Pastatų projektavimas optimaliai dienos šviesai


Natūrali dienos šviesa yra galingas įrankis architektūroje, nors neretai lieka nepakankamai įvertinama pastatų, lauko erdvių ir interjero projektavimo aspektuose. Žmonės turi natūralų potraukį ir poreikį dienos šviesai, ji tiesiogiai lemia žmonių sveikatą, produktyvumą ir bendrą pasitenkinimo jausmą.

Negana to, apšvietimas gali turėti lemiamos įtakos energijos suvartojimui ir pastato ar erdvės ekologiniam pėdsakui. Tad tiek pasyvios dienos apšvietimo strategijos, tiek įvairūs šviesos kontrolės spendimai įgauna vieną svarbiausių vaidmenų šiuolaikinių pastatų projektavime.

Kaip šviesa veikia erdvės dizainą?

Kuriant bet kokio tipo pastato erdves, į apšvietimą svarbu atkreipti dėmesį dar ankstyvoje dizaino stadijoje. Bendradarbiaujant su šios srities ekspertais, įtraukiant juos į pokalbius su architektais, inžinieriais, energetikos ir kitais projekte dirbančiais specialistais, kuriamas sklandus projektavimo procesas ir kokybiškesnis galutinis rezultatas.

Natūrali dienos šviesa padeda sustiprinti projektuojamų erdvių estetiką, taip pat gali būti naudojama akcentuojant tam tikras savybes ar elementus, į kuriuos norima atkreipti dėmesį. Galiausiai, ji gali sumažinti energijos sąnaudas, priežiūros išlaidas ir kartu padidinti bendrą apšvietimo efektyvumą.

Lietuvoje gerai žinomos, tarptautinės kompanijos VELUX veiklos pagrindą sudaro būtent dienos šviesos, tyro oro ir aukštos gyvenimo kokybės koncepcijos.

Šiandien VELUX yra didžiausias stogo langų ir jų priedų gamintojas pasaulyje. Lietuvoje kompanija VELUX veikia nuo 1993-ųjų ir visus šiuos metus jų gaminiai yra sėkmingai naudojami visuose Lietuvos regionuose.

VELUX specialistai neabejoja, kad tinkamas langų pozicionavimas ir optimali dienos šviesa yra pagrindas bet kokios patalpos sprendimui:

  • Daug dienos šviesos ir gražus vaizdas gali optiniu būdu išplėsti bet kokią erdvę. Tai sukuria puikų vaizdinį įspūdį, pagerina jūsų nuotaiką ir pailgina dieną.
  • Koncentracija ir gebėjimas mokytis gali padidėti iki 15 % esant geresniam apšvietimui.
  • Intensyvi natūrali šviesa dieną ir užtemdymas nakčiai pagerina miegą ir sugebėjimą mokytis.
  • Platus vaizdas į tolį labiau pageidaujamas nei artimas ir siauras vaizdas. Žmonėms reikia sąsajos su natūralia aplinka, kad būtų patenkinti.
  • Tinkama dienos šviesa gali 16–20 % sumažinti dirbtinio apšvietimo poreikį namuose ir 20–60 % biurų pastatuose.

Energijos sąnaudos ir komfortas pastatuose

Apšvietimas yra vienas didžiausių elektros energijos vartotojų, todėl yra tiesiogiai susijęs su šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija. Kadangi saulė yra toks galingas pastatų apšvietimo šaltinis, ji taip pat gali pagaminti didžiulį šilumos kiekį. Netinkamai suplanavus, natūralaus apšvietimo naudojimas gali sukelti ir nepageidaujamą šilumos padidėjimą.

Optimaliai integruojant dienos šviesos strategijas, bendras pastato energijos sąnaudas galima sumažinti 20–60%. Pastato orientacija vienas svarbiausių aspektų optimaliai dienos šviesai vidaus patalpose palaikyti ir surinkti saulės šilumą per langus, atriumus, stoglangius, šviesos tunelius ir kitas skaidrias angas, todėl siekdami sumažinti šilumos apkrovas, architektai pasitelkia išmaniuosius išorinius/vidinius saulės kontrolės įrenginius.

„Barema Rytai“ siūlo keletą sprendimų, kurie galėtų padėti sukurti komfortišką dienos šviesos valdymą pastatuose. Nuo 1994-ųjų įsitvirtinusi Lietuvos rinkoje įmonė viena iš pirmųjų pradėjo gaminti ir prekiauti visų rūšių žaliuzėmis, kurios montuojamos iš lauko pusės (lauko apsauga nuo saulės).

Vienas iš kovos su kaitriais saulės spinduliais sprendimas yra specialios apsaugos nuo saulės sistemos – fasadines žaliuzes arba modernesnis sprendimas – saulės kontrolės sistemos (lamelės).

Jos reguliuoja pro langus patenkančią šviesą, todėl leidžia ne tik patogiau gyventi, bet ir sumažinti išlaidas komforto sąlygoms užtikrinti –patalpose nebereikia montuoti kondicionieriaus norint atsivėsinti karčiausiomis vasaros dienomis.

Šis apsaugos nuo saulės būdas ypač aktualus moderniems biurams, prekybos centrams, mokslo centrams, galerijoms, kurių didelę fasado dalį sudaro stiklas.

Kodėl verta kontroliuoti spindulių srautą į patalpas, naudojant išorinę pastatų apsaugą nuo saulės? „Pirmiausia, išorėje, o ne viduje pritvirtintos apsaugos sulaiko net iki 80 proc. pro langą patenkančios saulės energijos, lyginant su viduje montuojamų žaliuzių efektyvumu“, – sako įmonės „Barema Rytai“ specialistai.

Nors išlaikyti reikiamą šviesos kiekį neįnešant į patalpas papildomos šilumos gali atrodyti sudėtinga, tačiau naudojant išorinių lamelių sistemas galima užtemdyti langą arba išsklaidyti tiesioginius saulės spindulius, taip sumažinant šilumos padidėjimą.

„Kitaip nei esant vidinėms žaliuzėms, sumontavus išorinę pastatų apsaugą nuo saulės, oras tarp lango ir apsaugos neįkaista. Todėl nėra jokios įtakos kambario temperatūrai,“ – teigia „Barema Rytai“ atstovai.

Iš lamelių sudarytos sistemos gali būti judamos ir nejudamos (stacionarios). Judamosios saulės kontrolės sistemos leidžia reguliuoti lameles taip, kad jos tik tam tikrose vietose būtų mažiau arba daugiau atsivėrusios. Todėl ta pati stiklinė siena vienur gali būti pralaidi saulės spinduliams, kitur spindulius blokuoti.

Į pastatą įnešti dienos šviesą – architekto pareiga

Per daug šilumos ar šviesos nėra vieninteliai iššūkiai, susiję su dienos apšvietimo strategijomis. Kai kurios architektūros ypatybės, pavyzdžiui, pastato stogas, atriumo formos ar pastato kampai, gali neleisti dienos šviesai apšviesti erdvės. Siekiant išvengti dienos šviesos trukdžių, langai, stoglangiai ir durys turėtų būti strategiškai išdėstytos erdvėje.

Pavyzdžiui, elementai, galintys blokuoti dienos šviesą, turi būti kuo toliau nuo sienų angų. Plane, kuriame yra atviros ir uždaros erdvės, atviros erdvės turi būti arti sienų angų. Tai maksimaliai padidina dienos šviesos poveikį, atspindi šviesą giliau į erdvę.

VELUX specialistai padeda parinkti tinkamiausią gaminių komplektą, kuris užtikrintų erdvių komfortą bei saugumą ir šaltą žiemą, ir kaitrią vasarą. Siekdami palengvinti pasirinkimą, jie parengė universalius sprendimus visiems gyvenimo atvejams, remiantis savo ilgamete patirtimi kuriant kokybiškas erdves.

Prieš pasirenkant langus ir nusprendžiant, kaip jie bus išdėstyti, reikia žinoti kambario paskirtį ir kaip langai bus naudojami.

„Dienos šviesą geriausia gauti iš viršaus​. Per stogo langus patenka 2–3 kartus daugiau šviesos, negu per tokio pat dydžio fasado langus. Tačiau svarbiausia įsivertinti kokia tai patalpa, kokia jos forma, kokio dydžio langus įmanoma įrengti, kaip juos grupuoti ir kur tiksliai jie bus montuojami“, – sako VELUX atstovai.

Gausus VELUX gaminių asortimentas leidžia pasirinkti tinkamą sprendimą bet kokiai patalpai: langai valdomi viršutine arba apatine rankena, mediniai ar priežiūros nereikalaujantys su poliuretano danga, stogo langai su integruota vėdinimo sistema, papildoma garso izoliacija, taip pat energinį efektyvumą pagerinantys termo sprendimai.

Negana to, įmonė siūlo išskirtinį dizainą, daugiau pasirinkimo laisvės ir galimybę automatizuoti namus taikant naujas išmaniaisiais jutikliais paremtas technologijas.

VELUX® kompanijoje mes žinome, kaip svarbu pradėti projekto planavimą kuo anksčiau, todėl teikiame pagalbą planuojant ir konsultuojame. Siūlome išbandyti programėles ir įrankius stogo langų modeliavimui tiek galutiniams vartotojams, tiek profesionalams“, – sako įmonės atstovai.

Išorinės saulės kontrolės sistemos taip pat gali būti įvairių tipų, dydžių bei spalvų, todėl dažniausiai yra pasirenkamos ne tik kaip funkcinis, bet ir estetinis pastato elementas. Tikslingai pasirinktos, jos leidžia sukurti modernius architektūros sprendimus – neįprastos formos, nestandartines lauko fasado detales.

„Barema Rytai“ siūlo įvairių rūšių profilius (elipsinius, Z formos, C formos).  Pasirinktas dizainas lems ne tik lamelių atliekamą funkciją, bet ir pastato architektūrinę išraišką. Iš lamelių galima formuoti ir uždangą, ir stogelius, nuo fasadų atitrauktas galerijas, fasado dekoro elementus. Po jais netgi galima paslėpti angas ar pastatą apkraunančią įrangą.

Nenuvertinkite apšvietimo svarbos

Pastatuose turi būti sukurta patogi, sveika aplinka, kurioje dienos šviesa galėtų funkcionuoti tiek biologiškai, tiek vizualiai, tuo pačiu šviesiuoju paros metu pakeisdama elektra sukuriamą šviesą.

Optimalus dienos šviesos panaudojimas, natūralus vėdinimas vasarą ir sumaniai valdomas saulės užtemimas yra technologijų, kurios kartu su išmaniuoju pastatų projektu gali būti naudojamos siekiant sumažinti naujų ir esamų pastatų energijos sąnaudas, pavyzdžiai.

Lietuvoje daug metų dirbantys šio sektoriaus ekspertai VELUX ir „Barema Rytai“ siūlo naujausius prieinamus sprendimus, kurie ne tik palengvins projektavimo procesą, bet ir ilgus pastato eksploatacijos metus.

Abiejų įmonių specialistai suteiks visą išsamią informacija, patars, pasiūlys ir padės išsirinkti tinkamiausią sprendimą kiekvienam unikaliam projektui.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų