Kiekvienas naujas traukos centras po ilgo karantino džiugina ir vaikus, ir suaugusius. Vilniuje, rekonstravus nenaudojamas prekybos ir pramogų centro „Ozas” rūsio patalpas, įrengtas baseinų kompleksas, kuriame įsikūrė plaukimo mokykla „Plaukimo šeima“.
Naująjį plaukimo baseinų kompleksą sudaro trys vonios: pirmoji – 25 metrų ilgio, 4 takelių, 1,3-1,5 m kintamo gylio; antroji – 25 metrų ilgio, 3 takelių ir 1,5 m gylio; trečioji – 12,5 metrų ilgio, 2 takelių, 0,7-1,2 m kintamo gylio. Trečiasis baseinas skirtas mažylių grupėms – jame plaukti bus mokomi 3-4 metų vaikai.
Patalpose įrengti dušai, persirengimo patalpos, drabužių saugyklos, recepcija. Plaukimo mokykla skelbia, kad „Oze“ įrengti baseinai pritaikyti skirtingoms mokymosi grupėms, todėl vienu metu gali mokytis plaukti visi šeimos nariai – įvairaus amžiaus vaikai ir patys tėvai, o plaukimo pamokas juose gali vesti net 9 profesionalūs treneriai, kurie ruošia būsimuosius sportininkus.
„Ozą“ valdančios bendrovės „NEPI Rockcastle Lithuania“ pranešime spaudai teigė, kad šis prekybos ir pramogų centras yra pirmasis Lietuvoje, kuriame įgyvendintas toks projektas.
Rimtas iššūkis projekte, kurį užsakovo pasirinkimu įgyvendino generalinis rangovas UAB „Imstata“, buvo papildomas šilumos poreikis, tekęs esamai prekybos centro šilumos tiekimo sistemai. Sprendimą pavyko rasti perprogramavus „Ozo“ vėdinimo ir šilumos ūkį, kad įrengus baseiną, nereikėtų rekonstruoti miesto šilumos trasos dėl nepakankamo jos pajėgumo.
Siekiant užtikrinti nepriekaištingą vandens valymą, baseine sumontuota šiuolaikiška vandens ruošimo įranga – tai moderniausia technologija, kurioje naudojama aktyvi filtravimo terpė (AFM). Papildomai vandens dezinfekcijai sumontuoti UV spindulių įrenginiai. Visi pagrindiniai baseino priežiūros procesai – vandens papildymas, filtrų plovimas, temperatūros palaikymas, reagentų dozavimas yra visiškai automatizuoti.
Objektas: plaukimo baseinas
Adresas: Ozo g. 18, Vilnius (PPC „Ozas“)
Užsakovai: PPC „Ozas“ ir „Plaukimo šeima“
Projekto valdytojai: UAB „CONTESTUS“ ir UAB „Statybos procesų valdymas“
Architektūra ir interjero projektas: UAB P.A.R.Y.Ž.I.U.S
Inžinerinis projektas: UAB „Unitectus“
Statybos pabaiga: 2021 m.
Teko pritaikyti baseiną prie patalpų
„Oze“ įgyvendintas projektas unikalus dėl to, kad plaukimo baseinas įrengtas netradicinėje erdvėje. Kaip teigė idėjos autorių ir interjero projekto architektų UAB P.A.R.Y.Ž.I.U.S. vadovas Dalius Dainys, didelis iššūkis buvo baseino kompleksą projektuoti jau veikiančiame prekybos centre: teko prisitaikyti prie planinių sprendinių, esamų pastato konstrukcijų ir inžinerinių komunikacijų.
Galimai tai pirmasis toks plaukimo baseinas, architekto žodžiais, „įdėtas į rūsį“, nors įprastai pastatai būna pritaikomi prie projektuojamų baseinų. Tuo labiau, kad projektuotas ir statytas ne pramogų, o plaukimo baseinas, kuriam reikalingi standartais nustatyto ilgio ir pločio takai, kad galėtų vykti sportininkų varžybos.
Pritaikant projektą prie esamų patalpų, iššūkių kilo visose projekto dalyse. Tokiuose objektuose itin svarbu vėdinimas. Baseino konstrukcijas ir inžinerines instaliacijas projektavusiai UAB „Unitectus“ atstovavęs architektas Povilas Čepaitis sako, kad baseino komplekso infrastruktūra inovatyvi dėl galingos ir pažangios patalpų vėdinimo sistemos. Pasak jo, prekybos centrams 8–9 mėnesius per metus aktualus vėsinimas.
Tuo tarpu baseine turi būti palaikoma pastovi aukšta 28–29 °C temperatūra. Be to, patalpose susidaro daug drėgmės, o dėl chloro garų – agresyvi aplinka, tad reikėjo išskirtinių sprendimų. Vėdinimo sistemos įrengimas buvo komplikuotas, be to, pasak P. Čepaičio, buvo didelis iššūkis patalpose sutalpinti visą inžinerinį ūkį, trūko erdvės, tad skaičiuotas kiekvienas centimetras ir priimtas ne vienas nestandartinis techninis sprendimas.
Patalpos šildomos ir per grindinį šildymą, ir naudojant vėdinimo sistemos šilumą. Perteklinė drėgmė šalinama per vėdinimo sistemą. Tiek ventiliaciniai ortakiai, tiek kitos medžiagos ir įranga baseino projekte naudoti atsparūs agresyviems chloro garams.
Techninė priežiūra ir projekto valdymas patikėtas patyrusiai komandai
PPC „Ozas“ baseino projektas išsiskiria nestandartiniais sprendimais. Techninės priežiūros atstovams UAB „CONTESTUS“ buvo patikėtas projektavimo ir statybos valdytojo vaidmuo bei PPC „Ozas“ interesų atstovavimas, taip pat atlikti statybos darbų techninę priežiūrą. Pagrindinis užsakovo reikalavimas buvo kokybiškai įgyvendinti projekto statybos darbus per penkis mėnesius, kas ir tapo vienu didžiausių iššūkių rangovui – trumpi statybos terminai. Vis dėlto profesionalūs ir laiku priimti sprendimai leido projektą įgyvendinti iki numatyto termino.
Pasak UAB „CONTESTUS“ atstovų, patys svarbiausi techniniai kriterijai bei iššūkiai projekto vykdymo metu buvo statybos darbų organizavimas, kurį reikėjo derinti prie veikiančio prekybos centro ir statybinių medžiagų tiekimo į statybvietę. „Šie procesai turėjo būti iš anksto technologiškai apgalvoti ir įgyvendinti taip, kad nebūtų trukdoma veikiančiam prekybos centrui. Be to, įvykdyti per kiek įmanomą trumpesnį terminą“, – akcentuoja UAB „CONTESTUS“ projekto vadovė Milda Butkevičienė.
M. Butkevičienė pasakoja, kad išskirtinis ir didelis dėmesys buvo skirtas inžinerinių dalių suderinimui bei suvestiniam inžineriniam planui parengti, siekiant išvengti netikslumų ir klaidų. „Šią užduotį įgyvendinę visi statybos proceso dalyviai skyrė ypatingą dėmesį inžinerijos ir baseino technologijos susiderinimui. Dirbdami kaip komanda, bendradarbiaudami išvengėme didelių netikslumų ir klaidų, kurioms spręsti būtų prireikę papildomų lėšų bei laiko“, – tikina pašnekovė.
Puikiai suvaldyti statybos procesai
Tam, kad PPC „Ozas“ įrengto naujo ir modernaus plaukimo baseinas projektas būtų įgyvendintas sklandžiai, pasirinkta projekto valdymo paslaugas teikianti įmonė UAB „Statybos procesų valdymas“. Pagrindinis išskirtinumas tas, kad statybų darbai prasidėjo jau suformuotoje ir veikiančioje infrastruktūroje.
„Baseino įrengimas prekybos centre diktavo tai, kad reikėjo prisitaikyti prie jau esamos situacijos – pastato konstrukcijų, planinių sprendinių, esamų inžinerinių komunikacijų. Suprantama, kad planiniai ir konstrukciniai sprendiniai PPC „Ozas“ nebuvo palankūs baseinui projektuoti ir statyti – juk pirminiame pastato projekte jis nebuvo numatytas, tad šis projektas buvo kupinas iššūkių ir tinkamų sprendimų paieškų“, – pasakoja UAB „Statybos procesų valdymas“ direktorius Erikas Lenkevičius.
Be to, UAB „Statybų procesų valdymas“ dirbančiai komandai reikėjo ieškoti ir gerai apgalvoti sprendimus, susijusius su universalaus dizaino bei saugumo klausimais. „Kadangi vieno baseino takelio plotis yra kiek didesnis nei 2 m, atsižvelgiant į papildomai iš šonų įrengiamus vandens nubėgimo latakus, maksimaliai galimas takelių skaičius – keturi.
Tačiau, projektuojant greta esančią baseino vonią ir formuojant praėjimų plotį, atsižvelgta į gaisrinės saugos bei žmonių su negalia infrastruktūros reikalavimus, tad baseiną reikėjo siaurinti iki trijų takelių“, – apie projekte iškilusius klausimus pasakoja E. Lenkevičius.
Vienas svarbių su projektu susijusių iššūkių – ortakių įrengimas, neprarandant patalpų aukščio. Tam buvo priimtas nestandartinis sprendimas: siekiant nežeminti lubų, magistraliniai ortakiai buvo nutiesti po baseino erdvės grindimis, patalpos perimetru po grindų konstrukcija. Kadangi patalpose numatyta daug vandens taškų (baseinai, dušai, WC), baseino patalpos buvo įrengtos ant pakeliamųjų grindų. Papildomai suprojektuotas pogrindžio vėdinimas, kad būtų palaikoma nuolatinė oro cirkuliacija, sauganti nuo pelėsio susidarymo ir drėgmės ardomojo poveikio ateityje.
Nepaisant to, kad šis projektas buvo gana sudėtingas, jam prireikė preciziškai apgalvotų nestandartinių sprendimų, UAB „Statybos procesų valdymas“ džiaugiasi pasiektais rezultatais ir tuo, kad pavyko pateisinti visus užsakovo poreikius ir pasiekti išsikeltus tikslus.
Mėlynas vandens pasaulis
Architektas D. Dainys pasakoja, kad baseinų komplekso interjerui UAB P.A.R.Y.Ž.I.U.S. architektai naudojo plaukimo mokyklos ženklo spalvas – tamsiai ir šviesiai mėlyną, o stilius pasirinktas sportiškai asketiškas – sukurtas griežtų formų, lakoniškas interjeras. Komplekso vestibiulyje, kur įrengta registratūra, lubas dengiančios lamelės nudažytos iš tamsios į šviesiai mėlyną pereinančiomis spalvomis.
Taip vestibiulio interjere virš galvos atsirado vandens motyvas ir tarsi jo atspindžiai – mėlynos praėjimo kontrolės vartelių švieselės. Kai kur baseino patalpose mėlyna pereina į neutralią pilką spalvą. Pasak architekto, siekiant įnešti šilumos į mėlynuojantį vandens pasaulį, interjere pasirinkta natūralaus medžio fanera: ji naudojama drabužinėse spintų apdailai ir vestibiulio bei registratūros sienų ir baldų apdailai.
Kadangi patalpoms trūko aukščio, tai buvo iššūkis ir interjerui. Siekiant vizualiai padidinti erdvę papildomais atspindžiais, naudotos įtempiamosios atspindinčios lubos: jose virš galvos atsispindintis mėlynas baseino dugnas atrodo lyg atvira dangaus mėlynė. Baseino apšvietimo sprendimas taip pat tapo interjero akcentu – šviestuvai, sumontuoti prie baseino kolonų, taip pat atsispindi vandenyje ir lubose virš baseinų vonių.
Griežtesnių linijų štrichais išsprendus interjerą, jo pagyvinimui pasiūlyta išnaudoti grafikos dizaino vizualiką – fotoplakatus ir didelio formato nuotraukas iš plaukimo mokyklos gyvenimo.
Bendromis užsakovų, architektų ir rangovų pastangomis sėkmingai įgyvendintas Lietuvoje pirmas ir vienintelis toks projektas, kai baseino patalpos įrengtos veikiančiame prekybos centre, o ne atskirame pastate.