Kauno mieste, greta „Žalgirio“ arenos, vakarinėje jo pusėje, iškilo išskirtinės architektūros „Žalgirio“ arenos vandens sporto centras, po savo stogu talpinsiantis ne tik olimpinio dydžio baseiną su 528 vietų tribūnomis, bet ir SPA zoną bei sporto klubą.
Pagrindinio įėjimo link nuo arenos driekiasi šias erdves sujungsiantis pasažas. Naujasis statinys išsiskiria 50 m ilgio 10 takelių baseinu su 528 vietų tribūnomis žiūrovams. Čia vyks tarptautinio rango varžybos ir nacionalinės pirmenybės.
Antras, mažesnis baseinas pasitarnaus vaikų plaukimo pamokoms. Baseinas su visa infrastruktūra atitinka Tarptautinės plaukimo federacijos FINA reikalavimus. „Žalgirio“ arenos vandens sporto centras – vienintelis toks Baltijos šalyse ir projekte dalyvavusiems rangovams pažėręs iššūkių, jis tapo sėkmingai įgyvendintu architektūriniu „perlu“.
Greta įrengta ir 300 lankytojų talpinanti SPA zona su trijų skirtingų temperatūros režimų pirčių kompleksais, pramoginiais baseinais vaikams ir suaugusiesiems, masažinėmis voniomis, pirčių kompleksais, relaksaciniais kambariais ir kavine. Vandens sporto centre įrengtas ir 200 vietų sporto klubas.
Pagal sutartį naujasis kompleksas buvo pastatytas laiku. A+ energinės klasės vieno aukšto su antresole pastato bendrasis plotas siekia 18,4 tūkst. kv. metrų.
„Svarbiausia užduotis buvo suprojektuoti sportinį baseiną, atitinkantį tarptautinius plaukimo federacijos FINA reikalavimus. Šią užduotį mums sėkmingai pavyko įgyvendinti ir dėka būrio profesionalių rangovų, architektų, šiandien turime daugiafunkciame vandens sporto centre įrengtą 50 m ilgio baseiną su dešimčia plaukimo takų, o čia pat – mažesnį 80 cm gylio dviejų takų baseiną vaikų plaukimo pamokoms. Neabejojame, kad naujasis vandens sporto centras taps stipriu traukos centru visos šalies mastu“, – sako Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.
Projektas įgyvendintas laiku ir sklandžiai
Dėl galimybės statyti šį neeilinį objektą Nemuno saloje varžėsi net penkios įmonės. Projektą įgyvendino generalinės rangos statybos bendrovė „Conresta“, turinti daug patirties įgyvendinant ambicingus projektus.
„Pagrindiniai iššūkiai, kuriuos komandai pavyko puikiai suvaldyti: statybų metu prasidėjusi pandemija ir karantinas, medžiagų kainų augimas ir atsiradusios tiekimo grandinės neužtikrintumas bei vėlavimai, projekto kompleksiškumas, sudėtinga architektūra, kuri iššaukė ir sudėtingus įgyvendinimo sprendimus. Tačiau preciziškas darbų planavimas ir organizavimas, nuolatinis darbų grafiko peržiūrėjimas įvertinant atsirandančius vis naujus trikdžius, projektą leido įgyvendinti laiku, kaip ir buvo planuota“ – sako „Conresta“ vadovas Lukas Laukaitis.
Žvelgiant nuo miesto pusės, sunku suprasti, kad saloje yra baseino pastatas. „Žalgirio“ baseino pastatas yra įsiliejantis į salos kontekstą. Matomos tik šešios kompozitinės sijos, kurios yra ir naujas salos architektūrinis elementas. Nuo upės pusės matomas stiklinis fasadas, kuris yra lyg Žalgirio arenos tęstinumas.
„Norint laiku pastatyti pastatą, reikėjo pirmiausia montuoti metalines sijas, o tik paskui betonuoti po apačia esančias konstrukcijas, baseinus. Buvo reikalingas itin atsakingas planavimas bei kruopštus projektavimas, skaičiavimas, kad būtų užtikrintas tiek sklandus montavimas, tiek saugumas dirbant po jau sumontuotomis konstrukcijomis. Taip pat šias metalines sijas reikėjo pripildyti betono. Šiuo tikslu kartu su mumis nuolat procese dalyvavo ir pastato konstruktorius bei betono tiekėjo technologai, kad būtų užtikrinta darbo kokybė. Denginys laikomas iš viršaus, pasitelkus nerūdijančiojo plieno apkabas su kaiščiais, kurias tinkama paklaida galėjo išpjauti ir reikalingu terminu pateikti vos keletas gamintojų Lietuvoje“, – sako „Conresta“ projektų vadovas Laurynas Senkus.
Esminis akcentas – želdintas stogas
Pagal išskirtinę E. Miliūno studijos architektų pasiūlytą idėją naujasis statinys yra integruotas į natūraliai susiformavusį salos reljefą.
Pasak baseiną projektavusio architekto Aurimo Ramanausko, unikali vieta padiktavo ir unikalius architektūrinius sprendinius. Statinys išnaudoja esamą reljefą, kuris susilieja su statiniu ir tampa jo penktuoju fasadu – želdintu stogu.
„Projektuojat centrą buvo numatytos moderniausios šiandien vandens apdirbimo technologijos, visų pastato inžinerinių dalių maksimalus automatizavimas ir ekonomiškumas“, – pabrėžė projekto autorius A. Ramanauskas.
Visam kompleksui unikalumo suteikia tai, kad šiltuoju metų laiku baseino funkcija išsiplečia į rekreacinę lauko zoną su dekoratyviniais augalais, poilsio zonomis, sporto aikštynais.
Specializuoti baseino hidroizoliacijos ir betonavimo sprendimai
Pagrindinis Žalgirio arenos vandens sporto centro hidroizoliacinių sistemų tiekėjas buvo MAPEI statybinės chemijos grupės atstovas Lietuvoje – UAB „Velve M.S.T“. Kaip pirmaujanti statybinių cheminių medžiagų gamintoja pasaulyje, MAPEI gali pasigirti daugiau nei 80 metų sukaupta patirtimi, įgyvendinant įvairios paskirties objektus. Nuo penktojo dešimtmečio, MAPEI medžiagos buvo naudojamos daugelyje Olimpinių Žaidynių baseinuose ir pastatuose skirtuose atletų ir svečių priėmimams ir svarbiems tarptautiniams sporto susitikimams. MAPEI grupė – vienas iš lyderių teikiant aukštos kokybės sprendinius betono konstrukcijų apsaugai bei remontui ir savo asortimente turinti daugiau kaip 5 500 produktų.
„Šio išskirtinio dydžio objektas iškėlė nemažai iššūkių, tačiau sukaupta patirtis rengiant įvairius baseinus leido operatyviai reaguoti į atsiradusius iššūkius ir sukauptas žinias panaudoti įgyvendinant išskirtinio svarbumo objekte. Be to, toks platus MAPEI produktų asortimentas kiekvienu atveju leido pasiūlyti pažangiausius sprendinius, užtikrinančius proceso tvarumą“, – teigia MAPEI grupės Lietuvoje atstovaujančios įmonės UAB „Velve M.S.T.“ projektų vadovas Vaclovas Každailevičius.
Pasak V. Každailevičiaus, derinant kartu su architektais, svarbiausias dėmesys buvo skiriamas projekto detalėms ir jų brėžiniams. Ypatingo dėmesio pareikalavo tinkamas elementų, kertančių betonines baseinų konstrukcijas, hidroizoliavimas nuo kapiliarinės drėgmės. Dažniausiai per šias vietas ir skverbiasi drėgmė. Ne mažiau buvo svarbu užtikrinti tinkamą tribūnos betono apsaugą nuo chloro, taip pat ir sienų, esančių aplink baseinus, hidroizoliaciją, kurios nuolat yra veikiamos drėgmės.
Daugelyje baseinų ir aplink juos buvo panaudota 2 komp. cementinė, elastinga hidroizoliacija MAPELASTIC su šarmams atspariu tinkleliu MAPENET 150, kuris užtikrina papildomą plyšių perdengimą ir neleidžia įrengti mažesnio nei 2 mm galutinio sluoksnio storio.
Hidroizoliacija MAPELASTIC yra naudojama daugiau kaip 30 metų ir su ja sėkmingai hidroizoliuota daugiau kaip 300 milijonų m² paviršių. Dėl aukštos kokybės sintetinių dervų sudėties ir kokybės MAPELASTIC sluoksnis visada išlieka elastingas esant bet kokioms aplinkoms sąlygoms, ir yra atsparus ledo tirpinimo druskų, sulfatų, chloridų ir anglies dioksido cheminiam poveikiui. Svarbu, kad tokia hidroizoliacija apsaugo betono paviršių nuo CO₂ įsiskverbimo (karbonizacijos) daugiau negu 50 metų. 2,5 mm MAPELAPLASTIC sluoksnis atitinka 30 mm betono sluoksnį, vertinant agresyvų chloridų poveikį (vandens/cemento santykis 0,45).
„Tarp atskirų konstrukcijų deformacinėms ar technologinėms siūlėms buvo naudojama hidroizoliacinė juosta MAPEBAND EASY. Hidroizoliacinė juosta yra elastinga ir deformuojama, o jos kraštuose išmuštos skylutės, pro kurias prasisunkia hidroizoliacija, užtikrina puikų sukibimą. Juosta yra ypač elastinga ir nutrūkimo atveju gali pailgėti daugiau nei 300 proc.“, – sako pašnekovas.
Daugelyje baseinų ir aplink juos grindų ir sienų plytelių tarpai buvo užpildyti su 2-ų komp. epoksidiniu glaistu KERAPOXY CQ. Epoksidinis glaistas su antibakteriostatiniu užpildu ir „BioBlock®“ technologija apsaugo bakterijų dauginimosi ir pelėsių atsiradimą ant paviršių, todėl plytelių paviršiai yra higieniški ir saugūs.
V. Každailevičius tikina, kad šis objektas iš visų kitų išsiskyrė savo dydžiu ir išskirtiniu dėmesiu, nes buvo svarbu operatyviai pritaikyti sprendimus ir kartu išlaikyti kokybę. „Dėl sukauptos patirties šioje srityje įgyvendinome dar vieną sėkmingą baseino projektą. Mūsų specialistai yra pasiruošę konsultuoti projektuotojus, rangovus ir užsakovus visais klausimais, susijusiais su MAPEI statybinių sistemų parinkimu ir naudojimo galimybėmis“, – pabrėžia V. Každailevičius.
Aukštos kokybės plytelės naudotos visame objekte
Projekte pasirinkta architektūrinės keramikos gamintojo „Agrob Buchtal“ produkcija iš Vokietijos. Bendrovės „Vokiška keramika“, atstovaujančios minėtai produkcijai, vadybininkas Pauliaus Petronis pabrėžia, kad tai lyderiaujantis specializuotos keramikos, skirtos baseinams įrengti, gamintojas, turintis ilgametės patirties ir įgyvendinęs daugybę projektų įvairiausiose pasaulio šalyse.
„Svarbiausias užsakovo reikalavimas buvo surasti profesionalius, patikimus ir ilgaamžius apdailos sprendimus, skirtus specialiai baseinams. Taip pat buvo privalomas ir olimpinio baseino atitikimas griežtiems FINA reikalavimams. Projekto architektų grupė profesionaliai suformulavo techninę užduotį, pagal kurią gamintojo „Agrob Buchtal“ architektūrinis servisas detaliai specifikavo optimalius sprendinius“, – pasakoja P. Petronis.
Didžiausias išskirtinumas – gamintojas, baseinams skirtą keramiką gaminantis ekstruzijos (juostinio formavimo) gamybos metodu. Šiuo būdu pagaminta keramika turi optimalias sferos formos mikroporas blogojoje plytelių pusėje, garantuojančias tvirčiausią keramikos sukibimo stiprumą ir kartu ilgaamžiškumą. Specialistas pabrėžia, kad ši savybė ypač svarbi, nes plytelės būna nuolat po vandeniu, veikiamos temperatūrinių svyravimų ir vandens apkrovų.
„Tik šis gamybos būdas leidžia pagaminti pilnavidurius, įvairaus storio keraminius elementus, o tai garantuoja, kad bus užtikrintas ilgametis patvarumas ir užkirsta galimybė veistis mikroorganizmams, kaip nutinka, kai tokio tipo elementai turi technologinių tuštumų. Taip pat šiame projekte panaudota inovatyvi „Finnland II“ baseino krašto sistema, kai monolitinis keraminis elementas iškart suformuoja ir reikiamą nuolydį kraštiniuose plaukimo takeliuose, maksimaliai slopinantį plaukiko sukeliamas bangas“, – pabrėžia P. Petronis.
Architektų pageidavimu, didžioji dalis produkcijos šiam projektui buvo pagaminta nestandartinių spalvų. Taip pat ir grindų plytelės aplink baseinus, dušinėse ir persirengimo kambariuose neslidžiu paviršiumi, kuris būtinas dėl lankytojų saugumo. Visos pateiktos plytelės turi patentuotą „Hytect“ dangą, kuri labai vertinama tokiuose projektuose, kuriuose keliami aukšti higienos reikalavimai. Tai savaiminio valymosi efektu pasižyminti antibakterinė danga, dėl kurios ženkliai sumažinamas valymo chemijos priemonių poreikis ir taip tausojama aplinka. „Hytect“ antibakterinis plytelės paviršius sunaikina bakterijas, pelėsius ir mikrobus, taip pat neutralizuoja nemalonius kvapus. Ši danga nepraranda savo efektyvumo visą plytelių eksploatacijos laikotarpį.
„Nepaisant didelės projekto apimties ir specialių, pagal individualų užsakymą tiektų gaminių skaičiaus, dėl profesionalaus generalinio rangovo „Conresta“ statybų darbų planavimo ir valdymo visi gaminiai buvo pagaminti, pateikti ir sumontuoti tiksliai pagal griežtus projekto grafikus“, – džiaugiasi UAB „Vokiška keramika“ vadybininkas.
Tiektos hidroizoliacinės medžiagos specialiai „žaliesiems“ stogams
„Žaliasis“ baseino stogas yra ganėtinai sudėtinga, daugiasluoksnė konstrukcija, dėl šios priežasties patikimiems hidroizoliaciniams sprendimams užtikrinti buvo pasirinkta bendrovė „Icopal“.
UAB „BMI Lietuva“ atstovas Ramūnas Pajarskas tikina, kad vienas iš svarbių tikslų – įrengti patikimą hidroizoliaciją sporto centro stogui, todėl, užsakovo pageidavimu, buvo pasirinktos pačios geriausios „BMI Icopal“ bituminės apželdintiems stogams skirtos dangos. Parinkus tinkamas hidroizoliacijos medžiagas stogui, ne mažiau dėmesio reikalavo deformacinių siūlių sandarinimas. Pasak jo, deformacinės siūlės negali būti sandarinamos (hidroizoliuojamos) standartinėmis bituminėmis dangomis. Todėl buvo pasirinkta prancūziška „Neodyl“ deformacinių siūlių sandarinimo sistema.
Iš viso ant objekto stogo buvo sulydyti du „Icopal“ hidroizoliacijos sluoksniai. Pirmas sluoksnis – 5 mm storio „Icopal Polbit Baza“, o antrasis – 5,2 mm storio, gana brangi bituminė danga „Icopal Graviflex“. Ši modifikuota bituminė danga skirta hidroizoliuoti „žalius“ stogus, apželdintas terasas ir panašias pastatų konstrukcijas. Danga yra atspari šaknų įaugimui, taip apsaugomi pastatai nuo vandens prasiskverbimo į kitas konstrukcijas.
„Kadangi ant stogo buvo supiltas nemažas grunto sluoksnis, po hidroizoliacijos ir termoizoliacijos įrengimo stogas gavo nemažą apkrovą, dėl šios priežasties įvyko poslinkiai tarp atskirų stogo konstrukcijų“, – apie iššūkius statybų aikštelėje pasakoja R. Pajarskas. – Šis objektas išties yra netradicinis ir iki jo, tokio sudėtingo projekto, pareikalavusio tiek sprendinių paieškų, nesame turėję. Todėl norint pasiūlyti patikimus sprendimus teko daug bendradarbiauti tiek su mūsų gamyklos technikos skyriumi, tiek su projekto architektais, konstruktoriais ir rangovais. Be jokios abejonės, pats didžiausias šio stogo išskirtinumas yra tas, kad tai pats didžiausias apželdintas stogas Baltijos šalyse.“
UAB „BMI Lietuva“ komanda projektą įgyvendino sėkmingai. „Džiugu, kad rangovai ir architektai įsiklausė į mūsų patarimus ir bendromis jėgomis pavyko rasti tikrai patikus sprendimus įrengiant Žalgirio baseino stogo hidroizoliaciją. Prieš metus esame tiekę medžiagas panašiam stogui Vilniuje, tačiau šis stogas savo sudėtingumu tapo gerokai didesniu iššūkiu nei prieš tai įrengtas apželdintas stogas“, – sako „BMI Lietuva“ atstovas.
Klojinių sistema, leidžianti įgyvendinti sudėtingiausius statybos sprendimus
Pasak UAB „PERI“ direktoriaus Virginijaus Ramanausko, šis objektas ypatingas daugeliu aspektų: tiek savo dydžiu, tiek konstrukcijų sudėtingumo lygiu, tiek nestandartinių klojinių sprendinių poreikiu. Pašnekovo tikinimu, vienas sudėtingiausių ir kartu įdomiausių sprendimų buvo klojinių išdėstymo schemos parengimas perdangos plokštei, sujungusiai baseiną su šalia stovinčia sporto arena. Ši konstrukcija iš kitų išsiskyrė savo geometrija, nes paviršius buvo kintantis visomis trimis kryptimis, kiekvienas atrėmimo taškas turėjo vis skirtingą altitudę, todėl reikalavo daug pastangų, dėmesio ir fantazijos.
„Siekiant sėkmingai įgyvendinti projektą, reikėjo įvairiapusio klojinių ir sprendinių arsenalo, pavyzdžiui, sienoms buvo keliami ne tik techniniai, bet ir estetiniai reikalavimai, kuriems įgyvendinti reikalingas visas kompleksas tarpusavyje suderintų priemonių: klojiniai, betonas, darbų atlikimo technologija ir t. t.
Kita vertus, šis projektas pareikalavo didžiulio kiekio ST 100 sistemos atraminių bokštelių, išsiskiriančių savo paprastumu ir kartu didžiule laikomąja galia, leidžiančia supaprastinti ir pagreitinti klojinių surinkimo procesą. Šie bokšteliai buvo naudojami perdenginio plokštei įrengti virš olimpinio baseino, kuri savo ruožtu, projekto autorių sumanymu, buvo pakabinta ant virš jos sumontuotų metalo konstrukcijos sijų“, – apie statybų sprendimus pasakoja V. Ramanauskas.
Projekte panaudota dalis horizontalių konstrukcijų buvo kintamo storio (50÷100 cm) sijinės monolitinio gelžbetonio plokštės su putplasčio intarpais, dalis perdangos kintamo storio (50÷150 cm) su didelėmis tuštumomis inžineriniams tinklams, kertamos ortakių, kurie turėjo būti instaliuoti armavimo darbų metu.
Šiame projekte tikrai netrūko iššūkių tiek projekto autoriams, tiek statybininkams, tiek klojinių tiekėjams, nes statybų darbai buvo atliekami esant ribotiems laiko resursams ir sutrūkinėjusios žaliavų tiekimo grandinės akivaizdoje.
„Iškilusios kliūtys ir geopolitinės aplinkybės kėlė iššūkių ir tikrai nepalengvino projekto įgyvendinimo, tačiau su mūsų įmonių grupės iš kitų šalių pagalba pavyko užtikrinti reikiamą klojinių tiekimo srautą tiek laiko, tiek ir kiekybės atžvilgiu. Džiaugiamės, kad objekto generalinis rangovas šio projekto sprendinius dėl klojinių projektavimo ir tiekimo patikėjo mums, nes, nepaisant visų sunkumų, šis sėkmingai realizuotas projektas gali būti pelnytai laikomas tikru perliuku mūsų atliktų projektų krepšelyje“, – džiaugiasi UAB „PERI“ direktorius V. Ramanauskas.
Būtinybė – higieniška vandens surinkimo sistema
Pasak „ACO Nordic“ direktoriaus Kęstučio Jokubauskio, svarbiausias visų baseinų ir SPA centrų akcentas yra švaros įspūdis ir aukštas higienos lygis. Dėl šios priežasties labai svarbu tinkamai parinkta ir suplanuota paviršinio vandens surinkimo sistema. Būtent tokią sistemą Žalgirio vandens sporto centre tiekė bendrovė „ACO Nordic“.
„Pirmas kylantis klausimas projektuojant – naudoti taškinį vandens surinkimą trapais ar linijinį latakais. Dizainui, saugumui bei lankytojų patogumui didelę reikšmę turi grindų nuolydžiai. Kad vanduo būtų saugiai ir greitai pašalintas, nuolydis turi būti didesnis, tačiau tada gadinasi bendras vaizdas ir didėja tikimybė baseino lankytojams paslysti. Dideliame plote naudojant trapus, efektyvumą galima pasiekti tik planuojant kuo daugiau trapų ir kuo didesnius grindų nuolydžius. Su latakais yra reikalingas mažesnis nuolydis, o vandens surinkimo efektyvumas, latakus tinkamai išdėsčius, būna labai didelis. Paprastai dėl įvairios patalpų konfigūracijos būna naudojamas tiek taškinis, tiek ir linijinis vandens surinkimas. Taip atsitiko ir Žalgirio baseine“, – pasakoja K. Jokubauskis.
Pašnekovas pabrėžia, kad latakai, naudojami sporto klubų dušuose bei baseinų patalpose, paprastai būna pagaminti iš nerūdijančiojo plieno. Jie gali būti su grotelėmis arba plyšiniai. Latakai tarnauja tiesiog paviršiniam vandeniui surinkti arba kaip riba tarp sausos ir šlapios zonų. Žalgirio sporto centre, įvairiose patalpose, kur reikalingas pastovus arba prevencinis paviršinio vandens surinkimas, buvo sumontuoti nerūdijančiojo plieno plyšiniai latakai bei trapai.
„Architektai ir užsakovai pasirinko plyšinius, be grotelių latakus dėl jų diskretiškumo, nes jie nėra lengvai pastebimi, yra matomas tik siauras 8 mm plyšys, per kurį paviršiaus vanduo nuo plytelių suteka į giliau esančią plačią latako ertmę. Kadangi baseino patalpose dažnai vaikštoma basomis, siauras plyšys yra reikalingas ir dėl saugumo. Dėl patalpose naudojamo chloro bei kitų cheminių medžiagų svarbu, kad užsakovas pasirinktų tinkamą nerūdijančiojo plieno markę. Tiek dizaino, tiek ir technine prasme svarbu parinkti ir tinkamą briaunos tipą, nes tai lemia tiek bendrą vaizdą, tiek ir montavimo kokybę. Maisto pramonėje latakams dažniausiai naudojamas 1.4301 markės plienas, baseinams ir SPA centrams paprastai netinka dėl ten naudojamo chloro ir kitų medžiagų“, – sako „ACO Nordic“ direktorius.
Pašnekovas pabrėžia, kad kiekvienas tokios paskirties objektas yra itin sudėtingas, nes svarbu užtikrinti trapų ir latakų sistemos sandarumą, jie tarpusavyje turi būti patikimai ir tvirtai sujungti, o tarp latakų ir grindų turi būti naudojamos patikimos, tinkamos ir ilgaamžės sandarinimo medžiagos.
„Žalgirio“ arenos vandens sporto centre įrengtose rūbinėse sumontuoti GROHE dušo maišytuvai su vandens tėkmės kontrole, viešuosiuose tualetuose – sensoriniai praustuvo maišytuvai. Šie produktai yra vandenį taupantys ir atitinkantys visus Tvarumo kriterijus, taip pat atitinkantys šiuolaikines higienos normas bei vartotojų lūkesčius viešuosiuose tualetuose.
Šiame moderniausiame šalies vandens sporto centre sumontuotos itin aukštos kokybės ir aukšto atsparumo aplinkos poveikiui sertifikuotos plieninės vidaus ir lauko durys „Protectus“, kurias įrengė rinkos lyderis „Vauksa“. Pasak projekto komandos vadovo Renaldo Ramaškevičiaus, tokį užsakovo ir projektuotojų sprendimą diktavo speciali objekto paskirtis šarminė terpė – ypač agresyvi aplinka baseino zonoje.
Svarbiausia užduotis buvo išlaikyti durims keliamus priešgaisrinius reikalavimus, garso izoliaciją, išpildyti saugios evakuacijos reikalavimus, įvertinant objekto erdvių specifiką ir numatomus lankytojų srautus. Taip pat svarbu buvo nepriekaištingai užtikrinti antikorozines durų savybes ir atsparumą ilguoju eksploatacijos periodu, nes tai baseino durys. Ne mažiau dėmesio pareikalavo itin didelės priešgaisrinės plieninės durys, kurių matmenys buvo 3 100 x 3 500, o svoris siekė net per 500 kg. Jų transportavimo bei montavimo darbai pareikalavo ir tikslumo, ir preciziškumo.
Specialūs sprendiniai – šalčio tiltų sumažinimui
Kalbant apie šiuolaikinę statybą, pagrindinis dėmesys skiriamas tokioms temoms kaip saugumas, šilumos izoliacija ir tvarumas. Tai kylantys iššūkiai, kuriems „Schöck“ siūlo šiuolaikinius sprendimus. „Schöck“ siūlomuose produktuose ir paslaugose slypi šešių dešimtmečių patirtis ir išradingumas, nustatytų tarptautinių standartų atitikimas. Būtent todėl, kad šios įmonės produktai leidžia statyti ne tik paprasčiau ir efektyviau, bet ir kartu atveria naujas kūrybos galimybes, šiai įmonei buvo patikėta sukurti Žalgirio baseino stogui reikalingus sprendinius.
„Naujojo objekto stogo sprendimai patikėti būtent mums, nes išskirtiniai „Schöck“ produktai yra sertifikuoti, turintys ETA sertifikatą, galiojantį visoje Europoje. Sertifikatas – kartu ir esminis dalykas, užtikrinantis gaminių kokybę ir tvarumą. Būdami šiuolaikiškos statybos partneriu siekiame, kad mūsų gaminiai būtų ekologiškesni, saugesni ir nesudėtingai panaudojami. Patikimais sprendimais taip pat norime atverti naujas konstrukcines galimybes. Turėdami ilgametės patirties, padedame kiekviename statybų etape tokiose srityse kaip šalčio tiltai, smūginio garso izoliacija, armavimo technologijos“, – pasakoja „Schöck“ atstovas Lietuvoje Mindaugas Ūmantas.
Pasak M. Ūmanto, daugiausia dėmesio pareikalavo suprojektuoti ir įgyvendinti techninį sprendimą, nes jis buvo nestandartinis, o jo skaičiavimai visą įgyvendinimo laikotarpį kito. Visas objektas padalytas etapais ir kiekviena jų turėjo savo specifiką, apkrovas, geometriją. Kiekvienam etapui buvo svarbu sukurti termoelementą, laikantį stogą ir atitinkantį konstruktorių užduotį.
„Projektas laikomas nestandartiniu, nes konsolės dydis siekė daugiau nei penkis metrus. Apkrovos buvo labai didelės. Reikėjo specialių elementų, kurie atitiko perdangos ir perėjimo į stogą storį nuo 380 mm ik 580 mm aukščio. Tokia geometrija ir lėmė tai, kad šis atvejis buvo išskirtinis, nes dažniausiai pasitaiko standartiniai balkonai, kurių aukštis – iki 250 mm“, – teigia pašnekovas.
Projekto įgyvendinimo eiga taip pat pažėrė iššūkių, kai buvo atliekami skaičiavimai, neišvengta pakeitimų, derinimų. Buvo labai svarbu operatyvumas.
„Viskas, kas išsikiša iš pastato kontūro – balkonai, parapetai, stogeliai, yra natūralūs energijos švaistytojai. Dėl šios priežasties toje vietoje turėjo būti panaudoti termosprendimai, užtikrinantys, kad temperatūra, esanti viduje, nekeliautų į lauką. Būtina sulaikyti šilumos netekimą perdangoje per konsolę. Taigi projekte panaudoti „Schöck Isokorb®“ laikantieji šilumą izoliuojantys elementai šalčiui nuo stogo konsolinio elemento sumažinti“, – sako „Schöck“ atstovas Lietuvoje.
Pašnekovas patikina, kad Lietuvoje ir Baltijos šalyse panašaus projekto dar nėra buvę ir tai yra išskirtinis objektas, kuris yra įdomus savo dydžiu ir nestandartiniais sprendimais.
Žalgirio sporto centro baseinas buvo vienas didžiausių paskutinių „Betono centro“ objektų Kauno mieste. Iš viso sunaudota beveik 16 000 m3 betono. Didžiausias iššūkis buvo šešių tuščiavidurių metalinių sijų užpylimas per apačioje ir viduryje paliktas angas plaukiančiu betono mišiniu (kurio sklidumas ≥630).
Baseine įgyvendinti aukščiausios kokybės higienos reikalavimai
Įmonė „FabricAir“ pagamino ir į Kauno Nemuno salos naująjį baseiną pristatė net 700 metrų Ø630 diametro tekstilinių ortakių, kurie buvo sumontuoti pagrindinėse komplekso patalpose, įskaitant ir zonoje, kurioje yra įrengtas Olimpinės klasės baseinas.
„Šiam užsakymui buvo panaudotas mūsų „Combi 90“ šviesiai pilkos spalvos audinys, turintis antimikrobinių savybių. Būtent šis audinys dažniausiai naudojamas tokios paskirties projektuose, tai yra baseinuose. Dėl specifinių audinio savybių ortakiuose nesiveis bakterijos ir pelėsis, o tai yra ypač svarbu patalpose, kuriose nuolat yra didelė drėgmė. Orui išpūsti parinkome du oro srauto modelius – „MicroFlow“ ir „PerfoFlow“, jų derinys užtikrins, kad, nepaisant erdvės dydžio, oras bus tolygiai paskirstytas ir nesukels jokių nemalonių skersvėjų nei vandens zonos lankytojams, nei atletams ar varžybų stebėtojams. Kitaip tariant, visi patalpoje esantys asmenys jaus maksimalų komfortą“, – pabrėžia „FabricAir“ komunikacijos specialistas Vainius Eiva.
Pasak jo, ortakiai buvo įrengti jiems pritaikytuose ir paliktuose tarpuose tarp pakabinamų lubų, o dėl jų specialios pakabinimo sistemos ortakiai visuomet atrodys kaip integruota dizaino dalis ir nepraras formos net išjungus vėdinimo sistemą.
„FabricAir“ komandai projektą pavyko įgyvendinti sėkmingai, be jokių trukdžių. Įmonė daugybę metų dirba su panašaus tipo projektais, rengia oro sklaidos sistemas ir tekstilinius ortakius baseinuose visame pasaulyje, tiek Europoje, tiek kituose žemynuose. Tekstiliniai ortakiai jau daugybę metų naudojami baseinuose ir tam yra kelios pagrindinės priežastys – ortakiai yra higieniški, jų neveikia korozija, nesusidaro kondensatas, jie lengvi ir itin lengvai montuojami, taip pat juos paprasta prižiūrėti.
„Galutinį projekto rezultatą vertiname labai teigiamai. Užduotis įgyvendinta nepriekaištingai, o „FabricAir“ tekstiliniai ortakiai puikiai priderinti prie nepriekaištingo interjero dizaino. Galiausiai, ortakiai puikiai atlieka savo funkciją. Mums didelė garbė, kad galėjome prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo“, – džiaugiasi V. Eiva.
Pašnekovo teigimu, kiekvienas baseinas turi savo atskirus dizaino sprendimus bei poreikius ortakių formai, išvaizdai ir išpučiamo oro kiekiui. „Nesinorėtų lyginti Nemuno salos baseino su bet kokiu kitu projektu, kuriame esame diegę savas sistemas. Projektas yra išskirtinis savo dydžiu, todėl iki šiol tai yra didžiausias baseinas Lietuvoje, kuriame buvo pritaikyti „FabricAir“ tekstilinių ortakių sprendimai. Sporto centras nė kiek nenusileidžia aukščiausios klasės baseinams JAV, Australijoje ar kitose valstybėse“, – sako V. Eiva.
Ant stogo – žaliuojanti daugiasluoksnė konstrukcija
„Žalgirio“ arenos vandens sporto centro „žaliasis“ stogas sumanytas taip, kad darniai susilietų su aplinka. Po žaliuojančia vejos danga slepiasi labai sudėtinga, daugiasluoksnė konstrukcija, kurią įrengė daug tokių darbų patirties turinti bendrovė „Kasybos technika“.
„Žalgirio“ arenos vandens sporto centro objektas išskirtinis – jis vienintelis Baltijos šalyse, žaliu, labai dideliu, beveik 9 500 kv. m ploto stogu. Įrengti tokį stogą – nemažas iššūkis, nes jo daugiasluoksnė konstrukcija labai sudėtinga.
„Pradėjome nuo stogo gruntavimo darbų, kurie leido pasiruošti hidroizoliacijos lydymui. Ant šio stogo sulydyti du hidroizoliacijos sluoksniai. Ant hidroizoliacijos sluoksnių klojome geotekstilę. Šiai dangai montuoti panaudojome ne tik montažinius klijus, bet ir termoizoliacinėms medžiagoms tvirtinti skirtas smeiges. Virš XPS termoizoliacinio sluoksnio buvo paklotas drenažinis korys su itin didelio atsparumo geotekstile. Virš geotekstilės sumontuota speciali, žaliesiems stogams skirta 54 zonų laistymo sistema su dekoderiniu vožtuvų valdymu. Tada ant viso šio sumuštinio buvo užpiltas gruntas, kuriame pasėjome veją“, – pasakoja UAB „Kasybos technika“ projektų vadovas Saulius Stalnionis.
S. Stalnionis pažymi, kad norint, jog veja augtų greitai, gražiai vešėtų, kad būtų sveika ir jos nepultų įvairios ligos, reikėjo parinkti tinkamos struktūros ir sudėties gruntą. Todėl į vejai sodinti skirtą gruntą buvo įterpta smėlio, pagerinančio grunto pralaidumą vandeniui, bei grūdėto užpildo. Gruntas buvo papildytas ir vulkaninės kilmės priedais, kurie absorbuoja sunkiuosius metalus ir padeda sureguliuoti grunto pH bei slopina grybelinių ligų plitimą.
Supylus gruntą ant „Žalgirio“ arenos vandens sporto centro, pasodintos penkios pušys ir aštuoni gluosniai. Prie medžių pagrindo įrengta aeracijos sistema, kad jų šaknys gautų pakankamai deguonies, kas turi didelės įtakos sveikam medžių augimui.
„Įrengdami ir gražindami „žaliojo“ stogo aplinką, panaudojome Nemuno saloje esančius riedulius.
Įrengėme 460 kv. m akmens trinkelių dangą iš skelto granito trinkelių. Kai ant baseino stogo sudygo žolė, stogas susiliejo su salos aplinka ir tapo Nemuno salos parko dalimi. Darbas nebuvo lengvas – konstrukcija sudėtinga, dirbome ant stogo, atvirame lauke, įvairiausiomis oro sąlygomis. Viso objekto statybos tempas taip pat buvo gana didelis, tačiau užsakovai viską organizavo sklandžiai, tad dirbome be sutrikimų“, – pasakoja S. Stalnionis.
UAB „Kasybos technika“ dirbanti profesionalų komanda konsultuoja, projektuoja ir atlieka visus žemės darbus statant įvairios paskirties pastatus, tiesiant infrastruktūrą (kelius, gatves ir pan.), inžinerinius tinklus (nuotekų, kanalizacijos, melioracijos), atlieka aplinkotvarkos darbus (reljefo formavimas, tvenkinių kasimas ir t. t.), dirba kultūros paveldo objektų teritorijose.
Techninė objekto priežiūra patikėta profesionalų komandai
UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ buvo patikėta svarbi užduotis – užtikrinti, kad Kauno Nemuno saloje „Žalgirio“ vandens sporto centras būtų pastatytas per numatytą laikotarpį, atitiktų aukščiausius tvarumo ir energinius klasės reikalavimus, būtų sandarus.
„Šiame projekte susirinko kompetentinga statybos dalyvių komanda ir pastatytas objektas atitiko lūkesčius. Kauno Nemuno saloje iškilęs naujasis sporto centras atitinka A+ energinę naudingumo klasę, jis ypač sandarus, todėl gaunamos mažos energinės sąnaudos, minimalus poveikis aplinkai, ypač CO2 emisijos atžvilgiu. Pastatas išsiskiria ne tik tvariais, tačiau ir netikėtais architektūriniais sprendimais – statinys yra įgilintas, visiškai susilieja su supančiu gamtiniu kraštovaizdžiu, o jo stogas yra apželdintas“, – sako UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ direktorius Gediminas Butkus.
Nuo statybos pradžios iki užbaigimo akto mūsų komanda atliko visų statinio statybos darbų statybų techninę priežiūrą, įskaitant ir bendrastatybinius, vidaus inžinerinius, lauko inžinerinius ir infrastruktūros darbus.
Įmonė per 15 metų patirties yra įgyvendinusi nemažai tokios paskirties projektų, bet šis projektas, pasak G. Butkaus, priskiriamas prie ambicingų, kur buvo reikalinga kompetentinga techninės priežiūros specialistų grupė su didele patirtimi ir kompetencijomis.
„Mūsų specialistai turi ne tik aukštą kompetenciją, kvalifikacijos atestatus, bet ir nemažai aukštųjų technologijų prietaisų ir įrangos, kuria, atlikdami statybų techninę priežiūrą, užtikrinama kokybė. Ilgametė patirtis ir mūsų bendrovės darbuotojų komandos kompetencijos leido užtikrinti sklandų projekto įgyvendinimą, kad sporto centras atitiktų tokiems statiniams keliamus reikalavimus ir nuo jų nenukryptų. Taip pat reikėjo užtikrinti, kad kiekvienas etapas bus įgyvendintas numatytu laiku ir kokybiškai, svarbiausia pastatas būtų ilgaamžis, tvarus ir su išliekamąja verte Kauno miesto architektūroje“, – pabrėžia G Butkus.
UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ rūpinasi statybų bei pastatų technine priežiūra visoje Lietuvoje. Bendrovė klientams gali pasiūlyti platų paslaugų asortimentą statybos sektoriuje. Profesionali komanda atlieka statinių priežiūrą, pastatų energinio naudingumo sertifikavimą, techninių-energinių pasų sudarymą ir t. t.
Objektas: „Žalgirio“ arenos vandens sporto centras
Adresas: Karaliaus Mindaugo pr. 50, Centras, Kaunas
Generalinis rangovas: UAB „Conresta“
Užsakovas: Kauno miesto savivaldybė
Architektas / projektuotojas: Aurimas Ramanauskas
Energinio naudingumo klasė: A+
Statybų periodas: 2020 09–2022 05
Investicijos: 27,5mln. Eur
Plotas: 18,4 tūkst. kv. m
Nuotr.: Laimonas Ciūnys