A. Kaušpėdas įsitikinęs, kad tvarumo tendencijos keis miestą, netrukus vietoj milžiniškų automobilių stovėjimo aikštelių visi statytojai turės galimybę įrengti žaliuojančius parkus. Jaukūs žali vidiniai kiemeliai sujungs kvartalus.

Namai plačiomis akimis

Savo stilistika kvartalas primena Skandinaviją. Jis – funkcionalus, šiuolaikiškas, estetiškas, atliktas kokybiškomis medžiagomis. Kiekvienas namas tarsi aurą turi savo vardą: „Nugalėtojams“, „Energingiems“, „Sumaniems“, „Aktyviems“, „Stilingiems“.

Daugiabučiai yra šešių aukštų, juose įrengti 1–4 kambarių butai. Viršutinių ir pirmųjų aukštų gyventojai turi terasas, kituose aukštuose įrengti erdvūs balkonai. Viršutinių aukštų gyventojams atsiveria vaizdinga Vilniaus finansų centro Konstitucijos prospekte ir Šeškinės miškų panorama. Dideli langai tarsi atvertos akys įsileidžia į namus daug šviesos.

„YIT Lietuva“ pabrėžia funkcionalų butų išdėstymą. A. Kaušpėdo žodžiais, būste, kuriame praleidžiama vis daugiau laiko, žmogus turi jaustis patogiai ir jaukiai, atskirti darbo ir poilsio erdves. Būtent to ir siekta projektuojant namus. „Kovidas pakoregavo žmonių gyvenimo būdą. Anksčiau vyravo tendencija būstams trauktis, – pastebi A. Kaušpėdas. – Dabar žmonės nori daug ką susigrąžinti atgal į namus, būstas įgijo išskirtinę reikšmę, o investavimas į jo kokybę tapo vienu teisingiausių sprendimų.“

Išmanumo ir taupumo ypatumai

Kvartalo statyba vyko greitai, kokybiškai ir tvariai. Daugiabučių namų išorės sienų konstrukcijos yra iš surenkamų trisluoksnių stambiaplokščių gelžbetoninių elementų su izoliaciniu sluoksniu. Fasadų apdailoje derinamos rusvos ir gelsvos klinkerio plytelės su atviro betono ir tekstūruoto betono plokštumomis.

Įrengiant viešąsias erdves, vidaus kiemus ir automobilių stovėjimo aikštelių zonas pasirinkti UAB „Betono mozaika“ gatvės ir vejos bordiūrai, danga suformuota iš išskirtinio elegantiško gaminio „Dito“ – tai vienos spalvos, bet skirtingų tekstūrų produktas, kuriantis jaukią ir estetišką aplinką.

Daugiabučiai priskiriami A+ energinio naudingumo klasei. Juose įrengti efektyvią eksploataciją ir tvarumą užtikrinantys inžineriniai sprendiniai – pažangi grindinio šildymo sistema, leidžianti reguliuoti kiekvieno kambario oro temperatūrą, taip pat individuali kiekvieno buto vėdinimo sistema su iš karto įrengtais rekuperatoriais. Gyventojai vėdinimą ir šildymą reguliuoja naudodamiesi išmaniosiomis buto valdymo planšetėmis. Kvartale sumontuoti energiją taupantys LED šviestuvai, įrengti judesio davikliai. Teritorijos saugumą užtikrina vaizdo kameros. Liftų gamintojos „Schindler“ atstovai Lietuvoje įrengė penkis keleivinius liftus „Schindler 3000“, kurie užtikrina naujausias žaliųjų pastatų tendencijas – gamina elektros energiją.

„Šis projektas yra populiarus pasirinkimas kokybiško ir patogioje lokacijoje esančio būsto Vilniuje ieškantiems gyventojams, todėl sparčiai tęsiame jo plėtrą“, – teigia „YIT Lietuva“.

Pasyvaus namo A++ kriterijus atitinkantys langai

Langų gamintojai MEGRAME®  neslepia, kad „Naujojo Skanseno“ vystytojas kėlė didelių reikalavimų. Daugiabučiuose namuose sumontuoti langai privalėjo būti aukštos kokybės ir užtikrinti, kad būstai būtų šviesūs. Langų gamybos technologija turėjo būti inovatyvi, tiksli, konstrukcijos privalėjo būti ilgaamžės ir atitikti griežtus techninius stabilumo, saugumo, o svarbiausia – šilumos ir garso izoliacijos reikalavimus. Bendrovė teigia, kad MEGRAME® šilumą taupantys A++ energinės klasės langai atitiko visus keliamus reikalavimus.

Šio projekto plastikiniams langams gaminti pasirinkta technologiškai pažangi GEALAN S 9000 profilių sistema. Sistemos privalumas – šešios rėmų profilio kameros, 83 mm montavimo plotis, trys sandarinimo lygiai, galimybė panaudoti naujos kartos selektyvinį trijų stiklų ir 48 mm storio stiklo paketą su šiltais stiklo paketo rėmeliais. Į surenkamos trigubos gelžbetoninės plokštės apšiltinimo sluoksnį sumontuotų plastikinių langų konstrukcijų šilumos izoliacijos koeficientas U = 0,75 W/(m²K) atitinka energiją taupančio pasyvaus namo ir A++ klasės kriterijus.

Langų rėmai buvo sustiprinti nestandartinės formos cinkuoto plieno armuote, kuri suteikia visai lango konstrukcijai ypatingą stabilumą ir tvirtumą. Išskirtinis GEALAN S 9000 profilių sistemos bruožas yra net

26 mm stiklo paketo įgilinimas rėme – tai kartu su papildoma sandarinimo tarpine padeda efektyviau sulaikyti šilumą viduje, o šaltį ir triukšmą palikti už namo sienų.

Gyvenant judraus miesto centre ypač aktualu izoliuoti triukšmą, tad daugiabučių namų projekte „Naujasis Skansenas“ langų garso izoliacijos rodikliai itin aukšti: į gatvės pusę nukreiptų langų konstrukcijų garso izoliacija siekia net 43 dB, o į vidinius kiemus nukreiptų langų – 37 dB. Languose sumontuoti patikimi, aukštos kokybės G-U gamintojo varstymo mechanizmai.

Įspūdingas ir šiam projektui pagamintų ir sumontuotų langų skaičius – 1820, visas jų plotas siekia beveik 8000 kv. m.

Modernūs, iš išorės elegantiškos tamsios „Schwarzbraun“ spalvos langai harmoningai įsilieja į bendrą pastatų vaizdą, o estetiška ir universali balta vidaus spalva tinka bet kokiam namų interjerui. Kvartalo vystytojo pasirinkti aukščiausios kokybės ilgaamžiai MEGRAME® plastikiniai langai daug metų išliks patikimi ir džiugins „Naujojo Skanseno“ gyventojus.

Tvari ir kokybiška erdvė žaidimams ir sportui

Bendrovė „Fixman“ kvartalui tiekė ir jame sumontavo vaikų žaidimų, sporto aikštelių įrangą, taip pat pasirūpino šių aikštelių ir bėgimo takų guminės liejamos dangos įrengimo darbais.

„Vystytojai ir projektuotojai pageidavo aukščiausios kokybės, saugių, tvarių produktų, kuriems suteikiama ilgametė garantija. Atsižvelgta į skandinaviško stiliaus spalvų gamą, kuri derėtų prie bendro kvartalo stiliaus“, – sako 15 metų patirtį turinčios bendrovės „Fixman“ direktorė Lietuvoje Inga Liudvinavičienė.

Po konsultacijų pasirinkta bendrovės „Lappset“ žaidimų ir sporto įranga. Ši suomių gamintoja daugiau kaip 50 metų tarptautinėje rinkoje garsėja įvairių stilių gaminiais – nuo klasikinių medinių konstrukcijų iki patvarios plieno įrangos – ir yra viena iš lyderių tiek dėl medžiagų kokybės, ilgo gaminio gyvavimo ciklo (15–20 metų priklausomai nuo medžiagų), tiek dėl naujoviško dizaino ir funkcionalumo.

„Visi įrenginiai atitinka saugumo reikalavimus: vaikų žaidimo aikštelės – saugumo standartą EN1176, sporto aikštelės – saugumo standartą EN16630. „Naujajame Skansene“ pasirinkta medinė linija. Vasarą mediena neįkaista, o žiemą būna ne tokia šalta. Idealu žaisti ir sportuoti visus metus. Pasirinktos tarpusavyje derančios žaidimų aikštelių ir sporto įrangos serijos“, – sako I. Liudvinavičienė.

Aikštelėse atsižvelgta ir į skirtingo amžiaus vaikų poreikius. „Žaidimų aikštelėse įrenginiai nesikartoja, kiekvienoje aikštelėje yra kas nors naujo ir netikėto“, – pasakoja direktorė.

Visą kvartalą jungia bėgimo takas, kurį taip pat įrengė „Fixman“. I. Liudvinavičienės nuomone, „Naujojo Skanseno“ sporto aikštelės, žaidimų salelės, žalias plotas darniai sujungtas į bendrą erdvę. Kiemuose pastatyta įranga neužgožia gyventojams vaizdo, priešingai – gražiai įsilieja į aplinką.

„Esame pasiruošę ir ateityje padėti įgyvendinti šio rajono gyventojų poreikius“, – sako I. Liudvinavičienė.

„Lorevitas“: „greitas ir kokybiškas darbas – mūsų išskirtinumas“ 

„Naujojo Skanseno“ daugiabučių laiptinėse vyrauja skandinaviškas paprastumas: sienos iš natūralaus betono, holų, koridorių, laiptų pakopos ir aikštelės – šlifuotas betonas. Sumontuotos akustinės segmentinės pakabinamos lubos.

Statybų, apdailos, remonto ir lauko darbų bendrovė „Lorevitas“ namų laiptinėse atliko šlifuoto betono pakopų montavimą. „Mūsų įmonė su „YIT Lietuva“ dirba ne vienus metus. Neabejoju, kad mus pasirinko dėl montavimo kokybės, greičio ir saugos. Dirbame tiksliai, dvigubai greičiau nei kiti“, – sako bendrovės vadovas Giedrius Vaičaitis.

Jis prisipažįsta, kad apsilankęs objekte ir pats džiaugiasi, kokios čia patogios, šviesios ir modernios laiptinės. „Dėl savo savybių betonas pirmiausia siejamas su konstrukcijomis ir inžineriniais sprendimais, tačiau jį galima naudoti įvairiausioms idėjoms įgyvendinti, nes jis lengvai prižiūrimas ir ilgai eksploatuojamas“, – teigia G. Vaičaitis.

Bendrovės „Lorevitas“ vadovas neabejoja, kad jo įmonės lyderystė statybų, apdailos, remonto ir lauko darbų srityse, visapusiški ir kompleksiniai sprendimai iš vienų rankų ir toliau bus svarus argumentas „YIT Lietuva“ tęsti sėkmingą bendradarbiavimą.

Ilgaamžiai klinkerio fasadai

Bendrovė „SPgrupe“, labiau žinoma kaip KLINKERA, „Naujojo Skanseno“ daugiabučiams padėjo tapti išskirtinių fasadų pastatais. Prie projekto dirbęs bendrovės Vilniaus padalinio vadovas Martynas Tamoševičius sako, kad iš fasadinių klinkerio plytelių pasiūlos, kurią bendrovė pateikė architektams, projektavusiems daugiabučius, pasirinkta garsios vokiečių gamyklos FELDHAUS KLINKER produkcija. Užsakytos dviejų dydžių sodrios rudos spalvos molio plytelės. „Dviejų formų fasado plyteles buvo šiek tiek sudėtingiau pagaminti dėl trumpų terminų, – sako vadovas. – Nuo fasadinių plytelių pagaminimo iki pristatymo paprastai praeina keturi mėnesiai, tačiau šįkart teko suktis dvigubai greičiau.“

Tamoševičius neabejoja, kad užsakovų išsirinktos plytelės buvo teisingas sprendimas, nes FELDHAUS KLINKER gamykla – daugiau kaip 150 metų gyvuojantis šeimos verslas, tai klinkerio plytelių pradininkai Vokietijoje. Fasadinės klinkerio plytelės gamykloje gaminamos jau nuo 1981-ųjų, o 2000-aisiais buvo sukurta ir užpatentuota nauja kampinių klinkerio plytelių gamybos technologija. Beje, ir „Naujojo Skanseno“ daugiabučius puošia kampinės FELDHAUS KLINKER plytelės.

M. Vokiečių gamintojai patys kuria ir kitas technologijas, visa produkcija – tik iš natūralaus molio mišinių. Didžiulis dėmesys naujojoje šeimos gamykloje skiriamas žaliajam kursui. Visam plytelių gamybos ir degimo procesui tiekiama energija iš atsinaujinančių šaltinių. Ant gamyklos stogų jau sumontuota 34 000 kv. m saulės kolektorių, kurių galia yra kiek daugiau nei 7 MW/p.

M. Tamoševičiaus teigimu, „Naujojo Skanseno“ pastatams pasirinktos sendinto tipo fasado plytelės yra tvirtos, jos mažai sugeria vandens, o tai garantuoja ne tik apsaugą nuo lietaus, bet ir puikų sukibimą su klijais. Klinkerio plytelės yra atsparios šalčiui, rūgštims, druskoms, vėjui ir saulei. Jomis padengtas fasadas sunkiai atskiriamas nuo tikrų plytų fasado. Atsparumo ugniai klasė – A1.

„Man šis projektas atrodo įspūdingas. FELDHAUS KLINKER gamyklos vadovai taip pat yra matę šį projektą gyvai. Visi, kurie dirbome prie šio projekto, darbą atlikome puikiai“, – sako Martynas Tamoševičius.

 

Objektas: „Naujasis Skansenas“, VI etapas, Šnipiškės, Vilnius

Užsakovas / Vystytojas: UAB „YIT Lietuva būstas“

Generalinis rangovas: UAB „YIT Lietuva“

Architektai: UAB „JP Architektūra“, projekto vadovas architektas Algirdas Kaušpėdas; studija „Processoffice“, architektas Vytautas Biekša;

 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų